Μικροτραυματισμοι


gwgw

Well-Known Member
εαν το σκυλι τραυματιστει πχ στο ποδι ή οπουδηποτε αλλου...

πειτε λιγο επιγγραματικα τι πρεπει να κανουμε..

μιλαω για γρατζουνιες και εκδωρες, ή να φυγει καποιο κομματι πετσας.. επιφανειακα παντα..και σε σημειο που να μπορει να το γλυψει..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Μιλάς για κάτι επιφανειακό και επιπόλαιο…

Εγώ θα έκοβα με πολύ προσοχή τις τρίχες γύρω από την πληγή με ένα μικρό ψαλιδάκι (αφού πρώτα το είχα αποστειρώσει, βράζοντας το σε νερό) και θα καθάριζα το σημείο χρησιμοποιώντας οξυζενέ.
Αφού καθάριζα το τραύμα, θα χρησιμοποιούσα κάποιο τοπικό αντισηπτικό (πχ betadin) και για να μην γλύψει ο σκύλος το τραύμα, θα έβαζα από πάνω μια αποστειρωμένη γάζα και θα την στερέωνα με τσιρότο πάνω και κάτω.
Θα παρακολουθούσα την πορεία της ίασης της πληγής και αν κάτι δεν μου πήγαινε καλά, βουρ για τον κτηνίατρο! :wink:
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
gwgw said:
ωραια ολα αυτα...αλλα αν ειναι σε σημειο που φτανει...δε νομιζω να μεινουν για πολυ τα τσιροτα και οι γαζες...
Σε αυτήν την περίπτωση θα χρησιμοποιούσα το ειδικό κολάρο που βάζουν οι κτηνίατροι γύρω από το λαιμό του σκύλου. Εάν δεν είχα κολάρο, θα έφτιαχνα ένα αυτοσχέδιο!
Θα έπαιρνα χοντρό χαρτόνι, θα το τοποθετούσα γύρω από το λαιμό του σκύλου μου και με ένα συρραπτικό θα έφτιαχνα το χωνί στο άψε - σβήσε!
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί να γρατσουνιστεί ένα σκυλί… :roll:
Για να πάθει γρατσουνιά με την έννοια που το εννοούμε όταν αναφερόμαστε σε ανθρώπους, το αποκλείω, λόγω τριχώματος.
Νόμιζα πως εννοούσες κόψιμο! Ναι, σε κόψιμο θα του έβαζα κολάρο!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Καμια φορα, ειναι προτιμοτερο, απο το να βαλουνε κολλαρα τα οποια ειναι ακρος αβολα για τα σκυλια, να τους φοραμε κανα T-Shirt.
Ετσι τους εμποδιζουμε να γλιφουνε της πληγες και να τις κανουν χειροτερα!
 


gwgw

Well-Known Member
χαχαχαχα....πολυ πρωτοτυπο...!!!!

τις πληγες που εννοω..συνηθως στα προηγουμενα σκυλια, επειδη ηταν τοσο επιπολαιες, συνηθως δεν εκανα τπτ και περνουσαν..

απλα με το συγκεκριμενο σκυλο εχω γινει πολυυυ υποχονδρια... :D :D :D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π