Με λουρί ή χωρίς λουρί???


zoulou

Well-Known Member
19 Απριλίου 2007
245
0
48
Μυτιλήνη - Λέσβος
www.era-aegean.gr
Τη Δευτέρα θα πάμε για τη δεύτερη επίσκεψη μας στο γιατρό :D
Τη πρώτη φορά τον είχα αγκαλιά, και αναρωτιέμαι, αυτή τη φορά να τον πάω με λουράκι (στο οποίο λουράκι έχει αντίρρηση, προσπαθεί συνέχεια να το δαγκώνει και δεν προσέχει έτσι το δρόμο), ή πάλι αγκαλιά :?:
Μήπως είναι ακόμη μικρός για λουρί :?: :?: :?:
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Καλυτερα να του παρεις αυτα τα λουρακια που κουμπωνουν στο στηθος. Ειναι κουταβακι ακομη και το λουρι στο λαιμο μπορει να το τραυματισει. Αρχισε να του το φορας λιγο μεσα στο σπιτι να το συνηθιζει και οταν το δαγκωνει να το μαλωνεις (να του λες μηηηηη) και να του αποσπας την προσοχη με κατι αλλο (πχ παιχνιδι/χαδιακτλ). Μετα απο λιγες δοκιμες αρχισε να του μαθαινεις τη χρησιμοτητα του λουριου. Να το τραβας λιγο προς τα πανω για να σταματαει.

Ουτε ο δικος μου ηθελε το λουρακι, ακομη και τωρα 2 μηνες μετα δεν τρελαινεται. Παραλαυτα εχει μαθει να περπαταει διπλα μου σε ασφαλη σημεια αλλα οταν τον παιρνω μεσα στην πολη δεν μπορω να τον εχω λιμενο. Πρεπει κατα τη γνωμη μου μα του μαθεις οπωςδηποτε να περπαταει με λουρακι. Μεχρι τοτε οπου εχει αυτοκινητα, αγκαλιτσα!!! :) :D
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
ΦΟΙΒΟΣ said:
). Μετα απο λιγες δοκιμες αρχισε να του μαθαινεις τη χρησιμοτητα του λουριου. Να το τραβας λιγο προς τα πανω για να σταματαει.
Αν σταματας εσυ,θα σταματησει και αυτος :wink: δεν υπαρχει λογος να του τραβας το λουρακι προς τα πανω,γενικα προσπαθησε οτι κανεις με το κουταβακι να του αρεσει και οι εμπειριες που θα εχει οταν ειναι δεμενο στο λουρακι να ειναι θετικες...παιχνιδια..χαδια..λιχουδιες
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Zoulou ο μικρούλης σου τραβάει και δαγκώνει το λουράκι γιατί απλός δεν ξέρει να περπατήσει με αυτό – γιατί κανείς δεν του έχει μάθει ακόμα το λουρί.
Πηγαίνετε αγκαλιά στο γιατρό και το λουράκι να του μάθεις σιγά σιγά πρώτα στο σπίτι και μετά έξω. Για όλα χρειάζεται χρόνος, χρόνος, χρόνος.
 




Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
97
0
Εμένα παιδιά που είχα πάρει στην πρωήν σκυλίτσα μου το λουρί που δένει στο σώμα ΠΑΝΤΑ καταφερνε και το έβγαζε. ΠΩΣ??? Μην με ρωτάτε, μήπως είναι μαθητευόμενη του Χουντίνι, μήπως έμαθε κόλπα απο τον Κοπερφιλντ, πάλι δεν ξέρω πάντως εγώ ξέρω ότι το πρωί το είχε πάνω της και το μεσημέρι που γύρναγα ήταν γυμνή (δηλαδή χωρίς το στηθόδεσμο).

Το τι γέλιο ρίχναμε δεν λέγετε.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Dio said:
εγώ ξέρω ότι το πρωί το είχε πάνω της και το μεσημέρι που γύρναγα ήταν γυμνή .
:lol: :lol: :lol:
Καλό!
Το στηθόλουρο πρέπει να εφαρμόζει στο σώμα του ζώου, χωρίς να το πιέζει.
Ένα κόλπο για να διαπιστώσουμε ότι το στηθόλουρο ή το κολάρο είναι στη σωστή του θέση, είναι να περάσουμε δυο δάκτυλα του χεριού μας ανάμεσα. Αν περνούν άνετα είμαστε ok. Αν περνάει ακόμα ένα δάκτυλο, θέλει λίγο σφίξιμο. Αν είναι ένα με το σώμα του ζώου, δεν μιλάμε πλέον για στηθόλουρο ή κολάρο, μιλάμε για κορσέ (και μάλιστα στενό)! :wink:
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
97
0
Τι στενό καλέ, λες αν ήταν στενό να το έβγαζε κάθε μέρα? Εδώ μιλάμε το ξέσκισε εντελός στο τέλος, δεν κούμπονε πια. Δεν ήθελα να της το έχω πολύ σφικτό για να είναι άνετο, αλλα φαίνετε η σουσουράδα ήξερε τι έκανε.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ΦΟΙΒΟΣ said:
Αρχισε να του το φορας λιγο μεσα στο σπιτι να το συνηθιζει και οταν το δαγκωνει να το μαλωνεις (να του λες μηηηηη) και να του αποσπας την προσοχη με κατι αλλο (πχ παιχνιδι/χαδιακτλ).
Διαφωνώ κάθετα!!!
Ποτέ μην αποσπάς την προσοχή του σκύλου με χάδια, παιχνίδια, λιχουδιές κλπ μετά από ένα μηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη!!!
Το μη, είναι μη, κοφτό, επιτακτικό, και δεν επιδέχεται άλλης συνέχειας, πάσει θυσία.
Αν το μη ακολουθείται από λιχουδιές κλπ, τότε επιβραβεύεις την συμπεριφορά που μόλις μάλωσες, και ο σκύλος μαθαίνει ότι κάνοντας αυτό που εσύ δεν ήθελες, ακολουθούσε η επιβράβευση τελικά.

Τον σκύλο πρέπει να τον επιβραβεύεις γι αυτά που θέλεις να κάνει, όχι για να μην τον μαλώσεις επειδή δεν άκουσε το μη και να του αποσπάσεις την προσοχή. Έτσι το μπερδεύεις χειρότερα.

Το λουρί πρέπει να το φορέσει μερικές φορές στο σπίτι, και να περπατήσετε μαζί στον χώρο σας, πριν το χρησιμοποιήσετε εξώ... Εαν ακολουθήσει σωστά, τότε θέλει επιβράβευση. Για να επιβραβευτεί ξανά, θα το ξανακάνει σωστά. Δεν είναι δύσκολο, σχεδιο και υπομονή θέλει.
Αν πρέπει να το μαλώσεις, μετά από ένα μη που δεν έπιασε τόπο, πιάστο από το σβέρκο, τσίμπα το λίγο και ταρακούνησε το. Σαν να πας να σηκώσεις μια γάτα περίπου... Έτσι θα το μάλωνε και η μάνα του, αυτό το καταλαβαίνει πού καλά ένα κουτάβι για μάλωμα... Δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω. Με ένα δυο μη πυο ακολουθούνται από "μαλωματάκι", το κουτάβι εμπαιδώνει πλήρως την λέξη "μη".

Στις πρώτες βόλτες σε έναν άγνωστο κόσμο, με τόσα περίεργα πράγματα, τρομακτικά και απειλητικά πολλές φορές ή έστω άξια εξερεύνησης, είναι πολύ δύσκολο να πειθαρχήσει στο λουρί που είναι κάτι εντελώς καινούργιο, εαν δεν έχει ξεκινήσει η προεργασία στο σπίτι.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
amangos said:
Αν πρέπει να το μαλώσεις, μετά από ένα μη που δεν έπιασε τόπο, πιάστο από το σβέρκο, τσίμπα το λίγο και ταρακούνησε το. Σαν να πας να σηκώσεις μια γάτα περίπου... Έτσι θα το μάλωνε και η μάνα του, αυτό το καταλαβαίνει πού καλά ένα κουτάβι για μάλωμα... Δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω. Με ένα δυο μη πυο ακολουθούνται από "μαλωματάκι", το κουτάβι εμπαιδώνει πλήρως την λέξη "μη".
.
Πιστευω οτι δεν χρειαζεται το κουταβακι να μας φοβαται και αυτη ειναι μια μεθοδος που φερνει φοβο και τιποτα αλλο,βεβαια θα μας υπακουει μετα αλλα απο φοβο.
Η σκυλα ξερει πολυ καλα ποτε πρεπει να διορθωσει τα κουταβια της και αυτα ποτε δεν την φοβουνται,εν αντιθεσι με εμας τους ανθρωπους που κανουμε πολλα λαθη και καταληγουμε με φοβικα σκυλια.
Η καλυτερη μεθοδος ειναι η επιβραβευση,η υπομονη και κατανοηση προς το κουταβι που το φερνουμε στο σπιτι μας και περιμενουμε απο αυτο να μην κανει τα αυτονοητα που ειναι μεσα στην φυση του....το οτι μασουλαει το λουρακι ειναι απολυτα φυσικο γιαυτο,οπως θα μασουλουσε και ενα ξυλαρακι αν ηταν στην φυση.

Στις πρώτες βόλτες σε έναν άγνωστο κόσμο, με τόσα περίεργα πράγματα, τρομακτικά και απειλητικά πολλές φορές ή έστω άξια εξερεύνησης, είναι πολύ δύσκολο να πειθαρχήσει στο λουρί που είναι κάτι εντελώς καινούργιο, εαν δεν έχει ξεκινήσει η προεργασία στο σπίτι.
Συμφωνω απολυτα με αυτο,γιατι τωρα στα τοσα πολλα τρομακτικα και απειλητικα πραγματα να προσθεσουμε και ακομα ενα,εμας?????
Εκπαιδευση με αγαπη,υπομονη και κατανοηση για ενα πλασμα που ολα του ειναι αγνωστα ειναι το κλειδι της επιτυχιας για ενα ευτυχισμενο και υπακουο σκυλι.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Ενα φαινόμενο που έχω παρατηρήσει, είναι ότι πολλοί αρχίζουν τα μη, τα μη και τα μη, ατελείωτα μη και ένα συνεχές μάλωμα. Εγώ προτιμάω να μην λέω πολλά μη, αλλά αν πω μη, πρέπει να γίνει, πάσει θυσία. Αν δεν είμαι βέβαιος ότι θα περάσει το δικό μου, δεν το δοκιμάζω.

Επίσης θεωρώ παράλογο να προσπαθείς να επιβάλεις την πειθαρχία, όταν ο κουτάβι παίζει μέσα στην τρελή χαρά... Υπάρχει ώρα σοβαρότητας, που πρέπει να γίνεται το θέλημα μου, και ώρα παιχνιδιού, που στο παιχνίδι δεν ζητάμε πειθαρχίες.

Ούτε φοβικά σκυλιά έχω, ούτε δουλικά. Πιο πολύ φοβικό θα γίνει το σκυλί με τις έντονες χειρονομίες και της φωνές απελπισίας, παρά με ένα τρανταγματάκι την σωστή στιγμή, την στιγμή... Με ένα δυο μαλωματάκια, μαθαίνει το μη. Η κατάχρηση είναι κακή σε κάθε περίπτωση.

Εγώ αυτό εφαρμόζω, και για να είμαι ειλικρινής είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα (στο ροτβάηλερ και στο πρέσο).
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
amangos said:
Επίσης θεωρώ παράλογο να προσπαθείς να επιβάλεις την πειθαρχία, όταν ο κουτάβι παίζει μέσα στην τρελή χαρά... Υπάρχει ώρα σοβαρότητας, που πρέπει να γίνεται το θέλημα μου, και ώρα παιχνιδιού, που στο παιχνίδι δεν ζητάμε πειθαρχίες.
.
Eγω προσπαθω να επιβαλω πειθαρχια και στην ωρα του παιχνιδιου,οταν ηταν κουταβι,ειδικα στην ωρα του παιχνιδιου την εκπαιδευα πχ ενω τραβουσαμε ενα σκοινι της ελεγα "αστο"και επρεπε να το αφησει η οταν επαιζε και ετρεχε με αλλα κουταβια στο παρκο της ελεγα "γυρνα"και ετρεχε γρηγορα κοντα μου.
Το κουταβι και γενικα τα σκυλια δεν ξεχωριζουν,οπως κανουμε εμεις οι ανθρωποι,την ωρα παιχνιδιου απο τις υπολοιπες,και γιαυτο πρεπει να τους δωσουμε να καταλαβουν οτι παντα πρεπει να ακουν οταν τους λεμε κατι.
Αν απο την ωρα που θα το παρουμε στο σπιτι ενισχυουμε συμπεριφορες που μας αρεσουν,και χειριζομαστε εξυπνα αυτες που θελουμε να εξαλειψουμε δεν θα χρειαστει να διορθωσουμε το σκυλι ισως ποτε.Η εντολη "ΑΣΤΟ"δουλευει για τα παντα αν το εχουμε μαθει καλα στο σκυλι.


Εγώ αυτό εφαρμόζω, και για να είμαι ειλικρινής είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα (στο ροτβάηλερ και στο πρέσο).
Δεν αμφιβαλω καθολου οτι τα σκυλια σου ηταν και ειναι καλα,χωρις προβληματα και πολλοι εκπαιδευτες χρεισιμοποιουν αυτη την μεθοδο,ομως υπαρχει μεγαλος κινδυνος να γινουν φοβικα/επιθετικα πολλα σκυλια και ειδικα οσων ειναι απειροι ιδιοκτητες.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Savra said:
amangos said:
Επίσης θεωρώ παράλογο να προσπαθείς να επιβάλεις την πειθαρχία, όταν ο κουτάβι παίζει μέσα στην τρελή χαρά... Υπάρχει ώρα σοβαρότητας, που πρέπει να γίνεται το θέλημα μου, και ώρα παιχνιδιού, που στο παιχνίδι δεν ζητάμε πειθαρχίες.
.
Eγω προσπαθω να επιβαλω πειθαρχια και στην ωρα του παιχνιδιου,οταν ηταν κουταβι,ειδικα στην ωρα του παιχνιδιου την εκπαιδευα πχ ενω τραβουσαμε ενα σκοινι της ελεγα "αστο"και επρεπε να το αφησει η οταν επαιζε και ετρεχε με αλλα κουταβια στο παρκο της ελεγα "γυρνα"και ετρεχε γρηγορα κοντα μου.
Το κουταβι και γενικα τα σκυλια δεν ξεχωριζουν,οπως κανουμε εμεις οι ανθρωποι,την ωρα παιχνιδιου απο τις υπολοιπες,και γιαυτο πρεπει να τους δωσουμε να καταλαβουν οτι παντα πρεπει να ακουν οταν τους λεμε κατι.
Αν απο την ωρα που θα το παρουμε στο σπιτι ενισχυουμε συμπεριφορες που μας αρεσουν,και χειριζομαστε εξυπνα αυτες που θελουμε να εξαλειψουμε δεν θα χρειαστει να διορθωσουμε το σκυλι ισως ποτε.Η εντολη "ΑΣΤΟ"δουλευει για τα παντα αν το εχουμε μαθει καλα στο σκυλι.
Και εγώ το κάνω αυτό. Αυτό που εννοούσα είναι πως μερικές φορές, όταν παίζει σαν τρελό (με άλλους σκύλους) και η προσοχή του δεν είναι σε εσένα, ο σκύλος κάνει ότι δεν σε ακούει... παριστάνει τον κουφό, και συνεχίζει το παιχνίδι!!!
Εαν έχεις δώσει σαφές μήνυμα ότι εσύ είσαι ο αρχηγός, δεν θα το κάνει...

Εαν λοιπόν πιθανολογείς ότι για κάποιο λόγο δεν θα σε ακούσει, μην του δίνεις κάποια εντολή, γιατί ο σκύλος δεν είναι κουφός, το παίζει κουφός, αλλά... μαθαίνει ότι μερικές φορές θα το παίζει κουφός και θα σε γράφει!!!

Μερικοί, σε τέτοιες περιπτώσεις, για να αποσπάσουν την προσοχή του σκύλου τους, του δίνουν μεζεδάκια, οπότε ουσιαστικά επιβεβαιώνουν στον σκύλο ότι παίζοντας το κουφός, κερδίζει και μεζεδάκι!!!

Δεν είμαι υπερ της βιας.

Έχεις δίκιο να θεωρείς ότι η βία είναι κακό όπλο στα χέρια κάποιου άπειρου ιδιοκτήτη, αλλά ο άπειρος ιδιοκτήτης επίσης δεν μπορεί να επιβάλλει την θέληση του με την στάση του σώματος, τον τόνο της φωνής, την όλη του συμπεριφορά... Δεν ξέρω τι είναι πιο σωστό:
Κάποια κατάχρηση βίας ή ένα κουτάβι που θα μεγαλώσει από έναν άπειρο και μια μέρα και θα κάνει ότι θέλει? Και για τι κουτάβι μιλάμε? Πεκινουά ή ροτβάηλερ?

Ο Μπόμπος βρέθηκε βρώμικος και ταλαίπωρος στους δρόμους... Τον μάζεψε η γυναίκα μου... Τον έπλυνε, τον κούρεψε, τον έκανε "άνθρωπο" και τον έφερε στο γραφείο μου!!! Πρέπει να ήταν περίπου ενός χρονών.
Ο Μπόμπος ήταν ένα εκπληκτικό σκυλάκι...
Μιαμιση μέρα μαζί μου, ήταν ένα πολύ καλό σκυλάκι. Κανένα πρόβλημα.
Η ανηψιά μου ήθελε σκύλο, και η αδελφή μου ούτε να ακούσει...
Τις φώναξα στο γραφείο, και ξετρελλάθηκαν και οι δυό τους!!!
Τον πήρανε, και τις πρώτες μέρες ακολούθησαν τις συμβουλές μου.
Όλα ήταν μια χαρά.
Μετά, αποφάσισαν ότι εγώ είμαι μ@λ@κ@ς, και αρχίσανε να κάνουν του κεφαλιού τους... Το αποτέλεσμα είναι ότι ο Μπόμπος σε σύντομο χρονικό διάστημα έγινε το αφεντικό της υπόθεσης, τρώει από πιάτο στο τραπέζι (αλλιώς ξεσηκώνει όλη την πολυκατοικία), είναι ένα απίστευτα κακομαθημένο σκυλάκι... Όταν μένει μόνος του τώρα πια, ξεσηκώνει τον τόπο, καταστρέφει το σπίτι κλπ. Απαιτεί την συντροφιά που του ανήκει...
Έχουν περάσει 2-3 χρόνια τώρα, και η αδελφή μου μου ζητάει πλέον συμβουλές, αλλά εγώ της λέω όπως τον έκανε, να τον λουστεί. Δεν ανακατεύομαι, όποιος μπλέκει με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες.

Τώρα, αφού τον κακομάθανε μέχρι εκεί που δεν παίρνει, έχουν αρχίσει και να τον μαλώνουν, αλλά αμέσως μετά τον κανακεύουν γιατί νοιώθουν τύψεις... Εγώ δεν χρειάστηκα να τον αγγίξω για να είναι καλό παιδί!!!

ο Μπόμπος:



Προσθέστε του (με την φαντασία σας) ένα μουστάκι τύπου χίτλερ, και έχετε μπροστά σαν τον μικρό δικτάτορα!!!
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
amangos said:
Εαν λοιπόν πιθανολογείς ότι για κάποιο λόγο δεν θα σε ακούσει, μην του δίνεις κάποια εντολή, γιατί ο σκύλος δεν είναι κουφός, το παίζει κουφός, αλλά... μαθαίνει ότι μερικές φορές θα το παίζει κουφός και θα σε γράφει!!!

Μερικοί, σε τέτοιες περιπτώσεις, για να αποσπάσουν την προσοχή του σκύλου τους, του δίνουν μεζεδάκια, οπότε ουσιαστικά επιβεβαιώνουν στον σκύλο ότι παίζοντας το κουφός, κερδίζει και μεζεδάκι!!!
Συμφωνω απολυτως με την πρωτη παραγραφο,οσο για τα μεζεδακια,δινουμε οταν το σκυλι ερθει σε εμας αφου το φωναξουμε και η επιβραβευση μπορει να γινει και με ενα παιχνιδι και ενα χαδι,ειναι λαθος να δινουμε μεζεδακια καθε φορα.Οταν το σκυλι ειναι εκπαιδευμενο θα πρεπει να χρησιμοποιουντε σαν επιβραβευση πολυ αραια!

Δεν είμαι υπερ της βιας.
Το εχω καταλαβει,αλλα θεωρω οτι ειδικα ενας απειρος ιδιοκτητης δεν θα πρεπει να χρησιμοποιει μεθοδους οπως αυτη που περιεγραψες για το πιασιμο απο τον λαιμο....γενικα πιστευω οτι δεν θα πρεπει να εκπαιδευουμε ετσι τα σκυλια.
Πριν χρονια μια κοπελα στο παρκο ειχε ενα ημιαιμο σκυλακι περιπου 3 χρονων,πολυ καλοβολο και το μονο προβλημα που ειχε ηταν οτι οταν ηταν λυτο ετρωγε απο κατω οτι εβρισκε και εκεινη την στιγμη δεν την ακουγε οταν του ελεγε να γυρισει κοντα της,μια μερα μου ζητησε να της δωσω να διαβασει περιοδικα για σκυλια,σε ενα τευχος ,εκπαιδευτης περιεγραφε με εικονες "πως να γινεται ο αρχηγος του σκυλου σας"και σε μια απο αυτες ελεγε πως να γυρισετε αναποδα το σκυλακι και βαζοντας το χερι στο στηθος το ακινητοποιητε μεχρι να το δειτε χαλαρο και να σταματησει να παλευει για να σηκωθει...το εκανε και η κοπελα με αποτελεσμα το σκυλι της να γριλισει και αφου του ειπε μη,και συνεχισε να το κραταει κατω,αυτο γυρισε και προσπαθησε να την δαγκωσει....κατω απο την φωτογραφια στο περιοδικο ειχε ενα * που παρεπεμπε στο κατω κατω μερος της σελιδας που ελεγε οτι ποτε δεν πρεπει να το κανετε αυτο σε ενα σκυλι μεγαλυτερο των 5 μηνων...δεν το ειχε διαβασει!

Εδω ειναι και η διαφορα του απειρου απο τον εμπειρο ιδιοκτητη αλλα και η διαφορα ενος "μαλακου"σκυλου απο ενα πιο δυσκολο πχ ροτβαιλερ,ενα ενηλικο ροτβαιλερ ισως να την ειχε δαγκωσει ενω αυτο απλα προσπαθησε και η ουσια για μενα δεν ειναι αν θα με δαγκωσει,αλλα οτι θα εχω κανει με αυτη την μεθοδο ενα σκυλι να υποφερει και να με φοβαται ενω θα μπορουσα πολυ ευκολα να του δειξω "ποιος ειναι ο αρχηγος"με πολυ διαφορετικη μεθοδο ....

http://k9deb.com/nilif.htm
http://www.nomorehomelesspets.org/behavior/dog/nilif.htm
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
amangos said:
ο Μπόμπος:



Προσθέστε του (με την φαντασία σας) ένα μουστάκι τύπου χίτλερ, και έχετε μπροστά σαν τον μικρό δικτάτορα!!!
:lol: :lol: :lol:

Παιδιά την άποψή μου την έχω ξαναπεί και την εμπειρία μου την έχω ήδη καταθέσει.
Προσωπικά δαπάνησα σχεδόν 900 ευρώ σε κορυφαίο positive trainer (μεζεδάκι-clicker). Για μεγάλο χρονικό διάστημα θεωρούσα ότι τα βιβλία της Rugaas αποτελούσαν τη Βίβλο της εκπαίδευσης. Ε, λοιπόν διαπίστωσα ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι!
Το συμπέρασμα μου είναι το εξής: Στα «δύσκολα» η θετική (για ‘μενα υπερθετική ) μέθοδος είναι αναποτελεσματική. Πρέπει να εφαρμοστεί η κλασική μέθοδος (από επαγγελματία εκπαιδευτή και όχι από τον οποιονδήποτε άπειρο ιδιοκτήτη).
Αν αυτό το ονομάζετε «βία», κανένα πρόβλημα! Εγώ το ονομάζω διόρθωση συμπεριφοράς. Και δεν μιλάω για ξύλο και κακοποίηση. Μιλάω για διόρθωση με κολάρο εκπαίδευσης. Τελεία και παύλα!
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
ROTTIE said:
[

Το συμπέρασμα μου είναι το εξής: Στα «δύσκολα» η θετική (για ‘μενα υπερθετική ) μέθοδος είναι αναποτελεσματική. Πρέπει να εφαρμοστεί η κλασική μέθοδος (από επαγγελματία εκπαιδευτή και όχι από τον οποιονδήποτε άπειρο ιδιοκτήτη).
Αν αυτό το ονομάζετε «βία», κανένα πρόβλημα! Εγώ το ονομάζω διόρθωση συμπεριφοράς. Και δεν μιλάω για ξύλο και κακοποίηση. Μιλάω για διόρθωση με κολάρο εκπαίδευσης. Τελεία και παύλα!
Εχεις απολυτο δικιο να το λες,αν το σκυλακι σου εμεινε ανεκπαιδευτο μετα απο τον κοπο και τα λεφτα που χαλασες,αλλα εγω πριν την Αυρα ειχα εκπαιδευσει 2 σκυλια σε (διαφορετικους)επαγγελματιες εκπαιδευτες με διορθωση συμπεριφορας οπως την λες,οταν αυτα τα σκυλια επαιρναν κατι που δεν επρεπε και τους ελεγα ΜΗ καθως πλησιαζα κατεβαζαν το κεφαλι και μαζευαν το σωμα τους,η Αυρα που την εκπαιδευσα μονη μου διαβαζοντας πολυ στο ιντερνετ και πολλα βιβλια μολις παρει κατι που δεν θελω και της λεω ΑΣΤΟγυριζει με κοιταζει και κουναει την ουρα και αμεσως το αφηνει.Αυτη για μενα ειναι η μεγαλη και ουσιαστικη διαφορα στα δυο ειδη εκπαιδευσης,ολα μου τα σκυλια ηταν εκπαιδευμενα αλλα πως ηταν η σχεση που ειχα χτισει μαζι τους?

Το συμπέρασμα μου είναι το εξής: Στα «δύσκολα» η θετική (για ‘μενα υπερθετική ) μέθοδος είναι αναποτελεσματική
Γιατι δεν εισαι ευχαριστημενη?εβγαλε καποιο προβλημα συμπεριφορας που δεν μπορεσε ο εκπαιδευτης να το λυσει?Αν θες γραψε ποιο αναλυτικα,ειναι καλο να ανταλασουμε εμπειριες να μην παθει και καποιος αλλος το ιδιο.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Τι να ξανάλεω βρε παιδιά…
Μαλλί έχει βγάλει η γλώσσα μου…κοτσίδες!
Τα έχω γράψει ξανά και ξανά…

Το πρώτο μου topic.
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=249

Συζήτηση πρόσφατη…
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=612

Άδική έμμεση κριτική που δέχτηκα από τον Μάκη σε πρόσφατο post του (λες και έπρεπε να δεχτώ εκ των προτέρων ότι τα λεγόμενα του έχουν περισσότερη βαρύτητα από τα λόγια του επαγγελματία που απευθύνθηκα. Λες και έκανα του κεφαλιού μου σε ότι αφορούσε την εκπαίδευση του σκύλου μου, λες και δεν ΠΛΗΡΩΣΑ για να μου μάθουν…
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=616

Η εμπειρία μου…
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=504

Ξέρεις που κατέληξα όλο αυτό τον καιρό που ψάχνω το θέμα?
Το θέμα «σκύλος» είναι μια τεράστια μπισνα.
Παραεμπόριο, εκτροφείς της «πίσω» πόρτας, κτηνίατροι που συνεργάζονται με puppy mills (συνήθως της Ουγγαρίας), κτηνιάτροι-κομπογιαννίτες που εφαρμόζουν δήθεν εναλλακτικές θεραπευτικές μεθόδους, ανίδεοι που το παίζουν εκπαιδευτές και αυθεντίες, κτλ.

Όλοι αυτοί έχουν τους πιστούς άσχετους και ημιμαθείς οπαδούς τους, οι οποίοι με μεγάλο ζήλο και φανατισμό εξυπηρετούν συγκεκριμένα συμφέροντα παραπληροφορώντας τον κόσμο. Αποτέλεσμα? Να κερδίζουν χρήματα χαντακώνοντας τους άπειρους (αλλά παρόλα αυτά καλοπροαίρετους ιδιοκτήτες), να τους κάνουν πελάτες τους και κατ’ επέκταση ακολούθους τους.

Οι αντιπαραθέσεις και οι διαφωνίες κάνουν συχνά έναν αντικειμενικό παρατηρητή να βγάλει ένα σωστό συμπέρασμα.

Ασχολούμαι εδώ και πολύ καιρό με διάφορα ζωοφιλικα fora. Γράφω μόνο στο Dogforum αλλά δεν παραλείπω να παρακολουθώ συζητήσεις που διεξάγονται σε άλλα fora, απλά ως guest.
Μεταξύ άλλων έχω διαπιστώσει πως:

Μέλη που δήθεν ανιδιοτελώς προσφέρουν τις γνώσεις τους (πχ εκπαιδευτικές), στην ουσία ψαρεύουν πελάτες. Μέλη που το «παίζουν» αυθεντίες και «γκουρού» στους τομείς τους, χαντακώνουν τους ανίδεους ιδιοκτήτες. Μέλη που διαρρηγνύουν τα ιμάτια τους υποστηρίζοντας τις ξηρές τροφές και αποδεικνύεται ότι είναι ιδιοκτήτες pet shops.

Που θέλω να καταλήξω…
Ο καθένας γύρω από την μπισνα που λέγεται «Σκύλος», μπορεί να δηλώσει ότι θέλει και να υποστηρίξει ότι τον συμφέρει.
Η αλήθεια δεν είναι ούτε μαύρη ούτε άσπρη.
Κανένα βιβλίο ή forum ή άποψη δεν είναι ευαγγέλιο. Αυτό ισχύει και για την εκτροφή και για τους γιατρούς και για τις τροφές και για την εκπαίδευση.
Καθήκον του καθένα από εμάς που είμαστε απλοί ιδιοκτήτες είναι να ψάξουμε να βρούμε την αλήθεια μέσω έρευνας, διακειμενικού έλεγχου και διαβάσματος.


ΥΓ. Εάν δεν σε καλύψουν τα link που παραθέτω και αυτά που γράφω, τηλεφώνησε μου να σου πω αρκετά «πικάντικα», τα οποία όπως καταλαβαίνεις κωλύομαι να εκθέσω σε μια δημόσια συζήτηση. :wink:
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Ξέρεις που κατέληξα όλο αυτό τον καιρό που ψάχνω το θέμα?
Το θέμα «σκύλος» είναι μια τεράστια μπισνα.
Συμφωνω απολυτως!Αλλα και τι δεν ειναι?
Ξεκινα απο την υγεια και την εκπαιδευση....η παραπαιδια δεν ισχυει?
Το λειζερ καποτε ελεγαν οι γιατροι οτι πρεπει να γινεται με μεγαλη προσοχη,σημερα εχουμε φτασει στο σημειο να κανουμε λειζερ ακομα και για το πιο απλο,λεγοντας οτι αυτα τα λειζερ ειναι αλλης τεχνολογιας.
Ξερεις ο πριν λιγα χρονια οι γεννες με καισαρικη ηταν ελαχιστες και σημερα το 90% για να μην πω το 99,9% των γεννησεων γινονται με καισαρικη,γιατι λες?
Κατσε να δεις σε λιγα χρονια,που για 5-6 κιλα παραπανω οι "ασθενεις"θα μπαινουν στο χειρουργειο για "μπαλονακι"
Τα παντα,οτιδηποτε δινουμε χρηματα για να το αγορασουμε,ειναι μια "τεραστια μπισνα" οπως ειπες και εσυ.
Και ολα αυτα εχουν τους φανατικους υποστηρικτες τους,και λοιπον τι σημαινει αυτο?γιατι το θεμα "σκυλος"απο την στιγμη που πληρωνουμε δεν θα ειναι "μπισνα" ?



Το πρώτο μου topic. .......
Διαβασα τα λινκ,και αυτο που καταλαβα ειναι οτι απο την αποτυχια της εκπαιδευσης του Iggy στην αρνηση τροφης,εβγαλες το συμπερασμα οτι η θετικη εκπαιδευση δεν λειτουργει!! :shock:

Εχεις δηλαδη αποκλεισει τις περιπτωσεις..
1.Ο εκπαιδευτης να μην ειναι καλος σε αυτο που κανει.
2.ο εκπαιδευτης να μην καταλαβε το σκυλι σου και να μην σου προτεινε την σωστη για αυτο μεθοδο
3.ο εκπαιδευτης να μην ειναι μεταδοτικος και να μην μπορεσε να σου μεταδωσει τον τροπο που επρεπε να δουλεψεις οταν δεν ηταν μπροστα.
4.Εσυ να μην καταλαβες αυτα που ο εκπαιδευτης σωστα εδειχνε
5.Εσυ να μην εκπαιδευες συστηματικα και με απολυτη ακριβια.
6.Η "αρνηση φολας"να μην ειναι σιγουρο οτι θα πετυχει οποιοδηποτε μεθοδο εκπαιδευσης και αν δουλεψεις.....
...7...8... και πολλους πολλους λογους ακομα που πηγε στραβα η εκπαιδευση του Iggy
Αν ολα αυτα τα εχεις αποκλεισει,και εισαι απολυτα σιγουρη,τοτε μονο πρεπει να πεις οτι η θετικη εκπαιδευση δεν δουλευει στα δυσκολα....τα οποια δεν νομιζω οτι ειναι καθολου δυσκολα,απλα δεν βρηκατε με τον εκπαιδευτη τον τροπο.
Δεν κρινω ουτε εσενα ουτε τον εκπαιδευτη βεβαια,μονο το αποτελεσμα,και δεδομενου οτι το σκυλι δεν φταιει κατι αλλο εφταιξε,και αυτο για το οποιο ειμαι σιγουρη 1000% ειναι οτι δεν εφταιξε η θετικη εκπαιδευση σαν μεθοδος αλλα σαν εφαρμογη



Μέλη που δήθεν ανιδιοτελώς προσφέρουν τις γνώσεις τους
(πχ εκπαιδευτικές), στην ουσία ψαρεύουν πελάτες. Μέλη που
το «παίζουν» αυθεντίες και «γκουρού» στους τομείς τους,
χαντακώνουν τους ανίδεους ιδιοκτήτες. Μέλη που διαρρηγνύουν
τα ιμάτια τους υποστηρίζοντας τις ξηρές τροφές και
αποδεικνύεται ότι είναι ιδιοκτήτες pet shops.
για μενα τα διαφορα φορα ειναι αυτα που μου ανοιξαν τα ματια στο θεμα εκπαιδευση,διατροφη του σκυλου,τα διαφορα φορα ειναι αυτα που μου εσωσαν το σκυλι μου απο λαθος ιατρικη διαγνωση.
και αν το πιστευεις αυτο,δεν ξερω γιατι καθομαστε και γραφουμε τις αποψεις μας!! :shock:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Όταν μιλάω για τρανταγματάκι από το σβέρκο, αυτό το έχω χρησιμοποιήσει 3-4 φορές όσο το κουτάβι είναι 2-3 μηνων. Έτσι κι αλλιώς μετά δεν χρειάστηκε ποτέ να την μαλώσω παρά μια μόνο φορά!!!

Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο (είμαι όμως!!!) :lol: :lol: :lol: , αλλά αυτή η ιστορία μουλαρώνει ο σκύλος και να του δίνουμε μεζεδάκι για να προχωρήσει, μου φαίνεται λάθος εξ αρχής, γιατί ο σκύλος μαθαίνει ότι κάθε φορά που μουλαρώνω, θα παίρνω μεζέ!!!

Εγώ δεν χρησιμοποιώ ποτέ τον μεζέ για να εκπαιδεύσω τον σκύλο μου, πολύ σπάνια τον δίνω για επιβράβευση, ο σκύλος είναι ευτυχής και με ένα χαδάκι.

Μια φορά, ήταν περίπου 3-4 μηνών η Λάρα, καθόμουνα μέσα στο σπίτι, και η Λάρα έξω στην αυλή έπαιζε με ένα μεγάλο κόκαλο... ξαφνικά, μπαίνει ο 4χρόνος (τότε) γιός μου κλαίγοντας ότι η Λάρα τον δάγκωσε στο πόδι...
Πήγα έξω μαζί του, και όταν ο γιός μου την ξαναπλησίασε, έδειξε δόντια για να προστατεύσει το κόκαλο... Φυσιολογική αντίδραση μεν, απαράδεκτη δε για τα δεδομένα μου!!! Πλησιάζω εγώ, παίρνω το κόκαλο, το ξαναδίνω, παίζω λίγο μαζί της, και ζητάω από τον γιό μου να κάνει το ίδιο... Με το που πάει να πιάσει ο γιός μου το κόκαλο, του ρίχνει μια ψιλή δαγκωνιά!!!

Σε κλάσματα δευτερολέπτου, χωρίς να το σκεφτώ, της έχωσα μπουνιά και την πέτυχα στο κεφάλι, ανάμεσα στα μάτια (τυχαία)... Το σκυλί παραπάτησε, απομακρύνθηκε 2-3 μέτρα τρεκλίζοντας, και μετά στάθηκε και με κοίταξε...

Ποτέ, ποτέ ξανά δεν την είχα χτυπήσει, ούτε και ποτέ την ξαναχτύπησα... Ποτέ ξανά όμως δεν έχει διανοηθεί να απειλήσει παιδί μου, να πλησιάσει παιδί μου ενώ τρώει αυτό, τα λατρεύει τα παιδιά μου, δεν είναι φοβική, αλλά sorry που το λέω έτσι, η Λάρα έμαθε άπαξ δια παντός, ότι αν απειλήσει ξανά κάποιον που εγώ προστατεύω, θα πέσει βαρύς ο πέλεκυς.

Η αντίδραση μου ήταν εντικτώδης, αλλά δεν θεωρώ ότι έκανα κάτι λάθος, το ίδιο ακριβώς θα έκανα και σε έναν άνθρωπο που θα απειλούσε κάποιον δικό μου...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3