Μικρόσωμο κυνηγοσκυλέξ


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Σας γράφω, εν βρασμώ ψυχής.

Βρέθηκε, πριν από 10 μέρες περίπου, ένα κουκλάκι, κυνηγοσκυλάκι φο, μετά βίας 10 κιλά, να περιφέρεται στη κυψέλη. Ούτε λουρί, ούτε περιλαίμιο. Το μάζεψε ένας τύπος από την πολυκατοικία μου.

Μου το έφερε, ολίγον τι με το έτσι θέλω, να το φιλοξενήσω μερικές μέρες. Έφτιαξα αφισάκι για αφισοκόλληση, βάλαμε και αγγελία στο φουμπου, πήγα και κτηνίατρο. Τσιπάκι δεν έχει (οποία εκπληξις). Είπαμε να το μοιραζόμαστε στη φιλοξενία για λίγο καιρό και βλέπουμε.

Ήταν να το ξαναπάρω τετάρτη. Χθες τρίτη, μου χτύπησε το κουδούνι, μου άφησε δωράκι το σκυλάκι, και μου ανακοίνωσε πως θα πάρει τηλέφωνο το ΔΙΚΕΠΑΖ, θα έρθουν να το πάρουν, και μετά ότι δεν θα ασχοληθεί διότι δεν μπορεί, και ας μείνει στο δρόμο.

Τι ωραία! o_O

IMG_20180418_094047.jpg IMG_20180418_093949.jpg 29871890_10155582027182998_8482979425184031380_o.jpg IMG_20180418_094121.jpg

Ο μικρός είναι μαγκιόρος και κουκλεντές, ο γιατρός είπε ενός, αλλά μάλλον μικρότερος. Ούτε πόδι δε σηκώνει στο κατούρημα, ο ρεζίλης.

Είμαι πολύ θυμωμένη, σας γράφω μάλλον για τη ψυχολογική υποστήριξη, δε ξέρω τι μέλλει γενέσθαι.

Μήπως, λέμε τώρα, τον αναγνωρίζει κανείς?

Μήπως, λέμε τώρα, θέλει κανας συμφορουμίτης, να το σπιτώσει, να βλέπουμε και τη φατσούλα του που και που?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Βάλε αν θέλεις, λινκάκι για το φουμπου, μπας και, και...καλή του τύχη!
Να 'ταν μόνο αυτό!!! Εχει πλυμμηρίσει το σύμπαν :mad::(
 
  • Like
Reactions: ChrisApo


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Μωρέ να βάλω, μα η αγγελία του φουμπού έχει πάνω το τηλέφωνο του τύπου. Ο οποίος χθες μου είπε πως δεν κόλλησε ποτέ τα αφισάκια. Και που ένα ζευγάρι που τον πήρε τηλέφωνο, τους είπε κάτι εφάμιλλο του "εδώ το έχω, ελάτε να το πάρετε". Και που το δείγμα συμβόλαιου υιοθεσίας που του έδωσα να το έχει υπ'όψη, το "έχασε".

Πρέπει, μάλλον να το πάρω απόφαση ότι το κατσικώθηκα, να ανεβάσω νέα αγγελία με δικά μου στοιχεία επικοινωνίας. Ή να φορέσω τις παρωπίδες μου, όπως ο γείτονας, να πάει δικεπαζ, και να μην ασχοληθώ.

Πάρτε λινκ, αλλά κοινοποιείτε με δικιά σας ευθύνη.
 
  • Like
Reactions: vek and ioanna a


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Μωρέ να βάλω, μα η αγγελία του φουμπού έχει πάνω το τηλέφωνο του τύπου. Ο οποίος χθες μου είπε πως δεν κόλλησε ποτέ τα αφισάκια. Και που ένα ζευγάρι που τον πήρε τηλέφωνο, τους είπε κάτι εφάμιλλο του "εδώ το έχω, ελάτε να το πάρετε". Και που το δείγμα συμβόλαιου υιοθεσίας που του έδωσα να το έχει υπ'όψη, το "έχασε".

Πρέπει, μάλλον να το πάρω απόφαση ότι το κατσικώθηκα, να ανεβάσω νέα αγγελία με δικά μου στοιχεία επικοινωνίας. Ή να φορέσω τις παρωπίδες μου, όπως ο γείτονας, να πάει δικεπαζ, και να μην ασχοληθώ.

Πάρτε λινκ, αλλά κοινοποιείτε με δικιά σας ευθύνη.
Ο μικρος ειναι κουκλος και μικροσωμος οποτε ισως ειναι πιο πιθανο να βρει ενα μονιμο σπιτακι συντομα....
Προσωρινο σπιτακι απο οτι φαινεται βρηκε :) οποτε μαλλον πρεπει να το παρεις αποφαση να κανεις μια αγγελια με δικα σου στοιχεια...
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
...μαλλον πρεπει να το παρεις αποφαση να κανεις μια αγγελια με δικα σου στοιχεια...
Αυτό νομίζω κι εγώ, και καλύτερα να μας δώσεις μια νέα, έγκυρη αγγελία, να κοινοποιήσουμε.
 
  • Like
Reactions: vek and ioanna a


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Σίγουρα έχετε δίκιο.

Εκεί που έχω κολλήσει και δεν ξέρω τι να κάνω, είναι στο οικονομικό και στα λοιπά διαδικαστικά. Για να δωθεί για υιοθεσία, δε πρέπει να βάλει τσιπ? Εμβόλια, μια στείρωση? Και αιματολογικές, έστω τα λοιμώδη?

Υπάρχει το σενάριο να πάει όντως στο δικεπαζ, να του κάνουν τα παραπάνω και μετά να συννενοηθώ να μου τον ξαναφέρουν. Αν γίνεται αυτό. Ο προαναφερθείς τύπος το έχει κάνει, εγώ από την άλλη σε συνομιλία μου με το δικεπαζ πριν κάτι μήνες για σκύλο που είχα βρει μου είχαν πει πως δε λειτουργούν έτσι, να αφήσω το σκύλο ελεύθερο και θα έρθουν να τον μαζέψουν. Έχει κανείς εμπειρία με κάτι τέτοιο?

Τι να πω ρε παιδιά. Αλλιώς είναι να αναλάβει κάτι τέτοιο ένας μόνος του, και αλλιώς να υπάρχουν 2-3 να βοηθήσουν.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Σίγουρα έχετε δίκιο.

Εκεί που έχω κολλήσει και δεν ξέρω τι να κάνω, είναι στο οικονομικό και στα λοιπά διαδικαστικά. Για να δωθεί για υιοθεσία, δε πρέπει να βάλει τσιπ? Εμβόλια, μια στείρωση? Και αιματολογικές, έστω τα λοιμώδη?

Υπάρχει το σενάριο να πάει όντως στο δικεπαζ, να του κάνουν τα παραπάνω και μετά να συννενοηθώ να μου τον ξαναφέρουν. Αν γίνεται αυτό. Ο προαναφερθείς τύπος το έχει κάνει, εγώ από την άλλη σε συνομιλία μου με το δικεπαζ πριν κάτι μήνες για σκύλο που είχα βρει μου είχαν πει πως δε λειτουργούν έτσι, να αφήσω το σκύλο ελεύθερο και θα έρθουν να τον μαζέψουν. Έχει κανείς εμπειρία με κάτι τέτοιο?

Τι να πω ρε παιδιά. Αλλιώς είναι να αναλάβει κάτι τέτοιο ένας μόνος του, και αλλιώς να υπάρχουν 2-3 να βοηθήσουν.
προσωπικα θα εβαζα μια αγγελια στο φβ και για την αμυδρη περιπτωση μη χαθηκε/κλαπηκε (ποτε δε ξερεις) και που ξερεις με την αγγελια μπορει να βρεθει και αμεσα σπιτι.
Γενικα θα εκανα ενα τσεκ ψαχουλεμα σε γιατρο (που τον πηγες ηδη) και τα υπολοιπα θα τα εκανα σταδιακα βαση προτεραιοτητων.
 
  • Like
Reactions: Vania


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Μήπως να επικοινωνούσες και με τον Δήμο Αθηναίων;

Αδέσποτα Ζώα | Αθήνα - ΔΗΜΟΣ ΑΘΗΝΑΙΩΝ

Δεν ξέρω αν έχει σε ισχύ πρόγραμμα, όπως παλιά, αλλά δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις.
Μην πεις ότι το έχεις σπίτι σου [Κυψέλη είπαμε ε;]. Πες ότι το βλέπεις το κακόμοιρο, να τριγυρνάει στην γειτονιά, κινδυνεύοντας από 1002. Αν τυχόν σου πουν, ok...ερχόμαστε να το μαζέψουμε, πες...θα προσπαθήσω να το πιάσω λίγο πριν έρθετε, για να μην το ψάχνουμε εκείνη την ώρα, πχ. Αν όλα πάνε καλά, θα το μαζέψουν, θα πράξουν τα δέοντα και θα το επανατοποθετήσουν.
 
  • Like
Reactions: vek and Vania


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Μήπως να επικοινωνούσες και με τον Δήμο Αθηναίων;

Αδέσποτα Ζώα | Αθήνα - ΔΗΜΟΣ ΑΘΗΝΑΙΩΝ

Δεν ξέρω αν έχει σε ισχύ πρόγραμμα, όπως παλιά, αλλά δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις.
Μην πεις ότι το έχεις σπίτι σου [Κυψέλη είπαμε ε;]. Πες ότι το βλέπεις το κακόμοιρο, να τριγυρνάει στην γειτονιά, κινδυνεύοντας από 1002. Αν τυχόν σου πουν, ok...ερχόμαστε να το μαζέψουμε, πες...θα προσπαθήσω να το πιάσω λίγο πριν έρθετε, για να μην το ψάχνουμε εκείνη την ώρα, πχ. Αν όλα πάνε καλά, θα το μαζέψουν, θα πράξουν τα δέοντα και θα το επανατοποθετήσουν.
Ο Δήμος Αθηναίων έχει σύμβαση με το Δικεπαζ. Θεωρητικά, περισυλλέγουν, καταγράφουν, κάνουν αιματολογικές, τσιπάρισμα, εμβόλια, στείρωση, και επανατοποθετούν. Στη πράξη βέβαια, κάπου χωλαίνει το όλο θέμα διότι είναι δύκολο να τους βρεις στα τηλέφωνα, οι υποδομές είναι για τον τούτο καβάλα, έχουν ακουστεί διάφορα για τη ποιότητα των στειρώσεων και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολη η συννενόηση για να επιστρέψει μετά σ'εμένα και να μην πάει άκλαφτο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Από παλαιότερες προσωπικές εμπειρίες που έχω πάντως, είχα συνεργαστεί αρκετά καλά. Και μέχρι πριν λίγα χρόνια, τα σκυλιά τα πήγαιναν σε ένα αρκετά αξιόλογο Κτηνιατρικό κέντρο, στο Μαρκόπουλο.
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Αυτό είναι θετικό. Ευχαριστώ!

Δεν γνωρίζω για το κτηνιατρικό κέντρο στο Μαρκόπουλο, μήπως έληξε η σύμβαση βέβαια. Τώρα ξέρω ότι μεταφέρονται στο Δικεπαζ, στο Πέραμα.

Ο μικρός είναι νεαρός και (μάλλον) υγιής - αυτό που με αγχώνει κυρίως, είναι η συννενόηση για τη περισυλλογή, και κυρίως για την επιστροφή.
 
  • Like
Reactions: Vania


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Αυτό είναι θετικό. Ευχαριστώ!

Δεν γνωρίζω για το κτηνιατρικό κέντρο στο Μαρκόπουλο, μήπως έληξε η σύμβαση βέβαια. Τώρα ξέρω ότι μεταφέρονται στο Δικεπαζ, στο Πέραμα.

Ο μικρός είναι νεαρός και (μάλλον) υγιής - αυτό που με αγχώνει κυρίως, είναι η συννενόηση για τη περισυλλογή, και κυρίως για την επιστροφή.
μίλα με τον Δημο σου όχι με το δικεπαζ
 
  • Like
Reactions: SofiaEve and mareco