Μαγειρευτό φαγητό και ασβέστιο


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Διαβαζα αυτο το αρθρο που αναφερεται στην σημασια της σωστης αναλογιας ασβεστιου/φωσφορου στην διατροφη των σκυλων
https://www.pet-grub.com/part1/the_importance_of_calcium_in_natural_homemade_pet_food
Ολα καλα μεχρι την τελευταια παραγραφο που λεει
Please note, all of the above information is for pets eating a wholesome raw meat diet only. Since the raw meat diet stimulates the highly acidic stomach of a carnivore — and since calcium requires acid to be extracted from the food so the body can absorb it, only those pets eating a raw meat diet should have a calcium supplement added to their diet. Pets eating cooked meat and/or commercial pet food will not make enough acid thus causing the calcium to be stored, often in the joints leading to arthritis, etc.
Δηλαδη οτι το επιπεδο οξυτητας στο στομαχι του σκυλου που τρεφεται με μαγειρευτο δεν επαρκει για να γινεται η διασπαση και απορροφηση του ασβεστιου, με αποτελεσμα να αποθηκευεται στις αρθρωσεις και να προκαλει αρθριτιδα και αλλα.

Δεν ειχα ξανασυναντησει αυτη την πληροφορια, βασικα στα περισσοτερα σαιτ/αρθρα για την διατροφη με μαγειρευτο ολοι προτεινουν την προσθηκη ασβεστιου για την σωστη αναλογια με τον φωσφορο.
Εχω μπερδευτει λιγο(n)...μπορω να εχω τη βοηθεια του κοινου;:)
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
να σου πω την αλήθεια δεν το έχω ξανακούσει, διαφωνώ με το 2 προς 1 πιστεύω ότι το 1 η 1,2 προς 1 είναι και το πιο σωστό.
Το πρόβλημα στο σπιτικό φαγητό είναι ότι δεν υπάρχουν μεγάλες έρευνες αφού δεν υπάρχει χρηματοδότηση για αυτό.
Θα έλεγα ότι η λύση με κέλυφος αυγού είναι μια καλή λύση για να ανεβάσεις το ασβέστιο στο μαγειρευτό σου και μετά να ζητάς στις εξετάσεις του σκύλου σου πάντα έλεγχο για το ασβέστιο και ανάλογα την απάντηση να αλλάζεις την συνταγή.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Τσοφλι προσθετω κι εγω ή πλαταρι κοτοπουλο. Καποιες φορες και επιλεγμενα κοκκαλα(μαγειρεμενα). Εχω και ενα συμπληρωμα αν τυχον ξεμεινω απο τα παραπανω.
20190114_164932.jpg
Αλλα μου εκανε μεγαλη εντυπωση που σε οσα αρθρα και βιβλια εχω διαβασει για σπιτικη τροφη δεν αναφερεται πουθενα αυτο, το αντιθετο ολες οι συνταγες (χωρις κοκκαλα), αναφερουν τσοφλι αυγου ή συμπληρωμα.
Εχεις δικιο οι εξετασεις ειναι ισως ο μονος τροπος να μαθεις ακριβως τι παιζει...
 
  • Like
Reactions: vek


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ούτε εγώ το έχω ακούσει, πάντως το μαγειρευτό σήγουρα έχει ένα θεματάκι με το ασβέστιο μιας και δεν δείνεις ωμά κόκαλα. Δεν έχω ασχοληθεί μιας και δίνω ωμά, αλλά ένα τσόφλι αβγού πιστεύω μπορεί να καλύψει τις ανάγκες του οργανισμού για ασβέστιο, αν δίνεις και γαλακτοκομικά πχ τυρί, κεφίρ, γιαούρτι πιστεύω δεν θα έχεις θέμα.
 
  • Like
Reactions: Hammer and medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.231
7.773
@Hammer μηπως ειναι υπερβολη τα συμπληρωματα? Οπως ειπε η @Berna μη ξεχνας ασβεστιο εχουν και τα υπολοιπα που βαζουμε στη διατροφη πχ οι σαρδελες εχουν πολυ, τα ψαρια γενικα, το αυγο, γιαουρτι, ακομα και το μπροκολο και τα λαχανικα περιεχουν μικρες ποσοτητες. Νομιζω με λιγο τσοφλι και αυτο οχι παντα , ειμαστε οκ.

Oσο για την απορροφηση, μη ξεχναμε εξαρταται και απο την βιταμινη D, ηλιο εχουμε μπολικο στη χωρα.
Επιπλεον αν το ψαξεις η υπερασβεστιαιμια εχει συμπτωματα τα οποια φαινονται πχ αναφερονται υπερβολικη ληψη νερου κ.τ.λ. Οπως και το αναποδο. Μαλλον μια σοβαρη ελλειψη ειναι δυνατον να τη διακρινεις.

Tελος αυτο με το Ph στην διαφορετικη διατροφη επειδη το ειχα ψαξει, ειναι ψιλομυθος πιστευω. Δεν βρηκα καμια σοβαρη μελετη σχετικη . Σιγουρα αναλογα το τι εχει μεσα το στομαχι εχει εναλλαγες , ως εκει ομως. Δεν εχουν τα σκυλια μονιμως τοσο διαφορετικα Ph.

Για τους εαυτους μας δεν ψαχνομαστε τοσο.:LOL:
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Hammer


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ούτε εγώ το έχω ακούσει, πάντως το μαγειρευτό σήγουρα έχει ένα θεματάκι με το ασβέστιο μιας και δεν δείνεις ωμά κόκαλα. Δεν έχω ασχοληθεί μιας και δίνω ωμά, αλλά ένα τσόφλι αβγού πιστεύω μπορεί να καλύψει τις ανάγκες του οργανισμού για ασβέστιο, αν δίνεις και γαλακτοκομικά πχ τυρί, κεφίρ, γιαούρτι πιστεύω δεν θα έχεις θέμα.
Αυτο που περιγραφεις κανω καπου στο 1/3 κουταλακι τσοφλι ανα μεριδα. Εκτος αν δωσω πλαταρια ωμα η κανενα αλλο κοκκαλο οποτε δεν προσθετω τιποτα. Ναι και λιγο γιαουρτι ή κεφιρ παιζει αρκετα συχνα:)
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
@Hammer μηπως ειναι υπερβολη τα συμπληρωματα?
Δεν ξερω νομιζω οτι καποια ποσοτητα ασβεστιου ειναι απαραιτητη στον σκυλο, ειδικα αν τρεφεται συχνα και με δημηρμτριακα(ρυζι, βρωμη). Οι πιο πολλες πηγες το προτεινουν.
Αυτο που λες για την βιταμινη D ειναι παρα πολυ σημαντικο.
Ακομα και αν ειναι ηλιολουστη η χωρα μας, αραγε ο μεσος σκυλος που ζει εντος σπιτιου "μαζευει" αρκετο ηλιο ωστε να εχει τα σωστα επιπεδα;
Βλεπω τα αδεσποτακια στην δουλεια μου που αραζουν 3 και 4 ωρες στον ηλιο οταν εχει καλη μερα, ανασκελα με την κοιλια τουρλα και τα ποδια ανοιχτα:ROFLMAO:
Για τους εαυτους μας δεν ψαχνομαστε τοσο.:LOL:
Αστο αυτο μην το ψαχνεις καθολου. Οτι θελουν μας κανουν τα βρωμοσκυλα!
 
  • Like
Reactions: medusa


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Και αν θέλετε να μπερδευτείτε ακόμα περισσότερο, εδώ είμαστε, μπερδευτείτε ελεύθερα...
Άμα βγάλετε άκρη πείτε μου κι εμένα:oops::rolleyes:o_O
 
  • Haha
Reactions: medusa