Μ'ενα σμπάρο δύο κουτάβια


Vashas

New Member
29 Μαρτίου 2022
2
1
28
Καλημέρα σε όλους!
Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάτι ως νέα ιδιοκτήτης. Πριν λίγες μέρες πήραμε δύο μικρά αξιολατρευτα θηλυκά κοκκονακια, ηλικίας 3-4 μηνών. Ενώ η μία είναι εκ φύσεως της ήσυχη και υπάκουη, η άλλη είναι ανεμοστρόβιλος και σύντομα θα την πάρει ο πατέρας μου που έχει αυλη. Όσο και να παίξουμε, όσο και να την κουράσω αυτή κάθε πρωί στις 4 ξεκινάει παιχνίδι. Το κακο είναι ότι ξυπνάει την άλλη και μετά άντε να τις μαζέψω. Το αποτέλεσμα: να ξυπνάμε κάθε μέρα στις 4 το πρωί, γιατί μέχρι να ησυχάσουν έρχεται η ώρα να σηκωθούμε για δουλειά. Έχουμε παραγγείλει crate το οποίο θα μας έρθει σημερα-αυριο. Το θέμα είναι το εξής: να τις βάζουμε μαζί για ύπνο στο crate; Να βάζουμε μόνο την ατίθαση, πάρα το γεγονός ότι σε λίγες μέρες φεύγει; Το υπόλοιπο της ημέρας τις αφήνουμε μαζί; Ή να τις έχουμε χώρια επειδή η μία θα φύγει;
Συγγνώμη αν σας βομβαρδιζω με ερωτήσεις, απλά έχω δοκιμάσει αρκετά πράγματα και τίποτα δεν φαίνεται να πιάνει.
 


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
38
Καλησπέρα!
Καλώς τα δέχτηκες. Τα σκυλιά θέλουν και αυτά τον προσωπικό τους χώρο και την ησυχία τους. Όσο καλά και να τα πηγαίνουν μεταξύ τους, το καλύτερο για όλους είναι να είναι ξεχωριστά στο crate. Μέσα στη μέρα θεωρώ δεν υπάρχει πρόβλημα να είναι μαζί, απλά φρόντισε να υπάρχει σεβασμός μεταξύ τους, δηλαδή το λίγο πιο ενεργητικό μην παρασέρνει το πιο ήσυχο.
Επειδή και εγώ είχα ξύπνημα στις 4 η στις 5, και αν γίνει συνήθεια δύσκολα κόβεται (στα σκυλιά), το crate με σωστό conditioning θα σε βοηθήσει πολύ αρκεί στην αρχή που θα έχεις κλάματα και γκρινια να μην δίνεις σημασία. Θα σιγουρεύεσαι ότι το σκυλι έχει φάει έχει πιει και έχει πάει τουαλετα(όχι υπερβολές, 3-4 μηνων μπορούν να κρατηθούν για μικρό χρονικό διάστημα), και όταν πεις εσυ είναι ώρα για ξεκούραση.
Μπορείς από το βράδυ να αφήνεις ένα παιχνίδι μέσα για να το βρίσκει το πρωί και να απασχολείται, απλά φρόντισε να μην είναι κάτι που διαλύεται και το καταπιεί.
 
  • Like
Reactions: GSD92


Vashas

New Member
29 Μαρτίου 2022
2
1
28
Καλησπέρα!
Καλώς τα δέχτηκες. Τα σκυλιά θέλουν και αυτά τον προσωπικό τους χώρο και την ησυχία τους. Όσο καλά και να τα πηγαίνουν μεταξύ τους, το καλύτερο για όλους είναι να είναι ξεχωριστά στο crate. Μέσα στη μέρα θεωρώ δεν υπάρχει πρόβλημα να είναι μαζί, απλά φρόντισε να υπάρχει σεβασμός μεταξύ τους, δηλαδή το λίγο πιο ενεργητικό μην παρασέρνει το πιο ήσυχο.
Επειδή και εγώ είχα ξύπνημα στις 4 η στις 5, και αν γίνει συνήθεια δύσκολα κόβεται (στα σκυλιά), το crate με σωστό conditioning θα σε βοηθήσει πολύ αρκεί στην αρχή που θα έχεις κλάματα και γκρινια να μην δίνεις σημασία. Θα σιγουρεύεσαι ότι το σκυλι έχει φάει έχει πιει και έχει πάει τουαλετα(όχι υπερβολές, 3-4 μηνων μπορούν να κρατηθούν για μικρό χρονικό διάστημα), και όταν πεις εσυ είναι ώρα για ξεκούραση.
Μπορείς από το βράδυ να αφήνεις ένα παιχνίδι μέσα για να το βρίσκει το πρωί και να απασχολείται, απλά φρόντισε να μην είναι κάτι που διαλύεται και το καταπιεί.
Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Σήμερα τις αφήσαμε όλη μέρα χώρια και είδαμε μεγάλη διαφορά. Η ήσυχη παρέμεινε ήσυχη και η φασαριοζα ησύχασε αρκετά. Ήρθε και το ένα crate, το οποίο διαλέξαμε να πάει στη φασαριοζα για να μπει πρώτα εκείνη σε τάξη. Η ήσυχη μόλις ανάψω φωτάκι και κλεισω φως παίρνει το μήνυμα και ξαπλώνει είτε στο κρεβάτι είτε στις παντόφλες μου (ανάλογα τα κέφια)
 
  • Love
Reactions: Aliki V.


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.809
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf