Μπέρδεμα με εκτροφεία Labrador


Akardos

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2015
128
64
48
θεσσαλονίκη
Καλημέρα και από μένα. Είπα να ανοίξω αυτό το θέμα μπάς και βγάλω καμιά άκρη ειδικά εγώ που είμαι νέος στο φόρουμ.
Ψάχνοντας εκτροφεία για λαμπραντόρ, εκτός από την amalthea και mc, έβλεπα παλιά και κάποιο εκτροφείο του κ. Μαλουτά το οποίο πλέον δεν λειτουργεί ούτε το site αλλά και στο fb έχει σταματήσει. Στην περιοχή αυτή ( Σέρβια Κοζάνης) είναι ένα άλλο που εκτρέφει και δαλματία.
Ξέρει κάποιος κάτι γιατί έχω μπερδευτεί? Είναι το ίδιο εκτροφείο με άλλο όνομα? Τί απέγινε το εκτροφείο του κου. Μαλουτά?
 










Akardos

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2015
128
64
48
θεσσαλονίκη
ναι, ευτυχώς μου το θύμησες. Μου είπε ότι ο Κος. Μαλούτας έχει σταματήσει εδω και 3 χρόνια και ότι το Cosmos of Grace είναι διαφορετικό.
Απλά η απορία μου έγκειτο στο γεγονός ότι ένα συγκεκριμένο σκυλί αρσενικό που το είχε ο κος. Μαλούτας το έχει τώρα το Cosmos of Grace.
 




Akardos

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2015
128
64
48
θεσσαλονίκη
Ποιος ειναι ο κ. Μαλουτάς??? Πως λεγεται το εκτροφείο?
Μαλούτας λέγεται τελικά, έκανα λάθος. Δεν ξέρω το όνομα του εκτροφείου απλά διάφορες παλαιότερες αναρτήσεις μέσα στο φόρουμ στο όνομα σαν εκτροφέα της συγκεκριμένης φυλής, το έψαξα και με παρέπεμψε στο facebook αλλα από το 2014 δεν είδα κάποια άλλη ανάρτηση.
 






Akardos

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2015
128
64
48
θεσσαλονίκη
Επίσης, από τον ΚΟΕ μου είπαν ότι εκτροφέας μπορεί να είναι και κάποιος ιδιώτης που απλά θα δηλώσει την γέννα του....
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Επίσης, από τον ΚΟΕ μου είπαν ότι εκτροφέας μπορεί να είναι και κάποιος ιδιώτης που απλά θα δηλώσει την γέννα του....
Για να το λέει ο ΚΟΕ κάτι θα ξέρει
 


Akardos

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2015
128
64
48
θεσσαλονίκη
Φυσικά!
Γιατί πώς ακριβώς το είχες φανταστεί;
Χωρίς να είμαι ειδικός, το είχα φανταστεί ότι κάποιος εκτροφέας θα έχει εγκαταστάσεις με πολύ χώρο για την εκτόνωση των σκυλιών κλπ.
Μάλλον λανθάνομαι αν κατάλαβα καλά:)
 


Akardos

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2015
128
64
48
θεσσαλονίκη
Απλά μου δημιουργήθηκε η εντύπωση μέσα από το φόρουμ ότι εκτροφείο λογίζεται αυτό που έχει αριθμό κατάχωρησης FCI.
 




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Απλά μου δημιουργήθηκε η εντύπωση μέσα από το φόρουμ ότι εκτροφείο λογίζεται αυτό που έχει αριθμό κατάχωρησης FCI.
O KOE δεν απαγορευει στους ιδιώτες να δηλώσουν γέννα εφόσον οι γονείς έχουν pedigree και να βγάλουν pedigree για τα κουτάβια. Απλά δεν θα αναγράφεται η επωνυμία του εκτροφείου αλλά μόνο το όνομα του κουταβιού. Όμως, όποιος θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με την εκτροφή δεν βλέπω το λόγο γιατί να μη βγάλει επωνυμία - δεν είναι δα και τόσο δύσκολο.
 
  • Like
Reactions: Akardos


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Ξέρεις καμια φορα ενας ιδιώτης εκτροφέας ειναι καλύτερος απο εναν επαγγελματια εκτροφέα με εγκαταστάσεις. Προυποθέσεις όπως δηλωμένες γέννες στον ΚΟΕ και pedigree στα κουτάβια, να μη εχει κάνει πολλές γέννες η σκυλα, ξεσκονισμα στον υποψήφιο και συμμετοχές σε εκθέσεις ειναι απαραίτητες.