Μπορζόι (Russkaya Psovaya Borzaya)


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
FCI - Standard: N° 193

Χώρα προέλευσης: Ρωσσία

Αντίκρυσα για πρώτη φορά αυτό το "περίεργο σουλούπι" όταν ήμουν αρκετά μικρός σε διακοπές στη Ρόδο, περπάταγε δίπλα από ένα ζευγάρι τουριστών και δεν ήμουν σίγουρος αν μου άρεσε ή όχι...σίγουρα με είχε εντυπωσιάσει πάντως.

Μερικά χρόνια μετά έρχομαι ξανά αντιμέτωπος με την γνώριμη φιγούρα σκύλου, που ακόμα δεν είχα ιδέα για το όνομα ή την προέλευση του, όταν γείτονας, καπετάνιος έφερε ένα κουτάβι από Ρωσσία.

"Είναι Μπαρζόι..." μου είπε "Το σκυλί των Τσάρων!"...Καλά, ούτε για τους Τσάρους ήξερα πολλά, αλλά για το σκυλί έκατσα και διάβασα και ταυτόχρονα είχα προσφερθεί να το βγάζω βόλτες και να παίζω μαζί του...

Αυτό ήταν!...Μπήκε αμέσως στην καρδιά μου για πάντα και ας άλλαξαν τα γούστα μου αργότερα σε σχέση με τα σκυλιά.



Το Μπορζόι χρησιμοποιήθηκε την εποχή των Τσάρων για να κυνηγάει λύκους και ελάφια.Σήμερα είναι ένας σκύλος συντροφιάς περισσότερο, πολύ τρυφερός με το αφεντικό του, αλλά απόμακρος και κάποιες φορές επιθετικός με τους ξένους.Γίνονται εξαιρετικοί φύλακες (όσο και αν ακούγετε παράξενο), αν και θέλουν σταθερό έλεγχο και έμπειρα "χέρια" γιατί, όχι σπάνια, έχουν απρόβλεπτες αντιδράσεις.

Επίσης, είναι σκυλιά που απαιτούν μεγάλο χώρο και συχνή άσκηση, μια που αξίζει να τα βλέπεις να "καλπάζουν".

[video=youtube;S4VNZXK_C1k]http://www.youtube.com/watch?v=S4VNZXK_C1k[/video]

Το κεφάλι του είναι στενό, μακρύ και "ισχνό".Το κρανίο πρέπει επίσης να είναι όσο μακρύτερο γίνεται και τα μάτια σχιστά και σκουρόχρωμα με μαύρο περίγραμμα στα βλέφαρα.

Τα αφτιά του "φυτρώνουν" ψηλά και πέφτουν προς τα πίσω, διατηρώντας όμως την "ευκινησία" τους.

Ο λαιμός δεν πρέπει να σχηματίζει "διπλοσάγωνο", η ράχη «καμπουριάζει» ομαλά προς την οσφύ και σχηματίζει προς τα πίσω μια καμπύλη.

Το στήθος, αν και είναι στενό, έχει μεγάλο "βάθος" και κατεβαίνει μέχρι το ύψος του αγκώνα.

Η κοιλιά "ανασηκώνεται", αλλά πρέπει να μη γίνεται αντιληπτή πίσω από τα λαγόνια.



Η οσφύς είναι μυώδης και "τοξοτή" και οι ιγνύες σχηματίζουν γωνίες.

Οταν ο σκύλος είναι ήρεμος, η ουρά πέφτει προς τα κάτω με σαφή καμπύλη και είναι μακριά και ευλύγιστη.

Το τρίχωμα είναι μακρύ, πλούσιο, κυματιστό και με χαρακτηριστικές ανταύγειες.Στο πίσω μέρος των μπροστινών σκελών, στο πίσω μέρος των μηρών, στο στήθος και στην ουρά υπάρχουν πολύ μακριές «τούφες».Αντίθετα το τρίχωμα είναι λείο, "μεταξένιο" και κοντό στο κεφάλι, στα αφτιά και στις μπροστινές κνήμες.

Στα αποδεκτά χρώματα συγκαταλέγονται το άσπρο, το πορτοκαλί, το άσπρο με κίτρινες κηλίδες, το κόκκινο ραβδωτό και το γκρίζο.

[video=youtube;mWEh8e6VnzA]http://www.youtube.com/watch?v=mWEh8e6VnzA[/video]

Περισσότερα...άλλη φορά! :)
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Ωραίος! Το τρέξιμο του είναι όντως καταπληκτικό. Να υποθέσω πως αυτή η φυλή δεν συνίσταται για αστική χρήση και ζωή σε διαμέρισμα...(?)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Είναι απίστευτα σκυλιά μου αρέσουν πάρα πολύ και τα θεωρώ απο τα ομορφότερα.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ωραίος! Το τρέξιμο του είναι όντως καταπληκτικό. Να υποθέσω πως αυτή η φυλή δεν συνίσταται για αστική χρήση και ζωή σε διαμέρισμα...(?)
Είναι από τους πρώτους "σκύλους σαλονιού" και ιδιαίτερα ευγενικά και ήρεμα (εως και τεμπέλικα) ζώα μέσα στο σπίτι. Έξω είναι που τους βγαίνει η αθλητική φύση τους (είναι ο πιο γρήγορος σκύλος). Ζουν άνετα σε διαμέρισμα, φτάνει να τους δίνεται η δυνατότητα να κάνουν μεγάλες βόλτες κάθε μέρα.

Το δικό μου το πήγαινα βόλτες με το ποδήλατο ή δίπλα στην μηχανή του φίλου μου. 4 φορές την εβδομάδα πηγαίναμε (με το αυτοκίνητο φυσικά) σε μέρη όπου μπορεί να τρέξει ένας τόσο μεγάλος και γρήγορος σκύλος.

Πολλοί τα έχουν σε διαμερίσματα χωρίς να διαθέτουν τον χρόνο να τα ασκούν σωστά. Το αποτέλεσμα είναι να έχουν εξαιρετικά αδύνατα δείγματα (στενό στήθος, πολύ λεπτά κόκαλα), ήρεμα κι ευγενικά μεν, λυπημένα δε.

Είναι φυλή με ιδιαίτερη ιδιοσυγκρασία (αρκετά "γατίσια") που δεν υπομένει εύκολα το πείραγμα των παιδιών. Θεωρούνται τα εξυπνότερα εκ των λαγωνικών οράσεως και τα πιο εκπαιδεύσημα (αν και εγώ πιστεύω πως ο Κριτηκός Ιχνηλάτης ίσως είναι ανώτερος). Έχουν χρησημοποιηθεί με μεγάλη επιτυχία στα τσίρκο της Ρωσσίας (και σε μπαλέτα!) και σε αγώνες ατζίλιτυ στην Αμερική.

Ο δικός μου άφηνε "παγίδες" ξηράς τροφής και περίμενε να περάσει η γάτα. Τους αρουραίους που σκότωνε τους άπλωνε στον κήπο με σειρά μεγέθους και καμάρωνε.

Από όλες τις φυλές σκύλων, είναι η πλέον μυώδης (100% μυών στο συνολικό βάρος) και από της μεγαλόσωμες έχουν στατιστικά την λιγότερη δυσπλασία των ισχύων (εξαιρετικά σπάνια πάθηση στην φυλή). Την ευκινησία τους είναι αδύνατον περιγράψω με λόγια. Μπορούν να πηδίξουν στον αέρα, να γυρίσουν 360 μοίρες και να προσδειωθούν στην ίδια θέση (ούτε το μικρό Κανίς δεν το κάνει αυτό). Στο τρέξιμο; Ποτέ δεν συνηθήζει κανείς την εικόνα ενός Μπορζόι να τρέχει στην τελική του ταχύτητα. Το βιντεάκι είναι σε αργή κίνηση γιατί αλλιώς δεν θα βλέπαμε τίποτα από την κίνηση των σκύλων (ή των λαγών) παρά μία θολούρα!

Νομίζω είναι η ομορφότερη όλων των φυλών...
Στην Ρωσσία οι Τσάροι έλεγαν πως δεν έχουν σκύλους, έχουν Μπορζόι!
 
Last edited:




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πως έχει το μεγαλύτερο ποσοστό μυών.
Αν έχουμε :
Λύπος,
Οστά,
Υγρά,
Μύες,
Αέρια (τι να κάνουμε, έχουμε και τέτοια!),
το Μπορζόι έχει περισσότερο μύες. Αν πιάσεις τα μπούτια ενός γυμνασμένου αρσενικού, θα καταλάβεις αμέσως τι εννοώ. Σαν μπάλες του μπάσκετ είναι.

Επίσης έχει και μεγαλύτερο ποσοστό οξυγόνου στο αίμα του (υψηλότερο αιματοκρίτη). Γύρω στο 60, ενώ οι περισσότεροι σκύλοι κυμαίνονται στο 45. Το ίδιο ισχύει και για το Γκρέυχαουτ και φαντάζομαι τα περισσότερα λαγωνικά οράσεως. Βοηθά να μην παθαίνουν εύκολα κράμπες όταν "υπερθερμαίνονται" οι μύες με το έντονο τρέξιμο.

Για να αντέχουν τις έντονες πιέσεις (30-55 κιλά σε 70-90 χλμ την ώρα!), τα Μπορζόι διαθέτουν και ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δυνατά κόκκαλα. Οι κτηνίατροι παθαίνουν σοκ όταν πρέπει να κάνουν κάτι σε κόκαλο ενός Μπορζόι (λυγίζουν τις δυνατότερες λάμες). Παρ΄όλα αυτά, διαθέτουν λεπτά και αεροδυναμικά οστά (μικρό ποσοστό του συνολικού βάρους του σκύλου).

Το μυστήριο που δεν κατάφερα ποτέ να λύσω προσωπικά, είναι το γιατί δεν κρυώνουν (λατρεύουν να κουλουριάζονται στο χιόνι!) ενώ δεν διαθέτουν ούτε πλούσιο τρίχωμα, ούτε ιδιαίτερο λύπος στο σώμα τους....
 
Last edited:


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Μα τι απιστευτες πληροφορίες απο που τις έχεις ξεθάψει όλες αυτες! Συγνωμη, απλα δε ξερω αν ασχολησε τοσο πολύ με τις φυλές και πως...αλλα μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον που τα γνωρίζεις ολα αυτα! :)
 


toshko18

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2009
497
1
Bulgaria
diabesica.com
Εντυπωσιακά σκυλια. Μια γείτονας μου είναι εκτροφέας και έχω πάθει πλάκα με τη φυλή. Είναι όλα τα λεφτά να βλέπεις μουρες μπορζόι και μπουλμαστιφ δίπλα δίπλα :)))
 




Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
η γρηγοροτερη φυλη του κοσμου ειναι το Greyhound και το ρεκορ 76,7km/h.

παντως ειναι εντυπωσιακη φυλη,αλλα εμφανισιακα δεν μου αρεσει καθολου.
 
Last edited by a moderator:


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Το δικό μου το πήγαινα βόλτες με το ποδήλατο ή δίπλα στην μηχανή του φίλου μου. 4 φορές την εβδομάδα πηγαίναμε (με το αυτοκίνητο φυσικά) σε μέρη όπου μπορεί να τρέξει ένας τόσο μεγάλος και γρήγορος σκύλος.
λή με ιδιαίτερη ιδιοσυγκρασία (αρκετά "γατίσια") που δεν υπομένει εύκολα το πείραγμα των παιδιών. Θεωρούνται τα εξυπνότερα εκ των λαγωνικών οράσεως και τα πιο εκπαιδεύσημα (αν και εγώ πιστεύω πως ο Κριτηκός Ιχνηλάτης ίσως είναι ανώτερος). Έχουν χρησημοποιηθεί με μεγάλη επιτυχία στα τσίρκο της Ρωσσίας (και σε μπαλέτα!) και σε αγώνες ατζίλιτυ στην Αμερική.

Ο δικός μου άφηνε "παγίδες" ξηράς τροφής και περίμενε να περάσει η γάτα. Τους αρουραίους που σκότωνε τους άπλωνε στον κήπο με σειρά μεγέθους και καμάρωνε.
ωπα ντοκτορ!!!!
αυτα δεν μας τα ειχες πει :D
ειχες την αγαπημενη μου ρατσα και δεν ειπες κουβεντα??
θα σε τσακισω οταν κατεβω :p.
αρσενικο ,θυλικο?
αντεχουν εδω αυτα?
βαλε φωτο, τι απεγινε ο ρωσσος σου, απο πετ σοπ το πηρες :D ή ειχες παει ρωσσια παλι, εισαι κουμουνακι και δεν σου φαινεται :D.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
ωπα ντοκτορ!!!!
αυτα δεν μας τα ειχες πει :D
ειχες την αγαπημενη μου ρατσα και δεν ειπες κουβεντα??
θα σε τσακισω οταν κατεβω :p.
αρσενικο ,θυλικο?
αντεχουν εδω αυτα?
βαλε φωτο, τι απεγινε ο ρωσσος σου, απο πετ σοπ το πηρες :D ή ειχες παει ρωσσια παλι, εισαι κουμουνακι και δεν σου φαινεται :D.
Τα Μπορζόι αντέχουν άνετα εδώ (τα ανοιχτόχρωμα μάλιστα λατρεύουν την ηλιοθεραπεία!). Μαδάνε πάρα πολύ το καλοκαίρι και δεν έχουν παρά μόνο ελάχιστο λίπος στο σώμα τους...οπότε κανένα πρόβλημα.
Το αντίθετο του Νέας Γης δηλαδή!

Το Μπορζόι μου ήταν από ένα παλιό γνωστό εκτροφείο της Σουηδίας. Αρσενικός, κόκκινος-τιγρέ με άσπρο. Απίστευτα όμορφος αλλά με πολύ προβληματικό χαρακτήρα (αναγκάστικα να του κάνω ευθανασία στο τέλος). Ακόμα λατρεύω την φυλή και κρατώ επαφές με πολλούς "Μπορζοάδες" που γνώρισα με τα χρόνια. Και στην Αθήνα έχουμε έναν πολύ αξιόλογο εκτροφέα (και άνθρωπο), πραγματικό γνώστη.
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
η γρηγοροτερη φυλη του κοσμου ειναι το Greyhound και το ρεκορ 76,7km/h.

παντως ειναι εντυπωσιακη φυλη,αλλα εμφανισιακα δεν μου αρεσει καθολου.
Όχι, κάνεις λάθος. Όπως πολλοί άλλοι (το έχω διαβάσει κι εγώ αυτό το λάθος αρκετές φορές).

Έχω φίλους/μέντορες στην φυλή στην Αμερική που ασχολούνται με αγώνες ταχύτητας.
60 μίλια πιάνουν τα Μπορζόι τους (αλλιώς πουλιούνται για πετ).

Το Greyhound όμως στρίβει πολύ πιο γρήγορα (όπως και το Άφγκαν και το Σαλούκι και πολλά άλλα) λόγο μεγέθους. Το Whippet να δεις πως στρίβει... γι' αυτό και είναι πολύ καλύτερα για το κυνήγι του λαγού από το Μπορζόι. Το Μπορζόι έχει το μέγεθος που απαιτεί το κυνήγι των λύκων. Παρ' όλ' αυτά, ο δικός μου έπιανε αρουραίους με άνεση, σε μέρος όπου η γάτες δεν τα κατάφερναν (ελαιώνας ήταν και τα τρωκτικά ανέβαιναν γρήγορα στα δέντρα και πήδαγαν από κλαδί σε κλαδί). Φαντάσου τι θα έκανε ένα Σαλούκι ή ένα Άφγκαν!
Κι ο μικρούλης, ο Κρητικός Ιχνηλάτης! Δυσκολεύεσαι πολύ να παρακολουθήσεις το κυνήγι του, είναι τόσο γρήγορα όλα.
 
Last edited:


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
να ειναι 100% μεις δεν γινεται , κατι πρεπει να ζυγιζουν και τα κοκκαλα , το δερμα , το λιπος και τα σωματικα υγρα... για αυτο νομιζα οτι εννοουσες κατι αλλο
 




Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
...επίσης ούτε τα χταποδια βάζουν τα οστρακα κατα σειρα μεγεθους, και ας έχουν την 1000πλάσια νοημοσύνη από ένα σκύλο.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Αν είχαν την 1000πλάσια νοημοσύνη από έναν σκύλο, θα είχαν και από σένα, σωστά;

Τέλος πάντων, δεν είναι ανύκουστο ένας σκύλος να τοποθετεί τα "παιχνίδια" του με βάση κάποιο σχέδιο. Το μέγεθος είναι το απλούστερο μοτίβο, το πλέον εύκολο. Έχω δει και πιο πολύπλοκες τοποθετήσεις. Ο σκύλος είναι στο DNA του "συλλέκτης" βλέπεις. Ο τρόπος που πολλοί σκύλοι θάβουν τα κόκκαλά τους δεν είναι ποτέ τυχαίος. Όταν κάποιος τους παρακολουθεί τα θάβουν πολύ ρηχά, ώστε να τα μεταφέρουν αργότερα σε καλύτερο μέρος (όταν δεν έχουν μάρτυρες).

Ένα κυνηγόσκυλο έχει στο DNA του να εκτιμάει το καλό θήραμα. Ο δικός μου το πήγαινε με το μέγεθος. Το ότι ήταν με σειρά μεγέθους, μπορεί απλά να σημαίνει πως τα μεγάλα τα έβαζε μαζί γιατί ήταν πιο πολύτιμα, τα μικρά στην άκρη. Είχα και ένα Πιτ-Μπουλ στον ίδιο χώρο και το Μπορζόι είχε εμμονή να φυλάει τα θηράμματά του, μην του τα πάρει ο άλλος. Με αυτήν την σειρά, τα πολύτιμα τα προστάτευε πολύ πιο αποτελεσματικά.

Μπορείς να μου βρείς έρευνα που συγκρίνει την νοημοσύνη του σκύλου με του χταποδιού (μιας και η θαλάσσια ζωή είναι η ειδικότητά σου) ;
Μήπως είναι μόνο πιο ευκίνητα ζώα, όχι πιο έξυπνα (ξέρω και εγώ για τα "βαζάκια" όπως όλος ο κόσμος) από τον σκύλο;
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
καλά, δεν πρόκειται ούτε να σου κάνω ανάλυση της νοημοσύνης του χταποδιού - ούτε θα κάτσω να συζητήσω περισσότερο αν έπαιζε με Lego το μπορζόι σου. Εσύ άλλωστε έχεις 2000 χρόνια εμπειρίας σε εκπαίδευση, σωματοφυλακή, κυνηγόσκυλα, grooming, έχεις αλλάξει 148 σκυλιά και πλέον στέλνεις και κόσμο στον γιατρό με συνοπτικές διαδικασίες. Τι να πω εγώ ο μικρούλης . . . Και αφού είσαι 4.000 ετών , θα ξέρεις και για τα χταπόδια - άρα δεν χρειάζεται να φορτίσω με περαιτέρω off-topick το θέμα...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τι τα θέλετε αυτά τα πόστ ρε γμτ???
σε τι ωφελούν???
είμαστε ,το ξέρω, όλοι ικανοί για πολύ καλύτερη συμμετοχή
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Το Μπορζόι χρησιμοποιήθηκε την εποχή των Τσάρων για να κυνηγάει λύκους και ελάφια

Το κεφάλι του είναι στενό, μακρύ και "ισχνό".Το κρανίο πρέπει επίσης να είναι όσο μακρύτερο γίνεται και τα μάτια σχιστά και σκουρόχρωμα με μαύρο περίγραμμα στα βλέφαρα.
Αλήθεια αυτό το κεφάλι βοηθάει στο κυνήγι?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf