Μισόζωα και μισάνθρωπα άτομα σε φιλόζωα μαγαζιά


Ευαγγελία1987

Well-Known Member
20 Απριλίου 2018
77
33
Πήγα σε υποκατάστημα γνωστής εταιρία σταθερής τηλεφωνίας και ίντερνετ, να πληρώσω τον λογαριασμό μου. Το μαγαζί είναι φιλόζωο.

Ήμασταν ουρά. Μπροστά μου ήταν μια γύρω στα 140 κιλά, συνοδευμένη απο μια ηλικιωμένη. Κράταγα την Ελένη δίπλα μου με κοντό λουρί. Η Ελένη ακούμπησε σε αυτήν. Γύρισε και με επιτακτικό τόνο μου είπε <<Θα μαζέψεις το σκυλί σου, λίγο;>>.

Τής απάντησα σε ουδέτερο τόνο οτι το σκυλί είναι δεμένο.

Μού είπε τσιρίζοντας <<Ναι αλλα γλύφει! Θα μαζέψεις το σκυλί σου λίγο;;;;>>> Το οποίο επανέλαβε αρκετές φορές. Κόλλησα την Ελένω πάνω μου τραβόντας την και δεν ξανααπάντησα.

Και η λέξη να μαζέψεις είναι πάρα πολύ άσχημη. Και ο ενικός ενώ ούτε με ξέρει ούτε θα μπορούσε να με ξέρει ήταν απολίτιστος. Και οτι ανέφερε την Ελένη σαν είναι ουδέτερο έδειχνε τριτοκοσμικό άτομο. Μέσα στο μαγαζί έκανε σαν να είμαστε σπίτι της, ή κάτι τέτοιο. Η ηλικιωμένη δεν την ρώτησε τί πράγματα είναι αυτά.

Μέχρι να έρθει σειρά μου να εξυπηρετηθώ αγωνιζόμουν να κρατήσω την γλώσσα μου να μην τής πώ τίποτε για να μην θίξω για το ήθος της, να μην αναφερθώ στην ανατροφή της. Η Ελένη ακόμη κολλημένη πάνω μου.

Αυτή δεν θέλει σκυλιά, αλλα ούτε στο σπίτι τς είμαστε, ούτε εγώ είπα επιτακτικά στη μάνα της να μαζέψει την φάλαινα. Ωραίες οι Όρκες, αλλα μόνο για παιδικές ταινίες.
 
  • Like
Reactions: Konmac


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Ευαγγελία ξέρεις όμως τι γίνεται;
Δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχουν, τα θέματα που ανεβάζεις. Και το παρόν, και το άλλο σημερινό, με τον κτηνίατρο, κάπου στον κόσμο...
Είναι και ιδιαίτερα εριστικοί οι τίτλοι, που τους βάζεις.
Εδώ όμως δεν είμαστε facebook και οι δημοσιεύσεις που κάνεις, δεν αποσκοπούν πουθενά, παρά μόνο σε ίντριγκες, εντάσεις και ξεκατινιάστικα κουτσομπολιά!
Στα οποία όλα αυτά παραπάνω, έχουμε αλήθεια είναι δυστυχώς, μια έμφυτη τάση, αλλά καλό είναι, να μην τα καλλιεργούμε και ακόμη περισσότερο.
Βρες τουλάχιστον, κάποια ήδη ανοιγμένα θέματα, που θα μπορούσαν να φιλοξενήσουν ίσως και τα δικά σου ποστ, όπως πχ:

Απροοπτα στη βολτα
Σκυλο-Γκρίνιες
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Αγαπητή @Ευαγγελία1987

Εγώ που είμαι κηδεμόνας σκύλου πρέπει να σέβομαι τον διπλανό μου που δεν θέλει τα ζώα, αν δεν τον σέβομαι του δίνω κίνητρα να τους κάνει κακό.

Δεν είναι ανεπίτρεπτο να μην αγαπούν όλοι τα ζώα, δεν μεγάλωσαν όλοι με τις ίδιες ευαισθησίες. Ανεπίτρεπτο είναι να ξυπνούν το πρωί σκεπτόμενοι πως θα κάνουν κακό στα ζώα.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Και ποιος σου είπε βρε ευαγγελια πως ο καθένας είναι υποχρεωμένος να ανέχεται τα γλυψιματα του σκυλιου σου;
Εσύ είσαι λάθος και όχι η φάλαινα (ασχολίαστο).
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ούτε εγώ @Ευαγγελία1987 μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται κάποιος να μη θέλει τους σκύλους αλλά δεν τους κατακρίνω. Όσο δεν με και τα πειράζουν, δεν υπάρχει κανένα θέμα. Δικαίωμά τους και δικαίωμά μου. Όπως και δικαίωμά τους να μη θέλουν να τους ακουμπούν οι σκύλοι και υποχρέωσή μου να φροντίσω για αυτό. Ο χώρος που συνέβη αυτό ήταν κατάστημα, δεν ήταν κάποιος ιδιωτικός σου χώρος. Το ότι είναι φιλόζωο το κατάστημα δεν σημαίνει ότι πρέπει να ισχύει το ίδιο και για τους πελάτες του. Το ότι έγινε σε δημόσιο χώρο είναι ένας ακόμα λόγος να μην ενοχλούμε τους άλλους.
Επίσης θεωρώ παντελώς άκυρη και άτοπη την αναφορά στα κιλά του καθενός λες και μας δίνει το δικαίωμα να τους χαρακτηρίζουμε.
 






zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Διαβαζα το θεμα και για καποιο λογο θεωρησα οτι δεν θα εχεις και πολλους "απεναντι" της η Ευαγγελια, οποτε φορτωσα κραξιμο, και ξεφορτωσα με τις απαντησεις που διαβασα.

Ευαγγελια
Το Μαρεκο ειπε μεγαλη κουβεντα, εδω δεν ειναι φεισμπουκ και υπαρχει αλλη νοοτροπια στο ποσφμταρισμα. Διαβασε το φορουμ γενικα, μπες στο κλιμα λιγο, και εδω ειμαστε.

Τα σχολια σου για τα κιλα ειναι για ριπορτ, και δεν το εκανα γιατι οπως ειπα παραπανω θεωρω οτι ως νεο μελος δεν εχεις πιασει ακομα τον παλμο, οχι γιατι δεν ειπες μαλακια

Ο σκυλος η σκυλα το σκυλι. Ολα Ελληνικα ειναι. Τι να εκανε, να ερθει πρωτα να δει αν εχει μπαλακια?

Η υπερευαισθησια σου στο θεμα των ζωων θα πρεπει να ειναι σεβαστη απο ολους αλλα δεν μπορει να επιβληθει σε κανεναν.

Φιλικα

Ps: @noni_papa οκ ειμαι προκατελειμενος, αλλα πλεον καθε φορα που βλεπω ποσταρισμα σου σε φανταζομαι σε θεση γιογκα να αιωρεισαι, μπροστα σου να αιωρειται ενα πληκτρολογιο, και να γραφεις σε αυτο με τη δυναμη της σκεψης...
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Διαβαζα το θεμα και για καποιο λογο θεωρησα οτι δεν θα εχεις και πολλους "απεναντι" της η Ευαγγελια, οποτε φορτωσα κραξιμο, και ξεφορτωσα με τις απαντησεις που διαβασα.

Ευαγγελια
Το Μαρεκο ειπε μεγαλη κουβεντα, εδω δεν ειναι φεισμπουκ και υπαρχει αλλη νοοτροπια στο ποσφμταρισμα. Διαβασε το φορουμ γενικα, μπες στο κλιμα λιγο, και εδω ειμαστε.

Τα σχολια σου για τα κιλα ειναι για ριπορτ, και δεν το εκανα γιατι οπως ειπα παραπανω θεωρω οτι ως νεο μελος δεν εχεις πιασει ακομα τον παλμο, οχι γιατι δεν ειπες μαλακια

Ο σκυλος η σκυλα το σκυλι. Ολα Ελληνικα ειναι. Τι να εκανε, να ερθει πρωτα να δει αν εχει μπαλακια?

Η υπερευαισθησια σου στο θεμα των ζωων θα πρεπει να ειναι σεβαστη απο ολους αλλα δεν μπορει να επιβληθει σε κανεναν.

Φιλικα

Ps: @noni_papa οκ ειμαι προκατελειμενος, αλλα πλεον καθε φορα που βλεπω ποσταρισμα σου σε φανταζομαι σε θεση γιογκα να αιωρεισαι, μπροστα σου να αιωρειται ενα πληκτρολογιο, και να γραφεις σε αυτο με τη δυναμη της σκεψης...
Όχι και ριπορτ την Ευαγγελία!!! Δίνει άλλη νότα στο φόρουμ. Είμαι από τους φαν!
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Όχι και ριπορτ την Ευαγγελία!!! Δίνει άλλη νότα στο φόρουμ. Είμαι από τους φαν!
Σιγουρα αλλα ειμαι σιγουρος οτι μπορει μπορει να το κανει αφηνοντας θαλασσια θηλαστικα για φορουμ αλλου ειδους, φαση fishforum.gr
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Σιγουρα αλλα ειμαι σιγουρος οτι μπορει μπορει να το κανει αφηνοντας θαλασσια θηλαστικα για φορουμ αλλου ειδους, φαση fishforum.gr
Ολόκληρο νήμα της έχουμε αφιερώσει "σκυλο-γκρίνιες" αλλά δεν το καταδέχεται, να γράφει ότι θέλει, όπως το θέλει.
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Ολόκληρο νήμα της έχουμε αφιερώσει "σκυλο-γκρίνιες" αλλά δεν το καταδέχεται, να γράφει ότι θέλει, όπως το θέλει.
Αν ειχε like^2 θα το πατουσα! Σωστος!

Ευαγγελια εγω στη θεση θα ειχα κοκκινησει απο ενα τετοιο κολακευτικο σχολιο
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Όχι και ριπορτ την Ευαγγελία!!! Δίνει άλλη νότα στο φόρουμ. Είμαι από τους φαν!
Και εγώ είμαι φαν της Ελένης Λουκα όταν βγαίνει στην τηλεόραση, αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα την πάρω στα σοβαρά.
Τώρα αν η ευαγγελια δεν δεν είναι τρόλ και απλά γουστάρει να το παίζει Λουκα για μένα έχει μικρή διαφορά.
Αυτή η νότα είναι απαραίτητη στο φόρουμ;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Και εγώ είμαι φαν της Ελένης Λουκα όταν βγαίνει στην τηλεόραση, αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα την πάρω στα σοβαρά.
Τώρα αν η ευαγγελια δεν δεν είναι τρόλ και απλά γουστάρει να το παίζει Λουκα για μένα έχει μικρή διαφορά.
Αυτή η νότα είναι απαραίτητη στο φόρουμ;
Είπα δίνει άλλη νότα. Δεν είπα ότι είναι απαραίτητη.
Εγώ πάντως την θεωρώ τρολ.
Καιρός είναι να αρπαχτούμε και για την Ευαγγελία!! χαχαχαχα!!
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Διαβαζα το θεμα και για καποιο λογο θεωρησα οτι δεν θα εχεις και πολλους "απεναντι" της η Ευαγγελια, οποτε φορτωσα κραξιμο, και ξεφορτωσα με τις απαντησεις που διαβασα.

Ευαγγελια
Το Μαρεκο ειπε μεγαλη κουβεντα, εδω δεν ειναι φεισμπουκ και υπαρχει αλλη νοοτροπια στο ποσφμταρισμα. Διαβασε το φορουμ γενικα, μπες στο κλιμα λιγο, και εδω ειμαστε.

Τα σχολια σου για τα κιλα ειναι για ριπορτ, και δεν το εκανα γιατι οπως ειπα παραπανω θεωρω οτι ως νεο μελος δεν εχεις πιασει ακομα τον παλμο, οχι γιατι δεν ειπες μαλακια

Ο σκυλος η σκυλα το σκυλι. Ολα Ελληνικα ειναι. Τι να εκανε, να ερθει πρωτα να δει αν εχει μπαλακια?

Η υπερευαισθησια σου στο θεμα των ζωων θα πρεπει να ειναι σεβαστη απο ολους αλλα δεν μπορει να επιβληθει σε κανεναν.

Φιλικα

Ps: @noni_papa οκ ειμαι προκατελειμενος, αλλα πλεον καθε φορα που βλεπω ποσταρισμα σου σε φανταζομαι σε θεση γιογκα να αιωρεισαι, μπροστα σου να αιωρειται ενα πληκτρολογιο, και να γραφεις σε αυτο με τη δυναμη της σκεψης...
Κάπως έτσι; :p
super-funny-pet-picture-the-yo-5926.jpg
Ευτυχώς η μικρή με έχει εκπαιδεύσει άριστα στο θέμα της υπομονής :LOL: παλιά δεν ήμουν έτσι :ROFLMAO:
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ιδια ποσταρισματα και στο φβ απο ανθρωπους που προσπαθουν να σηκωσουν πολλα περισσοτερα απο αυτα που αντεχει το σωμα τους,η ψυχη τους,η τσεπη τους.
Εριστικα σχολια,αγενη,ψυχαναγκαστικα πολλες φορες(θα παει για ευθανασια αν δεν τρεξετε)...

Ολοι ειναι εχθροι και το χειροτερο ειναι οταν το μυαλο δεν μπορει να δει πια καθαρα και εχθρος γινεται και αυτο που αγαπας και προσπαθεις να προστατεψεις.

Λυπηρο...πολυ!
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Αχχχ @Ευαγγελία1987 μόνο εγώ σε καταλαβαινω... Εγώ δεν θα πιστεψεις τι έπαθα τις προαλλες ... Είπα να πάω για καφε κ λέω ας πάρω κ τον τυσον μαζί και επειδή άνοιξε ένας παιδότοπος εκεί κοντά με καλό καφέ είπα θα πάω εκει ...
Μπαινω με τον τυσον μέσα και τον αμολαω μέσ'α Στα φουσκωτα με τα παιδάκια να παιξει.. ξέρεις εκεί με τα μπαλάκια που χοροπηδάνε όλα τα παιδια...
Και δέχομαι μια ξαφνική επίθεση από έναν ανεκδιηγητο ζευγάρι γιατί τώρα ακου να δεις, τους πειραξε επειδη το Πιτ Μπουλ εγλυφε στη μούρη ένα 2χρονο κοριτσάκι ... ακου πραγματατα..
Να παίξει του λέω θέλει κύριε μου και αυτός να συνεχίζει να μου μιλάει είναι στον ενικο
. μην στα πολύ λογω τσαντιστηκα και έφυγα

Μισάνθρωποι καλή μου αστο, δεν είναι κόσμο αυτος... Να έχεις ένα τόσο καλό σκυλί και να μην το αφήνουν να παίξει με τα άλλα παιδάκια στα φουσκωτα...