Μεγάλα Νύχια!


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα. Παρατήρησα πως η σκυλίτσα μου έχει σχετικά μεγάλα και γαμπσα νυχακια με αποτέλεσμα να "σκαλώνει" παντου και να μην μπορεί να κινέίται ελεύθερα... Την λυπάμαι να την βλέπω έτσι και θέλω να ρωτήσω αν μπορώ εγώ να της κόψω τα νυχάκια, αν επιτρέπεται να της κόβουμε τα νυχάκια σε τόσο μικρή ηλικία και αν μπορώ να το κάνω με κάποιο εναλλακτικό μέσω εκτός του ειδικού νυχοκόπτη (πχ με κοινό νυχοκόπτη που χρησιμοποιούμε οι ανθρωποι). Επειδή βρίσκομαι στο χωριό μου για Χριστούγεννα, έχουμε εδώ έναν κτηνίατρο όμως κατά το παρελθόν μου έχει αποδείξει ότι δεν είναι και ο καλύτερος που κυκλοφορεί... Συγνώμη αν έχει ξανασυζητηθεί αυτό το θέμα.. Με μία πρόχειρη (το ομολογώ) αναζήτηση που έκανα δε βρήκα κάτι... Καλά Χριστούγεννα σε όλους
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Σε τοσο μικρη ηλικια δεν τα κοβουμε τα νυχια συνηθος.

Οταν ειναι μαυρα τα νυχια ειναι αρκετα δυσκολα να δεις, μεχρι που μπορεις να τα κοψεις και ευκολα.

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να τα λιμαρεις λιγο!
 


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
FrenchieFan said:
Σε τοσο μικρη ηλικια δεν τα κοβουμε τα νυχια συνηθος.

Οταν ειναι μαυρα τα νυχια ειναι αρκετα δυσκολα να δεις, μεχρι που μπορεις να τα κοψεις και ευκολα.

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να τα λιμαρεις λιγο!
Είναι μαύρα τα νυχάκια αλλά από κάποιο σημείο και μετά είναι άσπρα. πιθανόν επειδή είναι μικρή ακόμη σε ηλικία. αλλα γγυριζοθν προς τα κατο και το καημενο ταλαιπορείται.. :(
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
62
Chania
www.chaniatown.gr
Το κόψιμο είναι απλό αλλά χρειάζεται κάποιος αρχικά να σου δήξει , εξηγήσει ακριβώς τι και πως
επίσης αγόρασε τον καλύτερο κόφτη νυχιών για σκύλους που μπορείς να βρεις , θα τον έχεις πολλά χρόνια ,
Σταθερό κράτημα του κόφτη είναι βασικό , κόβε τα νύχια μετά από μεγάλη βόλτα που το σκυλί είναι κουρασμένο.
Αν δεν έχεις κάποιον να σου δείξει άρχισε μόνος σου …κόψε ελάχιστα , αν δεις αίμα μην φοβηθείς βαλε λίγο πούδρα πάνω η πατατάλευρο αν έχεις …
 


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
psaras said:
Το κόψιμο είναι απλό αλλά χρειάζεται κάποιος αρχικά να σου δήξει , εξηγήσει ακριβώς τι και πως
επίσης αγόρασε τον καλύτερο κόφτη νυχιών για σκύλους που μπορείς να βρεις , θα τον έχεις πολλά χρόνια ,
Σταθερό κράτημα του κόφτη είναι βασικό , κόβε τα νύχια μετά από μεγάλη βόλτα που το σκυλί είναι κουρασμένο.
Αν δεν έχεις κάποιον να σου δείξει άρχισε μόνος σου …κόψε ελάχιστα , αν δεις αίμα μην φοβηθείς βαλε λίγο πούδρα πάνω η πατατάλευρο αν έχεις …
Απλά επειδή δεν έχω αγοράσει ακόμη και είμαι στο χωριό έψαχνα για εναλλατικές λύσεις! ευχαριστώ πολύ για τι συμβουλές :wink: :) :) :)
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
εμεις δεν το έχουμε επιχειρήσει ακόμα :( Φοβάμαι πως θα της κόψουμε κανα "δάχτυλο"..... :lol: ευτυχώς που περπατάει συνέχεια σε άσφαλτο και λιμάρονται κάπως.Το λιμάρισμα φαίνεται πιο εύκολο :roll: μάλλον όταν κοιμάται.Για βάλτε βρε παιδιά καμιά φωτό με κανέναν καλό νυχοκόπτη.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu

εγω κατι παρομοιο χρησημοποιο!

Απο Chi- μεχρι Cocker kai μεγαλα γριφονο-ειδές κοβει μια χαρα!
Για μεγαλυτερα σκυλια εχω εναν ιδιον- μονο σε μεγαλυτερο μεγεθος.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
αν δεις αίμα μην φοβηθείς βαλε λίγο πούδρα πάνω η πατατάλευρο αν έχεις …
Δεν ειναι και τοσο ευκολα τα πραγματα.
Οταν κοβονται τα νυχια πολυ κοντα και τραυματιζεται το νευρο, εκτος απο εντονη αιμοραγια που δεν σταματαει με πουδρα ( εγω εχω ειδικη αιμοστατικη σκονη και παρολα αυτα χρειαζεται πολλες φορες να την βαλω 2 φορες) ποναει και το σκυλακι- και οταν ειναι μωρουλι και πρωτη φορα δημιουγρει πολλες φορες μια μεγαλη απεχθεια στο μετεπειτα κοψιμο νυχιων και τετια αρνητικη εμπειρια πρεπει να αποφευθει οποσδηποτε.
Κοψε τα νυχια, αν θες δε και καλα μονο λιγο- βαλε τον σκυλο να σταθει ορθιος και κοψε ετσι, οστε η ακρη των νυχιων ειναι ισα με το εδαφος ή λιιιιγο παραπανω- σε μια γραμμη.

 


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
FrenchieFan said:
αν δεις αίμα μην φοβηθείς βαλε λίγο πούδρα πάνω η πατατάλευρο αν έχεις …
Δεν ειναι και τοσο ευκολα τα πραγματα.
Οταν κοβονται τα νυχια πολυ κοντα και τραυματιζεται το νευρο, εκτος απο εντονη αιμοραγια που δεν σταματαει με πουδρα ( εγω εχω ειδικη αιμοστατικη σκονη και παρολα αυτα χρειαζεται πολλες φορες να την βαλω 2 φορες) ποναει και το σκυλακι- και οταν ειναι μωρουλι και πρωτη φορα δημιουγρει πολλες φορες μια μεγαλη απεχθεια στο μετεπειτα κοψιμο νυχιων και τετια αρνητικη εμπειρια πρεπει να αποφευθει οποσδηποτε.
Κοψε τα νυχια, αν θες δε και καλα μονο λιγο- βαλε τον σκυλο να σταθει ορθιος και κοψε ετσι, οστε η ακρη των νυχιων ειναι ισα με το εδαφος ή λιιιιγο παραπανω- σε μια γραμμη.

Βασικα κι εγω αυτο σκεφτομουν, δλδ να κοψω το νυχάκι στο σιμείο που βγαινει πιο κατω απο τιν ευθεία γραμμή που σχηματιζουν με το εδαφος..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.592
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3