Μεταμόρφωση... του Κηφισού


drasis

Member
10 Μαϊου 2007
7
0
Στη Μεταμόρφωση είναι το ραντεβού της Πέμπτης, στο πλαίσιο της προσπάθειας του ΣΚΑΪ και της Καθημερινής για τον καθαρισμό και τη διάσωση του Κηφισού.
Την Τετάρτη περίπου 100 τόνοι από μπάζα και σκουπίδια περισυνελέγησαν από το ρέμα της Πίρνας, με τη συνδρομή της εταιρείας Kärcher.
Η πρώτη φάση της δυναμικής εκστρατείας του ΣΚΑΪ ολοκληρώνεται την Κυριακή, με τη μεγάλη συναυλία του Βασίλη Παπακωνσταντίνου, στις εκβολές του Κηφισού, στην παραλία Μοσχάτου. Η είσοδος θα είναι ελεύθερη και η συναυλία θα μεταδοθεί διαδικτυακά από το SKAI.gr, στις 20.30.

ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ!

http://www.skai.gr/master_story.php?id=47645
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Αγαπητέ-ή drasis,
Καταρχήν καλωσήρθες στο Dogforum.

Διάβασα πρόσφατα στο ένθετο της Κυριακάτικης Καθημερινής το άρθρο σχετικά με την εκστρατεία της εφημερίδας και του ΣΚΑΙ.
Πραγματικά αυτές οι πρωτοβουλίες ευαισθητοποιούν τον κόσμο και μπορούν να κάνουν την ζωή μας καλύτερη…
Ή μήπως ΟΧΙ?

Είμαι δημότης Μοσχάτου και αυτό που έχω να πω εγώ για το πρόβλημα που βιώνουμε ΠΟΛΥ έντονα και ιδιαίτερα μετά τους Ολυμπιακούς αγώνες είναι το εξής:

Όταν πλημμύρισε ο Κηφισός λόγω των Ολυμπιακών έργων και καταστράφηκαν οι περιουσίες μας δεν είδα κανένα να ευαισθητοποιηθεί.

Όταν πέρασαν τις γραμμές του τραμ και μας έκοψαν την πρόσβαση στην παραλία του Μοσχάτου δεν είδα καμία διαμαρτυρία από κανένα αρμόδιο φορέα.

Όταν άρχισαν να εγκαθίστανται οι τσιγγάνοι στην παραλία και να την μετατρέπουν σε χωματερή, δεν είδα καμιά αντίδραση από την Πολιτεία.

Όταν κατασκήνωσε το παράνομο τσίρκο εκεί http://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=320
κανένας δεν ανέλαβε την εύθηνη.

Συμπέρασμα.
Εγώ είμαι ευαισθητοποιημένη πολίτης και θέλω πραγματικά να βοηθήσω. Να φορέσω αρβύλες και γάντια (όπως με προτρέπουν)και να πάω να καθαρίσω τον οχετό.

Εσύ μπορείς να μου απαντήσεις το εξής (αν γνωρίζεις?):
ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΝΗΚΕΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΟΥ ΜΟΣΧΑΤΟΥ?


Εγώ αυτό που μπορώ να απαντήσω είναι ότι ΔΕΝ ανήκει στους πολίτες!
Ανήκει στα Ολυμπιακά ακίνητα και ΟΧΙ στο Δήμο.
Δεν υπάρχει καμιά πιθανότητα να αναπλαστεί η παραλία, να δημιουργηθούν χώροι πράσινου και αθλητικά κέντρα. Δεν υπάρχει καμιά πιθανότητα να δοθεί η έκταση αυτή στους Έλληνες στους οποίους ανήκει.

Έχεις προσπαθήσει να περάσεις από τις γραμμές του τραμ στην παραλία του Μοσχάτου?
Δεν θα μπορέσεις, διότι μας έχουν κόψει την πρόσβαση. Μας έχουν αφήσει μόνο μια υπόγεια στοά με σκουπίδια και ποντίκια!

Εάν μου υποσχεθεί κάποιος ότι ο κόπος μου θα έχει αποτέλεσμα, να πάω να κολυμπήσω στα σκουπίδια και να βοηθήσω όπως μπορώ.
Δυστυχώς όμως τα πράγματα δεν είναι έτσι.
Τα Ολυμπιακά Ακίνητα θα ξεπουλήσουν την παραλία σε ιδιώτες (ήδη η παραλία ξεπουλιέται πχ Village, Media Mark κτλ) και εγώ θα μείνω με τα βρώμικα γάντια και τις βρώμικες γαλότσες.
Ο μελλοντικός ιδιοκτήτης της παραλίας ΜΟΥ θα βρει μια καθαρή έκταση να τσιμεντοποιήσει.

Εάν θέλουν κάποιον να τους καθαρίσει τον οχετό για να ξεπουλήσουν την έκταση ευκολότερα να πάνε ΑΥΤΟΙ να καθαρίσουν την χωματερή φίλε μου!
Ας πληρώσουν υπαλλήλους!

Έτσι και αλλιώς μου πήραν αυτό που μου ανήκει. Τι μου ζητούν τώρα? Τα ρέστα?
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
97
0
=)

Συμφωνό απόλυτα με την ROTTIE, μπορεί να μην είμαι Δημότης Μοσχάτου αλλά και στον δικό μας δήμο έχουν γίνει τέτοια πράγματα όπου η πολιτεία τα αφήνει στην τύχη και δεν νιάζετε και μόνο ΌΤΑΝ έρχονται εκλογές υπόσχονται παπάδες και λαγούς με πετραχίλια και όταν εκλεγούν οι παπάδες και οι λαγοί γίνονται καπνός.

ROTTIE ζείς εσύ μας οδηγείς!!!!!!!!

(Δεν μου ρχονται άλλα συνθήματα, αλλα που θα πάει θα σου βγάλω πολλά)
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Παιδιά αυτή η ιστορία μας πληγώνει και μας πικραίνει!
Το ξέρετε το τραγουδάκι του Μηλιώκα «Να δεις που κάποτε θα μας πούνε και μαλάκες, να δεις που κάποτε θα μας πούνε και χαζούς»?
Σε αυτή την ιστορία αυτό συμβαίνει!
Ας τη δώσουνε την παραλία στους Έλληνες, στους οποίους ανήκει και θα τραγουδήσω και ‘γω με τον Βασίλη στην συναυλία:
«Ελλάς, Ελλάς, τι θα γίνει φίλοι μου με ΣΑΣ?
Ελλάς, Ελλάς, μίλα μας και μη μας αγαπάς»!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Re: =)

Dio said:
ROTTIE ζείς εσύ μας οδηγείς!!!!!!!!
Βρε Dio, αυτό το σύνθημα πάει για όσους έχουν αποδημήσει εις Κύριον, σε τόπους χλοερούς και βλέπουν τα ραδίκια ανάποδα! :lol:
Δοκίμασε το άλλο:
«Πολίτες ενωμένοι, ΠΟΤΕ νικημένοι!» :wink:
 


drasis

Member
10 Μαϊου 2007
7
0
Πάντα μια θεωρία συνομωσίας και διαπλοκής ξεφυτρώνει!

Ακόμα και να είναι τα πράγματα όπως ακριβώς τα λές,κάποιοι άνθρωποι ξεκόλλησαν από τους καναπέδες και τους υπολογιστές τους και βοήθησαν στον καθαρισμό.Ακόμα και άνθρωποι που δεν μένουν σε κοντινές με τον Κηφισό περιοχές.
Αυτό για μένα είναι σημαντικότερο και καλύτερο από μια τεμπέλικη κριτική.

Αν τα πράγματα γίνουν όπως τα λές να είσαι σίγουρος/η πως οι ίδιοι άνθρωποι θα είναι στο δρόμο να διεκδικούν τα δικαιώματα τους που είναι και δικά σου δικαιώματα και τότε εσύ ίσως πάλι να βρείς μια δικαιολογία για την απουσία σου.

Ελπίζω όχι.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Πάντα μια θεωρία συνομωσίας και διαπλοκής ξεφυτρώνει!
Επειδή το συγκεκριμένο ζήτημα με πονάει και με αφορά ΑΜΕΣΑ θα κάνω υπεράνθρωπη προσπάθεια να σε αντιμετωπίσω κομψά. Τουλάχιστον όσο μπορώ (χωρίς να μπορώ να σου υποσχεθώ τίποτα…)

Ακόμα και να είναι τα πράγματα όπως ακριβώς τα λές,κάποιοι άνθρωποι ξεκόλλησαν από τους καναπέδες και τους υπολογιστές τους και βοήθησαν στον καθαρισμό.Ακόμα και άνθρωποι που δεν μένουν σε κοντινές με τον Κηφισό περιοχές.
Αυτό για μένα είναι σημαντικότερο και καλύτερο από μια τεμπέλικη κριτική.
Μάλιστα!
Αγαπητε φίλη/ε παρόλο που δεν έχεις πατήσει το ποδαράκι σου στην παραλία του Μοσχάτου, έχεις το ΘΡΑΣΟΣ να μου κανείς και ηθικοπλαστικό κήρυγμα…
Εγώ τυχαίνει να ζω ΕΔΩ, οπότε όταν κάθομαι τεμπέλικα στον αναπαυτικό καναπέ μου και τυχαίνει να φυσά νοτιοδυτικός άνεμος, αναπνέω την βρώμα και την δυσωδία του Κηφισού. Τεμπέλικα και δύσοσμα…

Τα Ολυμπιακά Ακίνητα γνωρίζεις μήπως σε ποιον ανήκουν?
Να μπω στον κόπο να σου απαντήσω… Στο Υ.ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ, δηλαδή στο κράτος.
Έαν πάρεις τηλέφωνο να κάνεις την οποιαδήποτε καταγγελία στον Δήμο θα σε παραπέμψουν στα Ολυμπιακά Ακίνητα. Εάν πάρεις στα Ολυμπιακά ακίνητα, θα σε παραπέμψουν στο Υ.ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ. Εάν πάρεις στο Υ.ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ θα σε παραπέμψουν προς Κάιρο μεριά και πάει λέγοντας...
Όλα αυτά τα ξέρω διότι τεμπέλικα προσπαθώ μαζί με άλλους τεμπέληδες δημότες να βγάλουμε μια άκρη τόσα χρόνια.
Δεν ανέχομαι από τον κάθε ΑΣΧΕΤΟ, που μόλις «ξύπνησε» από τον μακάριο ύπνο του και έμαθε το πρόβλημα που εμείς εδώ βιώνουμε τα τελευταία χρόνια να μου κάνει διάλεξη.
Ω καιροί, Ώ λ-ήθη!

Καλή η drasis, δεν λέω…
Μα θα έλεγα ότι πριν τη δράση θα πρέπει όλοι μαζί να κάνουμε αντί-δραση και αντίσταση σε αυτό το κράτος που μας θεωρεί ηλίθιους!
Καλή η ευαισθητοποίηση, οι γαλότσες και η περισυλλογή απορριμμάτων, δεν λέω…
Πράξη θεάρεστη!
Να σου πω όμως τι πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο?
Να πιέσουμε την κυβέρνηση να δώσει την παράλια στους Έλληνες!
Εάν θέλετε να περάσουμε στην αντίδραση πριν τη δράση πείτε το μου να κανονίσουμε να στήσουμε οδοφράγματα και να κλείσουμε την Παραλιακή οδό και την οδό Πειραιώς καίγοντας λάστιχα και δημιουργώντας κυκλοφοριακό ΕΜΦΡΑΓΜΑ!
Να μποτιλιαριστει όλη η Αττική μπας και στρέψουμε τα βλέμματα των υπευθύνων και των ΜΜΕ επάνω μας.
Με συναυλίες και πανηγηράκια το μόνο που θα ασχοληθεί μαζί σας θα είναι το δελτίο ειδήσεων του Star και αυτό ως τελευταία είδηση.
Θα έχει προηγηθεί ανάλυση και κατάθεση απόψεων σχετικά με το αν ο Σαρμπελ κουνήθηκε επαρκώς στο Ελσίνκι…

Έγινα σαφής?
 


drasis

Member
10 Μαϊου 2007
7
0
Από την πρώτη στιγμή έγινες σαφής.

Για τις όποιες ενέργειες έχεις κάνει σε συγχαίρω,για τις τεμπέλικες κριτικές σε προσπάθειες άλλων όμως όχι.

Ακόμα και για την αντίδραση και τα οδοφράγματα που ζητάς περιμένεις από άλλους να τα αρχίσουν και να σε φωνάξουν.
Γιατί δεν τα αρχίζεις εσύ και οι άλλοι δημότες που προσπαθείτε να βγάλετε άκρη τόσα χρόνια?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
drasis said:
Ακόμα και για την αντίδραση και τα οδοφράγματα που ζητάς περιμένεις από άλλους να τα αρχίσουν και να σε φωνάξουν.
Γιατί δεν τα αρχίζεις εσύ και οι άλλοι δημότες που προσπαθείτε να βγάλετε άκρη τόσα χρόνια?
Γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ αρμόδιος φορέας και κανένας παρατρεχάμενος-αυλικός δεν αναλαμβάνει το πολιτικό κόστος.
Όσες πόρτες και αν χτυπήσαμε απάντηση δεν πήραμε. Ούτε τότε, ούτε τώρα.
Αν πάμε 5 άτομα να κάνουμε την οποιαδήποτε κίνηση διαμαρτυρίας κλείνοντας τους δρόμους και προσπαθώντας να περάσουμε το μήνυμα και τα αιτήματα μας θα βρεθούμε με σπασμένα πλευρά, κλεισμένοι σε κλούβα των ΜΑΤ.
Εάν ανήκεις σε κάποια οικολογική οργάνωση και έχετε κέφι και όρεξη να κάνετε κάτι δυναμικό που θα φέρει αποτέλεσμα (διότι αυτό που διοργανώνετε την Κυριακή, την Δευτέρα δεν θα το θυμάται ούτε ο Βασίλης), στείλε μου pm να οργανωθούμε.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Nα συμπληρώσω πως ο ΣΚΑΪ και η Καθημερινή κάνουν διαφήμιση με τις οικολογικές τους ανησυχίες.

Εαν ο ΣΚΑΪ έχει πραγματικές οικολογικές ανησυχίες, ας κάνει μια βόλτα και από την παραλία του Μοσχάτου και από την αποκλεισμένη περιοχή του Μπητς Βόλλεϋ, της μαρίνας Δέλτα Φαλήρου κλπ. Βρωμιά και εγκατάλειψη.

Αφού έχουν οικολογικές ανησυχίες, ας τραβήκουν πλάνα από την παράνομη ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη που έχει στηθεί για την συντήρηση των κοττέρων όσων έχουν κονέ με την Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία που έχει αναλάβει την διαχείρηση της μαρίνας, από ότι λένε για 30 χρόνια, και απαγορεύουν την είσοδο σε όλους πλην όσων είναι πιο ίσοι από τους ίσους.

Η μαρίνα είναι χαρακτηρισμένη ναυταθλητική, και είναι γεμάτη από ταχύπλοα γιώτς. Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά, ούτε στην Ζιμπαμπουε δεν θα τολμούσαν. Οι Παλαιοφαληριώτες, οι Καλλιθεώτες και οι Μοσχατιώτες δεν εχουμε πρόσβαση.

Καλά τα είπε η Rottie
 


drasis

Member
10 Μαϊου 2007
7
0
Παιδιά εγώ μαζί σας!
Αλλά όχι στην γκρίνια μόνο...και σε καμιά κινητοποίηση,έστω και με άλλα παρατρεχάμενα συμφέροντα αλλά είναι μια κίνηση στο κάτω κάτω.

Δεν ανήκω σε κανένα σύλλογο ή ομάδα.Στα μόνα που είμαι μέλος είναι 2 video club στη γειτονιά μου.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
drasis said:
Παιδιά εγώ μαζί σας!
Αλλά όχι στην γκρίνια μόνο...και σε καμιά κινητοποίηση,έστω και με άλλα παρατρεχάμενα συμφέροντα αλλά είναι μια κίνηση στο κάτω κάτω.

Δεν ανήκω σε κανένα σύλλογο ή ομάδα.Στα μόνα που είμαι μέλος είναι 2 video club στη γειτονιά μου.
Να μπεις τότε στην διεύθυνση: http://www.petitiononline.com/grsubs/petition.html
και να υπογράψεις πάραυτα!!!

διότι... το γνωστό μας DVD βαδίζει προς την Δύση του και να νέου τύπου DVDs είναι πιά εδώ για να πάρουν τη θέση του. Οι κινηματογραφικές εταιρείες αποφάσισαν να μην συμπεριλάβουν τα ελληνικά στην λίστα των διατιθέμενων υποτίτλων. Με δύο λόγια, η γνωστή κίνηση που κάνατε μέχρι τώρα, πριν δείτε ένα έργο, να επιλέγετε ελληνικούς υποτίτλους πρώτα θα πάψει να υφίσταται ως δυνατότητα. Από εδώ και στο εξής θα πρέπει να επιλέγετε κάποια άλλη εναλλακτική γλώσσα (π.χ. Αγγλικά, Γαλλικά κτλ. ανάλογα με το ποια ξένη γλώσσα μιλά κάποιος) προκειμένου να δείτε την αγαπημένη σας ταινία. Αυτή την περίοδο γίνεται μία προσπάθεια συλλογής υπογραφών που έχει σαν σκοπό την ενσωμάτωση ελληνικών υποτίτλων στα νέου τύπου DVD (High Definition DVDs και Blu-Ray Discs). Η μέχρι τώρα πρόθεση των εταιρειών είναι να μην περιλάβουν την γλώσσα μας στις επιλογές υποτίτλων πράγμα που σημαίνει ότι «όποιος ξέρει Αγγλικά βλέπει έργο ενώ όποιος δεν . τρώει πόρτα από την βιομηχανία του κινηματογράφου». Ας δώσουμε δύο λεπτά από τον χρόνο μας και ας κάνουμε μία βόλτα βάζοντας την υπογραφή μας κι εμείς, ειδάλως θα το δούμε κάποτε μπροστά μας. Μέχρι στιγμής εχουν μπεί 240 υπογραφές στο site, νούμερο μάλλον χαμηλό για να πείσει, κατά συνέπεια καλό θα ήταν να βοηθήσετε κι εσείς στην προσπάθεια δημοσιοποίησης της προσπάθειας κάνοντας forward το e-mail αυτό σε όσους γνωρίζετε προκειμένου να επιταχυνθεί η συλλογή υπογραφών στο μέτρο του δυνατού.



Το Link έχει μεταφραστεί στα ελληνικά και είναι το : http://www.petitiononline.com/grsubs/petition.html .
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
drasis said:
Δεν ανήκω σε κανένα σύλλογο ή ομάδα.Στα μόνα που είμαι μέλος είναι 2 video club στη γειτονιά μου.
Αχ βρε Drasis…
Ξέρεις τι κάνεις αυτή τη στιγμή? Παπαγαλίζεις δελτία τύπου…
Έψαξες να μάθεις τι κρύβεται πίσω από αυτήν την ιστορία ή ήσουν απασχολημένη ψάχνοντας DVD στο video club της γειτονιάς σου?
Αυτό είναι από-Drasis από την ουσία…

Την επόμενη φορά που θα σου ζητήσουν να προσφέρεις χρήματα ή εθελοντική εργασία κάπου, φρόντισε να ρωτήσεις ΠΟΥ και ΓΙΑΤΙ!
Δεν αμφιβάλω ότι είσαι ένα άτομο ευαισθητοποιημένο και ότι τα κίνητρά σου είναι αγνά και οι προθέσεις σου καλές…

Μιας που ξεκινήσαμε τραγουδιστικά λοιπόν, (αναφεροντας τον Βασίλη Παπακωσταντίνου), συνεχίσαμε επίσης τραγουδιστικά (με Γιάννη Μηλιώκα) ας κλείσουμε αυτήν την θλιβερή συζήτηση επίσης τραγουδιστικά.
Επέτρεψε μου να σου αφιερώσω το αγαπημένο μου τραγούδι.
Ποίηση Νίκος Γκάτσος, μουσική Μάνος Χατζιδάκις.
Το έχεις ακούσει το «Κεμάλ»?
Λοιπόν σου γράφω τους στίχους για να το θυμηθείς.
Δώσε έμφαση στο τελευταίο δίστιχο, διότι σε εκφράζει απόλυτα… Όπως και όλους μας…

Ακούστε την ιστορία του Κεμάλ, ενός νεαρού πρίγκιπα της Ανατολής,
απόγονου του Σεβάχ του θαλασσινού, που νόμιζε πως μπορεί να αλλάξει τον κόσμο.
Αλλά πίκρες οι βουλές του Αλλάχ και σκοτεινές οι ψυχές των ανθρώπων...


Στης Ανατολής τα μέρη μια φορά και ένα καιρό Ήταν άδειο το κεμέρι, μουχλιασμένο το νερό.
Στη Μοσούλη στη Βασόρα, στην παλιά τη χουρμαδιά πικραμένα κλαίνε τώρα της ερήμου τα παιδιά.
Κι ένας νέος από σόι και γενιά βασιλική Αγροικά το μοιρολόι και τραβάει κατά εκεί.
Τον κοιτούν οι Βεδουίνοι με ματιά λυπητερή Κι όρκο στον Αλλάχ τους δίνει πως θ' αλλάξουν οι καιροί.
Σαν ακούσαν οι αρχόντοι του παιδιού την αφοβιά ξεκινάν με λύκου δόντι και με λιονταριού προβιά.
Απ' τον Τίγρη στον Ευφράτη, απ' τη γη στον ουρανό κυνηγάν τον αποστάτη να τον πιάσουν ζωντανό.
Πέφτουν πάνω του τα στίφη σαν ακράτητα σκυλιά και τον πάνε στο χαλίφη να του βάλει τη θηλιά.
Μαύρο μέλι μαύρο γάλα ήπιε εκείνο το πρωί πριν αφήσει στην κρεμάλα τη στερνή του την πνοή.
Με δύο γέρικες καμήλες μ' ένα κόκκινο φαρί στου παράδεισου τις πύλες ο προφήτης καρτερεί.
Πάνε τώρα χέρι χέρι κι είναι γύρω συννεφιά μα της Δαμασκού τ' αστέρι τους κρατούσε συντροφιά.
Σ' ένα μήνα σ' ένα χρόνο βλέπουν μπρος τους τον Αλλάχ που από τον ψηλό του θρόνο λέει στον άμυαλο Σεβάχ:
Νικημένο μου ξεφτέρι δεν αλλάζουν οι καιροί με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί.

Καληνύχτα, Κεμάλ. Αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ. Καληνύχτα...
 


drasis

Member
10 Μαϊου 2007
7
0
Η σημαντική για εμένα λέξη στην ερώτηση σου "Ξέρεις τι κάνεις?" είναι το "κάνεις" και ναί λοιπόν,επιλέγω να κάνω από το να κάθομαι και να σχολιάζω μόνο τα δήθεν στραβά και υποχθόνεια σε αυτά που άλλοι κάνουν.

Ότι σας κάνει χαρούμενους όμως!

Υπέγραψα και το petition αν και σπάνια χρησιμοποιώ υπότιτλους.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Από όλά αυτά που προηγήθηκαν και ακολούθησαν μόνο σε μια λέξη έμεινες? Κρίμα…
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
«Το χρονικό ενός προμελετημένου εγκλήματος» ή αλλιώς «η απαξίωση της παραλίας και το ξεπούλημά της σε ιδιώτες»…

(Για να θυμούνται οι παλιότεροι και να μαθαίνουν οι νέοι.)

Πριν κάποια χρόνια στον χώρο της παραλίας υπήρχε γήπεδο ποδοσφαίρου για προπονήσεις ποδοσφαιρικών ομάδων, τα παιδιά έπαιζαν στο καταπράσινο γρασίδι, οι μεγαλύτεροι έκαναν την βόλτα τους τα ζεστά απογεύματα του καλοκαιριού και τα ερωτευμένα ζευγαράκια μαζεύονταν για να απολαύσουν το εκπληκτικό ηλιοβασίλεμα…
Μην ακούτε αυτούς που λένε πως το καλύτερο ηλιοβασίλεμα γίνεται στην Σαντορίνη…
Εγώ τα καλύτερα ηλιοβασιλέματα τα έχω δει στην παραλία μου...

Όταν ανακοίνωσαν πως οι Ολυμπιακοί αγώνες θα γίνουν στην Αθήνα, όλοι οι κάτοικοι του Μοσχάτου βγήκαμε στα μπαλκόνια μας και πανηγυρίζαμε. Πιστέψαμε πως η παραλία μας θα αναβαθμιστεί, θα γίνει χώρος πράσινου, άθλησης και αναψυχής και θα μπορούν και άλλοι να έρχονται στην πόλη μας και να την αγαπήσουν όπως εμείς...

Μια μέρα οι μπουλντόζες μπήκαν στην παραλία και ξήλωσαν συθέμελα το γηπεδάκι ποδοσφαίρου. Τα παιδιά στεναχωρήθηκαν μα όλοι πιστεύαμε πως θα φτιαχτεί κάτι καλύτερο, κάτι μεγαλύτερο και πιο όμορφο.
Οι γραμμές του τραμ μας έκλεισαν την πρόσβαση και ο μόνος τρόπος για να περάσουμε απέναντι ήταν δια μέσου μια βρώμικης και σκοτεινής στοάς γεμάτης ποντίκια και ακαθαρσίες…

Περιμέναμε μήνες… Οι Ολυμπιακοί Αγώνες τελείωσαν και εμείς μείναμε με την εικόνα της εγκατάλειψης και της βρωμιάς.
Περιμέναμε χρόνια… Στην παραλία άρχισαν να στήνονται παράνομα τσίρκο και να κατασκηνώνουν τσιγγάνοι. Ο χώρος πλέον μετατράπηκε σε χωματερή και απαξιώθηκε. Όποια πόρτα και αν χτυπήσαμε δεν πήραμε απάντηση.
Οι κροκόδειλοι του κράτους άφησαν το κρέας να σαπίσει πριν το καταβροχθίσουν.

Χθες ήμουν εκεί με άλλους αριστερούς οικολόγους της «Μεσοποταμίας».
Η οργάνωση ονομάστηκε έτσι γιατί εμείς οι Μοσχατιώτες λέμε έτσι χαϊδευτικά την πόλη μας:
Μεσοποταμία, διότι για καλή ή κακή της τύχη είναι χτισμένη ανάμεσα στα δυο ποτάμια...

Το έγκλημα μπαίνει στην τελική ευθεία. Οι υπεύθυνοι των Ολυμπιακών ακινήτων περιέφραξαν την παραλία και ξεκινούν το ξεπούλημα της.

@Αγαπητή drasis,
Ο ουσιαστικός αγώνας αρχίζει όταν τελειώνουν τα πανυγηράκια.
Όλοι όσοι νόμισαν ότι με το που μάζεψαν λίγα πλαστικά μπουκαλάκια την Κυριακή, μπορούν να κοιμούνται ήσυχα, ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ότι έκαναν κάτι ουσιώδες, ΑΣ ΞΥΠΝHΣΟΥΝ!

Ο δικός μας ουσιαστικός αγώνας ξεκινά τώρα που έπεσε η αυλαία της συναυλίας, που οι καλαμποκάδες και οι σουβλατζίδες ξεπούλησαν την πραγματια τους, που έφυγαν οι κάμερες.
Σε προσκαλώ-προκαλώ λοιπόν να λάβεις μέρος στην συγκέντρωση διαμαρτυρίας που οργανώνει ο Δήμος Μοσχάτου και η επιτροπή αγώνα για την περίφραξη της παραλίας. Η συγκέντρωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 16/5 και ώρα 19.30. Έλα και συ να ενώσεις την φωνή σου με τη δική μας. Έλα να βροντοφωνάξουμε όλοι μαζί:
«ΟΧΙ ΣΤΑ ΣΥΡΜΑΤΟΠΛΕΓΜΑΤΑ!»
« Η ΠΑΡΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΓΑΘΟ!»
«ΔΩΣΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ!»
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Σήμερα έμαθα (και είδα με επιτόπια αυτοψία) ότι τα πράγματα συνεχίζουν τον δρόμο τους...

Στην παραλία του Αλίμου, δίπλα ακριβώς από το κολυμβητήριο, κόψανε τα δένδρα και κάθε νύχτα αποπερατώνεται νέο νυχτερινό κέντρο, γνωστού Γλυφαδιώτη επιχειρηματία. Καλορίζικο!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.603
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3