Μπαλκόνι


antigoniDim24

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
56
47
30
Καλημέρα σε όλους σας! Έχω αρκετό καιρό να γράψω αλλά θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας ! Έχω ένα βελγικό λυκόσκυλο σχεδόν 2 χρονών όλα είναι πολύ καλά δεν έχουμε πουθενά πρόβλημα ! Κάθε Τρίτη πρωί έρχεται μια κοπέλα στο σπίτι να καθαρίσει , έτσι βγάζω τον ενζο στο μπαλκόνι που είναι αρκετά μεγάλο , με κατεβασμένες τέντες και σκιά , μπόλικο νερό , φαγητό , παιχνίδια για 3 ώρες αυτό , σε καμία άλλη περίπτωση δεν μένει με κλειστές πόρτες στο μπαλκόνι , άνοιξη και καλοκαίρι έχουμε σιτες και μπαινο βγαίνει . Το ερώτημα μου είναι πως αυτό είναι παράνομο ? Μπορεί κάποιος να μου κάνει κάτι εφόσον δεν είναι κάτι μόνιμο ? Ρωτάω γιατί εδώ έχουμε αρκετούς τρελούς που για ψύλλου πήδημα σου κάνουν μήνυση !
Ευχαριστώ πολύ
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Παράνομη είναι η μόνιμη παραμονή σκύλου σε μπαλκόνι. Υπάρχει κάποιος "περίεργος" στην γειτονιά που σου δημιούργησε πρόβλημα ή γενικά το λες ;

ΝΟΜΟΣ 4039/2012 - Όπως τροποποιήθηκε µε τον Ν. 4235/2014

Άρθρο 8
Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες
1. Επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόµενων ζώων συντροφιάς σε κάθε κατοικία. Στις πολυκατοικίες, που αποτελούνται από δύο διαµερίσµατα και πάνω, επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόµενων ζώων συντροφιάς σε κάθε διαµέρισµα µε την προϋπόθεση ότι αυτά:
α) διαµένουν στο ίδιο διαµέρισµα µε τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχό τους,
β) δεν παραµένουν µόνιµα στις βεράντες ή στους ανοιχτούς χώρους του διαµερίσµατος,
γ) η παραµονή στα διαµερίσµατα πολυκατοικιών τελεί υπό την επιφύλαξη της τήρησης των κανόνων ευζωίας, των υγειονοµικών διατάξεων και των αστυνοµικών διατάξεων περί κοινής ησυχίας και
δ) έχουν ελεγχθεί ηλεκτρονικά, έχουν σηµανθεί, καταγραφεί και φέρουν βιβλιάριο υγείας.


 


antigoniDim24

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
56
47
30
Παράνομη είναι η μόνιμη παραμονή σκύλου σε μπαλκόνι. Υπάρχει κάποιος "περίεργος" στην γειτονιά που σου δημιούργησε πρόβλημα ή γενικά το λες ;

ΝΟΜΟΣ 4039/2012 - Όπως τροποποιήθηκε µε τον Ν. 4235/2014

Άρθρο 8
Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες
1. Επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόµενων ζώων συντροφιάς σε κάθε κατοικία. Στις πολυκατοικίες, που αποτελούνται από δύο διαµερίσµατα και πάνω, επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόµενων ζώων συντροφιάς σε κάθε διαµέρισµα µε την προϋπόθεση ότι αυτά:
α) διαµένουν στο ίδιο διαµέρισµα µε τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχό τους,
β) δεν παραµένουν µόνιµα στις βεράντες ή στους ανοιχτούς χώρους του διαµερίσµατος,
γ) η παραµονή στα διαµερίσµατα πολυκατοικιών τελεί υπό την επιφύλαξη της τήρησης των κανόνων ευζωίας, των υγειονοµικών διατάξεων και των αστυνοµικών διατάξεων περί κοινής ησυχίας και
δ) έχουν ελεγχθεί ηλεκτρονικά, έχουν σηµανθεί, καταγραφεί και φέρουν βιβλιάριο υγείας.
Καλησπέρα , έτρεχα και δεν μπόρεσα να απαντήσω νωρίτερα !
Όχι ακόμα δεν έχω κάποιο πρόβλημα αλλά επειδή έχουν αρκετούς περίεργους ήθελα να ξέρω πως είναι νόμιμο όλο αυτό, γιατί είναι εκεί μόνο για 3 ώρες κάθε Τρίτη
 




dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
@Haris Drazen μην το γελάς καθόλου .... Πριν χρόνια ήμουν με τον σκύλο στο φαρμακείο ενός φίλου μου και μια πελάτισσα εκείνη την ώρα μου έκανε παρατήρηση ότι το περιλαίμιο του σκύλου είναι πολύ σφιχτό και υποφέρει. Εγώ να της λέω ότι είναι μια χαρά, αυτή επέμενε, μέχρι που είδα τον φίλο μου από πίσω να μου κάνει νοήματα ότι δεν πάει καλά η συγκεκριμένη και να μην το συνεχίσω, όπως και έγινε ...
Η φιλοζωία σε άλλα επίπεδα λέμε...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
ούτε καν! μην τρελαθούμε τελείως παιδιά!
@Haris Drazen μην το γελάς καθόλου .... Πριν χρόνια ήμουν με τον σκύλο στο φαρμακείο ενός φίλου μου και μια πελάτισσα εκείνη την ώρα μου έκανε παρατήρηση ότι το περιλαίμιο του σκύλου είναι πολύ σφιχτό και υποφέρει. Εγώ να της λέω ότι είναι μια χαρά, αυτή επέμενε, μέχρι που είδα τον φίλο μου από πίσω να μου κάνει νοήματα ότι δεν πάει καλά η συγκεκριμένη και να μην το συνεχίσω, όπως και έγινε ...
Η φιλοζωία σε άλλα επίπεδα λέμε...
Μια φιλη μου βρηκε ενα βελγικο, φροντισμενο, καθαρο, καλοζωισμενο που οι ιδιοκτητες του το εψαχναν εναγωνιως μεσω Fb....
Πεσαν να την φανε με μηνυματα κ.τ.λ να μην το επιστρεψει γιατι φοραγε sprenger :oops:


ΥΣ. Προς θεματοθετρια....θεωρω ακραιο να σου πουν κατι για ενα 3ωρο την εβδομαδα. Και σιγουρα δεν εννοει αυτο ο νομος οταν μιλαει για μπαλκονια κ.τ.λ .
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.808
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf