Μπάνιο σε κουτάβι με σκέτο νερό


markito

Active Member
10 Ιουνίου 2021
28
10
24
Καλησπέρα, Έχω ένα γιορκι 3,5 μηνών και έχουμε κάνει μέχρι τώρα τα 4 εμβόλια του.
Την Κυριακή τον πήγα παραλία χωρίς να μπει στη θάλασσα και αφού έγινε γεμάτο από άμμο(πέρασε πολύ καλά) τον έκανα μπάνιο με σκέτο νερό. Σήμερα μετά από 2 μέρες θέλω να τον ξαναπάω χωρίς να μπει στη θάλασσα.
Μπορώ να τον κάνω ξανά μπάνιο με σκέτο νερό?
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
με σκετο νερο μια χαρα μπορεις, ακομα και με σαμπουαν ειδικο για ευαισθητο δερματακι με ελαφρια συστατικα. αρκει να μην ειναι καθε μερα....
 
  • Like
Reactions: markito


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Μπάνιο μπορείς να του κάνεις άφοβα κάθε μέρα με νεράκι (αν μπει στη θάλασσα επιβάλλεται αμέσως να το ξεπλένεις καλά με μπόλικο νεράκι). Κάθε εβδομάδα μπορείς να του κάνεις μπάνιο με υπολλεργικό σαμπουάν για κουτάβια. Πολύ καλό είναι ας πούμε αυτό: TROPICLEAN GENTLE COCONUT HYPOALLERGENIC PUPPY SHAMPOO 592ML Όλα τα κουτάβια μου πλένω με αυτό.
Όταν μεγαλώσει θα χρειαστείς ένα εξειδικευμένο σαμπουάν και μαλλακτική για μακρύτριχα καθώς και σπρευ για χτένισμα (ποτέ δεν χτενίζουμε/βουρτσίζουμε στεγνή τρίχα επειδή σπάει εύκολα) καλή χτένα και βούρτσα. Καλό είναι να ρωτήσεις και τον εκτροφέα σου για τα καλλυντικά για grooming. Αυτός ξέρει καλύτερα τις γραμμές του και την ποιότητα τρίχας του κουταβιού και μπορεί να σου προτείνει τα καλύτερα καλλυντικά που του ταιριάζουν.
 
  • Like
Reactions: markito


markito

Active Member
10 Ιουνίου 2021
28
10
24
Μπάνιο μπορείς να του κάνεις άφοβα κάθε μέρα με νεράκι (αν μπει στη θάλασσα επιβάλλεται αμέσως να το ξεπλένεις καλά με μπόλικο νεράκι). Κάθε εβδομάδα μπορείς να του κάνεις μπάνιο με υπολλεργικό σαμπουάν για κουτάβια. Πολύ καλό είναι ας πούμε αυτό: TROPICLEAN GENTLE COCONUT HYPOALLERGENIC PUPPY SHAMPOO 592ML Όλα τα κουτάβια μου πλένω με αυτό.
Όταν μεγαλώσει θα χρειαστείς ένα εξειδικευμένο σαμπουάν και μαλλακτική για μακρύτριχα καθώς και σπρευ για χτένισμα (ποτέ δεν χτενίζουμε/βουρτσίζουμε στεγνή τρίχα επειδή σπάει εύκολα) καλή χτένα και βούρτσα. Καλό είναι να ρωτήσεις και τον εκτροφέα σου για τα καλλυντικά για grooming. Αυτός ξέρει καλύτερα τις γραμμές του και την ποιότητα τρίχας του κουταβιού και μπορεί να σου προτείνει τα καλύτερα καλλυντικά που του ταιριάζουν.
Σαμπουάν κατά τύχη μετά από λίγο ψάξιμο ήδη είχα παραγγείλει αυτό που προτείνεις.
Όταν μεγαλώσει θέλει και μαλακτική χώρια?
Επίσης τώρα μπορώ να χρησιμοποιήσω σπρέι για χτένισμα ή είναι νωρίς ακόμα?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Σαμπουάν κατά τύχη μετά από λίγο ψάξιμο ήδη είχα παραγγείλει αυτό που προτείνεις.
Όταν μεγαλώσει θέλει και μαλακτική χώρια?
Επίσης τώρα μπορώ να χρησιμοποιήσω σπρέι για χτένισμα ή είναι νωρίς ακόμα?
Βέβαια, ακόμα και τώρα που έχει κοντό μαλλάκι χτενίζεις με σπρέυ.
Η μαλακτική θρέφει την τρίχα και μετά αυτή ξεμπλέκεται πιο εύκολα.
Μπορείς να ρωτήσεις αυτή την κοπέλα, από εκεί παίρνω τα περισσότερα καλλυντικά. Είναι και groomer και μπορεί να σου ταιριάξει τα σωστά καλλυντικά. Την προτείνω στους ιδιοκτήτες των κουταβιών μου και είναι πολύ ευχαριστημένοι.
Se connecter à Facebook
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3