Μπάνιο σε σκύλο - πόσες φορές;




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Μπανιο οσο πιο αραια γινεται. Εγω τους κανω ανα 6αμηνο. Αν λερωθει πολυ τον καθαριζεις τοπικα. Αν τωρα λερωθει με κοπρανα η καποιο ψοφιο ζωο τοτε το μπανιο ειναι αναποφευκτο και ας τον εχεις μολις πλυνει. Καλο βουρτσισμα, αραια και που μπανιο και θα εισαι ok. Οσο το πλενεις τοσο λερωνει και μυριζει. Επισης με το συχνο μπανιο του χαλας τη φυσικη χλωριδα του δερματος. Ο σκυλος εχει μια λιπαρη ουσια στο δερμα μεσω της οποιας αποροφα τις αντιπαρασιτικες αμπουλες. Αν τον κανεις μπανιο για μερικες μερες θα ειναι εκτεθιμενος. Θα πρεπει να περασουν καποιες μερες για να αναπληρωθει η ουσια αυτη προκειμενου να μπορει να αφομειωσει την αμπουλα, αλλιως παει χαμενη και το σκυλι ειναι απροστατευτο.
 




sakann

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2011
1.641
6
Θεσσαλονίκη
εξαρταται τη φυλη και τις απαιτησεις της.
Αν ειχα ΓΠ που μαλλον τετοιον εχεις, 4 φορες το χρονο και σε καθε εποχη.
ΓΠ έχω!!Το ίδιο ισχύει για τα σκυλιά που μένουν μέσα και το ίδιο γι'αυτά που μένουν εξω?
 










roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
ΓΠ έχω!!Το ίδιο ισχύει για τα σκυλιά που μένουν μέσα και το ίδιο γι'αυτά που μένουν εξω?
νωμιζω για αυτα που μενουν εξω μονο βουρτσισμα αλλα αμα θες καθε 6 μηνες μπορει και λιγοτερο
 




Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Eγώ να θέσω τον εξής προβληματισμό μου;; Δέχομαι όλα αυτά για το Ph και τη φυσική χλωρίδα του ζώου, αλλά εμένα που το βλαμμένο που όταν τρέχει και παίζει ιδρώνει σε τέτοιο βαθμό που βρομοκοπάει όλο το σπίτι, πειράζει πολύ που 2 φορές το μήνα το κάνω μπάνιο;;
 




Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Eγώ να θέσω τον εξής προβληματισμό μου;; Δέχομαι όλα αυτά για το Ph και τη φυσική χλωρίδα του ζώου, αλλά εμένα που το βλαμμένο που όταν τρέχει και παίζει ιδρώνει σε τέτοιο βαθμό που βρομοκοπάει όλο το σπίτι, πειράζει πολύ που 2 φορές το μήνα το κάνω μπάνιο;;
Μα δεν ιδρωνουν τα σκυλια παρα μονο απο τη γλωσσα κ τις πατουσες. Πως ιδρωνει το δικο σου?!
 
  • Like
Reactions: alexxela


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Κι όμως μετά το τρέξιμο βρομοκοπάει ιδρώτα!! :):) Το πλησιάζεις και σου μυρίζει και καταλαβαίνεις πως έχει τρέξει και έχει καταιδρώσει!!
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Ιδρωνουν τα σκυλια? :ο
Οχι, γιατι δεν εχουν πορους....βρωμοκοπανε ομως....ειδικα οι πατουσες τους :p

θα επαναληφθω λεγοντας οτι η συχνοτητα του μπανιου εξαρταται απο το σκυλο....οταν προκειται για σκυλο φυλης...εχει να κανει με τον μανδυα του, το μακρος τη περιποιηση κλπ.
το συνηθες και γενικο και για τους μη φυλης σκυλους ειναι 4 φορες το χρονο περιπου....
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Οι μυρωδιές είναι μικρό σωματίδια μύκητα που γίνονται ποιο έντονες όταν αναπτυχθεί θερμοκρασία , έτσι λοιπόν ο σκύλος είναι λογικό να μυρίζει ποιο έντονα μετά από άσκηση .
Καλό είναι να ελαχιστοποιούμε τη συχνότητα μπάνιου όσο περισσότερο γίνεται , σε αντίθετη περίπτωση απαραίτητο είναι να στεγνώνουμε πολύ καλά το τρίχωμα με σεσουάρ θερμού αέρα μάξιμουμ 35-40 βαθμούς Celsius .
Όταν το τρίχωμα ενός σκύλου βραχεί και δεν το στεγνώσουμε με τεχνητά μέσα οι μυρωδιές είναι πολύ ποιο έντονες .
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Μπορείς να το πλένεις με μηλόξιδο,καταπολεμάει τα βακτηρίδια που προκαλούν κακές οσμές κ δεν έχει τόσο έντονη οσμή όσο το κανονικό ξύδι για να ενοχλεί τον σκύλο!Τα μωρομάντηλα είναι επίσης μια καλή λύση ..μπορείς να τον κάνεις μπάνιο με σκέτο νερό όσες φορές θέλεις,δεν καταστρέφεις την λυπαρή αυτή ουσία στο δέρμα του,μειώνεις τη δράση της αμπούλας μόνο.
Σαμπουάν μην χρησιμοποιείς τόσο συχνά,όσο πιο αραιά γίνεται ..
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Ένα άλλο τέχνασμα αν και θα ακουστεί κάπως υπερβολικό ,χωρίς όμως αυτό να αναιρεί την αποτελεσματικότητα είναι το καθαρό ασήμι , το ασήμι ως γνωστό ουδετεροποιεί τον μύκητα .
Με ένα ασημένιο περιλαίμιο στο σκύλο μειώνεις κατά πολύ τις μυρωδιές .
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Όταν το τρίχωμα ενός σκύλου βραχεί και δεν το στεγνώσουμε με τεχνητά μέσα οι μυρωδιές είναι πολύ ποιο έντονες .
Ουόου! Δεν το 'ξερα! Και κορόιδευα τη μαμά μου που τα στέγνωνε κάθε φορά με το πιστολάκι! :) χεχε
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3