Μεταφορά κουταβιού από..Νάξο!


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Καλημέρα σε όλους θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και άμα μπορούσατε να με βοηθήσετε θα σας ήμουν ευγνώμων….

Χθες μιλούσαμε με έναν γνωστό μου και θέλει να πάρει ένα κουταβάκι Κολλευ από Νάξο να του το στείλει ο Ξάδερφος του….
Με το πλοίο λέγαμε ότι είναι υπερβολικά πολλές ώρες και έτσι σκεφτήκαμε Αεροπορικός….

Το ερώτημα είναι ότι εμείς ήμαστε Κομοτηνή και το κοντύτερο Αεροδρόμιο είναι Αλεξ/πολή και Καβάλα….

Από ότι ξέρουμε το Αεροπλάνο πάει Αθήνα υπάρχει τρόπος να φορτωθεί από το αεροδρόμια Αθηνά μετά για Αλεξ/πολή ή Καβάλα?

Υπάρχει κάποιος τρόπος?
Σας ευχαριστούμε άμα μπορέσετε να μας βοηθήσετε κάπως
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Υπάρχει! :D
Να πάει ο γνωστός σου οδικώς στο πλησιέστερο αεροδρόμιο, να πάρει το αεροπλάνο, να πάει στη Νάξο, να πάρει το κουτάβι, να αγοράσει κουτί μεταφοράς για να μπορεί να πάρει το κουτάβι μαζί του στο αεροπλάνο, να πάρει το αεροπλάνο για να επιστέψει στο αεροδρόμιο από το οποίο ξεκίνησε, να πάρει το αυτοκίνητο του (το οποίο θα έχει αφήσει στο parking του αεροδρομίου) και να επιστρέψει στο σπίτι του!
 


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Ξερείς τι καλά θα ήταν αλλά λόγο επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν μπορεί να πάει....

Αλλιώς το είχε σκεφτεί και εκείνος....
Γενηκά ψάχνουμε για κουταβάκι κολλευ και απο Pet shop δεν το εμπειστευομαστε και πολύ και γενηκά είμαστε και κατα να εμπορευωνται ζώα σε βιτρινες κτλ...
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Το κουταβάκι θα δεινοπαθήσει αεροπορικώς!!!
Θα αποκτήσει ψυχικά τραύματα αν μπει σε κλουβί μεταφοράς και τραβήξει όλη αυτήν την διαδικασία για να ταξιδέψει αεροπορικώς.

Ούτε η οδική μεταφορά εφ όσον είναι μεγάλη συνίσταται σε τόσο μικρό κουτάβι.

Θα πρότεινα να νοικιάσεις ένα σκάφος, και να συνδιάσεις την απόκτηση του σκύλου με μια όμορφη κρουαζιέρα στα Ελληνικά νησιά.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
elena.dogwalking said:
Ξερείς τι καλά θα ήταν αλλά λόγο επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν μπορεί να πάει....

Αλλιώς το είχε σκεφτεί και εκείνος....
Γενηκά ψάχνουμε για κουταβάκι κολλευ και απο Pet shop δεν το εμπειστευομαστε και πολύ και γενηκά είμαστε και κατα να εμπορευωνται ζώα σε βιτρινες κτλ...
Και πολύ καλά κάνετε! Αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα πρεπει να απευθυνόμαστε στους εκτροφείς της «πίσω πόρτας» για να πάρουμε σκύλο!
Ένας σκύλος θα είναι σύντροφος και συνοδοιπόρος του γνωστού σου για τα επόμενα 12 περίπου χρόνια. Ας πάρει μια μέρα άδεια από τη δουλειά του για να φέρει το κουτάβι από το νησί. :wink:

ΥΓ. Amangos, δεν παίζεσαι!!! :lol: :lol: :lol:
 


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
απο οικογένεια θα το έπερνε οχι εκτροφέα απλά μια οικογένεια ζευγάρωσε την θυλικια τους με ένα άλλο κολλευ και αυτο το μικρο ειναι το τελευταιο που δεν βρηκε οικογένεια και ετσι απευθυνθηκε ο ξαδερφος του γνωστου και χθες πανω σε μια συζήτηση του ειπα καλο ειναι να μην πάρει απο Pet shop και με το πλοιο θα ήταν παρα πολλες η ώρες για το μικρο και του προτηνα εγω το αεροπλανω λόγο το ότι ειναι ποιο λιγες η ώρες δεν ήξερα για την ταλαιπωρεια και για το ΣΟΚ νομιζα οτι τα φροντιζουν στο μεταξυ κτλ...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
elena.dogwalking said:
απο οικογένεια θα το έπερνε οχι εκτροφέα απλά μια οικογένεια ζευγάρωσε την θυλικια τους με ένα άλλο κολλευ και αυτο το μικρο ειναι το τελευταιο που δεν βρηκε οικογένεια
ΑΥΤΟΣ ακριβώς είναι ο ορισμός της εκτροφής "της πίσω πόρτας", αγαπητή Έλενα!
Για τα υπόλοιπα θα σου πρότεινα περισσότερη ενασχόληση με το dogforum για να εξοικειωθείς πλήρως με το χιούμορ του αγαπημένου συνφορουμίτη Amangos! :wink:
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Στο φόρουμ αυτό απαγορεύεται η διαφήμιση εκτροφεών κλπ, αλλά πουθενά δεν έχω αντιληφθεί ότι απαγορεύεται η διαφήμιση κρουαζιερών!!!

Λοιπόν, αν θέλεις, σου νοικιάζω κότερο για την μεταφορά από την Νάξι, και δώρο το κλουβί για την μεταφορά!!!
 


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Τα κουταβάκια όμως τα χάρησαν σε οικογένειες και δεν ζήτησαν λεφτα....
αρα δεν το κανανε κερδοσκοπικα όμως ετσι δεν είναι?

Κοιτα είμαι κατά να ζευγαρώνουν σκυλια συνέχεια... και να το κάνουν για τα λεφτά....
πιστευώ πραγματικά ότι υπάρχουν πολύ λιγη σωστή εκτροφείς στην ελλάδα....
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η ανεξέλεγκτη αναπαραγωγή ζωών από τον κάθε τυχάρπαστο ιδιοκτήτη σκύλου, είτε υπάρξει αγοραπωλησία είτε όχι, είναι μια πράξη που μόνο την ζωοφιλία δεν προάγει αγαπητή Έλενα!
Το μόνο που κάνουν αυτοί οι άνθρωποι είναι να διαιωνίζουν το πρόβλημα των αδέσποτων ζώων στους δρόμους!

Αν ο γνωστός σου, έδινε 800 ευρώ για να αγοράσει το κουτάβι από υπεύθυνο και νόμιμο εκτροφέα, θα πήγαινε στη Νάξο κολυμπώντας!
Τώρα που το παίρνει από «οικογένεια» τζάμπα, δεν χαλαλίζει ούτε μια μέρα, για να πάει να φέρει το ζωάκι από το νησί…
 


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Πρώτων ο γνωστός μου είχε και στο παρελθών σκυλιά....
και έχει ΄δώσει και λευτά για γατάκι ράτσας απο το εξωτερικό και παιθανε 16 χρωνων απο γερατια και ήταν αρσενικος γάτος στειρωμένος!!!!

Δεύτερων ο ένας του σκύλος ήταν κολλευ και παιθανε απο γεράματα 14 χρωνών

Τρίτων πριν λίγες μέρες παιθανε ο σκύλος της οικογένειας απο σκουλίκι της καρδιάς ήταν καναδέζικο λυκόσκυλο το όποιο το βρήκαν στο δρόμο μεσα στα τσιμπούρια και γδαρμένος το πείραν σπίτι τους ΄κολλησαν αφησες να βρουν τους ιδιοκτήττες του αλλα τύποτα το φροντίσαν και το αγαπούσαν παρα πολύ....το σώσαν απο φόλα αλλα δεν το πρόλαβαν απο το σκουλικι της καρδιάς....
και όταν το βρήκαν ήταν είδη 2-3 χρονών και παιθανε μετά απο αρκετά χρόνια αμα θυμάμαι καλα μου είπε πρεπει να ήταν γύρο στα ενοια χχρονωνν......

και τώρα να λείπουν η ειρωνίες με τα λεφτα!!! ο άνθρωπος δεν είπε ποτε ότι δεν είναι διαθετιμένος να δώσει λευτά για ένα υγιεις σκύλο πάνω από όλα και όχι απο ουγγαρία που τα φερνουν η περισωτεροι στα Pet shop το ΚΟΕ δεν απαντάει κανεις και αμα απαντησουν σε βάζουν σε αναμονη παρακαλώ το ρεκορ μου ήταν 20 λεπτα περίμενα στο κινητο μου....

Δεν είμαι υπερ να ζευγαρώνουν τα σκυλια τους αλλα απο την στιγμη που υπάρχει αυτό το κουταβάκι και χρειαζεται να βρεί οικογένεια δεν είναι καλο να το ιοθετησουμε ή πρωτημάται να το πάρει κάποιος να το χαρη όσο είναι μικρο και μετα να το παιτάξει στο δρόμο?????
Αυτο ο ανθρωπος αγαπάει και τα αγαπούσε τα σκυλιά του.....
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
και τώρα να λείπουν η ειρωνίες με τα λεφτα!!! ο άνθρωπος δεν είπε ποτε ότι δεν είναι διαθετιμένος να δώσει λευτά για ένα υγιεις σκύλο πάνω από όλα και όχι απο ουγγαρία που τα φερνουν η περισωτεροι στα Pet shop το ΚΟΕ δεν απαντάει κανεις και αμα απαντησουν σε βάζουν σε αναμονη παρακαλώ το ρεκορ μου ήταν 20 λεπτα περίμενα στο κινητο μου....
Ο ΚΟΕ έχει έκθεση ... ξέχνα τον ...από βδομάδα

Στο google έχει εκτροφεία κόλει ... από εκεί πρέπει να πάρει, μετά από πολύ ψάξιμο βέβαια, ή τουλάχιστον εσύ αυτό πρέπει να του συστήσεις ... νομίζω δίνεις και συμβουλές για σκύλους ... συμβουλεύεις φίλο σου να πάρει κουτάβι με αντικαταβολή από άγνωστο χωρίς pedigree χωρίς να δεις γονείς, το τελευταίο? (άραγε σημαίνει κάτι αυτό?) της γέννας σε στυλ υιοθετήστε το γιατί θα πάει στο δρόμο? Ο άνθρωπος ειναι φιλόζωος σίγουρα, δεν είπε κανείς αυτό ... πρέπει να τον προστατεψεις ...

Καλύτερα είναι με το καράβι, ΚΑΙ από θέμα ώρας, στα αεροδρόμια δεν μετράς μόνο ώρες πτήσης αλλά φόρτωσης - αναμονής κλπ κλπ ειδικά αν αλλάξει πτήση, άστα να πάνε ...
 


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Καλημέρα σε όλους....

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο που αφιερώσαται για να με συμβουλέψεται....

Το ότι ρώτησα με το Αεροπλάνω για την μεταφωρά του κουταβιου μου το ζήτησε να το ψάξω αμα υπάρχει τρόπος....
Εγω ψάχνω απο χθες για κάποιο εκτροφέα κολλευ αλλά στο ΚΟΕ δεν απαντάει κανείς και αμα μου το κλεινουν πριν προλάβω να ρωτήσω ψάχνω στο ιντερνετ αλλα δεν βρήσκο πουθενα κανέναν εκτροφέα Κολλευ δεν υπάρχουν στην Ελλάδα....?
Πραγματικα απο pet shop δεν το πρωτήνο γιατι του είπα κάποια πράγματα για τα puppiesmilk και των τρόπο που μεταφέρωνται τα καημένα στα μαγαζιά και σε τι κατάστασει ζούν κτλ...
και ο άνθρωπος πραγματικά στεναχωρέθηκε....
και μου είπε ότι δεν θα το βιαστεί τώρα ποια απλά είμαστε στο ψαξειμο τώρα....
Πραγματικά χαίρωμαι όταν υπάρχουν άτωμα με τα οποια μπορείς να συζητήσεις και να αφιερώσουν χρόνο για το μελλωντικο τους κουτάβι...

Σας ευχαριστώ και πάλι....
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
elena.dogwalking said:
Εγω ψάχνω απο χθες για κάποιο εκτροφέα κολλευ αλλά στο ΚΟΕ δεν απαντάει κανείς
Κάνε λίγο υπομονή Έλενα!
Ο ΚΟΕ τώρα έχει τη Διεθνή έκθεση που θα γίνει το Σαββατοκύριακο. Περίμενε να περάσει αυτή η εβδομάδα… :wink:
 


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Σας ευχαριστώ πολύ.....
θα κάνουμε υπομονή για λίγες μέρες δεν έγινε και κάτι....

χμμ.... ιταλία εεε....
ιταλικά δεν γνωρίζω αλλα γερμανικά άνετωτατα.....
αλλα πάλι δεν θα π΄ρεπει να μεταφερθει το σκυλί με αεροπλάνω?

Σας ευχαριστω πολυ παντος για την βοήθεια....
 


Malamatenia

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2007
199
0
Καλά, να πω κι εγώ κάτι εδώ..
Εφ' όσον η κοπέλα έχει βρεί ένα κουτάβι, κι αφού αυτό το κουτάβι γεννήθηκε...λάθος..αλλά τώρα έγινε...τι πειράζει να το πάρει για να μην καταλήξει στο δρόμο?
Πάρτε το σαν να σώζει ένα οποιδήποτε ημίαιμο αδέσποτο...ε;;
Ούτως ή άλλως αυτό το κουτάβι δε νομίζω να έχει πιστοποιητικά και τέτοια...απλά είναι απόγονος 2 καθαρόαιμων..
Το λάθος είναι αυτού που ζευγάρωσε τα σκυλιά, όχι της κοπέλας που σώζει ένα από αυτά..μπορεί να κάνω και λάθος αλλά έτσι μου φαίνεται...
Τώρα βέβαια, φυσικά είμαι σύμφωνη οτι ο φίλος σου πρέπει να πάει να το πάρει ο ίδιος ή στη χειρότερη να το φέρουν αυτοί που το έχουν τώρα..όχι να ταξιδεύει μόνο του στα κλουβιά..
Καλύτερα βέβαια να πάει ο ίδιος για να δεί και το κουτάβι και σε τι συνθήκες ζεί...