Μα πόσο πια μπορεί να την πειράζει η ζέστη?


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Όπως κάθε Σάββατο, σηκωθηκαμε λιγο αργα, πηρα τον καφε μου σε πλαστικο ποτηρι και βγηκαμε με την Ηρα για την πρωινη μας βολτα και τουλετα.
Παρασκευή βγαινουμε παντα πολύ αργα το βραδυ για να μπορουμε να κοιμηθουμε λιγο παραπανω το Σαββατο και να μην ζοριζεται.

Λιγοτερο από μιση ωρα κρατησε η εξοδος και στο μισο διαστημα ημασταν κατω από δεντρα.
Με το που γυρισαμε ηπιε έναν κουβα νερο, επεσε στα πλακακια και ανασαινει λες και ετρεξε μερικα χιλιομετρα.

Ελεος δηλαδη. Και τα νεα για τον καιρο είναι σαφή: Καύσωνας.

Καλη σας μερα, καλο ΣΚ και καλο κουράγιο, ειδικα στους μακρύτριχους φίλους μας.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Και ο Κούκης το ίδιο κάνει. Ειδικά το μεσημέρι που βγαίνουμε έξω για 15 λεπτά, σέρνεται στο δρόμο για το σπίτι και μόλις μπαίνουμε μέσα ΜΠΟΥΠ κάτω στα πλακάκια του μπάνιου! Και είναι και κοντότριχος :D

Πάντως πάλι καλά, αναρωτιέμαι τι θα έκανα εγώ αν φορούσα γούνα με 35 βαθμούς!
 






musudi

Member
20 Ιουλίου 2009
7
0
Εδω ζεσταίνεται ο παπαγαλος μου και κανει μακροβούτια στο νερό του,ο σκύλος θα αντέξει?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Όπως κάθε Σάββατο, σηκωθηκαμε λιγο αργα, πηρα τον καφε μου σε πλαστικο ποτηρι και βγηκαμε με την Ηρα για την πρωινη μας βολτα και τουλετα.
Παρασκευή βγαινουμε παντα πολύ αργα το βραδυ για να μπορουμε να κοιμηθουμε λιγο παραπανω το Σαββατο και να μην ζοριζεται.

Λιγοτερο από μιση ωρα κρατησε η εξοδος και στο μισο διαστημα ημασταν κατω από δεντρα.
Με το που γυρισαμε ηπιε έναν κουβα νερο, επεσε στα πλακακια και ανασαινει λες και ετρεξε μερικα χιλιομετρα.

Ελεος δηλαδη. Και τα νεα για τον καιρο είναι σαφή: Καύσωνας.

Καλη σας μερα, καλο ΣΚ και καλο κουράγιο, ειδικα στους μακρύτριχους φίλους μας.
Εγώ δε βρίσκω πρόβλημα... νορμάλ μου φαίνεται....

Προσωπικά αν η βόλτα κρατάει παραπάνω απο μια ώρα και κάνει ζέστη, του δίνω λιγο νερό και στη βόλτα. Αλλιώς δεν είναι πρόβλημα που λαχανιάζει...

Και πάντως εξαρτάται απο το σκύλο.... δε λαχανιάζουν όλα το ίδιο.... το σεττεράκι που ειχα πριν ήταν μονίμως με το στόμα ανοιχτό λαχανιασμένος ακόμα και το χειμώνα..... ο Γκογκόλ πρεπει να είναι σε μαυρο αυτοκίνητο μεσημέρι Αυγούστου χωρις Α/C για να λαχανιάσει έτσι.
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Τον Σκούμπι μου τον επηρεάζει ΠΟΛΥ η ζέστη.. Χθες που είχαμε μάθημα σερνόταν κυριολεκτικά και μετά τις 9 ζωήρεψε.. Τα εξαντλει πάρα πολύ..
Μην την πιέζεις πολύ για βόλτα, όσο βλέπεις ότι αντέχει και να χεις πάντα νερό μαζί σου(εγώ του έπαιρνα νερό και τον χειμώνα ακόμα!)..;)
 


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Μην ανησυχείς... και ο δικός μου που είναι μια σταλιά τα ίδια ήταν σήμερα!
Είναι και το μαύρο χρώμα που του ανεβάζει τη θερμοκρασία... γλώσσα δεν έβαλε μέσα του!!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Eγώ θα έλενα με τον καύσωνα να αποφεύγονται οι μεγάλες βόλτες και το τρέξιμο έξω..
ιδιαιτερως τα ηλικιωμένα σκυλιά και τα σκυλιά με προβλήματα υγείας κύριως καρδιοαναπνευστικά..

Να μην βγαίνουμε το μεσημέρι αλλα νωρίς το πρωί και το βραδυ..
Να μην ξεχνάμε πως αν βγούμε μεσημέρι η άσφαλτος έξω έχει πυρώσει και καίγονται οι πατούσες τους..

Καλύτερα στον καύσωνα να καθόμαστε μέσα με το a/c και να περιμένουμε να δροσίσει έξω για να βγούμε και να περπατήσουμε πολύ ώρα..
 
Last edited:


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Αυτό που έχω παρατηρήσει σε όλα τα σκυλιά που είχα (που είτε είχανε πλούσια γούνα είτε ανήκανε σε βραχυκέφαλη φυλή) είναι ότι το πρώτο τους καλοκαίρι το περνάνε πιο βαριά!
Σκέψου ότι είναι το πρώτο της καλοκαίρι, η πρώτη φορά που ένα ζώο που δεν "φτιάχτηκε" για να ζει στους 40 βαθμούς πρέπει να μάθει να ζει να κινείται και να αντέχει την τόση ζέστη.
Τον πρώτο μου χειμώνα στην Ξάνθη, παρόλο που αγαπάω το κρύο, τα είχα δει όλα. Τις επόμενες χρονιές ήτανε διαφορετικά τα πράγματα.
Πρώτο καλοκαίρι είναι για την Ήρα, θα ζοριστεί κάπως παραπάνω. ;)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Μου δινεις ελπιδες Loukia, να σαι καλα.
Θελω να πιστευω παντως οτι με τον βαρυ χειμωνα της Ξανθης και τον ακομα βαρυτερο στο κτημα στο βουνο, δεν θα εχει σοβαρο προβλημα.
Παρολα αυτα θα προσεχω και δεν θα την αφηνω εκτεθειμενη στο κρυο, οση γουνα και να εχει.

Αλλά γι αυτα θα μιλησουμε με το καλο σε λιγους μηνες :D
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Eγώ θα έλενα με τον καύσωνα να αποφεύγονται οι μεγάλες βόλτες και το τρέξιμο έξω..
ιδιαιτερως τα ηλικιωμένα σκυλιά και τα σκυλιά με προβλήματα υγείας κύριως καρδιοαναπνευστικά..

Να μην βγαίνουμε το μεσημέρι αλλα νωρίς το πρωί και το βραδυ..
Να μην ξεχνάμε πως αν βγούμε μεσημέρι η άσφαλτος έξω έχει πυρώσει και καίγονται οι πατούσες τους..

Καλύτερα στον καύσωνα να καθόμαστε μέσα με το a/c και να περιμένουμε να δροσίσει έξω για να βγούμε και να περπατήσουμε πολύ ώρα..
Συμφωνώ κι εγώ σ'αυτά, αλλά εδώ μιλάμε για μισάωρη βόλτα το βράδυ, σε σκυλί στην εφηβεία χωρίς πρόβλημα υγείας.
 




Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Εδώ δεν έχουμε καύσωνα (20-25 βαθμούς), αλλά ο ήλιος καίει απίστευτα (όταν βγαίνει δηλ. κ δεν τον καλύπτουν σύννεφα).

Με τη λώρα βγαίνουμε κ περπατάμε καθημερινά από τις 5 μέχρι τις 21:00 περίπου, κάθε μέρα (διότι έχω τη σχολή -έγινα ξανά φοιτήτρια στα 28 μου:D- από τις 8 μέχρι τη 1 κ το πρωί τη βγάζω στον κήπο)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
τα νευρικα σκυλια τα πειραζει πολυ η ζεστη (καλα, δεν μιλαω για τα ηρεμα κοντομουτσουνα που φτιαχτηκαν για να επιβιωνουν μονο με κλιματισμο:-|)
ο γερμανικος μου για παραδειγμα,εαν παω τωρα και τον ξεσηκωσω λιγο, λιγο , λιιιγο ψυχολογικα, εστω να δει το χερι μου δηλαδη, οτι κατι σε μπαλακι, πετρα, ξυλο,πανι κραταει:D θα αρχισει το κομπρεσερ λαχανιασμα, ενω η καυκασινα οτι και να γινει, οση βολτα και να την βγαλω τωρα με την ζεστη, απλα θα δειξει σαν καπως να λαχανιασε και σε λιγα λεπτα θα εχει ηρεμησει τελειως.
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
ο γερμανικος μου για παραδειγμα,εαν παω τωρα και τον ξεσηκωσω λιγο, λιγο , λιιιγο ψυχολογικα, εστω να δει το χερι μου δηλαδη, οτι κατι σε μπαλακι, πετρα, ξυλο,πανι κραταει:D θα αρχισει το κομπρεσερ λαχανιασμα
:D:D:D

Να ρωτήσω κάτι.. Κάποιες μέρες με πολύ ζέστη και όταν δεν μπορώ να τον έχω μέσα στο κλιματιστικό τον βρέχω πολύ καλά με το λάστιχο και τον βαζω στο σπιτάκι του..
Είναι καλό αυτό που κάνω ή καθώς στεγνώνει μπορεί να νιώθει χειρότερα?
Πάντως κάθεται να τον βρέξω ενώ δεν το πολυγουστάρει γενικά..
Το μικρό δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερο θέμα αρκεί να εχει δροσερό νερό..
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
τα νευρικα σκυλια τα πειραζει πολυ η ζεστη (καλα, δεν μιλαω για τα ηρεμα κοντομουτσουνα που φτιαχτηκαν για να επιβιωνουν μονο με κλιματισμο:-|)
Αυτή για μένα μιλάει. :p Και εγώ μπορεί να τον βρέξω λίγο με το λάστιχο το απογευματάκι για να δροσιστεί αλλά μόνο στο σώμα και όχι στο κεφάλι. Το αποτέλεσμα είναι οτι ενθουσιάζεται και τρέχει σαν το παλαβό. Εγώ δεν πιστεύω οτι τα ενοχλεί.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
... αν βγούμε μεσημέρι η άσφαλτος έξω έχει πυρώσει και καίγονται οι πατούσες τους..
Να ρωτησω κατι σχετικα παρακαλω τελειως ενημερωτικα.
Δεν αμφιβαλλω ότι τα πελματα τους μπορουν να ζεσταθουν πολύ, ειδικα από την αναμμένη ασφαλτο .
Αν όμως εχουν τετοια ευαισθησια, δεν θα επρεπε φυσιολογικα να παγωνουν τον χειμωνα?

Να εξηγησω γιατι ρωταω.
Η πινσερινα μας που είναι υπερευαίσθητη, τον χειμωνα είναι αδυνατο να βγει εξω χωρις μπουφανακι. Τρεμει σαν κομπρεσερ, δεν εχει ορεξη να παει πουθενα και φαινεται ότι υποφερει.

Ωστοσο, με μπουφανακι περπατουσε σε χιονοδρομικο κεντρο μεσα στην τρελλη χαρά και δεν υπηρχε καμια ενδειξη ότι κρυωναν τα ποδαρακια της ή ότι εκανε αγγαρεία το περπατημα.
Η ψυχουλα της ηξερε φυσικα αν παγωνανε.
Της ειχαμε παρει και κατι μποτάκια ειδικα για το χιονοδρομικο, τα οποια δεν ειδαμε τελικα τον λογο να της τα φορεσουμε.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Αρη παγωνουν οι αμασχαλες μας ποτε(τα μπουφαν του σκι οι τρεκινγκ εχουν και φερμουαρ για να παιρνει και αερα)?το ιδιο συμβαινει και με τους σκυλους το καλοκαιρι ιδρωνει απο εκει,και το χειμωνα ολα καλα,μονο στην Γερμανια αν ριχνουν αλατια εχουν προβλημα με τις πατουσες,οι αν κανει μεγαλη πορεια στο χιονι και αν ειναι οι πατουσα με μεγαλη τριχα,βρεχεται οι πατουσα και καπου θα παγωσει και ισως το πληγωσει,αλλα παντα σε συδυασμο με πολυ περπατημα.
Οι πινσερινα εχει δερμα πουκαμισο,λιπος μηδεν,και τριχα οχι γουνα,ειναι και μικρουλα εχει λιγοτερο αιμα.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ηλια, αν καταλαβα καλα, εννοεις οτι δεν εχει ιδιαιτερο προβλημα αν περπαταει στην ζεστή ασφαλτο ή αμμο, ουτε και στο χιονι (με καποιες προϋποθεσεις το χιονι).

Να ρωτησω με την ευκαιρια κατι αλλο. Τυχαινει να χρειαστει να φυγουμε γρηγορα με το αυτοκινητο, το οποιο ειναι παρκαρισμενο στον ηλιο και εχω ξεχασει να βαλω και το αλεξηλιο στο τζαμι.

Εγω μπαινω μεσα και καιγεται ο πισινος και η πλατη μου.
Η Ηρα καθεται πλατεια στο καθισμα σαν να μην συμβαινει τιποτα.
Ενταξει, εχει μια καποια γούνα θα μου πεις.