Μελλοντικος "γονιος" επιλογη "παιδιου"


pokitoz

Member
16 Οκτωβρίου 2016
20
2
34
Καλησπερα στην παρεα,
μετα απο μερικες μερες ψαξιμο και ερευνας στο google βρηκα και το φορουμ σας.
Εψαχνα για γαλλικο μπουλντογκ (θεματα υγειας/συμπεριφορας κλπ) και τελικα
μετα απο ενα τοπικ που διαβασα εδω αποφασισα να μην παρω αυτην την ρατσα
διοτι δεν διαθετω 1500+ για εκτροφεα. Εδω ερχεται λοιπον η ερωτηση μου, επειδη
θελω κατι αντιστοιχο γαλλικου μπουλντογκ λεω να αγορασω παγκ (pug), αλλα και αυτο
απο αγγελια. Αυτο διαβασα ειναι λιγο πιο νορμαλ σε "βλαβες". Να προχωρησω στην
αγορα του απο αγγελια? Πρεπει να προσεχω κατι? Οποιαδηποτε συμβουλη πληροφορια
δεκτη ..
Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Αγορά από αγγελία = αγορά από αναξιόπιστη και αμφιβόλου ηθικής πηγή, που ταυτόχρονα συντηρεί ένα κύκλωμα που μόνο την κυνοφιλία δεν προάγει.

Οι μερικές μέρες που ψάχνεις είναι πολύ λίγες για να αποφασίσεις και να επιλέξεις ένα πλάσμα που θα σε συντροφεύει για καιρό. Δώσε χρόνο στον εαυτό σου, ψάξε και διάβασε και εδώ και αλλού, και προπάντων μην βιάζεσαι.
Στο φινάλε, αν το οικονομικό είναι το θέμα σου, η λύση είναι απλή, δωρεάν και δίπλα σου, τα εκατοντάδες αδέσποτα που προετοιμάζονται για τον χειμώνα.

Καλώς ήλθες!
 


pokitoz

Member
16 Οκτωβρίου 2016
20
2
34
Eυχαριστω για την γρηγορη απαντηση.

Τα τελευταια 5-6 χρονια θελω γαλλακι αλλα επειδη δεν ειχα χρονο λογω σπουδων το ακυρωνα. Τωρα που εχω βρει χρονο και το εψαξα περισσοτερο ειδα οτι μαλλον δεν συμφερει εκτος αν το παρεις απο εκτροφεα και εκει με ρισκο!(λογω χρηματων αυτη η λυση δεν παιζει). Οπως προειπα θελω κατι στο στυλ γαλλικου(πχ Pug) ή καποιο παρομοιο αν εχετε να προτεινετε (μικρο μεγεθος και φατσα πατηκομενη απο νταλικα : P)..

ΥΓ> δυστυχως η λυση αγγελιας ειναι μονοδρομος διοτι ψαχνω κατι συγκεκριμενο το οποιο οι εκτροφεις το χρεωνουν πανακριβα.. Καλως σας βρηκα!!
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Eυχαριστω για την γρηγορη απαντηση.

Τα τελευταια 5-6 χρονια θελω γαλλακι αλλα επειδη δεν ειχα χρονο λογω σπουδων το ακυρωνα. Τωρα που εχω βρει χρονο και το εψαξα περισσοτερο ειδα οτι μαλλον δεν συμφερει εκτος αν το παρεις απο εκτροφεα και εκει με ρισκο!(λογω χρηματων αυτη η λυση δεν παιζει). Οπως προειπα θελω κατι στο στυλ γαλλικου(πχ Pug) ή καποιο παρομοιο αν εχετε να προτεινετε (μικρο μεγεθος και φατσα πατηκομενη απο νταλικα : P)..

ΥΓ> δυστυχως η λυση αγγελιας ειναι μονοδρομος διοτι ψαχνω κατι συγκεκριμενο το οποιο οι εκτροφεις το χρεωνουν πανακριβα.. Καλως σας βρηκα!!
Να σε ρωτήσω και εγώ κάτι, τελείως φιλικά. Για ποιον λόγο (εφόσον λες ότι το οικονομικό είναι πρόβλημα) θες ντε και καλά να ξοδέψεις χρήματα για την αγορά του σκύλου σου? Και να δώσεις 100, 200 ή να το ξεφτιλισεις τελειως και να δώσεις μόνο 50 ευρώ για να πάρεις έναν σκύλο, του οποίου η κ αθαροαιμια δεν μπορεί να αποδειχθεί? Εφόσον θες κάτι με βασικό κριτήριο την εμφάνιση Κάνε μια αναζήτηση στις φιλοζωικές της περιοχής σου, ή και στο ίντερνετ σε αγγελίες που βρέθηκαν ΑΔΈΣΠΟΤΑ σκυλιά. Και πίστεψε με δεν θα αργήσεις να βρεις κάτι το οποίο θα πληρεί και με το παραπάνω τα εμανισιακα σου κριτήρια.
 


pokitoz

Member
16 Οκτωβρίου 2016
20
2
34
Μεχρι 400-500 δινω.... 1500-2000 δεν δινω... Ας ειναι και ημιαιμο δεν με πειραζει αρκει να ειναι υγιες θελω... και μην χαλαω 5000 το χρονο σε κτηνιατρους... Σε οσες φιλοζωικες κοιταξα δεν εχει κανενα σε pug-frenchie style...
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Μεχρι 400-500 δινω.... 1500-2000 δεν δινω... Ας ειναι και ημιαιμο δεν με πειραζει αρκει να ειναι υγιες θελω... και μην χαλαω 5000 το χρονο σε κτηνιατρους... Σε οσες φιλοζωικες κοιταξα δεν εχει κανενα σε pug-frenchie style...
Και για ποιον λόγο να δώσεις 400-500 ευρώ για έναν ημίαιμο σκυλο?????
 


pokitoz

Member
16 Οκτωβρίου 2016
20
2
34
Κατα τα λεγομενα σου ιμιαιμο ... Διοτι ο πωλητης το πουλαει σαν καθαροαιμο..
 




pokitoz

Member
16 Οκτωβρίου 2016
20
2
34
Χαχα ναι μαγκες μην λετε συνεχεια φιλικα και φιλικα.. Ρωταω για να μαθω και ειμαι ανοιχτος σε προτασεις/παρατηρησεις. Δεν παρεξηγω αντιθετως σεβαστα. Οπως προειπα ψαχνομαι τα τελευταια 5-6 χρονια και τον τελευταιο μηνα συνεχεια... Μεχρι τα χριστουγεννα θελω να παρω..
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Κατα τα λεγομενα σου ιμιαιμο ... Διοτι ο πωλητης το πουλαει σαν καθαροαιμο..
Εγώ δεν είπα ποτέ για ημίαιμο αλλά για αμφιβόλου καθαροαιμου. Κοίτα εγώ θα σου δώσω μια συμβουλή και εσύ άμα θες άκουσε την. Η αλήθεια είναι ότι το άκουσμα καθαροαιμου σκύλου με μόλις 400 ευρώ είναι δελεαστικό αλλά πρέπει να δεις τι επιρροή θα έχει αυτή σου η αποφαση. Καταρχάς είναι μια γέννα που γίνεται από πιθανούς μη άξιους για αναπαραγωγή γεννητορες ή μη καθαροαιμους γεννητορες. Αλλιώς οι ιδιωκτητες δεν το έχουν σε τίποτα να βγάλουν πεντιγκρι στα κουτάβια και να τα πουλήσουν όχι 400 αλλά 800 ευρώ το ένα. Το να έχεις ένα σκυλο από μια τέτοια γέννα μπορεί να έχει πολλές επιπτώσεις οπως πχ, να εμφανιστούν πολλά προβλήματα συμπεριφοράς στο κουτάβι σου αλλά κυριότερα προβλήματα υγείας, τα οποία δυστυχώς μπορεί και να σε χρεώσουν 5000 ευρώ. Ενα απλό παράδειγμα είναι ένα σκυλάκι από μια τέτοια γέννα γνωστού μου περίπου 9 μηνών το οποίο έβγαλε μια κληρονομική ασθένεια στα πόδια της και το χειρουργείο πάει 1.800 ευρώ ΤΟ ΠΌΔΙ. Οι Ράτσες που ανέφερες Εάν δεν κάνω λάθος έχουν αρκετά προβλήματα υγείας οπότε για το καλό του σκύλου, άλλα και της τσέπης σου καλύτερα απέφυγε αυτές τις γέννες. Έπειτα έρχεται η μορφολογία, όπου Εάν όντως θες να έχεις ένα σκυλο όπως τον φαντάζεσαι θα σε χαλάσει Εάν τον δεις ξαφνικά να τραβάει η μουσούδα του ή να αποκτάει μακρύ τρίχωμα λόγω μη καθαροαιμιας. Γι'αυτό κανε λίγο υπομονή, εάν αυτή τη στιγμή έχεις να διαθέσεις 500 ευρώ για την αγορά ενός σκύλου, βάλτε στην άκρη και ίσως σε κάνα τρίμηνο αυτά τα λεφτά να έχουν γίνει 800 με τα οποία ΙΣΩΣ να βρεις αυτό που ψάχνεις.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Και το pug δεν σφύζει από υγεία πάντως... http://www.pugvillage.com/pug-health/pug-genetic-issues
Aπό αναπνευστικά είναι μία από τα ίδια με το γαλλικό. Από εξάρθρωση επιγονατίδας επίσης το ίδιο με το γαλλικό. Ως προς τις παθήσεις ματιών είναι χειρότερο κι από το γαλλικό.
Και έχουν και καταδικιά τους ασθένεια, την εγκεφαλίτιδα των Pug. Όλα αυτά συν και άλλα που διαβάσεις στο link που παρέθεσα έχουν γενετική προδιάθεση, δηλαδή κουβαλιούνται από προγόνους.
Εσύ πιστεύεις ότι ότι ο πωλητής που θα σου δώσει pug με 400 Ευρώ έχει μπει στη διαδικασία να κάνει εξετάσεις για τις παραπάνω ασθένειες στους προγόνους που έβαλε για αναπαραγωγή?
Πάμε στο οικονομικό τώρα:
Έστω ότι αγοράζεις pug με 400 Ευρώ από όπου νά ναι και άρα το παίζεις λότο. Έχεις "γλιτώσει λοιπόν" 800 Ευρώ ας πούμε. Εδώ ενδεικτικά μερικά κοστολογια αν σου τύχει κάτι:
  • Αναπνευστικά προβλήματα: Eπέμβαση μερικής επίλυσης γύρω στα 500 €, βαριές περιπτώσεις που χρήζουν πιο πολύπλοκης επέμβασης (μόνο στο εξωτερικό) γύρω στα 2.000 Ευρώ.
  • Εξάρθρωση επιγονατίδας: 70 € η ακτινογραφία συν 150 € το χρόνο για σκευάσματα, ΑΝ δεν χρειαστεί επέμβαση (εκεί δεν ξέρω κόστος αλλά κάτω από από κανένα 800άρι δεν νομίζω να πηγαίνει στην καλύτερη).
  • Μάτια: Σε επεμβάσεις ξεκινάς από 400€ μινιμουμ και πας μέχρι 1000€ και άνω.
  • Εγκεφαλίτιδα - εδώ δεν υπάρχει θεραπεία γιατί το σκυλί καταλήγει μετά από λίγο καιρό.
 
Last edited:


pokitoz

Member
16 Οκτωβρίου 2016
20
2
34
Ευχαριστω πολυ για τα ινφο... Καποιο παρομοιο κουταβι με τετοιο μουρη και μικρο σε μεγεθος υπαρχει? Και γυρω στα 400... Και χωρις τοσα προβληματα..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ευχαριστω πολυ για τα ινφο... Καποιο παρομοιο κουταβι με τετοιο μουρη και μικρο σε μεγεθος υπαρχει? Και γυρω στα 400... Και χωρις τοσα προβληματα..
Δεν υπάρχει πατικομούρικο "σώο". Το χω ψάξει κι εγώ.
Με 400€ δεν θα πάρεις εγγυημένο καθαρόαιμο. Απλά θα πετάξεις 400€ για να πάρεις ντεμί "καθαρόαιμο" αναξέλεγκτης παραγωγής με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε γενετικές προδιαθέσεις.
Αν ήθελα μικρόσωμο σκύλο θα πήγαινα σε κοκκόνι. Καλόβολα σκυλάκια, αντέχουν μια χαρά το ελληνικό κλίμα, δεν έχουν προβλήματα.
Κοκόνια και κοκονοεική βρίσκεις μια χαρά και αδέσποτα. Εγώ θα διάλεγα και ενήλικο αφενός να γλιτώσω τους κουταβίσους μπελάδες (κατουρήματα, γαυγίσματα κλπ.) και αφετέρου για να ξέρω εγγυημένα και το τελικό τους μπόι.
 


pokitoz

Member
16 Οκτωβρίου 2016
20
2
34
δεν μου αρεσει καθολου... Θελω να μου αρεσει και μετα να το αποκτησω... Αμα παμε σε μεσαια.. Jack Russel / Akita /chowchow / Husky? Αυτα ειναι πιο υγιει?

ΥΓ> Οσους εχω συναντησει σστο δρομο με pug kai frenchie σε ηλικιες 1-2 ολα τους δεν εχουν βγαλει προβλημα... Μετα απο τι ηλικια αρχιζουν τα προβληματα?
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ολα με αυτη την μουρη εχουν προβληματα,εγγυημενα πράματα.
Κ αυτο γιατι η φυση τους δεν ηταν τέτοια
Ειναι ανθρωπινα κατασκευάσματα με ολες τις καταστροφικες συνέπειες για την υγεια τους.
Ωραιοτατα κ προπάντων τζαμπα σκυλουνια κ χωρις τοσα προβληματα...
may I suggest a beautiful and oh so rare mutt?

Αυτο που ζητας δεν υπάρχει
Κ οποιος σου πει το αντίθετο να ξερεις οτι απλα κοιταει να σου φαει τα 400-500 οσα διαθέτεις τεσπα
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Ακόμα και στον καλύτερο εκτροφέα να σκάσεις χιλιάδες ευρώ, υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να σου προκύψουν προβλήματα υγείας, ειδικά αν κινηθείς στις πλακουτσωτές φυλές. Αναλογικά, όσο πιο φτηνός και "φτηνός" είναι αυτός που θα σου πουλήσει ένα "καθαρόαιμο" σκυλί, τόσο αυξάνεις τις πιθανότητες να μπλέξεις με κληρονομικές ασθένειες, προβληματικούς χαρακτήρες κτλ.
Αυτό ειδικά που έγραψες
ο πωλητης το πουλαει σαν καθαροαιμο..
είναι ασχολίαστο πραγματικά...
"Πετάει ο γάιδαρος; πετάει" φάση...
 
  • Like
Reactions: pokitoz




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Μπράβο σου ειλικρινά και χαρά στην διάθεση σου να βρίσκεις τα threads που θα έπρεπε να ψάχνει ο καθένας από μόνος του. Respect. (y)
 


pokitoz

Member
16 Οκτωβρίου 2016
20
2
34
Εννοειται πως θα τα διαβασω... Γιατι ολοι ειστε τοσο αρνητικοι με αυτους που ρωτανε και δεν ξερουν για να μαθουν? Σας ευχαριστω για τα ινφο και παλι :)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μπράβο σου ειλικρινά και χαρά στην διάθεση σου να βρίσκεις τα threads που θα έπρεπε να ψάχνει ο καθένας από μόνος του. Respect. (y)
Δεν είναι ότι ψάχνω στη θέση του, ακριβώς... Είναι το πόσες φορές θα γραφτούν τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια... Και δώσ'του ανεύθυνες αποκτήσεις κουταβιών και δώσ'του προβλήματα που διογκώνονται αντί να λύνονται, είτε αυτό θες λέγεται κακοποίηση σκύλων, είτε αυτό θες λέγεται εκφύλιση φυλών, είτε αδέσποτα, προβλήματα υγείας, προβλήματα συμπεριφοράς, αθλιες συνθήκες διαβίωσης (και η λίστα προβλημάτων συνεχίζεται εις αεί). Δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι ο καθένας μας μπορεί να δώσει τη λύση σε αυτά, αλλά μπορεί να βάλει το δικό του λιθαράκι στη λύση κι όχι στην επιδείνωση αυτών...

Εννοειται πως θα τα διαβασω... Γιατι ολοι ειστε τοσο αρνητικοι με αυτους που ρωτανε και δεν ξερουπν για να μαθουν? Σας ευχαριστω για τα ινφο και παλι :)
Επειδή εκπαιδευσιμα όντα δεν είναι μόνο τα σκυλιά αλλά και οι άνθρωποι. Στις όσες φορές έχουμε δει, ως παλαιότερα μέλη, συστάσεις νέων μελών, όπως η δική σου, έχουν καταλήξει οι πληροφορίες να πηγαίνουν στον βραστό. Ε, εκπαιδευτικαμε κι εμείς στο να είμαστε λιγάκι αρνητικοί (ή προκατειλημένοι αν θες)
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf