Μπανακι ... μανακι!


ILia

Well-Known Member
31 Οκτωβρίου 2013
119
3
ΑΘΗΝΑ
Η Φάτσα σήμερα έκανε το πρώτο της μπανακι στη ντουσιέρα μου! Μεταξύ μας, οταν την παραπλάνησα με ενα cookie και την κλειδωσα στο μπάνιο δεν ήξερα τι με περιμένει! Φανταζόμουν οτι θα γινοταν το ελα να δεις ..! Με διέψευσε ευχάριστα όμως ! Το απόλαυσε με τέτοια ευχαρίστηση που δεν περιγράφεται! Και τελειωνοντας κάθησε υπομονετικά και τη σκούπισα απλά με τη πετσετα της , την τυλίξα και την άφησα στο πατάκι του μπανιου με στόχο να τη στεγνωσω! Οταν είδε στα χέρια μου το πιστολάκι το αντιμετώπισε σαν φονικό όπλο! ¨ετρεξε στην πόρτα , πήδηξε ψηλά κατέβασε το χερούλι , βγήκε και τρεχάτη κρύφτηκε στο crate της! Μοσχομυριζει !!! Κοιμάται χαλαρή και αν είναι δυνατόν - ροχαλίζει! :p

23102013339_renamed.jpg
 




ILia

Well-Known Member
31 Οκτωβρίου 2013
119
3
ΑΘΗΝΑ
perfect dog shampoo for all dogs ( αγορασμενο απο το pet city μονο 8 euros).Δεν ξέρω αν ειναι το ιδανικο κατά τους ειδικούς , της ταιριαξε ομως νομιζω μια χαρα..
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
perfect dog shampoo for all dogs ( αγορασμενο απο το pet city μονο 8 euros).Δεν ξέρω αν ειναι το ιδανικο κατά τους ειδικούς , της ταιριαξε ομως νομιζω μια χαρα..

το γνωστό πετ σιτι που εμπορευεται σωρηδόν ζώα από puppymills?
Μην τα στηριζετε βρε παιδιά....
 




ILia

Well-Known Member
31 Οκτωβρίου 2013
119
3
ΑΘΗΝΑ
το γνωστό πετ σιτι που εμπορευεται σωρηδόν ζώα από puppymills?
Μην τα στηριζετε βρε παιδιά....
χμμμ δεν το γνώριζα ...Ευχαριστω που με ενημερωσες... Να μαθαινουμε και οι καινουριοι σιγα-σιγα..
 


ILia

Well-Known Member
31 Οκτωβρίου 2013
119
3
ΑΘΗΝΑ
Ghelly , aν και μ αυτο νομιζω θα περασουμε καιρο , αν θες πες μας ποιο χρησιμοποιεις εσυ , να το εχω υποψη για..μελλοντικά..
 


tarantoula

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2013
176
28
για κουτάβι εχετε κανένα καλό? Σε κάποιο θέμα έχετε αναφέρει και το johnson and johnson.
[h=3][/h]
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ghelly , aν και μ αυτο νομιζω θα περασουμε καιρο , αν θες πες μας ποιο χρησιμοποιεις εσυ , να το εχω υποψη για..μελλοντικά..
εγω εχω yorkshire terrier... οποτε ειμαστε σε πιο "απαιτητικα" σαμπουαν και συγκεκριμένα σε ολόκληρη συλλογη από την #1 all systems.
tarantoula πολλοι χρησιμοποιούν και τα tropiclean, espree κλπ.... δεν θα επαιρνα ανθρωποσαμπουαν λόγω διαφοράς στο pH με κινδυνο εμφάνισης δερματικών θεμάτων
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Και γω για τίποτα χαζοαλλεργίες το φοβάμαι.
οταν ηταν κουτάβι η σελιν ειχα ενα αλλο, το οποιο δεν θυμάμαι ονομα, ιταλικό ηταν αλλά της ειχε προκαλέσει ξηροδερμία... οποτε μόλις ξεμπερδεψα με την ξηροδερμία γύρισα σε #1 all systems και εκτοτε απλά προσθέτω σπρέυ κλπ μιας και εμεις θέλουμε και κοντισιονερ και τα πάντα!
 










dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Έτσι Ilia :) Άντε, με τις υγείες σας!
Και αυτό που σου έλεγε η Ghelly είναι να μη στηρίζεις, όσο μπορείς, μαγαζιά όπως το pet city που πουλάνε ζώα - σίγουρα κάπου κοντά σου θα έχει και πιο 'ηθικά' pet shop :) Κατά τ' άλλα, υπάρχουν πολλά σαμπουάν.

Ψάξε να βρεις threads για το 'πόσο συχνά' κάνουμε μπάνιο το σκύλο --πάντως, εκτός από συγκεκριμένες, απαιτητικές φυλές, έχε στο νου σου ότι δεν κάνει πολλά-πολλά πλυσίματα, για διάφορους λόγους. Εμείς, πχ, κάνουμε 1 φορά το μήνα το καλοκαίρι και τώρα μπορεί να την αφήσω και 3μηνο, αν και καθαρίζουμε τοπικά μύτη-πατούσια-πιπί-πωπώ 3 φορές τη μέρα μετά τη βόλτα με μωρομάντηλο. Το τρίχωμά της είναι σα μετάξι και δε μυρίζει καθόλου :)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ε ναι που να το αφήσεις άλουστο, λιγδώνει για!!!:p
χωρις πλάκα γινεται χαλια, λαδώνει οντως το μαλλι γιατι με το καθημερινό χτένισμα (που υποχρεωτικά θελει σπρέυ) βαραίνει.
:)p Εχει μαλλακι ενω τα άλλα εχουν ..τρίχες! lol
αλλη υφη εχει το μαλλι ενος γιορκι που σε πολλά μοιάζει με το ανθρώπινο και αλλο ο μανδύας-τριχωμα του δικού σου... αρα και αλλες ανάγκες! Οποτε ναι, αλλά εχουν μαλλι και αλλα τρίχες!
 




ILia

Well-Known Member
31 Οκτωβρίου 2013
119
3
ΑΘΗΝΑ
τοπικά μύτη-πατούσια πλενόμαστε καθε φορά με πετσετακι βρεγμενο με σκετο ζεστό νερακι τα βραδια.. ή μετα τη βολτα .. Αλλα πιπί-πωπώ δεν με αφηνει ... Ετσι εχω καταληξει οταν νομιζω οτι ειναι βρωμικη να τη βαζω στη μπανιερα και να την πλενω απο πισω και κατω με το ντους και σκετο νερακι! Σημερα βεβαια για να μη τη μουσκεψω χρησιμοποιησα μωρομαντηλα.. στην κοκονα μου .. Κατι πηρε το ματι μου σε ενα thread για νερακι με μια κουταλιτσα μυλοξυδο .. Εχετε να μου πειτε κατι σχετικο?