Μεγαλόσωμος σκύλος με ενέργεια vs Μικρόσωμος ιδιοκτήτης χωρίς ενέργεια - Τι να κάνω;


Sanna

New Member
18 Ιανουαρίου 2022
1
0
32
Καλημέρα, θα ήθελε παρακαλώ να με κατατοπίσετε σχετικά με το τι μπορώ να κάνω με το σκύλο της μητέρας μου. Η μητέρα μου έχει ενα σκύλο από κουτάβι,το είχε βρει χτυπημένο στο πόδι, και το περιέθαλψε το φρόντισε, νομίζω πλέον είναι 4-5 ετών. Το πρόβλημα προκύπτει διότι δεν μπορεί να ανταπεξέλθει πλέον οικονομικά αλλά ούτε και λόγω φυσικής κατάστασης στις ανάγκες του σκύλου. Είναι μεγαλόσωμος και έχει αρκετή ενέργεια, εγώ ζω στο εξωτερικό και με την πανδημία έχω να έρθω στην Ελλάδα 3 χρόνια. Η ίδια δεν θέλει να δώσει το σκύλο σε κάποια φιλοζωική, δεν τις εμπιστεύεται και θα ήθελα να με ενημερώσετε που μπορώ να απευθυνθώ ώστε να βρεθεί μια λύση. Η μητέρα μου δεν είναι υπερβολικά μεγάλη σε ηλικία αλλά είναι σωματικά αδύναμη, ο σκύλος την πάει βόλτα στην κυριολεξία, πριν περίπου 4 μήνες της έφυγε ενώ τον είχε βγάλει βόλτα διότι άρχισε να κυνηγά μια γάτα και τον έψαχνε σχεδόν ένα ολόκληρο βράδυ. Έπειτα βγάζει αρκετή τρίχα και αυτό την ζοριζει. Μπορείτε παρακαλώ να με κατευθύνετε;

Ευχαριστώ
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Καλημέρα, θα ήθελε παρακαλώ να με κατατοπίσετε σχετικά με το τι μπορώ να κάνω με το σκύλο της μητέρας μου. Η μητέρα μου έχει ενα σκύλο από κουτάβι,το είχε βρει χτυπημένο στο πόδι, και το περιέθαλψε το φρόντισε, νομίζω πλέον είναι 4-5 ετών. Το πρόβλημα προκύπτει διότι δεν μπορεί να ανταπεξέλθει πλέον οικονομικά αλλά ούτε και λόγω φυσικής κατάστασης στις ανάγκες του σκύλου. Είναι μεγαλόσωμος και έχει αρκετή ενέργεια, εγώ ζω στο εξωτερικό και με την πανδημία έχω να έρθω στην Ελλάδα 3 χρόνια. Η ίδια δεν θέλει να δώσει το σκύλο σε κάποια φιλοζωική, δεν τις εμπιστεύεται και θα ήθελα να με ενημερώσετε που μπορώ να απευθυνθώ ώστε να βρεθεί μια λύση. Η μητέρα μου δεν είναι υπερβολικά μεγάλη σε ηλικία αλλά είναι σωματικά αδύναμη, ο σκύλος την πάει βόλτα στην κυριολεξία, πριν περίπου 4 μήνες της έφυγε ενώ τον είχε βγάλει βόλτα διότι άρχισε να κυνηγά μια γάτα και τον έψαχνε σχεδόν ένα ολόκληρο βράδυ. Έπειτα βγάζει αρκετή τρίχα και αυτό την ζοριζει. Μπορείτε παρακαλώ να με κατευθύνετε;

Ευχαριστώ

βάλε και μια φωτό του σκύλου...
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Το πως να δώσετε το σκύλο δεν έχει ιδιαίτερες κατευθυντήριες γραμμές… απλά ψάχνετε να του βρείτε ένα καινούργιο, καλό σπίτι. Αν η ερώτηση σου είναι «υπάρχει κάποια δομή/οργάνωση/φιλοζωική μπορούμε να πάμε το σκύλο αύριο το πρωί και να ψάξουν εκείνοι να του βρουν σπίτι», η απάντηση είναι «μάλλον καμία». Οι φιλοζωικές απαρτίζονται από εθελοντές που αφιερώνουν προσωπικό χρόνο και χρήμα για να μαζέψουν τα αμάζευτα στην Ελλάδα των εκατομμυρίων αδέσποτων, οπότε ανεξάρτητα από τη λανθασμένη γενίκευση της μητέρας σου, δεν μπορούν ΄δώσουν βοήθεια του τύπου «σας παραδίνω το σκύλο μου, βρείτε του ένα άλλο σπίτι».

Υπάρχουν κάποιες άλλες κατευθυντήριες πάντως, που ελπίζω να αναζητάς επίσης. Στο μήνυμά σου θέτεις διάφορους προβλήματα μαζί, που το καθένα έχει διαφορετική απάντηση. Λέω να το χωρίσω λίγο το κατεβατό σε δυο τρια ποστ, να διαβάζεται κάπως.
 
  • Like
Reactions: spyv and mareco


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ξεκινώ με το οικονομικό: ο σκύλος έχει ένα ελάχιστο κόστος διαβίωσης, ταβάνι πάντως δεν έχει. Πολλές φορές ακόμα κι αν είμαστε συνειδητοποιημένοι καταναλωτές, εύκολα παρασυρόμαστε και πληρώνουμε για αχρείαστα ή υπερτιμημένα πράγματα. Η τροφή έχει αρκετά περιθώρια να εξοικονομήσεις χρήματα, είτε πρόκειται για έτοιμη, είτε για σπιτική διατροφή. Αν θέλεις, πες ένα ποσό που μπορεί να διατεθεί για τη διατροφή και πόσα κιλά είναι ο σκύλος, μήπως μπορέσουμε να προτείνουμε κάτι.

Τα παρα-φαρμακευτικά είναι συνήθως αρκετά ακριβά στην Ελλάδα, όμως είναι αρκετά φθηνότερα στην κεντρική Ευρώπη, και πολλές χώρες έχουν φτηνά μεταφορικά (ενδεικτικά, ψωνίζω από εδώ). Ό,τι βρίσκεις οικονομικό ή σε προσφορά στη χώρα που μένεις, θα μπορούσες ίσως να ρωτήσεις αν στέλνουν στην Ελλάδα, και να διευκολύνεις στα διαδικαστικά της παραγγελίας.

Τα κόστη των κτηνιάτρων διαφέρουν (πολύ). Μπορείτε να ρωτήσετε τον κτηνίατρό σας αν μπορεί να βοηθήσει με το οικονομικό, μπορείτε να ρωτήσετε τιμές σε όλους τους άλλους κτηνιάτρους της περιοχής σας, μπορείς να αναφέρεις την περιοχή σας μήπως ξέρουμε κάποιον κτηνίατρο να προτείνουμε.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Το τράβηγμα στη βόλτα: ο σκύλος δεν της έφυγε επειδή είναι μικρόσωμη, της έφυγε επειδή δεν έχει εκπαιδευτεί σωστά ή ολοκληρωμένα. Και μεγαλόσωμη να ήταν η γυναίκα, ο σκύλος πάλι θα της έφευγε, αν προσπαθούσε απλά να τον συγκρατήσει με τη δύναμή της.

Ευτυχώς οι σκύλοι μπορούν να εκπαιδευτούν σε κάθε ηλικία, οπότε μπορεί να ξεκινήσει από τώρα. Ορίστε για αρχή. Γενικά το φόρουμ έχει άπειρα θέμα εκπαίδευσης, που σίγουρα θα βοηθήσουν.
Τα μυστικά της επιτυχίας για οποιαδήποτε εκπαίδευση είναι δύο: πρώτον, πολλές, πάρα πολλές, πάρα πάρα πολλές επαναλήψεις.

Το δεύτερο, είναι ότι ξεκινάς σε ένα χώρο χωρίς ερεθίσματα (πχ.μέσα στο σπίτι), και ανεβάζεις το βαθμό δυσκολίας σταδιακά. Μέχρι να αλλάξει η προβληματική συμπεριφορά, το πιο απλό είναι να αποφύγεις το πρόβλημα όσο γίνεται.

Για παράδειγμα, βγαίνοντας έξω με το σκύλο, ψάχνω να δω τις γάτες πριν από εκείνον. Δεν τον αφήνω να μυρίζει κάτω από αυτοκίνητα, ξέρω περίπου που είναι οι γατο-αποικίες της περιοχής μου και αποφεύγω να περάσω ακριβώς δίπλα, όταν δω τη γάτα μαζεύω το λουρί του σκύλου ώστε να είναι δίπλα μου, θα του τραβήξω την προσοχή με μια εντολή, μια λιχουδιά, ένα παιχνίδι, ένα «ΜΗΤΗΓΑΤΑΘΑΣΟΥΠΑΡΕΙΟΔΙΑΟΛΟΣΤΗΜΑΝΑ», καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Τέλος, η εκτόνωση: θα ξεκινούσα με την εκτόνωση μέσα στο σπίτι. Η εκμάθηση εντολών θα κουράσει το σκύλο, και ταυτόχρονα θα βοηθήσει και τη συμβίωση με τη μητέρα. Οι εντολές μπορεί να είναι χρηστικές (κάτσε, μείνε, κάτω….) ή και για πλάκα / τρικ (να κάνει υπόκλιση, αν δίνει το πόδι, να βρει μια κρυμμένη λιχουδιά…) – το youtube είναι φίλος σας για ιδέες και μεθόδους,

Ένα flirt pole συνήθως είναι ακαταμάχητο για τους περισσότερους σκύλους – υπάρχει κάποια πυλωτή, ταράτσα, βεράντα χώρος στο σπίτι; Αν όχι, κάποιο μικρό πάρκο ή πλατεία κοντά σας; Θα πήγαινα αυτές τις χαριτωμένες ώρες που λίγο πριν βγει ο ήλιος ώστε να μην υπάρχει άλλος κόσμος, θα έδενα το σκύλο με σαμαράκι και 10-15 μέτρα ιμάντα, για να παίξουμε με ξύλα, μπαλάκια, flirt pole, να κάνουμε τις ασκήσεις εκπαίδευσης - κάτσε, δίπλα, μείνε, μην κοιτάς τη γάτα κλπ. Με μεγάλη προσοχή από πλευράς του χειριστή σε ό,τι γίνεται γύρω, και χωρίς να τερματίζει το λουρί και να τραντάζεται ο σκύλος.

Αν τα πηγαίνει καλά με άλλα σκυλιά, υπάρχει κάποιο οργανωμένο δημόσιο σκυλοπάρκο στην περιοχή σας; Υπάρχει μεταφορικό μέσο για να τον πηγαίνει η μητέρα κάθε όποτε μια βόλτα σε πιο απομακρυσμένα/χαλαρά μέρη; Υπάρχει κάποιος συγγενής, φίλος, γνωστός που να έχει ιδέα από σκυλιά και να μπορεί να βοηθήσει με τις βόλτες μια στο τόσο; Μπορεί η μαμά σου να σπάσει τις βόλτες σε περισσότερες κατά τη διάρκεια της ημέρας αντί για μια μεγάλη;
 
  • Like
Reactions: spyv and mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3