Μπάλα τροφής


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Αμάν!Όλο απορίες είμαι...Που θα πάει θα τα μάθω κι εγώ.Να μια ακόμη:Έχω πάρει στο μικρό μια μπάλα πλαστική, που είναι κούφια, της βάζεις κροκέτες μέσα και ρυθμίζεις το άνοιγμα ανάλογα αν θες καθώς την κυλάει να βγάζει 1 ή και περισσότερες κροκέτες.Του αρέσει πολύ αυτό το παιχνίδι.Λογικό άλλωστε, αφού είναι φαγάνας!Το ερώτημα είναι το εξής:Μήπως έτσι του μαθαίνω να τρώει από κάτω και αργότερα θα έχω πρόβλημα;Αυτό υποψιάζομαι.
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Το ξερω αυτο το παιχνιδι και παρολο που φαινεται πολυ διασκεδαστικο οντως εχεις δικιο..,ουτε εγω δεν του το εχω παρει για αυτον τον λογο..
 


fenia-fenia

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2008
88
0
Θεσσαλονίκη
καλησπέρα skylakos!

φίλε μου skylako δεν νομίζω να μαθαίνουν κάτι τέτοιο τα σκυλάκια μας(να τρώνε από κάτω) αλλά δεν είναι και κάτι δύσκολο να του μάθεις να μην τρώει από κάτω. Οι σκύλοι είναι πανέξυπνοι και το συγκεκριμένο παιχνίδι τους το δίνουμε εμείς για να παίξουν και αντιλαμβάνονται οτι είναι κάτι που τους δίνουμε εμείς για να ασχοληθούν, και οσο ασχολούνται με το παιχνιδάκι- το παιχνιδάκι τους ανταμείβει... {μεταξύ μας πάντως οι εταιρείες που τα βγάζουν έχουν σίγουρα λάβει υπ`όψιν τους όλες τις παραμέτρους περί ψυχολογίας σκύλου και φυσικά περί κέρδους, όμως πίσω από κάθε καλοπροαίρετο παιχνίδι για τους τετράποδους φίλους μας κρύβεται ένας εφευρέτης φιλόζωος ;)}
βέβαια παίζει ρόλο και πως τους μάθαμε ,δηλαδή αν τους αφήσαμε να φάνε κάτι από κάτω και δεν τους μαλώσαμε είναι φυσιολογικό να συνεχίσουν να το κάνουν αυτό... πάντως θέλει λίγη υπομονή και επιμονή για να το κόψουν εάν το έχουν κάνει συνήθεια!

φιλικά fenia-fenia!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
φίλε μου skylako δεν νομίζω να μαθαίνουν κάτι τέτοιο τα σκυλάκια μας(να τρώνε από κάτω) αλλά δεν είναι και κάτι δύσκολο να του μάθεις να μην τρώει από κάτω. Οι σκύλοι είναι πανέξυπνοι και το συγκεκριμένο παιχνίδι τους το δίνουμε εμείς για να παίξουν και αντιλαμβάνονται οτι είναι κάτι που τους δίνουμε εμείς για να ασχοληθούν, και οσο ασχολούνται με το παιχνιδάκι- το παιχνιδάκι τους ανταμείβει...
Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό fenia-fenia?

Η ξηρά τροφή βγαίνει από τις τρύπες της μπάλας καθώς εκείνη κυλά και το κουτάβι τρώει από το πάτωμα τις κροκέτες και όχι από το πιάτο του όπως πρέπει, με αποτέλεσμα, αφ’ ενός να μην έχει αυστηρό και σταθερό πρόγραμμα σίτισης και αφ’ ετέρου να μαθαίνει να «μαζεύει» από κάτω ότι του φαίνεται «τροφή».

Την μπάλα αυτή μας την είχε πουλήσει ο εκπαιδευτής του σκύλου μου (εκτός τις "υπηρεσίες" του, πούλαγε από βιβλία μέχρι μπάλες). Κάτι η μεζεδομεθοδος κάτι αυτή η βλακεία, ο σκύλος μετατράπηκε σε «σκούπα». :mad:

Σταμάτησε να "μαζεύει" από κάτω, μόλις έφαγε φόλα...
Μάλλον δεν ήταν τόσο έξυπνος όπως άλλα σκυλιά….
 
Last edited:


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Μήπως έτσι του μαθαίνω να τρώει από κάτω και αργότερα θα έχω πρόβλημα;Αυτό υποψιάζομαι
Οντως μαθαίνεις γρήγορα.

Το δεύτερο επίπεδο γνώσης είναι : Θα μαζεύει από κάτω - έχει δεν έχει την μπάλα. Τί να κάνω ? :)

Και το τρίτο : Μαζεύει από κάτω ? ... βρε δε πα να ... :p :p :p
 


fenia-fenia

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2008
88
0
Θεσσαλονίκη
καλησπέρα ROTTIE !

γιατί από το πιάτο του όπως πρέπει? δεν το καταλαβαίνω! το παιχνιδάκι με την τροφή δεν είναι το αυτό καθαυτό φαγάκι του και δεν είπαμε να το γεμίσεις, δεν θα χορτάσει με την επιβράβευση θα είναι κάτι σαν kinder έκπληξη(κούφιο αυγουλάκι από σοκολάτα, δεν είναι μεγάλη η ποσότητα)! είναι η ανταμοιβή του, η ώρα του παιδιού... το δίνεις στον σκυλάκο σου για να τον ευχαριστήσεις για κάτι καλό, ως ανταμοιβή! δεν δίνεις το ίδιο παιχνιδάκι ως ανταμοιβή κάθε φορά... θα δώσεις τη μια φορά χάδι, μια άλλη φορά μια καλή κουβέντα(μπράβο το αγοράκι/κοριτσάκι μου)... και όσο είναι κουτάβι θα μάθει από το αφεντικό του να παίρνει την τροφή(και την βασική και της επιβράβευσης)! και δεν τίθεται θέμα σκούπας, εσύ θα του μάθεις εάν τα φαγητά που βρίσκονται κάτω πρέπει να τα φάει.λίγη εξάσκηση, υπομονή και επιμονή!

λυπάμαι πολύ για τον σκυλάκο σου... ξέρω πως είναι να χάνεις φίλους μιας ζωής.... το ζω για δεύτερη φορά.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Βρε fenia-fenia τι «kinder έκπληξη» μου λες? :confused:

Η τροφή είναι ένα από τα σημαντικότερα κίνητρα για το σκύλο και καλό θα είναι να την χρησιμοποιούμε ως μέσο ανταμοιβής με ιδιαίτερη φειδώ και προσοχή ακόμα και στην εκπαίδευση!

Ο σκύλος παίζοντας με αυτήν την μπάλα όχι μόνο δεν διδάσκεται τίποτα, αλλά αντιθέτως μαθαίνει να τρώει από κάτω και το αποτέλεσμα είναι ένας σκύλος με τη μύτη κολλημένη στο πάτωμα με ότι αυτό συνεπάγεται!

Η γνώμη μου είναι πως εάν κάποιος δεν ξέρει πως να χρησιμοποιεί σωστά την τροφή ως μέσo ανταμοιβής, καλύτερα να περιοριστεί στα χάδια, στους υψηλούς ενθουσιώδεις τόνους και στα παιχνίδια με διάφορα αντικείμενα.
 




fenia-fenia

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2008
88
0
Θεσσαλονίκη
ok rottie!

απλά δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε! άλλες συχνότητες!(μην παίρνεις κυριολεκτικά τα παραδείγματα!)

σέβομαι την άποψη σου , απλά δεν την υιοθετώ...:cool:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ δεν θεωρώ ότι δεν καταφέραμε να συνεννοηθούμε fenia-fenia, θεωρώ ότι τα επιχειρήματα σου δεν μπορούν να τεκμηριώσουν την αποψη σου. Αν θες μπες στο κόπο να μας εξηγήσεις κάποια πράγματα.

Παράδειγμα:
fenia-fenia said:
φίλε μου skylako δεν νομίζω να μαθαίνουν κάτι τέτοιο τα σκυλάκια μας(να τρώνε από κάτω) αλλά δεν είναι και κάτι δύσκολο να του μάθεις να μην τρώει από κάτω.
Δεν είναι δύσκολο? Η εκπαίδευση για την άρνηση τροφής γίνεται μόνο με ηλεκτρικό κολάρο και κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί πως θα υπάρξει μόνιμο αποτέλεσμα ή πως ο σκύλος σου δεν πρόκειται ποτέ να φάει από κάτω ή από κάποιον ξένο. Δεν υπάρχει 100% επιτυχία στο θέμα εκπαίδευση για άρνηση τροφής.

fenia-fenia said:
δεν τίθεται θέμα σκούπας, εσύ θα του μάθεις εάν τα φαγητά που βρίσκονται κάτω πρέπει να τα φάει.λίγη εξάσκηση, υπομονή και επιμονή!
Πως θα μάθει το κουτάβι ποια φαγητά θα τρώει από κάτω και ποια όχι? Πως θα του διδάξεις ότι επιτρέπεται να φάει την ξηρά τροφή από την μπάλα στο πάτωμα και όχι κάτι άλλο από το πάτωμα, την αυλή, το δρόμο κτλ.

Πριν απαντήσεις σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά στις παρακάτω συζητήσεις:

Εκπαίδευση για αποφυγή φόλας

Λίγη βοήθεια σας παρακαλω...

Φόλα!
 
Last edited:


Litsaki

Active Member
18 Σεπτεμβρίου 2008
32
0
Χανιά - Κρήτη
Αμάν!Όλο απορίες είμαι...Που θα πάει θα τα μάθω κι εγώ.Να μια ακόμη:Έχω πάρει στο μικρό μια μπάλα πλαστική, που είναι κούφια, της βάζεις κροκέτες μέσα και ρυθμίζεις το άνοιγμα ανάλογα αν θες καθώς την κυλάει να βγάζει 1 ή και περισσότερες κροκέτες.Του αρέσει πολύ αυτό το παιχνίδι.Λογικό άλλωστε, αφού είναι φαγάνας!Το ερώτημα είναι το εξής:Μήπως έτσι του μαθαίνω να τρώει από κάτω και αργότερα θα έχω πρόβλημα;Αυτό υποψιάζομαι.
Και εγώ του έχω πάρει αυτό το παιχνίδι αλλά δεν του βάζω κροκέτες αλλά λιχουδιές π.χ. μπισκοτάκια, σαλαμάκι, τυράκι …έτσι τρελένται η μύτούλα του και βάζει το μυαλό του να δουλέψει και να σκεφτεί πως θα την βγάλει!!!! Οι κροκέτες βγαίνουν πολλή εύκολα!!
 


Gi_4ce!

Active Member
27 Σεπτεμβρίου 2008
25
0
40
C:/Athens/MyHome.hom
www.GSR600.gr
Τώρα θα ακουστεί "κάπως", αλλα είχα δει στον Δοκτωρ Χαρρι (αυτον τον αυστραλο, ναι...) για ενα παιχνίδι που μου φάνηκε καλή ιδέα!

Τρύπιο λαστιχένιο παιχνίδι - μπάλα, του βαζεις ζωμό κρέατοςή κότας, το παγώνεις και του το δίνεις να ασχοληθεί...

Βασικά σκεφτηκα οτι το κρυο προϊόν δεν ειναι και οτι καλύτερο για το σκυλακι, αλλα τώρα με βάλατε και σε άλλες σκέψεις...