Μαύρο Ρώσσικο Τέρριερ + Grooming


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Αναζητώ κομμωτή σκύλων που ενδιαφέρεται να μάθει να κουρεύει σωστά τα Μαύρα Ρώσσικα Τέρριερ.

Σιγά, σιγά γνωρίζω όλο και περισσότερους ιδιοκτήτες της φυλής στην Αθήνα, που έχουν σοβαρά προβλήματα με το κούρεμα του σκύλου τους.

Εγώ δυσκολεύομαι να τους βοηθήσω (ενώ ξέρω να καλλωπίζω σωστά τη φυλή) γιατί α) δεν είναι η δουλειά μου και β) μένω Παξούς!

Θα ήταν ιδανικό να εκπαιδεύσω κάποιον με κομμωτήριο σκύλων να το κάνει και να στέλνω εκεί όλους τους ενδιαφερόμενους.

Ως αντάλλαγμα σκέφτομαι να μου επιτρέπεται να κάνω τις τελικές προετοιμασίες του δικού μου σκύλου, για τις εκθέσεις στην Αθήνα, στο κομμωτήριο αυτό. Έχω ένα μικρό διαμέρισμα στην Αθήνα με μικρό μπάνιο που ΔΕΝ χωράει πια τον σκύλο μου!!!

Προς το παρών χρησημοποιώ σπίτια φίλων, πράγμα όχι ιδανικό, καθώς θέλω οι άνθρωποι να παραμείνουν φίλοι μου!
 






BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Καλά τώρα είδα το θέμα...:rolleyes:
Μίλησα με τον δικό μου και ενδιαφέρεται να μάθει γιατί θέλει να γλυτώσει και από τις γκρίνιες μου...:p(όχι δεν το' κανες καλά κλπ.)
Θέλει να του δείξεις λοιπόν πως καλλωπίζεται το brt και δεν έχει πρόβλημα να χρησιμοποιείς το μαγαζί του τις βραδυνές ώρες (κατά τις 20.00 και μετά δηλ.) και μπορεί να σου δώσει και κλειδιά...
Το μόνο θέμα είναι ότι έχει θα ξεκινήσει κάποια ανακαίνιση κάποια στιγμή αλλά και πάλι λέει θα τα βολέψουμε...
Ελπίζω να βοήθησα λίγο:)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Σε ποιά περιοχή είναι ο κομμωτής; Μου στέλνεις όνομα και τηλ με πμ;

Ο Dante θα είναι στην έκθεση;
Λογικά θα "κοντραριστούμε" κι όλας!
Σε ποιά κατηγορία τον έχεις δηλώσει;

Βλακεία μας που δεν συνενοηθήκαμε να είμαστε σε διαφορετικές κατηγορίες...
Θα έφευγαν σίγουρα κι οι δυό με διάκριση τότε!
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Όχι, δεν τον έγω δηλώσει γιατί ενδέχεται να λείπω οπότε δεν θα μπορέσω να τον φέρω...
Και δεν ξέρω αν θα προλάβω γενικά να τον ξαναπάω γιατί μου φαίνεται ότι ξαφνικά ψήλωσε πολύ και είναι κάπου 75 εκ. Μέχρι 77εκ δεν πρέπει να είναι???Και είναι ακόμα 14 μηνών και φοβάμαι ότι θα ψηλώσει κι άλλο...
Πάντως είναι ακόμα στην κατηγορία junior, όχι???Μπορείς να διαλέξεις άλλη κατηγορία???:confused:
Λοιπόν σου στέλω τα λοιπά με π.μ.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Είναι απολύτως βέβαιο πως θα ψηλώσει κι άλλο!
ΚΤΗΝΟΣ θα γίνει!!!!:D
Μάλλον θα γίνει 78-79εκ. Ανάλογα με το πότε αποφασίσει να σταματήσει!

Δεν είναι πρόβλημα αυτό το ύψος για τις εκθέσεις. Αρκετοί πρωταθλητές είναι τόσο. Αν και θα είναι στο "ανώτατο όριο" ο μικρός. Πολύ κριτές (μάλλον λιγότερο ειδικοί), έχουν μεγάλη αδυναμία στα πολύ ψυλά δείγματα.

Οι σωστοί κριτές της φυλής, δίνουν μεγαλύτερη σημασία σε άλλα πράγματα (ΚΙΝΗΣΗ, όγκο, δόντια, γωνιώσεις, χρώμα ματιών και πολλά άλλα). Λένε πως οι πολύ μεγάλοι σκύλοι είναι πιο συχνά "άγαρμποι" στην κίνηση αλλά αυτό δεν ισχύει πάντα. Αυτό που ΣΙΓΟΥΡΑ ισχύει για τον δικό σου σκύλο (επειδή είναι και αρσενικός) είναι πως θα αργήσει αρκετά να ωριμάσει σωματικά (και ψυχολογικά). Μέχρι να "δέσει" μυικά, μάλλον θα έχει πάει 3,4 - 4 ετών.
Είναι λίγο "της υπομονής" η φυλή γενικώς.

Απλά στα λέω όλ' αυτά να μην αποθαρρύνεσαι αν περνάει διάφορα περίεργα στάδια μορφολογικά μεγαλώνοντας. Έχει πολύ δρόμο ακόμα. Να έχεις υπομονή.

Για τις κατηγορίες τώρα. Αν ο σκύλος είναι 15 μηνών, επιτρέπεται να παίξει στην Junior, ή στην Intermediate, ή και στην Open (με τα ενήλικα).

Πρόταση για Cac, CACIB, μπορεί να πάρει ΜΟΝΟ αν είναι στις κατηγορίες intermediate ή open. Η διαφορά είναι πως στη intermediate θα είναι με άλλους σκύλους το ΠΟΛΥ 24 μηνών. Άρα έχει περισσότερες πιθανότητες να κερδίσει στην κατηγορία αυτή, και ας μην μπορεί ακόμα να κερδίσει έναν σκύλο υπέροχο 6 ετών (ο οποίος θα πάρει την φυλή).

Στην "νέων" (junior) θα τον βάλεις αν δεν σε ενδιαφέρει να γίνει πρωταθλητής γρήγορα (δεν θα πάρει CAC, CACIB, ακόμη και αν κερδίσει το 6χρονο και την φυλή!) αλλά θέλεις να παίξει στου τελικούς "Καλύτερος Νέων Έκθεσης".

Είναι συμαντικός αυτός ο τίτλος (ιδίως σε φυλές που δεν έχουν συμμετοχές πολλές) γιατί έχει αρκετό αναγωνισμό σε διεθνή έκθεση (από ΟΛΕΣ τους νέους ΟΛΩΝ των φυλών). Για μένα είναι πιο συμαντικό αυτό (ως νίκη), παρά να πάρω τον τίτλο του πρωταθλητή ένα-δυό μήνες νωρίτερα. Δεν είναι δύσκολο να τον κάνω πρωταθλητή. "Καλύτερος Νέων" (ή "2ος", "3ος καλύτερος νέων") όμως, μόνο μέχρι 18 μηνών μπορεί να το "επιχειρήσουμε". Δεν θα μας ξαναδωθεί ΠΟΤΕ η ευκαιρία.

Φυσικά όμως είναι ΠΟΛΥ δύσκολο για Τσιόρνι αρσενικό. Αν δεν μας πετάξει ο κριτής έξω αμέσως, θα χαρώ ΠΑΡΑ πολύ! Τα τσιόρνι είναι "αμπλαούμληδες" τελείως μέχρι 2 ετών (το λιγότερο, οι αρσενικοί) και θα είναι αντιμέτωπως ο σκύλος μου με "Νέους" Χάσκυ, Κόκερ, Τσιουάουα κλπ, που θα είναι σχεδόν ενήλικοι πριν τους 18 μήνες...

Ο καλός κριτής φυσικά πρέπει να κρίνει τον "νεαρό" με βάση την ΦΥΛΗ του σε αυτήν την ηλικία, όμως δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται, όταν έχει άλλους νέους που είναι ΗΔΗ "χάρμα οφθαλμών".

Από την άλλη βέβαια, για "εκπαίδευση" πάμε περισσότερο σ' αυτές τις ηλικίες (ΑΣΧΕΤΩΣ φυλής) και να μαζέψει εμπειρία ο σκύλος. Ο καλός εκθέτης ξέρει να κερδίζει αλλά ΚΑΙ να ΧΑΝΕΙ με "χάρη"!:p

Αν ο σκύλος σου (και μου) είναι πραγματικά καλός θα φανεί αργότερα (ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ:()!
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Ποποοοό!Τι μου λες για το ύψος???
Καλά το υπέθεσα....:(:(:(
Τι θα κάνω???
Διάβασα σε ρώσικo kennel ότι αποκλείονται τα κτηνάκια...:(:(:((πάνω από 77εκ μετά την αναθεώρηση του πρωτύπου...)Κρίμα...
Όσον αφορά τη μορφολογία του το ξέρω ότι έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας αφού ακόμα φαίνεται σαν μεγάλο κουτάβι...Ξέρεις πόδια άγαρμπα από δω κι από κείθε, δεν πηδάει ψηλά λόγω βάρους, η κοιλιά του είναι στρουμπουλή σαν κουτάβι 2 μηνών κ.λπ.
Το ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο με τους νέους διότι τα υπόλοιπα είναι ήδη καλοσχηματισμένα, εμένα να φανταστείς μου έγραψε στην τελευταία έκθεση ο κριτής ότι δεν έχει ανοίξει το στήθος του ακόμα...
Εεε, χαίρω πολύ που ν' ανοίξει, δεν είχε χρονίσει ακόμα ο καημένος, ήταν 9 μηνών...Τον έκρινε σαν να ήταν η τελική του μορφολογία...και όχι σαν junior...Έβλεπε και τ' άλλα που ήταν έτοιμα σχεδόν...
Επίσης συμφωνώ κι εγώ ότι πάμε για εκπαίδευση, γι' αυτό τον ξεσήκωσα τον καημενούλη άρον άρον το Φθινόπωρο!

Σ' ευχαριστώ για τις υπόλοιπες πληροφορίες ήταν πολύ διαφωτιστικές!:):):)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ο Dante θα είναι στην έκθεση;
Λογικά θα "κοντραριστούμε" κι όλας!
Σε ποιά κατηγορία τον έχεις δηλώσει;

Βλακεία μας που δεν συνενοηθήκαμε να είμαστε σε διαφορετικές κατηγορίες...
Θα έφευγαν σίγουρα κι οι δυό με διάκριση τότε!
Εεεεεεεπ :p :p :p :p

Πότε παίζετε κατά τ'άλλα ? Πολύ ενδιαφέρον πρέπει να το δώ :)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Dr.Zhivago

Είναι συμαντικός αυτός ο τίτλος (ιδίως σε φυλές που δεν έχουν συμμετοχές πολλές) γιατί έχει αρκετό αναγωνισμό σε διεθνή έκθεση (από ΟΛΕΣ τους νέους ΟΛΩΝ των φυλών). Για μένα είναι πιο συμαντικό αυτό (ως νίκη), παρά να πάρω τον τίτλο του πρωταθλητή ένα-δυό μήνες νωρίτερα. Δεν είναι δύσκολο να τον κάνω πρωταθλητή. "Καλύτερος Νέων" (ή "2ος", "3ος καλύτερος νέων") όμως, μόνο μέχρι 18 μηνών μπορεί να το "επιχειρήσουμε". Δεν θα μας ξαναδωθεί ΠΟΤΕ η ευκαιρία.
γιατι ?????

λογω ποιότητας ???

λόγο ελαχιστων ή και μηδαμινών συμμετοχών στη φυλή??

συνδυασμ'ος των δύο ????
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μα φυσικά λόγο ελάχιστον συμμετοχών ΚΑΙ αρκετά καλής ποιότητας σκύλου. Ο σκύλος δεν είναι "έτοιμος" και σε καμία περίπτωση δεν έχει πιθανότητες για μεγάλους τίτλους (ομάδα, bis) αλλά είναι σε καλό δρόμο. Έχει πολλά "θετικά σημεία".

Αν και πιστεύω σε ΟΛΕΣ τις φυλές είναι σχετικά (πιο) εύκολο εδώ να τους κάνεις πρωταθλητές (από άλλες χώρες με περισσότερο ανταγωνισμό παντού). Ποτέ δεν μου έκανε εντύπωση ο τίτλος Greek Champion σε καμία φυλή. Το ίδιο και American Champion (γι' αυτό υπάρχουν τα "specialties" στην Αμερική) και το CH από κάποιες βαλκανικές χώρες.

Και οι Ευρωπαίοι ασθάνονται το ίδιο. Ξέρουν πως δεν έχουμε ανταγωνισμό (γενικώς).
Δυστυχώς θα χρειαστώ κάτι παραπάνω από αυτό (Gr. Ch) αν θέλω να πω πως κάτι έκανε ο σκύλος.

Υπάρχουν υπέροχα Τσιόρνι στην Ελλάδα μα δεν τα κατεβάζουν στις εκθέσεις. Το γκρούμινκ είναι άγνωστο στους επαγγελματίες καλλωπιστές, κι οι ιδιοκτήτες βαριούνται να το μάθουν. Είναι ΠΟΛΥ κρίμα. Δεν είναι δα και πυρηνική φυσική να κουρέψεις έναν σκύλο...

Εγώ λυπάμαι τόσο, που διατίθομαι να βοηθήσω ΟΠΟΙΟΝ έχει δείγμα της φυλής για ενδιαφέρεται να μάθει. Δεν είμαι "φοβερή" (ακόμα!) αλλά σίγουρα το κάνω "σωστά" και καλύτερα από τον οποιονδήποτε άλλον στην Ελλάδα. Η εκτροφέας μου με έχει βοηθήσει ΠΑΡΑ πολύ και προσωπικά με μαθήματα αλλά και μέσω ε-μαιλ/φωτογραφίες/βίντεο (και ακόμη "κρίνει", συμβουλεύει και στηρίζει τους κόπους μου συνεχώς).
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα

ολα αυτα που λες ομως τα ελεγε και καπου αλλου ο Denis και ο Promitheas διαφωνούσε :confused::confused::confused:

τελικα τι ισχύει ???

(εγω μαζί σου είμαι)

ααααα

και χρόνια σου πολλα :)
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
@MAKHΣ.

Δηλαδή; Που διαφωνούσε ο Promitheas ακριβώς;
Κι ευχαριστώ!:)

@DENIS.

Έχω δει μία θηλυκιά που κατέβηκε μια-δυό φορές (εξαιρετική) αλλά σταμάτησε.
Την έχω πετύχει και σε κωμμοτήριο σκύλων, και "τσεκάρει" καλά. Ωραία σκύλα.
Χαρακτήρας λίγο "κάπως" όμως. Αυτό που λένε οι Ρώσσοι "μικρός χαρακτήρας".

Ένας αρσενικός πολύ ωραίος κατέβηκε στην 1η του έκθεση και είχε πάρει ομάδα (νομίζω στο ΜED) και ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΑΤΕΒΗΚΕ (ξενέρωσε ο ιδιοκτήτης με την "ευκολία"; ).

Είναι τουλάχιστον δύο σκύλοι στην Αθήνα με πολύ δυνατά pedigree (που δεν τα έχω δει, απλά τους έχω βρει με ε-μαιλ). Φυσικά υπάρχουν και πολλά άλλα σκυλιά.
Όπως της Blue μας για παράδειγμα, άλλος ένας σκύλος με πολύ δυνατούς προγόνους.

Έχουν γίνει 7 γέννες στην Ελλάδα τα τελευταία 4 χρόνια (γέννες που ξέρω ΕΓΩ. Σιγά μην είναι μόνο αυτές!). Βάλε το ότι κάνουν καμιά ντουζίνα τη φορά...

ΠΟΛΛΑ Τσιόρνι, μικρό (μικροσκοπικό) το ενδιαφέρον για τη φυλή ή/και τις εκθέσεις.
Λέω και "φυλή", γιατί ούτε σε εργασία (ή έστω ΒΗ) δεν τα πάνε... δεν κάνουν τίποτα με τους σκύλους, ΓΙΑ τους σκύλους.

Έχω βάλει τα δυνατά μου τα βρω άτομα να έχω λίγο παρέα στα Τσίορνι στις εκθέσεις.
Ξέρω καλά όμως, πως και ΕΝΑΝ να καταφέρω, θα είμαι ΠΟΛΥ τυχερή.
 
Last edited:


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Και πώς βρίσκει ένας τελείως άσχετος πολύ καλό σκυλί με δυνατό pedigree από το εξωτερικό (μιάς και δεν υπάρχει εκτροφείο εδώ) ?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Και πώς βρίσκει ένας τελείως άσχετος πολύ καλό σκυλί με δυνατό pedigree από το εξωτερικό (μιάς και δεν υπάρχει εκτροφείο εδώ) ?
Ναι ναι!!! Γιά πες!! Μ'ενδιαφέρει, γιατί είμαι της άποψης ότι και σχετικός να είσαι, πάλι δυσκολεύεσαι να βρεις σκύλο με καλά χαρτιά! Μήπως τους τους χαρίσανε?? :D:D
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Denis, υπάρχει εκτροφείο tchiorny στην Ελλάδα αλλά δεν ξέρω πόσες γέννες κάνει, ούτε τι σκυλιά έχει...Κάποιος μου είπε ότι έχει φέρει τα σκυλιά του από Ρωσία!
Εγώ πάντως τον δικό μου τον διαπραγματεύτηκα πολύ διότι ήθελα κουτάβι από τη συγκεκριμένη γέννα διότι ο μπαμπάς έχει πάρει πολλές διακρίσεις και προέρχεται από ένα από τα καλύτερα εκτροφεία(για να μην πω το καλύτερο στη Ρωσία).
Η γέννα όμως είχε μόνο 2 αρσενικά και ο δεύτερος ήταν πολύ πολύ μικρότερος και αφού η εκτροφέας με πέρασε από κόσκινο και κατάλαβε τι ήθελα τελικά μου έστειλε τον Dante και έστειλε τον μικρότερο στη Μαγιόρκα.
Αν δεν έπαιρνα από αυτή τη γέννα θα έτρεχα στη Ρωσία...

Επίσης είναι αυτό που λέει και η Dr Zhivago:Πολλά tchiorny, μικρό το ενδιαφέρον για τη φυλή
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν είναι καθόλου δύσκολο να βρείς σκύλο με καλά χαρτιά. Έχουμε γεμίσει με sights εκτροφείων στο νετ. Φόρουμ που σου μαθαίνουν πολλά για την φυλή που σ'ενδιαφέρει, μαζί με το τι ΕΙΝΑΙ καλό pedigree στη φυλή.

Το δύσκολο είναι να σου στείλουν καλό σκύλο με τα χαρτιά...

Και αυτό γιατί έχουν ΠΟΛΛΑ "μέτριας ποιότητας κουτάβια", ακόμη και από τους ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ γονείς, τα περισσότερα κουτάβια μπορεί να είναι ΜΕΤΡΙΑ (ή χειρότερα) σε κάθε τους γέννα.

ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ οι εκτροφείς να βρούνε (σε κάθε γέννα) :

α) 1-2 παλαβούς να αναλάβουν την σκληρή δουλειά του να μεγαλώσουν σωστά εκθεσιακό σκύλο και μετά να τον τρέξουν σ' εκθέσεις όσο του αξίζει και

β) ΠΟΛΛΟΥΣ άσχετους (αλλά "καλούς ανθρώπους") για να πάρουν τα "μέτρια". Οι Έλληνες δεν έχουμε ΟΥΤΕ ανταγονισμό αλλά ΟΥΤΕ καν εκθέσεις πολλές. Δεν έχουν λόγο να μας δώσουν πραγματικά υπέροχο κουτάβι. Θα χαραμηστεί εδώ.

Ο Έλληνας έτσι κι αλλιώς (με πολύ,πολύ λίγες εξαιρέσεις) δεν μπορεί να ξεχωρίσει καν τι ΕΙΝΑΙ ο εξαιρετικός Μαύρος Ρώσσος. ΤΙ να τον κάνει; Μετά, θα ζευγαρώσει ποτέ με το ταίρι που πρέπει;

Σε μία φυλή που θέλει 3-4 χρόνια να "ανθίσει", το κάθε κουτάβι είναι ρίσκο, έτσι κι αλλιώς. Αν θες να έχεις ΣΙΓΟΥΡΑ νικητή στον στοίβο, ΔΕΝ αγοράζεις κουτάβι, αλλά ενήλικο σκύλο που έχει αποδείξει τι είναι σε εκθέσεις με μεγάλο ανταγωνισμό.

Από την άλλη, το κουτάβι θέλει και πολλά από τον ιδιοκτήτη (χρόνο, λεφτά, ιδρώτα, μελέτη) για να γίνει εξαιρετικός μορφολογικά. ΔΕΝ εξαρτάται μόνο από την ποιότητα του κουταβιού. Στις μεγαλόσωμες φυλές παίζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο πως το μεγάλωσες.
Άλλος ένας λόγος που φοβούνται οι εκτροφείς να δώσουν τα καλύτερα κουτάβια σε αρχάριους.

Ο ίδιος σκύλος ακριβώς, μεγαλωμένος από τον "Α" ιδιοκτήτη, μπορεί να είναι ένα ΟΝΕΙΡΟ και μεγαλωμένος από τον "Β" να είναι ΧΑΛΙ ΜΑΥΡΟ (στην κυριολεξία).
 
Last edited:


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
BLUE δεν θέλω να σε προσβάλλω αλλά ελπίζω να μην το πάρεις έτσι μιάς και έχεις καιρό παρουσία στο forum ...

Η γέννα όμως είχε μόνο 2 αρσενικά και ο δεύτερος ήταν πολύ πολύ μικρότερος και αφού η εκτροφέας με πέρασε από κόσκινο και κατάλαβε τι ήθελα τελικά μου έστειλε τον Dante και έστειλε τον μικρότερο στη Μαγιόρκα.
Αν δεν έπαιρνα από αυτή τη γέννα θα έτρεχα στη Ρωσία...
Mπορείς να μου πείς έναν λόγο το καλύτερο εκτροφείο της Ρωσσίας σε μία κορυφαία γέννα που έχει μόνο δύο αρσενικά τελικά, να στείλει το ένα (το καλύτερο) στην Ελλάδα σε ιδιώτη (ιδιώτης δεν είσαι ?) και το άλλο στην Μαγιόρκα ?

Επίσης δεν ξέρω αν ταξίδεψες ή αν έχεις γνωρίσει πολύ καλά την εκτροφέα κάπου αλλού αλλά δεν νοείται στην φυλή μου και σε άλλες φυλές που ξέρω να σε πάρουν στα σοβαρά αν δεν ΠΑΣ να πάρεις το κουτάβι ... δεν λέω ότι δεν μπορείς να πάρεις κουτάβι αλλά αποστολή και συννενόηση από μακριά χωρίς να σε ξέρει κάποιος δεν πάει μαζί με κορυφαίες γέννες και κορυφαίους σκύλους ...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Dr Ζhivago μαζί γράφαμε ... συμφωνώ απόλυτα αν και τα είπες πιο διπλωματικά :p

Τελικά ποιό είναι το ελληνικό εκτροφείο ?? Ούτε αυτός πάει εκθέσεις ??
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3