Μολοσσος της Ηπειρου


Λεωνίδας Γ.

Active Member
12 Οκτωβρίου 2012
26
0
Καλημερα και καλως σας βρηκα.

Ειμαι νέο μελος (τι μας λες δε φαινεται) και τρελος με τις μεγαλοσωμες φυλες, κυριως με τους Ελληνικους Ποιμενικους και τους Μολοσσους της Ηπειρου.

Μεχρι πριν μερικους μηνες ημουν ενας πανευτυχης κατοχος ενός ΕΠ, τον ειχα βρει στο χωριο μου μαζι με τα 7 αδερφακια του μεσα σε ένα καδο. Τα ειχε πεταξει ο ιδιοκτητης τους αφου ειχε ηδη 10 ΕΠ (κτηνοτροφος) και δεν ηθελε αλλους αλλα παρ’ όλα αυτά αφησε την σκυλα του να ζευγαρωσει :mad:.

Τα κουταβια ηταν πολύ μικρα και δεν μπορουσα να προσδιορισω την ηλικια τους. Τα μαζεψα και τα εβαλα σε ένα ζεστω μερος στο σπιτι, τα ταιζα και τα καθαριζα κάθε μερα.
Μετα από ένα μηνα, περιπου, καθημερινής φροντιδας ειχε επιζήσει μονο ο πιο μεγαλοσωμος από τα μικρα, ο Μορφεας…

Τοτε καταλαβα ότι η καρδια μου ανηκε σε αυτόν και πως δεν θα μπορουσα να ζω την καθημερηνότητα μου χωρις αυτόν. Ειμασταν σαν δυο χαζα παιδια που ολη την ωρα επαιζαν κοιμοντουσαν αγκαλια αλλα συγχρονος προστατευαμε και ο ενας τον αλλο. Αλλα όπως ολες οι καλες στιγμες ετσι και αυτή ειχε ένα ασχημο τελος, πριν από 2 μηνες σχεδον ενώ ο Μορφεας κοντευε τα 6 χρονια τρακαρα πολύ σοβαρα και ειχα μαζι μου (στο αμαξι) το Μορφεα, εγω κατεληξα με αρκετα κοκαλα σπασμενα και δυστυχως ο καλύτερος μου φιλος νεκρος. Ηταν ότι χειροτερο μπορουσε να μου συμβει. Ετσι άδικα λοιπον τελειωσε μια πολύ ισχυρή φιλια ετων…

Μετα από πολύ και ωριμη σκεψη λοιπον αποφασησα να ψαξω για σκυλο…
Σκεφτηκα πολύ την αποκτηση ενός ΕΠ ξανα, σκεπτομενος τις ωραιες στιγμες που μου ειχε χαρίσει ο Μορφεας, αλλα εμεινα με το στομα ανοιχτο όταν ειδα από κοντα έναν Μολοσσο της Ηπειρου για πρωτη φορα. Αυτό που με κολλάει είναι πως δεν ξερω τιποτα για αυτή τη φυλη σε αντιθεση με τον ΕΠ. Οσο και αν εψαξα δεν μπορω να βρω πολλα για αυτους τους σκυλους, παρα μονο 1-2 εκτροφεια…
Αν καποιος γνωριζει κατι για αυτή την υπεροχη φυλη και μπορει να με ενημερωσει για τα χαρακτηριστηκα του θα του ειμαι υποχρεος καθως δεν θελω να παρω στα χερια μου ένα σκυλο χωρις να ξερω τιποτα για αυτόν…

Σας ευχαριστω πολύ…
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Σε καλοσωρίζω στο φόρουμ και εκφράζω τη θλίψη μου για το τραγικό περιστατικό που σε χώρισε από το σκύλο σου. Υπάρχουν άτομα με σκύλο της φυλής που σε ενδιαφέρει και θα σε διαφωτίσουν σε ότι απορίες έχεις. Καλό ξεκίνημα!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Εχουμε στη παρέα μας, πολύ δυνατούς παίκτες στις ελληνικές ορεινές φυλές. Θα σε εντυπωσιάσουν, όσο ο ηπειρώτης. Η...και περισσότερο...

Αν μένεις Αθήνα, έχεις μια θαυμάσια ευκαιρία αυτό το σκ, να δεις από κοντά, δείγματα της φυλής [μόνο 2 δυστυχώς], τους εκτροφείς και ιδιοκτήτες τους και να τα πείτε από κοντά, στην έκθεση του ΚΟΕ.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Καλώς ήρθες Λεωνίδα....
Οι ΜτΗ είναι εντυπωσιακά σκυλιά...αλλά όχι όλα ωραία (κατά την γνώμη μου), ανάλογα με τις γραμμές.
Η φυλή δεν έχει σταθεροποιηθεί, και γι αυτό παρατηρούνται ΚΑΙ σε αυτή μεγάλες διαφορές.
Το καλό και το κακό, είναι ότι σε σχέση με τον ΕΠ υπάρχουν πολλοί περισσότεροι εκτροφείς.
Καλό, γιατί γίνεται πιο εντατική δουλειά...
Κακό, γιατί την κάνει ο καθένας μόνος του...
Ενδεικτικά, σου αναφέρω από εκτροφείς τον Χατζή, τον Ψαρά και τον Κατσιρό, που είναι αρκετά γνωστοί στον χώρο.
Ο Όμιλος φυλής (ΔΟΜΗ-Διασωστικός Ομιλος Μολοσσού Ηπείρου) υπολειτουργεί λόγω προβλημάτων αναγνώρισης από τον ΚΟΕ, αλλά και ασυνεννοησίας των τόσων εκτροφέων, που ο καθένας θέλει να περάσει την γραμμή του.

Αν έχω ΜΙΑ συμβουλή να σου δώσω...αυτή είναι ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ!!!
Τράβα χειρόφρενο...κάνε ένα τσιγάρο να καταλάβεις τι γίνεται...και βλέπουμε.
Αν έχεις face και ενδιαφέρεσαι...στείλε μου διεύθυνση με πμ να σε βάλουμε σε καμιά ομάδα να αρχίσει να ανοίγει το μάτι...
 


Λεωνίδας Γ.

Active Member
12 Οκτωβρίου 2012
26
0
Σας ευχαριστω για τα καλωσορισματα παιδια, να ειστε καλα.

Δυστυχως δεν μενω Αθηνα (αλλα Πατρα) και δεν μπορω να παω στην Αθηνα (λογο μεταφορικου, δεν εχω παρει ακομα καινουργιο αμαξι), θα ηθελα παρα πολυ να δω ατομα που εχουν ΜΗ και ποσο μαλλον εκτροφεις και να μιλησουμε για αυτη την υπεροχη φυλη.

Φιλε sea-mol ξερω οτι ακομα δεν εχει σταθεροποιηθει η φυλη αλλα ο σκυλος που ειδα και μου κεντρισε το ενδιφερον ηταν παρομοιου χρωματος με αυτον στη φωτο.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα βιαστω...
Λυπαμαι αλλα δεν εχω Facebook...

Σας ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον και περιμενω με ανυπομονησια ιδιοκτητες ΜΗ για να ακουσω τις αποψεις τους.
 

Attachments



l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Καλώς ήρθες Λεωνίδα. Άλλο κακό να μην σου συμβεί και σου εύχομαι σύντομα να βρεις τον μελλοντικό φίλο των ονείρων σου!
 


Λεωνίδας Γ.

Active Member
12 Οκτωβρίου 2012
26
0
Σας ευχαριστω πολυ για την εμψυχωση παιδια.
Αν και εχθες πληροφοριθηκα πως ενα ΕΠ (κτηνοτροφου) εχει γεννησει απο λαθος δικο του (δεν παρατηρησε οτι ειχε οιστρο η σκυλα, επομενος δεν την εβαλε χωρηστα απο τα αρσενηκα και τα πετυχε την ωρα που ηταν κολλημενα) εδω και δυο μηνες και τα δινει προς υιοθεσια (οχι ολα, μονο δυο νομιζω και το ενα πρεπει να εχει υιοθετηθει ηδη απ΄οτι καταλαβα). Οι γονεις ειναι με πεντικρι και χωρις ιχνος δισπλασιας και με εχει βαλει σε σκεψεις.

Αλλα απο την αλλη ειναι ο ΜτΗ και ειμαι σε μαγαλο διλλημα...

Ξερει κανεις να πει για το παρακατω εκτροφειο; Ειναι και κοντα στο χωριο μου...

_ΠΥΛΗ ΜΟΛΟΣΣΩΝ_

Οσο για τους εκροφης που μου παρεθεσες φιλε sea-mol δυστυχως δεν μπορω να βρω κατι στο διαδικτυο.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Όταν λες οι γονείς με pedigree τι ακριβώς εννοείς; Χωρίς δυσπλασία; Με εξετάσεις ή με το μάτι;
 


Λεωνίδας Γ.

Active Member
12 Οκτωβρίου 2012
26
0
Όταν λες οι γονείς με pedigree τι ακριβώς εννοείς; Χωρίς δυσπλασία; Με εξετάσεις ή με το μάτι;
Με εξετασεις εννοηται και χωρις δυσπλασια.
Ισως ο συγκεκριμενος κτηνοτροφος να ειναι απο τους λιγους (αυτους που ξερω εγω τουλαχιστον) που νοιαζονται τοσο πολυ για τα σκυλια τους (καθε 6μηνο εξετασεις) και τα εχει ολα απο εκτροφειο.
 




ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Για το εκτροφείο που ρώτησες δεν ξέρω κάτι αλλά με βάζει σε σκέψεις η εκτροφή τόσων πολλών φυλών.
 


Λεωνίδας Γ.

Active Member
12 Οκτωβρίου 2012
26
0
Εκπλήσσομαι ευχάριστα. Από τι αίματα κρατάν τα σκυλιά του;
Αυτο δεν το εχω ψαξει/ρωτησει να σου πω την αληθεια μου.
Οσο για το εκτροφειο μου ειχε πει αλλα δεν θυμαμαι ονομα καθως πανε χρονια...
 




chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Φίλε μου όντως είναι πολλές οι φυλές για έναν εκτροφέα, έχω δει εκτροφεία με δύο φυλές αλλά με 7!!
Πάνε μία βόλτα από το χώρο του και μίλα με ΚΟΕ να δεις αν όντως ισχύουν αυτά που λέει.
Ο άνθρωπος έχει πιστοποιητικά από δήμους και άλλα όπως βλέπεις στην ιστοσελίδα του αλλά ΚΟΕ δεν βλέπω πουθενά (όχι ότι αυτό λέει κάτι αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση). Όπως και να έχει κάνε μία βολτά πρώτα από εκεί και μετά πράξε ανάλογα.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ρε συ Λεωνίδα...άνοιξε ένα face ΜΟΝΟ για αυτή σου την αναζήτηση...και το κλείνεις το ρημάδι μετά...
ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ
 


Λεωνίδας Γ.

Active Member
12 Οκτωβρίου 2012
26
0
Ρε συ Λεωνίδα...άνοιξε ένα face ΜΟΝΟ για αυτή σου την αναζήτηση...και το κλείνεις το ρημάδι μετά...
ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ
Δεν βιαζομαι φιλε φιλε μου (δεν ξερω αν δειχνω κατι τετοιο), δεν εχω παρει ακομα αμαξι οποτε δεν μπορω να αποκτησω ακομα σκυλο (κατα την ανοιξη θα εχω αμαξι). Αλλα δεν μπορω να βρω κατι περισσοτερο.

Θα φτιαξω facebook και θα βαλω το λινκ...
 


Λεωνίδας Γ.

Active Member
12 Οκτωβρίου 2012
26
0
Φίλε μου όντως είναι πολλές οι φυλές για έναν εκτροφέα, έχω δει εκτροφεία με δύο φυλές αλλά με 7!!
Πάνε μία βόλτα από το χώρο του και μίλα με ΚΟΕ να δεις αν όντως ισχύουν αυτά που λέει.
Ο άνθρωπος έχει πιστοποιητικά από δήμους και άλλα όπως βλέπεις στην ιστοσελίδα του αλλά ΚΟΕ δεν βλέπω πουθενά (όχι ότι αυτό λέει κάτι αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση). Όπως και να έχει κάνε μία βολτά πρώτα από εκεί και μετά πράξε ανάλογα.
Καταλαβα τι εννοητε (συγνωμη αν ηταν χαζη η ερωτηση μου αλλα δεν ειχα ξανασχοληθει με εκτροφεια και δεν γνωριζα).
Ο συγκεκριμενος κυριος ειναι σιγουρα καλος εκπαιδευτης μιας και φιλος μου που εχει παρει μπαντογκ (2) απο εκει και του τα εχει εκπαιδευσει και για φυλαξη ειναι πολυ ικανοποιημενος.
Θα ρωτησω περισσοτερα πραγματα τον φιλο και μαλλον θα περασω και μια βολτα απο εκει (ευκαιρια να κατεβω στο χωριο).
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αν κι ομολογώ ότι ούτε εγώ είμαι fan του facebook για την συγκεκριμένη φυλή είναι μια πολύ καλή αφετηρία για την αναζήτησή σου!

Στην ευρύτερη περιοχή της Δυτικής Πελοποννήσου γνωρίζω ότι υπάρχουν σίγουρα άλλοι δύο εκτροφείς, πέρα από αυτόν που παρέθεσες!
Πάντως, μην βάλεις ως πρωταρχικό στοιχείο στην αναζήτησή σου το πόσο κοντά σου είναι οι εκτροφείς...
Δεν το θεωρώ καθόλου απίθανο, κάποιος από αυτός να σε καλύψει και μορφολογικά και σαν χαρακτήρας του σκύλου, αλλά κι ο εκτροφέας ως άνθρωπος, αλλά καλό είναι να έχεις μια όσο το δυνατόν πιο σφαιρική άποψη για τα σκυλιά και τους εκτροφείς που υπάρχουν, γιατί όπως είπε ο sea-mol επειδή είναι αρκετά ασταθεροποίητη η φυλή υπάρχουν αρκετά εμφανείς διαφορές στα σκυλιά!


Από κει και πέρα, επειδή βλέπω ότι ταλαντεύεσαι ανάμεσα στις δύο Ελληνικές Ορεινές φυλές, τι διαφορετικό πιστεύεις ότι θα έχει ο Ε.Π από τον ΜτΗ;
 


Λεωνίδας Γ.

Active Member
12 Οκτωβρίου 2012
26
0
Αν κι ομολογώ ότι ούτε εγώ είμαι fan του facebook για την συγκεκριμένη φυλή είναι μια πολύ καλή αφετηρία για την αναζήτησή σου!

Στην ευρύτερη περιοχή της Δυτικής Πελοποννήσου γνωρίζω ότι υπάρχουν σίγουρα άλλοι δύο εκτροφείς, πέρα από αυτόν που παρέθεσες!
Πάντως, μην βάλεις ως πρωταρχικό στοιχείο στην αναζήτησή σου το πόσο κοντά σου είναι οι εκτροφείς...
Δεν το θεωρώ καθόλου απίθανο, κάποιος από αυτός να σε καλύψει και μορφολογικά και σαν χαρακτήρας του σκύλου, αλλά κι ο εκτροφέας ως άνθρωπος, αλλά καλό είναι να έχεις μια όσο το δυνατόν πιο σφαιρική άποψη για τα σκυλιά και τους εκτροφείς που υπάρχουν, γιατί όπως είπε ο sea-mol επειδή είναι αρκετά ασταθεροποίητη η φυλή υπάρχουν αρκετά εμφανείς διαφορές στα σκυλιά!


Από κει και πέρα, επειδή βλέπω ότι ταλαντεύεσαι ανάμεσα στις δύο Ελληνικές Ορεινές φυλές, τι διαφορετικό πιστεύεις ότι θα έχει ο Ε.Π από τον ΜτΗ;
Αν σου ηταν ευκολο Φοιβο θα μπορουσες να μου πεις που βρισκονται τα αλλα δυο εκτροφεια;

Σχετικα με τον εκτροφεα, προς θεου δεν εννοω οτι θα παρω ντε και καλα απο εκει κουταβι απλως θα τον επισκεφθω σιγουρα αφου ειναι και κοντα στο χωριο μου.

Οσο για τη διαφορα δεν μπορω να ξερω (αυτος ειναι και ο βασικος λογος που ρωταω). Το βαρος και το υψος ειναι σχεδον ιδιο, για τον χαρακτηρα του ομως δεν ξερω κατι και αυτο ειναι που θελω να μαθω.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3