Μου κατουράει τον καναπέ!!


Nasiak

Member
25 Δεκεμβρίου 2017
10
0
37
Παιδιά σας χαιρετώ!
Έχω ενα yorkshire terrier σχεδόν 10 μηνών. Και ενώ έμαθε πλέον να κάνει την ανάγκη του στη βόλτα και χρησιμοποιούμε και πάνα οταν λείπω στη δουλειά, εδώ και 10 μέρες κατουράει τον καναπέ..
Βγάζω τα καλύματα του καναπέ, τα πλένω, βάζω στα εσωτερικά μαξιλάρια φάρμακο για να εξουδετερώσει την οσμή και την επόμενη μέρα πάλι το κατουράει. Αυτό το έκανε τόσο κατά τη διάρκεια της νύχτας, όσο και την ώρα που είμαι στη δουλειά και απουσιαζω από το σπίτι.
Να σημειώσω ότι για ένα μήνα περίπου τον αφήναμε να κοιμάται στο κρεβάτι μας αλλά είπαμε να του το κόψουμε και δεν τον αφήνουμε να ανέβει εκεί. Έτσι τις νύχτες κοιμάται στο δικό του κρεβατάκι (όχι στον καναπέ), σε άλλο δωμάτιο.
Επίσης, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, του αρέσει να αγκαλιάζει τις κουρτίνες και να τρίβεται πάνω τους, ενώ τελευταία τελείωσε κιόλας 2-3 φορές.

Ποιός να είναι ο λογος που άρχισε να κατουραει στον καναπέ; Είναι θέμα κυριαρχίας ή το κάνει επειδή δεν τον αφήνουμε να κοιμηθεί στο κρεβάτι μας; Και τι κάνω απο δω και πέρα;
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
ταπεινή μου άποψη είναι ότι το κάνει επειδή δεν τον αφήνεται να κοιμάται μαζί σας..δώσε λίγο χρόνο να εξοικειωθεί με τα νέα δεδομένα..επίσης μια πρόχειρη ιδέα : δεν ανεβάζεις το κρεβατάκι του στον καναπέ να δεις αν ακόμα θα κατουράει εκεί..

αλλιώς άλλη λύση δεν βρίσκω από το να τον βγάλετε έξω...καλοκαιράκι ήρθε..ένας καναπες εξω χρειάζεται...μπυρίτσα ξαστεριά και καναπές... :p
 
  • Like
Reactions: Nasiak


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
ταπεινή μου άποψη είναι ότι το κάνει επειδή δεν τον αφήνεται να κοιμάται μαζί σας..δώσε λίγο χρόνο να εξοικειωθεί με τα νέα δεδομένα..επίσης μια πρόχειρη ιδέα : δεν ανεβάζεις το κρεβατάκι του στον καναπέ να δεις αν ακόμα θα κατουράει εκεί..

αλλιώς άλλη λύση δεν βρίσκω από το να τον βγάλετε έξω...καλοκαιράκι ήρθε..ένας καναπες εξω χρειάζεται...μπυρίτσα ξαστεριά και καναπές... :p
Στην αρχη νομιζα το σκυλο να βγαλει εξω και σκεφτομε Τι λεει; Μετα συνεχιζω το διαβασμα καταλαβαινω εννοεις το καναπε καο σκεφτηκα ΤΙ ΛΕΕΙ :p
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Παιδιά σας χαιρετώ!
Έχω ενα yorkshire terrier σχεδόν 10 μηνών. Και ενώ έμαθε πλέον να κάνει την ανάγκη του στη βόλτα και χρησιμοποιούμε και πάνα οταν λείπω στη δουλειά, εδώ και 10 μέρες κατουράει τον καναπέ..
Βγάζω τα καλύματα του καναπέ, τα πλένω, βάζω στα εσωτερικά μαξιλάρια φάρμακο για να εξουδετερώσει την οσμή και την επόμενη μέρα πάλι το κατουράει. Αυτό το έκανε τόσο κατά τη διάρκεια της νύχτας, όσο και την ώρα που είμαι στη δουλειά και απουσιαζω από το σπίτι.
Να σημειώσω ότι για ένα μήνα περίπου τον αφήναμε να κοιμάται στο κρεβάτι μας αλλά είπαμε να του το κόψουμε και δεν τον αφήνουμε να ανέβει εκεί. Έτσι τις νύχτες κοιμάται στο δικό του κρεβατάκι (όχι στον καναπέ), σε άλλο δωμάτιο.
Επίσης, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, του αρέσει να αγκαλιάζει τις κουρτίνες και να τρίβεται πάνω τους, ενώ τελευταία τελείωσε κιόλας 2-3 φορές.

Ποιός να είναι ο λογος που άρχισε να κατουραει στον καναπέ; Είναι θέμα κυριαρχίας ή το κάνει επειδή δεν τον αφήνουμε να κοιμηθεί στο κρεβάτι μας; Και τι κάνω απο δω και πέρα;
Μπορει να το κανει απο κοντρα που φευγεις και που δεν τον αφηνεις στο κρεβατι. Ενα διαστημα η δικια μου σηκωσε συστημα οποτε την αφηνα μονη της κατι ετρωγε κανα χαλι καμια πανα κανενα ρολο χαρτιου που εβρισκε στους παγκους και οποτε εφευγα αγριευε. Τωρα απλα αγριευει..
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
σχεδον σιγουρα το κανει απο αντιδραση σε σας, που του στερησατε το δικαιωμα του κρεβατιου και σας τιμωρει με τον τροπο του οταν φευγετε. Γενικα προσπαθηστε να μην αλλαζετε συνηθειες.
Ειδικα, δοκιμασε να καλυπτεις με αλουμινοχαρτο τον καναπε και τα σημεια που σημαδευει. Ο θορυβος και η αντανακλαση μπορει να λειτουργησουν αποτρεπτικα. Στην χειροτερη δεν θα σου λεκιαζει τα υφασματα :p
Βεβαια ακομα και αν πιασει αυτο το τρικ, το πιθανοτερο ειναι να βρει αλλο σημειο να ξαλαφρωνει...Οποτε ισως θα ηταν καλο να το πιασετε απο την αρχη και να του μαθεις το crate. Αν δεν γνωριζεις τι ειναι αυτο, μια απλη ερευνα στο internet και στο forum , θα σε βοηθησουν!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Crate ή περιορισμός σε ένα μικρό χώρο π.χ. διάδρομος ή πάρκο για όταν λείπεις και κομμένος ο καναπές γενικά αφού κατουράει εκεί.
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Βασικά θέλει ξανά από την αρχή να του μάθετε να πηγαίνει να τα κάνει εκεί που θέλετε.
Θα πρότεινα να καθαρίσετε αρχικά τον καναπέ να φύγουν οι όποιες οσμές υπάρχουν και μετά να τον επιβλέπετε διαρκώς (ώστε ποτέ να μην μένει μόνος του). Οταν βλέπετε πως μένει κάπου πολύ ώρα και μυρίζει, αποσπάστε του την προσοχή και καθοδηγήστε τον να πάει εκεί που έχετε επιλέξει.
Οταν τα κάνει εκεί που πρέπει επιβραβεύστε τον (λεκτικά, με λιχουδιές, με χάδια, με ό,τι θέλετε) ώστε να καταλάβει πως έκανε κάτι καλό.
Αν δεν μπορείτε για τον χ,ψ λόγο να τον επιβλέπετε (όταν λείπετε, όταν κοιμάστε κλπ) κλείστε τον σε ένα playpen. Κατά αυτόν τον τρόπο δεν αναπτύσσει συνήθειες που δεν πρέπει όταν δεν υπάρχει κάποιος να του δείξει τί επιτρέπεται και τί όχι. Για αυτό είναι πολύ σημαντικό να τον επιβλέπετε διαρκώς.

Επίσης είναι πάρα πολύ βασικό να είστε και εσείς σταθεροί και συνεπείς απέναντί του.
Αποφασίστε τί θέλετε από τον σκύλο, τί επιτρέπετε και τί όχι και τηρήστε τα. Αλλιώς τον μπερδεύετε.
Χώρια που δεν είναι λογικό να ζητάμε από έναν σκύλο να προσαρμόζεται στα θέλω μας ανάλογα τις περιστάσεις. Θεωρώ πως ήταν μεγάλο λάθος που αρχικά του επιτρέπατε να κοιμάται στο κρεβάτι σας και μετά του το απαγορεύσατε.

Γενικώς πάντως τα γιορκάκια έχουν θέμα με το λέρωμα και χρειάζεται πάρα πολύ προσπάθεια από την δικιά σας πλευρά ώστε να μάθει να πηγαίνει εκεί που θέλετε - εννοείται παράλληλα με την βόλτα του.
Δεν είναι ανέφικτο, αλλά είναι αρκετά δύσκολο.
 
Last edited:


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
...
Γενικώς πάντως τα γιορκάκια έχουν θέμα με το λέρωμα και χρειάζεται πάρα πολύ προσπάθεια από την δικιά σας πλευρά ώστε να μάθει να πηγαίνει εκεί που θέλετε - εννοείται παράλληλα με την βόλτα του.
Mιχάλη εγώ το εντοπίζω περισσότερο στα μικρόσωμα αρσενικά σκυλάκια όχι μόνο στα γιόρκι αλλά και περισσότερο έντονα στα σπίτια που έχουν πάνω απο ένα σκυλί. Το δικό μας γιόρκι το θεωρώ υπόδειγμα στην τουαλέτα της. Αν και είχαμε την πάνα μέσα στο σπίτι μέχρι 6 μηνών που είναι κάπως αργά για τα μεγαλύτερα σε μέγεθος κουτάβια απο όταν τη βγάλαμε είναι στρατιώτης. Είχαμε και μερικά ατυχήματα δεν λέω αλλά ποτέ πρόβλημα. Δεδομένου ότι η πάνα που είναι βαμβακερή μπορεί να τα κάνει να μπερδευτούν με τα υφάσματα στα έπιπλα παίζει ένα ρόλο όπως και το ότι ο μικρός αυτός είναι 10 μηνών κι ίσως άρχισε να μαρκάρει.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Nasiak

Member
25 Δεκεμβρίου 2017
10
0
37
Ναι το ξέρω οτι δεν είναι σωστό να του αλλαζουμε συνήθειες απλά είχε τύχει ενα πρόβλημα υγείας, θέλαμε να τον παρακολουθουμε κατά τη διάρκεια της νύχτας και δεν έμενε στο κρεβατάκι του μέσα στο δωμάτιο μας.
Χθες την νύχτα τον άφησα στο δωμάτιο του (χωρίς πρόσβαση στον καναπέ) και κατουρησε πρωτη φορά στο κρεβάτι!! Μάζεψε και τα κόπρανα του και τα ανέβασε πάνω.. (Αυτό με τα κόπρανα του να τα μετακινεί όταν λείπουμε το κάνει συχνά..). Δεν ξέρω ίσως και εμείς να τον κακομαθαμε ή μας κάνει αντίποινα..
Παντως καθαρίσαμε τα πάντα ξανά απο την αρχή και απομακρυνα το στρώμα απο το δωμάτιο του. Σήμερα τον αφήσα στο δωματιο του με πρόσβαση στο διάδρομο και στο μπαλκόνι μόνο και τώρα την νύχτα άνοιξα και την πόρτα του δωματίου μας, έβαλα κάγκελο μπροστά και το κρεβατάκι του απ έξω για να μας βλεπει και για να μάθει οτι εκει θα κοιμάται και σταδιακά να αφαιρέσω το κάγκελο. Θα διαβάσω και τα σχετικά για το crate.
 


Nasiak

Member
25 Δεκεμβρίου 2017
10
0
37
σχεδον σιγουρα το κανει απο αντιδραση σε σας, που του στερησατε το δικαιωμα του κρεβατιου και σας τιμωρει με τον τροπο του οταν φευγετε. Γενικα προσπαθηστε να μην αλλαζετε συνηθειες.
Ειδικα, δοκιμασε να καλυπτεις με αλουμινοχαρτο τον καναπε και τα σημεια που σημαδευει. Ο θορυβος και η αντανακλαση μπορει να λειτουργησουν αποτρεπτικα. Στην χειροτερη δεν θα σου λεκιαζει τα υφασματα :p
Βεβαια ακομα και αν πιασει αυτο το τρικ, το πιθανοτερο ειναι να βρει αλλο σημειο να ξαλαφρωνει...Οποτε ισως θα ηταν καλο να το πιασετε απο την αρχη και να του μαθεις το crate. Αν δεν γνωριζεις τι ειναι αυτο, μια απλη ερευνα στο internet και στο forum , θα σε βοηθησουν!
Αμα βάλω αλουμινόχαρτο στον καναπέ χίλια τοις εκατό θα το κάνει κομμάτια! Είναι σαν να του προσφέρω καινούριο παιχνίδι
 


Nasiak

Member
25 Δεκεμβρίου 2017
10
0
37
Δεδομένου ότι η πάνα που είναι βαμβακερή μπορεί να τα κάνει να μπερδευτούν με τα υφάσματα στα έπιπλα παίζει ένα ρόλο όπως και το ότι ο μικρός αυτός είναι 10 μηνών κι ίσως άρχισε να μαρκάρει.
Ναι μαρκάρει πλέον εδώ και κανένα δύο μήνες. Μέσα στο σπίτι δεν προσεξα να μαρκαρε κάτι, εκτός από προχτες που τα έκανε σχεδόν πάνω σε ενα έπιπλο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ήταν για να μαρκάρει ή όχι. Γενικά τις τελευταίες μέρες μας κάνει πολλές αταξίες.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Θα διαβάσω και τα σχετικά για το crate.
To crate είναι μονόδρομος. Για γιόρκι ακόμη κι ένα μεγάλο κουνελόκλουβο (τέτοιο είχαμε εμείς) είναι απόλυτα κατάλληλο. Η μικρή μας μέχρι 1,5 έτους κοιμόταν αποκλειστικά εκεί κάθε βράδυ όπως και όποιο μεσημέρι αποφασίζαμε να ξεκουραστούμε. Έτσι δεν είχε ποτέ ατύχημα ούτε το βράδυ ούτε μέσα στο κλουβί της γενικώς. Μην του δίνεις πρόσβαση στη βεράντα καθώς είναι επικίνδυνο και μην του δίνεις πρόσβαση γενικώς πουθενά την ώρα του ύπνου. Η ώρα του ύπνου είναι για να πέσει να κοιμηθεί. Μόνο αν τον βάλεις σε κλουβί ή πάρκο ή τελοσπάντων με περιορισμό σε πολύ μικρό χώρο θα πετύχεις να καθιερώσεις ένα πρόγραμμα και να περάσεις τη γραμμή σου. Κι όταν λείπετε για δουλειά εννοείται πάλι στο κρειτ θα μένει αφού έχει παίξει, φάει εκτονωθεί, πάει τουαλέτα πιο πριν.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Εγώ τελικά μπερδεύτηκα με όλα αυτά που ανέφερες. Κρεβάτι, καναπέ, στρώμα, δικό του στρώμα ,δωμάτιο, τον κλείσατε, του ανοίξατε...
Το σκυλί κάνει όλες τις ανάγκες του μέσα στο σπίτι; βόλτα βγαίνετε, πρόγραμμα έχετε;
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Nasiak

Member
25 Δεκεμβρίου 2017
10
0
37
Εγώ τελικά μπερδεύτηκα με όλα αυτά που ανέφερες. Κρεβάτι, καναπέ, στρώμα, δικό του στρώμα ,δωμάτιο, τον κλείσατε, του ανοίξατε...
Το σκυλί κάνει όλες τις ανάγκες του μέσα στο σπίτι; βόλτα βγαίνετε, πρόγραμμα έχετε;
2-3 φορές την ημέρα βόλτα, τουαλέτα στη βόλτα αλλά και στην πάνα όταν λείπουμε. Πρόγραμμα έχει, εκτός από το χώρο ύπνου που προσπαθούμε τώρα να καθιερώσουμε το κρεβατάκι του.
 


vikimp

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2018
56
55
48
2-3 φορές την ημέρα βόλτα, τουαλέτα στη βόλτα αλλά και στην πάνα όταν λείπουμε. Πρόγραμμα έχει, εκτός από το χώρο ύπνου που προσπαθούμε τώρα να καθιερώσουμε το κρεβατάκι του.

Μπορεί να είναι πρόβλημα όλα αυτά αλλά τα γιορκι έχουν τέτοιες αντιδράσεις στο θέμα αυτό και το ξέρω κι από προσωπική εμπειρία αλλά και από άλλους που έχουν γιορκι
Εμένα μ αρέσει αυτός ο "τσαμπουκάς" τους σε κάποια πράγματα και μου φέρνει χαμόγελο όταν κοιτάω τη φατσούλα τους που δείχνει πως ξέρουν πολύ καλά τι έκαναν αλλά ταυτόχρονα είναι και φοβισμένα για την συνέπεια.
Αν το δεις πες μας τι κατάφερες και πως μετά από τόσο καιρό!!
 


Maryktsr

New Member
2 Μαρτίου 2020
1
0
36
Καλησπέρα σας! Τελικά σταμάτησε να το κάνει αυτό; και αν ναι με ποιον τρόπο; έχω ένα ημίαιμο κουτάβι σχεδόν 5 μηνών (μαμά τζακ ράσελ και μπαμπας γκριφόν). Έχει ξεκινήσει εδώ και 2 βδομάδες τις βόλτες έξω και μετά από 2 εβδομάδες βόλτας τελικά έκανε τσίσα έξω. Τις περισσότερες φορές τα κρατάει για να τα κάνει στο σπίτι με το που γυρίζουμε. Όταν τα έκανε πρωτη φορά έξω του είπαμε μπράβο κλπ και την επόμενη μέρα τα έκανε στον καναπέ. Τον μαλώσαμε και του δείξαμε ότι πρέπει να τα κάνει έξω αλλά έχει ξαναλερώσει άλλες 2 φορές τον καναπέ στο ίδιο σημείο. Και γενικά από τότε δεν έκανε ξανά έξω τσίσα ενώ είχε αρχίσει να κάνει. Όση ώρα κι αν μένουμε στη βόλτα τα κάνει με το που θα γυρίσει σπίτι. Μήπως ξέρετε γιατί το κάνει αυτό;
 


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Καλησπέρα σας! Τελικά σταμάτησε να το κάνει αυτό; και αν ναι με ποιον τρόπο; έχω ένα ημίαιμο κουτάβι σχεδόν 5 μηνών (μαμά τζακ ράσελ και μπαμπας γκριφόν). Έχει ξεκινήσει εδώ και 2 βδομάδες τις βόλτες έξω και μετά από 2 εβδομάδες βόλτας τελικά έκανε τσίσα έξω. Τις περισσότερες φορές τα κρατάει για να τα κάνει στο σπίτι με το που γυρίζουμε. Όταν τα έκανε πρωτη φορά έξω του είπαμε μπράβο κλπ και την επόμενη μέρα τα έκανε στον καναπέ. Τον μαλώσαμε και του δείξαμε ότι πρέπει να τα κάνει έξω αλλά έχει ξαναλερώσει άλλες 2 φορές τον καναπέ στο ίδιο σημείο. Και γενικά από τότε δεν έκανε ξανά έξω τσίσα ενώ είχε αρχίσει να κάνει. Όση ώρα κι αν μένουμε στη βόλτα τα κάνει με το που θα γυρίσει σπίτι. Μήπως ξέρετε γιατί το κάνει αυτό;
Πολύ πιθανών, δε τα κάνει έξω γιατί αισθάνεται πιο άνετα μέσα .. θα το ξεπεράσει με συχνές βόλτες έξω, να συνηθίσει τη γειτονιά σιγά σιγά κ θα ανοιχτεί! Με τον καναπέ προσπάθησε να πλύνεις πολύ καλά το σημείο , γιατί μάλλον το μυρίζει κ τα κάνει αυθόρμητα εκεί , είναι μωράκι δε το σκέφτεται μην νομίζεις
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3