Μηλοξιδο, αμπουλες και αλλεργιες


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
935
27
Καλησπερες, ψαχνω καιρο τωρα οδηγιες για το πως ακριβως πρεπει να χρησιμοποιω το μηλοξιδο για τον σκυλο μου, ομως οι αποψεις ειναι πολλες και μπερδεμενες. Ποια ειναι η καλυτερη αναλογια νερου και μηλοξιδου? Καθε ποτε μπορω να το κανω? Πως πρεπει να το κανω? Απλα βουταω μεσα το πανι και τον κανω 1-2 περασματα σε ολο το σωμα, η ειναι καλυτερο να μπει μπανιερα και να τον λουσω με το διαλυμα και να του κανω ενα μασαζ να παει παντου και στο δερμα?

Εαν βαζω μηλοξιδο συχνα, αυτο θα εξασθενισει την δραση της αμπουλας? Δυστυχως κολαρο δεν μπορει να φορεσει διοτι το σερεστο του εκανε βαρυ ερεθισμο (και αν του εκανε ερεθισμο το σερεστο που λενε οτι ποτε δεν κανει, σκεφτειτε τι θα εκανε το σκαλιμπορ) και μπραβεκτο δεν δινω ποτε για προσωπικους λογους. Οποτε μονο αμπουλες.

Τελευταια, θελω να πω οτι ο μικρος εχει αλλεργιες. το μηλοξιδο θα βοηθησει, η υπαρχει περιπτωση να τις κανει χειροτερα?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εγώ έβαζα το μηλόξυδο σε ένα βαποριζατέρ και ψέκαζα ένα fiber πανάκι και τον περνούσα όλο το σώμα.
Αμπούλα κλασικά κάθε μήνα.

Δεν επηρεάζει την δράση της αμπούλας αφού η αμπούλα στοχεύει στο δέρμα του ζώου ενώ με το μηλόξυδο περνάς το τρίχωμα.
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
και να συμπληρώσω στον @st3li0s ακριβώς γιατί δεν τον κάνεις μπάνιο με το μηλόξυδο...
αν κι εφόσον έχεις αλλεργίες... το bravecto θα βοηθούσε... αλλά δεν το χρησιμοποιείς...
η αμπούλα advocate επίσης βοηθάει στις δερματικές αλλεργίες... δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμη...
τέτοια εποχή μην χρησιμοποιείς ούτε αμπούλα ποτέ δεν ξέρεις η αλλεργία από που μπορεί να προέρχεται...
αντί αμπούλας αν επιμένεις και θέλεις ακόμα να χρησιμοποιείς εξωπαρασιτικό, πάρε το σπρευ φροντλαιν... επίσης πιθανά να σε βοηθήσει σε τυχόν αλλεργία που προήλθε από ψύλλους κυρίως αλλά να επιμένει...
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Και εγώ έχω βάλει 1μηλοξιδο και 2νερό σε ένα σπρέι και τον ψεκάζω όταν βλέπω να μυρίζει απτό γλύψιμο που κάνει κ από βρωμιές.
Όταν γίνεται χάλια από βροχή κτλπ μουχλιάζω μια πετσέτα σε ζεστό μίγμα μηλοξιδο με νερό και τον περνάω φουλ για να μν μυρίσει υγρασία μετά!
Όταν βάζω αμπούλα περιμένω να περάσουν κανα δυο μέρες και μετά τον κάνω με την βρεγμένη πετσέτα να φύγουν τα «νερά»που κάνει στις τρίχες απτην αμπούλα
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
935
27
@GRDANE εχει γενικα αλλεργιες/δερματικα. Οταν τον πηρα ειχε προβλημα στις ακρες των αυτιων, ανοιγαν και ετρεχαν αιματα παντου. και το δερμα του γενικα κοκκινιζει πολυ ευκολα, και σε καποια φαση του ειχανε πεσει ολες οι τριχες απο καποια σημεια κιολας. δεν νομιζω να ειναι αλλεργια απο ψυλλους, 10 μηνες που τον εχω δεν επιασε ουτε 1 φορα, αλλα εκει που εμενε παλια ισως να ειχε και να του εκανε προβλημα. η κτηνιατρος προτεινε να βαζω αμπουλα ολο το χρονο εφοσον ειναι το μονο εξωπαρασιτικο που μπορω να του δινω, και θα ελεγα οτι συμφωνω με αυτο διοτι ερχεται σε επαφη με πολλα σκυλια και γατες, για τα οποια δεν μπορω να εχω 100% το κεφαλι μου ησυχο οτι δε θα τον κολλησουν κατι.

@Tony91 αχ αυτα τα "νερα" της αμπουλας και εγω τα απεχθανομαι. σωστη σκεψη. μπορω να το κανω και πιο συχνα? ας πουμε 2-3 φορες τη βδομαδα? εχω ακουσει στο σκυλοπαρκο να λενε οτι το κανουν και καθε μερα καποιοι
 


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Δεν νομίζω ότι θα πάθει τίποτα απτό μηλοξιδο, είναι φυσικό προϊόν και το ξύδι δεν φέρνει αλεργιες αποτι ξέρω. Επίσης είναι καλό απολυμαντικό.
Καλά σίγουρα να ξέρεις ότι θα γυαλίζει φουλ το τρίχωμα!!!!!
Αλλά μην βάζεις πολύ ποσότητα και μένουν νοπά τα σημεία που πλένεις, γιατί θα μαζέψει υγρασία και μύκητες!!!
σαυτη την περίπτωση εγώ παίζω μετο πιστολάκι λίγο να είναι στεγνός
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Να υποθεσω οτι εχει παρει ξυσμα να εξετασει ο κτηνιατρος μηπως ειναι κατι διαφορετικο απο αλλεργια.... όπως το περιγραφεις δεν ξερω σε περίπτωση φουντωματος μην κ το ξυδι δεν κανει καλο... οπως και ναχει στο τελος στεγνο πανι να μην εχει καθολου υγρασια...
 
  • Like
Reactions: sis


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
935
27
φερνω το θεμα στη ζωη και παλι γιατι εχω αρχισει να χρησιμοποιω μηλοξιδο σχεδον καθημερινα μετα απο την 2ωρη εκτονωση στο παρκο, για να φυγει το χωμα. πλεον φοραμε το σερεστο, αφου φαινεται να μην προκαλει τον ιδιο ερεθισμο πλεον. και αναρωτιεμαι και παλι, εφοσον το ξυδι ειναι οξινο, μηπως εαν παει και στο δερμα να απορροφηθει και να εξασθενισει το κολαρο? παντα στιβω τα πανακια αρκετα καλα βεβαια, δεν υπαρχει σχεδον καθολου υγρασια, αλλα δε θελω να παει 30 ευρω κολαρο χαμενο
 


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
φερνω το θεμα στη ζωη και παλι γιατι εχω αρχισει να χρησιμοποιω μηλοξιδο σχεδον καθημερινα μετα απο την 2ωρη εκτονωση στο παρκο, για να φυγει το χωμα. πλεον φοραμε το σερεστο, αφου φαινεται να μην προκαλει τον ιδιο ερεθισμο πλεον. και αναρωτιεμαι και παλι, εφοσον το ξυδι ειναι οξινο, μηπως εαν παει και στο δερμα να απορροφηθει και να εξασθενισει το κολαρο? παντα στιβω τα πανακια αρκετα καλα βεβαια, δεν υπαρχει σχεδον καθολου υγρασια, αλλα δε θελω να παει 30 ευρω κολαρο χαμενο
Πιστεύω πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Ουσιαστικά με το μηλοξιδο απλά περνάς την επιφάνεια του σώματος του σκύλου και και δεν μπαίνει πιο κάτω απτό τρίχωμα του για να ενοχλήσει το λιπαρό στρώμα που υπάρχει πριν το δέρμα του και «τρέχει» το φάρμακο … όπως και με το σκέτο νερό δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλιώς με κάθε βροχή που έτρωγε ο σκύλος, θα έφευγε η επίδραση του κολάρου και της αμπούλας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.791
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf