Μεταφορα με πλοιο....?


Σπειρα

Active Member
15 Ιανουαρίου 2016
30
16
45
Καλημέρα κι απο μας!Προσπαθούμε να κλείσουμε εισητήρια για να ταξιδέψουμε απο Πειραιά-Χανιά παρέα με τον τετράποδο συνταξιδιώτη μας.
Μου ανέφεραν οτι μπορεί μόνο καμπίνα ή σε κλουβί.
Δεν επιτρέπεται κατάστρωμα?Εγω τουλαχιστον έτσι ήξερα.Τους ρώτησα για κατάστρωμα και φίμωτρο αν χρειαστεί και πραγματικά δεν ήξεραν τι τους γίνεται.......
..τα φώτα σας παρακαλώ!!
(κλουβί δεν την βάζω):):)
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
ΝΟΜΟΣ 4039/2012 - Όπως τροποποιήθηκε με τον Ν. 4235/2014

2. Με την επιφύλαξη ευνοϊκότερων ρυθμίσεων του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας ή Κανονισμών των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς επιτρέπεται η μεταφορά μικρών ζώων συντροφιάς σε όλα τα οδικά, σιδηροδρομικά και σταθερής τροχιάς μέσα μαζικής μεταφοράς, καθώς και στα ταξί και στα επιβατηγά πλοία, εφόσον τα ζώα είναι τοποθετημένα σε ασφαλές κλουβί μεταφοράς και συνοδεύονται από τον ιδιοκτήτη ή τον κάτοχό τους.
[Αρχή Τροποποίησης]«Οι σκύλοι βοήθειας, εφόσον φέρουν λουρί χειρισμού, μπορούν να μεταφέρονται στα μέσα μεταφοράς, χωρίς κλουβί μεταφοράς και χωρίς φίμωτρο, ανεξάρτητα από το μέγεθός τους.» - ΑΝΤΙΚ. ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΕΔΑΦΙΟΥ ΤΗΣ ΠΑΡ. 2 ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 10 ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡ. 7α ΤΟΥ ΑΡΘ. 46 ΤΟΥ Ν. 4235/14, ΦΕΚ-32 Α/11-2-14 [Τέλος Τροποποίησης]

3. Τα επιβατηγά πλοία υποχρεωτικά διαθέτουν καθαρά κλουβιά, προστατευόμενα από αντίξοες καιρικές συνθήκες, για τη μεταφορά μεγάλων ζώων συντροφιάς.

Η μεταφορά κατοικίδιων ζώων στα πλοία ρυθμίζεται σύμφωνα με
Το άρ. 13 παρ. 1-4 του Π.Δ. 101/1995 (ΦΕΚ 61, τ.Α΄, 31/03/1995)
- ΝΟΜΟΣ 4039/2012 - Όπως τροποποιήθηκε με τον Ν. 4235/2014

Δίαβασε διευκρινιστική εγκύκλιο του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας την οποία παραθέτω.

Αυτό θα μπορούσες να το βρείς μόνη σου MINOAN LINES

* Βάζω και ένα κερασάκι που ζητάν οι φιλοζωικές

Ελεύθερη κυκλοφορία στο κατάστρωμα, με λουρί και σε περιπτώσεις που ο ιδιοκτήτης κρίνει απαραίτητο και φίμωτρο, για όλους τους σκύλους ανεξαρτήτως μεγέθους.
 

Attachments

  • Like
Reactions: Eroe and Amaliaz




Σπειρα

Active Member
15 Ιανουαρίου 2016
30
16
45
ΝΟΜΟΣ 4039/2012 - Όπως τροποποιήθηκε με τον Ν. 4235/2014

2. Με την επιφύλαξη ευνοϊκότερων ρυθμίσεων του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας ή Κανονισμών των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς επιτρέπεται η μεταφορά μικρών ζώων συντροφιάς σε όλα τα οδικά, σιδηροδρομικά και σταθερής τροχιάς μέσα μαζικής μεταφοράς, καθώς και στα ταξί και στα επιβατηγά πλοία, εφόσον τα ζώα είναι τοποθετημένα σε ασφαλές κλουβί μεταφοράς και συνοδεύονται από τον ιδιοκτήτη ή τον κάτοχό τους.
[Αρχή Τροποποίησης]«Οι σκύλοι βοήθειας, εφόσον φέρουν λουρί χειρισμού, μπορούν να μεταφέρονται στα μέσα μεταφοράς, χωρίς κλουβί μεταφοράς και χωρίς φίμωτρο, ανεξάρτητα από το μέγεθός τους.» - ΑΝΤΙΚ. ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΕΔΑΦΙΟΥ ΤΗΣ ΠΑΡ. 2 ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 10 ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡ. 7α ΤΟΥ ΑΡΘ. 46 ΤΟΥ Ν. 4235/14, ΦΕΚ-32 Α/11-2-14 [Τέλος Τροποποίησης]

3. Τα επιβατηγά πλοία υποχρεωτικά διαθέτουν καθαρά κλουβιά, προστατευόμενα από αντίξοες καιρικές συνθήκες, για τη μεταφορά μεγάλων ζώων συντροφιάς.

Η μεταφορά κατοικίδιων ζώων στα πλοία ρυθμίζεται σύμφωνα με
Το άρ. 13 παρ. 1-4 του Π.Δ. 101/1995 (ΦΕΚ 61, τ.Α΄, 31/03/1995)
- ΝΟΜΟΣ 4039/2012 - Όπως τροποποιήθηκε με τον Ν. 4235/2014

Δίαβασε διευκρινιστική εγκύκλιο του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας την οποία παραθέτω.

Αυτό θα μπορούσες να το βρείς μόνη σου MINOAN LINES

* Βάζω και ένα κερασάκι που ζητάν οι φιλοζωικές

Ελεύθερη κυκλοφορία στο κατάστρωμα, με λουρί και σε περιπτώσεις που ο ιδιοκτήτης κρίνει απαραίτητο και φίμωτρο, για όλους τους σκύλους ανεξαρτήτως μεγέθους.
Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.
(δίπλα στο κλουβί μας βλέπω)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.
(δίπλα στο κλουβί μας βλέπω)
Εαν εχεις το σκυλο διπλα σου και διαθεσιμο το φιμωτρο πανω σε ενα τραπεζακι δε θα εχεις κανενα προβλημα στο καταστρωμα πιστευω. Καθε χρονο ετσι ταξιδευουμε.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δες όμως καλύτερα τι λέει και πράξε ανάλογα. Τύπωσε το χαρτί που έβαλα και πάρτο μαζί.

Σε περίπτωση που το ταξίδι διαρκεί πέραν των 8 ωρών να υπάρχει δυνατότητα προαυλισμού του ζώου (στο ανοικτό κατάστρωμα)με ευθύνη του ιδιοκτήτη ή του συνοδού του εφόσον αυτό φορά φίμωτρο και είναι δεμένο.

Μεγαλόσωμα κατοικίδια που δεν είναι εφικτό να παραμείνουν στους κλωβούς του πλοίου πρέπει να φέρουν φίμωτρο και φυσικά να είναι κατάλληλα εμβολιασμένα. Πρέπει να συνοδεύονται πάντα από τον ιδιοκτήτη τους (δεμένα με λουρί ή αλυσίδα) και μόνο σε χώρους του ανοικτού καταστρώματος όπου δεν βρίσκονται πολλοί επιβάτες ώστε να μην προκαλείται όχληση ή κίνδυνος για αυτούς ή αν δεν προξενείται όχληση στους συνεπιβάτες σε κλειστούς μη πολυσύχναστους χώρους.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Blue star
Τα πλοία διαθέτουν ειδικές καμπίνες αλλά και ειδικούς χώρους διαμονής κατοικίδιων. Ο αριθμός των καμπινών αυτών είναι περιορισμένος, γι’ αυτό και είναι απαραίτητη η έγκαιρη κράτηση θέσης. Για λόγους υγιεινής, απαγορεύεται η παραμονή των κατοικίδιων σε άλλες καμπίνες (εκτός των ειδικών), στα μπαρ, τα εστιατόρια και τους εσωτερικούς χώρους του πλοίου. Εφόσον κυκλοφορούν (πάντα με λουρί και συνοδό) θα πρέπει να φορούν υποχρεωτικά φίμωτρο. Οι επιβάτες που ταξιδεύουν με κατοικίδιο πρέπει να έχουν πάντα μαζί τους το πρόσφατα ενημερωμένο βιβλιάριο υγείας του και είναι υπεύθυνοι για τη φροντίδα, την ασφάλεια και την υγιεινή του. Τα πλοία παρέχουν ειδικό χώρο για την καθημερινή υγιεινή των κατοικίδιων. Ασυνόδευτα κατοικίδια δεν γίνονται δεκτά.

Minoan
• H παραμονή των κατοικίδιων επιτρέπεται στο εσωτερικό του πλοίου (εξαιρούνται οι χώροι εστίασης / σαλόνια), μόνο στα μικρότερα σε μέγεθος κατοικίδια, μόνο με συνοδεία του ιδιοκτήτη τους και εφόσον βρίσκονται στο ειδικό καλάθι / κλουβάκι τους, φέρουν φίμωτρο, αλυσίδα/λουρί. Σημειώνεται επίσης ότι , αν ζητηθεί από άλλο επιβάτη η απομάκρυνση του κατοικίδιου για λόγους υγείας, τότε θα πρέπει άμεσα να απομακρυνθεί το κατοικίδιο από το χώρο.
• Υπάρχει ειδικά διαμορφωμένος χώρος στο deck8 των πλοίων, χωρίς έξτρα χρέωση εισιτηρίου, προστατευμένος από τις καιρικές συνθήκες, με περίπου 22 κλουβιά, για τα κατοικίδια, ιδιαίτερα τα μεγαλοσωμά, στα οποία επιτρέπεται η παραμονή μονάχα στα ανοικτά καταστρώματα και μακριά από πολυσύχναστα (από επιβάτες) σημεία.
Τα κλουβιά αυτά δεν κλειδώνουν, απλά κλείνουν για να αποτρέπουν την διαφυγή του κατοικίδιου με δική του θέληση. Ο ιδιοκτήτης μπορεί να τα επισκέπτεται όποτε το επιθυμεί κατά τη διάρκεια του ταξιδίου ή και να παραμένει κοντά τους. Εάν ο ιδιοκτήτης επιθυμεί, μπορεί να φέρει μαζί του λουκέτο και να κλειδώσει το κλουβί με το κατοικίδιό του κατά τη διάρκεια του ταξιδιού.
• Για τους επιβάτες μας που επιθυμούν να μοιραστούν την καμπίνα τους με το κατοικίδιό τους, υπάρχει η δυνατότητα να ταξιδέψουν σε «pet cabin».
• Σε οποιαδήποτε θέση και αν ταξιδέψει το κατοικίδιο, οφείλει ο ιδιοκτήτης του να μεριμνήσει για την τροφή του και την υγιεινή του.
• Το κατοικίδιο οφείλει να είναι εμβολιασμένο και τα σχετικά πιστοποιητικά του, καθώς και πιθανά πιστοποιητικά ιδιοκτησίας - εφόσον υπάρχουν, θα πρέπει να το συνοδεύουν, για την περίπτωση που ζητηθεί η επίδειξή των σχετικών εγγράφων, από το πλήρωμα.


Αρα στους ανοιχτους χωρους (καταστρωμα ανοιχτο) δε προκυπτει απαγορευση εφοσον ειναι με συνοδο, λουρι,φιμωτρο και εχει τα απαραιτητα εγγραφα.

Εγω παντως εκει θα τη βγαλω, καταστρωμα αγκαλια με το γκρεμλιν :LOL:

ΥΣ. περσι που ταξιδευα για κρητη ειδα πολλα σκυλουνια ιουλιο μηνα εξω. Αλλωστε ο αριθμος κλουβιων, καμπινων πιθανα δεν επαρκει για γεματα απο κοσμο καλοκαιρινα δρομολογια
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Σπειρα




The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
45
Πάντως θέλω να πιστεύω οτι δεν θα αντιμετωπίσει θέμα. Έχω δει πολλές φορες σκυλιά σε πλοια, με τις απαραίτητες προϋποθέσεις παντα. Ποτε δεν έτυχε να ακουσω-δω παράπονα.
Μια χρονιά μέσα στο πλοιο (δεν θυμάμαι σίγουρα, νομιζω για Κεφαλονιά) ένας τύπος είχε δυο γεράκια.!!!
Είχαν γίνει η ατραξιόν του ταξιδιού φυσικά!
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
ΥΣ. περσι που ταξιδευα για κρητη ειδα πολλα σκυλουνια ιουλιο μηνα εξω. Αλλωστε ο αριθμος κλουβιων, καμπινων πιθανα δεν επαρκει για γεματα απο κοσμο καλοκαιρινα δρομολογια
Για πες μου σε παρακαλώ πόσους είδες με σωστή συμπεριφορά γιατί είμαι σίγουρος πως αν πάω με καράβι, με ή χωρίς σκύλο δεν έχει σημασία, θα "τσακωθώ". Από το τελευταίο δεκάωρο καλοκαιρινό ταξίδι που έκανα δεν έχω τις καλύτερες εντυπώσεις σχετικά με τους "συνειδητοποιημένους" σκυλοκατόχους.

Εδώ φωτό από πλοίο, να μπει στο ένα ο μπατμαν και στο άλλο ο μάκης ( ban dog ) δίπλα δίπλα να αρμενίζουν :). Αυτά εννοούν μεγάλα κλουβιά ; Τον ξεγελάει τον μουστερή ?!!

dog-ship.PNG

* Αυτό που με προβληματίζει πολύ, αν αποφασίσω ταξίδι μαζί με τον Άργο, είναι η ταλαιπωρία του σκύλου. Σε περίπτωση καμπίνας θα την διάλεγα.
 
  • Like
Reactions: Eroe and medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Για πες μου σε παρακαλώ πόσους είδες με σωστή συμπεριφορά γιατί είμαι σίγουρος πως αν πάω με καράβι, με ή χωρίς σκύλο δεν έχει σημασία, θα "τσακωθώ". Από το τελευταίο δεκάωρο καλοκαιρινό ταξίδι που έκανα δεν έχω τις καλύτερες εντυπώσεις σχετικά με τους "συνειδητοποιημένους" σκυλοκατόχους.

Εδώ φωτό από πλοίο, να μπει στο ένα ο μπατμαν και στο άλλο ο μάκης ( ban dog ) δίπλα δίπλα να αρμενίζουν :). Αυτά εννοούν μεγάλα κλουβιά ; Τον ξεγελάει τον μουστερή ?!!

View attachment 68078

* Αυτό που με προβληματίζει πολύ, αν αποφασίσω ταξίδι μαζί με τον Άργο, είναι η ταλαιπωρία του σκύλου. Σε περίπτωση καμπίνας θα την διάλεγα.
Περσι δεν ειδα κατι ασχημο ιδιαιτερα. Οσα κατουρησαν τα μαζεψαν, δεν υπηρχε φασαρια. Οι σκυλιερες επισης δεν ηταν ετσι. Μπορει να επεσα σε καλες μερες.

Το ενα ταξιδι ειναι πρωινο 9ωρο δε με απασχολει. Δυστυχως για το γυρισμο που ηταν βραδινο και 11ωρο μολις εχασα τη τελευταια σκυλοκαμπινα. Χτες υπηρχε σημερα εξαφανιστηκε. Πρεπει να κλεισεις πολυ πριν.

Ταλαιπωρια το σκεφτηκα, αλλα το γκρεμλιν ειναι ευκολοπροσαρμοστο, ταξιδευει συχνα. Σκεφτηκα και τα εξοδα για πανσιον και οτι η ψυχολογικη ταλαιπωρια του σκυλου ειναι μεγαλυτερη αν τον στειλω εκει. Και δε θα περασω κι εγω καλα στη σκεψη οτι το μωρο το παρατησα εκει.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Αν μπορείς να πάρεις και Crate μαζί σου είναι πολύ χρήσιμο. Για να μπορείς να αφήσεις το σκύλο και να πας μια τουαλέτα ή να πάρεις έναν καφέ.
 
  • Like
Reactions: Σπειρα




bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Στα χανια παει μονο η ανεκ για την οποια δεν εχω προσωπικα εικονα αλλα δεν εχω ακουσει μεχρι τωρα παραπονο.
Απο μινωικες που εχω εμπειρια γενικα εχουν αξιοπρεπεη σταση. Μπορει ο σκυλος να ειναι στα εξωτερικα καταστρωματα. Σε βραδινο χειμερινο ταξιδι που ηταν γεματες οι σκυλιερες και καποια σκυλια εμειναν εκτος τα ειχαν αφησει και μεσα διπλα στην πορτα της εξοδου, ειχαν δηλαδη την κοινη λογικη οτι δεν γινεται να ξεπαγιασεις ολη νυχτα με το σκυλο στο καταστρωμα εξω. Οχι βεβαια να κοβουν βολτες στα σαλονια.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αν μπορείς να πάρεις και Crate μαζί σου είναι πολύ χρήσιμο. Για να μπορείς να αφήσεις το σκύλο και να πας μια τουαλέτα ή να πάρεις έναν καφέ.
Φανταζεσαι να κουβαλαμε 2 xl crates μαζι και 2 γατοκλουβα Παντως εμεις με 2 σκυλια και 2 γατες σε τσαντες πλατης ειμαστε καθε χρονο θεαμα
 


Σπειρα

Active Member
15 Ιανουαρίου 2016
30
16
45
Στα χανια παει μονο η ανεκ για την οποια δεν εχω προσωπικα εικονα αλλα δεν εχω ακουσει μεχρι τωρα παραπονο.
Απο μινωικες που εχω εμπειρια γενικα εχουν αξιοπρεπεη σταση. Μπορει ο σκυλος να ειναι στα εξωτερικα καταστρωματα. Σε βραδινο χειμερινο ταξιδι που ηταν γεματες οι σκυλιερες και καποια σκυλια εμειναν εκτος τα ειχαν αφησει και μεσα διπλα στην πορτα της εξοδου, ειχαν δηλαδη την κοινη λογικη οτι δεν γινεται να ξεπαγιασεις ολη νυχτα με το σκυλο στο καταστρωμα εξω. Οχι βεβαια να κοβουν βολτες στα σαλονια.[/QUOT
 


Σπειρα

Active Member
15 Ιανουαρίου 2016
30
16
45
Κι εγώ θέλω να πιστεύω ότι θα είναι ολα οκ!Βέβαια πάω προετοιμασμένη.Το θέμα είναι ότι κι εμείς οι κάτοχοι τετράποδων θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί ώστε να μη δίνουμε αφορμές!Θα κλείσω pet on deck όπως το λένε και βλέπουμε.Σας ευχαριστώ και πάλι.
 
  • Like
Reactions: mareco and Tiny_lin


The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
45
Για ενημέρωση στο νήμα, σας παραθέτω σημερινή επικοινωνία μου με Ionianferries για οποίον ενδιαφέρεται για ταξιδακι στο Ιόνιο.

"Καλημέρα σας,

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας να ταξιδέψετε με την εταιρεία μας.
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως μπορείτε να ταξιδέψετε με το κατοικίδιό σας χωρίς καμία επιβάρυνση.
Αν το κατοικίδιο είναι μικρό, μπορείτε να το μεταφέρετε στο κλουβί του. Αν είναι πάνω από 8 κιλά, μπορείτε να το έχετε μαζί μας στο κατάστρωμα."
 


BRUNO2

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2018
80
252
Ενημερωτικά για την γραμμή Πειραιάς - Χανιά, που ταξίδεψα πρόσφατα:
Προσωπικά ταξίδεψα σε "καμπίνα κατοικιδίου" (ο Bruno κοιμήθηκε μαζί μας), αλλά τα crates και στα δύο πλοία που εξυπηρετούν την γραμμή (Blue Galaxy & Ελ. Βενιζέλος) είναι σε αξιοπρεπή χώρο σε προστατευμένο κατάστρωμα. Ήταν πολλά μικρόσωμα σε εσωτερικούς χώρους και τα μεγαλόσωμα στο κατάστρωμα, είτε σε εσωτερικούς χώρους που δεν είχαν παρουσία πολλών επιβατών.Το προσωπικό των πλοίων είναι φιλικό και με κατανόηση, δεν ξέρω την αντίδραση τους αν υπάρξουν παράπονα από επιβάτες.
 
  • Like
Reactions: Elrandir and mareco


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Να ρωτησω , οι κηδεμονες αντιδραστικων, γαυγιστερων σκυλιων τι κανετε στο πλοιο? Τα βαζετε στις σκυλιερες? Σκεφτηκα να παω να παρω ενα κρεητ μικροτερο μεγεθος απο αυτο που εχω, βρηκα ενα 76Χ 53Χ60 υψος που ειναι λιγο πιο ευκολο στο κουβαλημα και να τον χωσω μεσα και να ριξω και ενα σεντονι στις 3 πλευρες. Μ@λ@κια λετε??? Η ενα υφασματινο με την προοπτικη οτι αφου θα ειμαι διπλα συνεχως δε θα το ξεσκισει.