Μα πως θα γίνει αυτό?Είναι αδύνατο?


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Λοιπόν έχω ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Πριν από λίγες μέρες μπήκε ο Τζίνο μέσα στο χώρο με τις πάπιες και τις χήνες...και τις κατασπάραξε..
Κάποιες έφυγαν(πέταξαν) ενώ πολλές σκοτώθηκαν..

Εάν γίνει ακόμη μια φορά προβλέπω να φεύγει από το σπίτι γιατί είδα τους γονείς μου εξαγριωμένους.Μήπως θα μπορούσα να κάνω κάτι για να αποφεύγει ο σκύλος τις περιοχές με τις πόρτες και ιδιαίτερα τις περιοχές με τα πουλερικά????

Την κύρια αυλή με το χώρο των πτηνών την ενώνουν δύο μεγάλες πόρτες..

Καμιά ιδέα? :(:(:(
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ε
χμμμ
σόρυ τώρα
αλλά φταίς

ε?

πόρτες ανοιχτές
λουριά λυτά

σκυλί είναι-ήθελε να τις δεί απο κοντά...ε αυτές πάπιες είναι(ήταν...) τρόμαξαν και άρχισαν να τρέχουν απο δώ κι απο κει,και να ψευτοπετάνε ε...
ε λίγο θέλει κι ο σκύλος να αρπάξει κανα δυό? τρεις τέσσερις αν δεν τον προλάβει κανεις?

και τώρα άκου\
πάρε μία και άστην αμολυτή
πάρε και τον σκύλο και πήγαινε εκει
μην τον αφήσεις να την μουρντάρει-επέπληξέ τον
και φέρε τα δυό ζώα κοντά.
και άστα να συνηθίσουν. μην τον μαλώσεις πολύ εκτός κι αν την μπουκώσει.περιόριζέ τον όταν προσπαθεί να την αρπάξει.επέπληξέ τον. αν τον δείς και την δέχεται άφησέ τον και απο το λουρί.

Αλλά πρώτα περίμενε να δούμε τι θα πούν και οι άλλοι.

Εμένα μου το είχε κάνει μιά σκύλα που είχα με ένα κοτοπουλάκι. ξέρεις εκείνα τα χαριτωμένα που πουλάνε συνήθως,όχι τα κατακίτρινα τα κάπως μεγαλωμένα αλλά κοτοπουλάκια ακόμα.
χλάπ μια μπουκιά όπως πέρναγε το καυμένο απο μπροστά της,αυτή καθόταν ήσυχη...αλλά σε ετοιμότητα προφανώς.

την τσακώνω απο το σβέρκο, της το παίρνω ουρλιάζοντας και την πάω σβάρνα στην αλυσίδα της, την δένω και την πέρνω μαζί και το θάβω μπροστά της μέσα στο ίδιο κτήμα(εκεί που θάβω όλα τα ΄πρώην ζωντανά μου,εκεί έθαψα κι αυτήν αργότερα).

ούτε τα ξαναπείραξε
μάλιστα κάνανε πολύ καλή παρέα για χρόνια
με τις κότες να διαλέγουν για ύπνο τα καλοκαίρια ένα χώρο που ναι μέν έδειχνε τον απαιτούμενο σεβασμό πρός τον σκύλο αλλά ήταν και σε καλή απόσταση ώστε να νιώθουν ασφαλείς...
το πρωί ήταν πάντα γύρω της αλλά σε απόσταση τάδε πάντα επίσης.
που και που κυνήγαγε καμία να ξεπιάνεται αλλά δεν ξαναέφαγε καμία.
 


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Συμφωνω φταίω εγώ..
Τα σκυλιά απλά αφήνονται το βράδυ για να φυλάν την αυλή και είναι χωρίς λουριά..
Έτυχε να ανοίξει η ρημαδοπόρτα:(:(

Πραγματικα έχω μπερδευτεί..
Ρε συ είναι μικρός λες να καταλάβει εάν του την φέρω κοντά την πάπια, γιατί εγώ νομίζω ότι θα ορμήξει..Και να τον μαλώσω όπως λες όταν θα είναι μόνος πάλι το αντίθετο δεν θα κάνει?
Και γενικά να΄ταν μόνο αυτό..
Άρχισε να εκδηλώνει κυριαρχικότητα προς την σκύλα και σκέφτομαι να τους χωρίσω παρόλο που τον φωνάζω..
Ακόμη σκέφτομαι πως πρέπει να τον στειρώσω για να σταματήσει τις @κίες και τα άγρια παιχνίδια..ή τουλάχιστον να τις μειώσει..
Καταντάει ενοχλητικό για τα ζωντανά τριγύρω αλλά και για εμάς..

:(:(:(

Δυστυχώς δεν είναι στο χέρι μου πάντα εάν μένει ένας σκύλος ή όχι αλλά είναι στο χέρι μου το πως θα συμπεριφέρεται.. Θα προσπαθήσω να κάνω ότι καλύτερο :maria::maria:
 


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
xm...
ειναι λιγο δυσκολο να ελεψεις ενα σκυλο το πως θα συμπεριφερθει απεναντη σε αλλα σκυλια η ζωα οταν δεν εχουν ζησει απο κουταβια μαζι σου και να κοινωνικοποιηθουν με τον καιρο τους σε διαφωρες καταστασεις...

προς θεου δεν θελει Ξυλο καποιο πλασματακι αλλα αγαπή και υπομονη..
εμενα περσυ στο παραθαλασσιο μου βγεικαν τα κοτοπουλα στο χωρο με τα σκυλια..
και γιατι φωναξα στης κοτες ο μεγαλος πιστεψε οτι πρεπει να βοηθηση και εποιασε μια κοτα και μου την εφερε.. καλα η καημενη ηταν ζωντανει αλλα ψωφισε μετα την επομενη απο τρομαρα εσκασε η χωλι της ετσι λενε η παλιοι..
απλα τον εβγαλα εξω το ρεξ και την ποντικο γιατι θελεισαν να κοινηγησουν κι αλλες κοτες..
τωρα το τι μπορεις να κανεις εσυ ?

απλα να κοιτας αμα εχει κλεισει καλα η πορτα στο χωρο των παπιων και να μην του δινει ελευθερο ολο το χωρο της αυλης να περιφραψεις την μιση και να εχουν εκει την ελευθερεια τους χωρεις να μπορουν να πλησιασουν τα πτηνα...

τωρα το οτι εχει βγαλει το θεμα της κυριαρχεις θα ηταν καλο να μιλουσες με καποιο κτηνιατρο να σου πει αμα μια στειρωση των ηρεμουσε λιγο.. γιατι λενε οτι αλλαζει η συμπεριφωρα των ζωων μετα την στειρωση..

και εξασκειθειτε στην κοινωνικοποιηση με τα δυο σκυλια σας.. και πολυ παιχνιδι και εκτονωσει στο τρεξειμο...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981