Μικροτραυματισμός στο πέλμα.


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
.
Γειά σας και πάλι φίλοι μου.
Θα ήθελα για μια ακόμα φορά, την συμβουλή σας για κάτι, το οποίο με απασχολεί...

Χθες το απόγευμα, κατά την διάρκεια της απογευματινής βόλτας στο βουνό, είχαμε ένα μικρό ατυχηματάκι...

Ο Morgan μου, πάτησε ένα γυαλί, το οποίο κατάφερε να τον τραυματίσει στο πέλμα του, ευτυχώς όμως, θέλω να πιστεύω..., όχι σοβαρά...

Στην αρχή, αφού του έπλυνα το ποδαράκι και κοίταξα να δω, αν ήταν πολύ βαθύ το τραύμα, θεώρησα ότι δεν ήταν σχεδόν τίποτα, αφού δεν έδειξε να προβληματισθεί καθόλου εξ΄ αιτίας αυτού του γεγονότος.
Συνέχισε δηλαδή, κανονικά την βόλτα και ότι κάνει κάθε φορά, χωρίς να κουτσαίνει..., ή να δείχνει ότι ενοχλείται από αυτό.

Όταν γυρίσαμε σπίτι, του έβαλα μπεταντίν και από την στιγμή αυτή και μετά, προσπάθησα να μην τον ξαναβγάλω έξω, για να μην το ερεθίσει περισσότερο με το περπάτημα, αλλά και για να μειώσω τον κίνδυνο να μολυνθεί από τίποτα.

Μετά από 2 - 3 ώρες, όμως, είδα ότι δεν μπορούσε να το πατήσει καλά..., κούτσαινε δηλαδή, αλλά εκτός από αυτό, παρατήρησα ότι όταν το πατούσε μάτωνε...

Του έβαλα καναδύο φορές ακόμα μπεταντίν και πρόσεξα ότι το έγλυφε τακτικά καθ΄ όλο το διάστημα της νύχτας και της σημερινής μέρας...

Σήμερα βέβαια, ήταν σαφώς καλύτερα, γιατί δεν τον είδα δυσκολεύεται να το πατήσει, ούτε και πρόσεξα να έχει ματώσει ξανά.


Το θέμα είναι το εξής...

Το σημείο που πάτησε το γυαλί, δεν ήταν κανένα σημείο υγρό... και χωρίς ήλιο...

Παρ΄ όλα αυτά, έχω μια ανησυχία...

Λέτε να χρειάζεται αντιτετανικό ορό ???

Λέτε να έχουμε πρόβλημα στην πορεία...???

Ίσως κάποιοι, να με χαρακτηρίσουν υπερβολική...
Ίσως να με θεωρήσουν κολλημένη..., ή δεν ξέρω τι άλλο...

Δεν με ενδιαφέρει όμως, ακόμα κι΄ αν είναι έτσι...

Εγώ έχω ψύχωση... με αυτό το πλάσμα και ειδικά, μετά τον θάνατο του Τζονάκου μου, καταλαβαίνετε ότι είμαι ακόμα περισσότερο ευαισθητοποιημένη..., ιδιαίτερα σε ότι αφορά την υγεία του...


Ενώ στην αρχή φάνηκα ψύχραιμη..., τώρα έχω ανησυχήσει πολύ...

Λέτε να έκανα κουταμάρα που δεν τον πήγα στο γιατρό για ορό ???
Να τον πάω τώρα...???
Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω...

.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Morgan_A said:
Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω....
Να μην κάνεις τίποτα! Τέτοια ατυχήματα είναι πολύ συχνά. Μην ανησυχείς!

Από την στιγμή που καθάρισες την πληγή και έβαλες αντισηπτικό δεν υπάρχει πρόβλημα. Εξάλλου ο μικρός σήμερα είναι μια χαρά. Ούτε κουτσαίνει, ούτε ξαναμάτωσε η πληγή.

Εξέταζε συχνά το τραύμα και αν δεις κάτι που να σε ανησυχήσει (πχ πρήξιμο), κάνε μια επίσκεψη στον κτηνίατρο. :wink:
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Αχ...!!!!

.

Καλή μου "ROTTIE", σ΄ ευχαριστώ πολύ, πάντα είσαι δίπλα μας..., σε όλες τις απορίες και τα προβλήματά μας και πάντα άμεσα...
Να είσαι πάντα καλά...!!!!

Το πρωί, ήταν πολύ καλύτερα..., έτσι τουλάχιστον κατάλαβα...

Μετά όμως, αναγκάστηκα να λείψω για δύο - τρεις ώρες και όταν γύρισα, είδα ότι πάλι κούτσαινε και πρέπει να τον πονάει κι΄ όλας, γιατί τον βλέπω άκεφο...

Πήρα τηλέφωνο τον κτηνίατρο και μου είπε, ότι και εκεί αν του τον πήγαινα, θα του έκανε πλήσεις με μπεταντίν και με οξυζενέ, δεν θα έκανε κάτι περισσότερο...
Μάλιστα, ήταν της γνώμης, επειδή τον ξέρει..., ότι στο σπίτι θα ήταν καλύτερα, από την άποψη ότι εμένα με αφήνει πολύ περισσότερο απ΄ ότι εκείνον, να το περιποιηθώ...

Του έβαλα πάλι μπεταντίν, αλλά ακόμα δεν του έχω βάλει οξυνενέ, επειδή φοβάμαι μήπως τον τσούξει... και μετά δεν με αφήνει να του το πειράξω καθόλου.

Φροντίζω, ώστε να είναι όλο το σπίτι περασμένο συνεχώς με χλωρίνη, για να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα μόλυνσης, επειδή είναι ακριβώς από κάτω και δεν αποκλείεται να έρθει σε επαφή με το έδαφος...

Απέφυγα και να τον βγάλω βόλτα...

Ας ελπίσουμε, ότι θα πάει καλύτερα αύριο, διαφορετικά θα τον πάω στον κτηνίατρο, αλλά για να τον αφήσει να το περιποιηθεί..., θα χρειασθεί νάρκωση... και αυτό νομίζω είναι πολύ χειρώτερο...

Μακάρι, να πάει καλύτερα και να το αποφύγουμε...

Πάντως, σε περίπτωση που είχε μείνει μέσα κάποιο ίχνος από το γυαλί..., θα είχε πρισθεί..., έτσι δεν νομίζετε και εσείς ???

.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ΠΡΕΠΕΙ να σιγουρευτείς ότι δεν έχει ακόμα γυαλί, με υποψιάζει λίγο το ότι ξαναματώνει. Για να το κάνεις αυτό πρέπει να πονέσεις τον σκύλο, να πιέσεις το πέλμα του δυνατά και προς όλες τις κατευθύνσεις, με κυκλική κίνηση...αν ουρλιάξει ή τιναχτεί και κλάψει, μάλλον έχεις γυαλί ακόμα μέσα, οπότε πας κτηνίατρο, αν δεις απλή δυσφορία ή το τραβάει απότομα ή μή, αλλά χωρίς πολύ πανικό, δεν έχεις πρόβλημα (πάλι μάλλον, αλλά τί να σου κάνω) Επίσης αν δεις την τομή τί βλέπεις? Βλέπεις πού τελειώνει, ή είναι πολύ βαθειά? Ανοιξέ την με ένα τσιμπιδάκι για τα φρύδια, προκειμένου να δεις τί γίνεται... και πρόσεχε το πολύ ''σκάλισμα'' του μικρού μπορεί να δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα από το γυαλί...αντιτετανικούς σίγουρα μην κάνεις...ράμματα μήπως χρειαστεί, δεν είναι τίποτα γίνεται με ηρέμηση και όχι με γενική. 4 φορές την μέρα πλύση με μπεταντίν και βγάζε τον βόλτα, δεν παθαίνει τίποτα.
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Ευχαριστώ πολύ...

.

Denis ευχαριστώ πολύ, για μια ακόμα φορά...


Λοιπόν, σήμερα δεν έχει ματώσει καθόλου, ευτυχώς, χθες μόνο, την ώρα που γυρίσαμε στο σπίτι, μετά τον τραυματισμό, είχε πάλι ματώσει λίγο.

Του το πατάω, δεν δείχνει να πονάει πολύ, περισσότερο δείχνει να φοβάται μην τον πονέσω, πριν του το αγκίξω...

Εκτός από αυτό, δεν του αρέσει και η μοιρωδιά του μπεταντίν, απ΄ ότι φαίνεται, γιατί προσπαθεί να την καθαρίσει..., την γλύφει με μανία... :lol:

Απ΄ ότι μπορώ να δω, το τραύμα..., είναι μικρό, σχεδόν δεν φαίνεται..., δεν νομίζω δηλαδή να χρειάζεται ράματα, αλλά είναι και σε σημείο, που δεν μπορώ να δω και καλά...

Και ένα ακόμα παρήγορο στοιχείο..., είναι ότι όπως συνηθίζει..., απλώνει το πόδι και με πιέζει..., για να τον χαϊδέψω...
Πράγμα, που μάλλον αποδεικνύει..., ότι δεν πρέπει να τον πονάει και τόσο με την πίεση... :wink:

Βέβαια, θα δω πως θα πάει μέχρι αύριο και αν δεν είναι καλύτερα, θα τον πάω στον γιατρό, για να είμαι ήσυχη...

.
 


Dadi

Active Member
26 Ιουλίου 2007
31
0
Marousi
Εγώ τι να πώ που παίζοντας στον κήπο του εξοχικού μας έσπασε όλα τα νυχια απο τα πίσω πόδια και γέμισε αίματα; :oops:

Τον κατάντησα σκύλο σαλονιού τον καημένο... :?
 




Dadi

Active Member
26 Ιουλίου 2007
31
0
Marousi
Τα πιτσιρίκια των γειτόνων του πετούσαν ένα μπαλάκι, και αυτός επάνω στο τσιτάρισμα του παιχνιδιού τα ρήμαξε (μιλάμε πάντα για τα πίσω πόδια με τα οποία δίνει την ώθηση).

Λόγω των φλεβών που καταλήγουν χαμηλά στα νύχια είχε αιμοραγία η οποία ευτυχώς σταμάτησε πολύ γρήγορα
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Καο ο δικός μου, λατρεύει τις μπά

Και ο δικός μου, το ίδιο...

Εννοώ ότι έχει τρέλα με τα μπαλάκια και τις μπάλες...

Όταν δε, βλέπει παιδιά να παίζουν μπάλα..., κάνει σαν τρελός... για να πάει να παίξει και αυτός... :lol:

.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3