Μπορώ να αποκτήσω σκύλο??


thanosr2000

New Member
14 Δεκεμβρίου 2022
4
2
23
Πολύ καλησπέρα σε όλους!!! Θα γίνω κουραστικός μιας και το θέμα που θα ανοίξω έχει συζητηθεί ξανά και ξανά εδώ μέσα αλλά με τρώει και θέλω να ρωτήσω... σκέφτομαι εδώ και χρόνια να αποκτήσω έναν σκύλο...φέτος λοιπόν που έχω αρχίσει και το ψάχνω φουλ κατέληξα ότι θέλω μια ράτσα μεσαίου - μεγάλου μεγέθους... Οι προοπτικές μου είναι πως όταν αποκτήσω αυτόν τον σκύλο θα τον εκπαιδεύσω φουλ σε εκπαιδευτή κανονικά ώστε να τον έχω σαν άνθρωπο. Το μεγάλο πρόβλημα μου είναι πως όταν θα φεύγω απ' την Αθήνα για άδεια θα μου είναι πολύ δύσκολο να τον έχω μαζί μου διότι ο τόπος καταγωγής μου είναι ο Έβρος και δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να μετακινουμαι κάθε φορά με αμάξι ώστε να έχω πάντα μαζί τον μελλοντικό μου φίλο... Παρ όλα αυτά θα μπορώ να τον αφήνω σε ξενοδοχείο σκύλων αλλά φοβάμαι μην έχει αυτό ως αποτέλεσμα ψυχολογικές επιπτώσεις στον σκύλο... Για να μη σας κουραζω λοιπόν κατά πόσο μπορεί να σταθεί πρόβλημα η συγκεκριμένη δυσκολία στην απόκτηση ενός σκύλου? Σε καμία περίπτωση δε θέλω ο φιλαράκος μου να είναι δυστυχισμένος... αυτά... ευχαριστώ πολύ εκ τω
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Εγώ προσωπικά δεν θα άφηνα τα σκυλιά μου σε κανέναν πάντα μαζί μου είναι αν δεν μπορείς να τον έχεις μαζί σου εγώ θα σου ελέγα να μην πάρεις … προφανώς και
Μόνο μαζί σου θα είναι ευτυχισμένος

ΥΓ ξέρεις ποσό κοστίζει ένα ξενοδοχείο σκύλων ;καλύτερα να βάλεις 100 ευρώ βενζίνη και να πας με αμάξι ειδικά αν είναι πολλές μέρες !
 
  • Like
Reactions: Sasha


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
821
668
Εγώ προσωπικά δεν θα άφηνα τα σκυλιά μου σε κανέναν πάντα μαζί μου είναι αν δεν μπορείς να τον έχεις μαζί σου εγώ θα σου ελέγα να μην πάρεις … προφανώς και
Μόνο μαζί σου θα είναι ευτυχισμένος

ΥΓ ξέρεις ποσό κοστίζει ένα ξενοδοχείο σκύλων ;καλύτερα να βάλεις 100 ευρώ βενζίνη και να πας με αμάξι ειδικά αν είναι πολλές μέρες !
Ναι αυτο. Ο σκυλος γενικα η εκπαιδευση τα κτηνιατρικα κτλ ειναι μεγαλα εξοδα το ξενοδοχειο δεν το συζητω καν. Δηλαδη αμα εχεις να δωσεις αυτα τα λεφτα δεν κολλας στο αμαξι.
 
  • Like
Reactions: Sasha




thanosr2000

New Member
14 Δεκεμβρίου 2022
4
2
23
Τι θα προτείνατε για πρώτο σκύλο μεσαίο μεγάλο μέγεθος που ν είναι σχετικά εύκολος για αρχάριο??
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.225
7.768
Εκ των πραγματων αδυνατο να περνεις το σκυλο παντου, πολλοι ανθρωποι αφηνουν τα σκυλάκια τους για τριημερα η και μεγαλύτερα διαστηματα, δε μπορεις να πέρνεις μαζι το μεσαίο ή μεγαλοσωμο σκυλο στο εξωτερικο ουτε σε επαγγελματικα ταξίδια. Αλιμονο αν αυτο ήταν αποτρεπτικό για να αποκτήσεις σκύλο.
Τα πραγματα που πρέπει να σκεφτεις είναι αλλα πιο σημαντικά απο αυτο.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
821
668
Τι θα προτείνατε για πρώτο σκύλο μεσαίο μεγάλο μέγεθος που ν είναι σχετικά εύκολος για αρχάριο??
Ρατσας? Γιατι και εκει ξεφευγουν πολυ τα λεφτα
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Το άλλο είναι ότι ένα κουτάβι ότι ράτσα και να είναι από εκτροφείο κοστίζει αρκετά ό
(Το λεω γιατί απ ότι καταλαβα θέλεις κάποιο καθαρόαιμο )
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.225
7.768
Τι θα προτείνατε για πρώτο σκύλο μεσαίο μεγάλο μέγεθος που ν είναι σχετικά εύκολος για αρχάριο??
να μη μπλεξεις με κουτάβι (ειδικα αν λείπεις 8ωρα και μενεις μονος) και να παρεις ενα ωραιοτατο δωρεαν ημίαιμο νεαρό έφηβο/ενηλικο απο τα χιλιάδες εξω.
Αφου διατιθεσαι κιολας να προχωρησεις στην εκπαιδευση κτλ μπορει ο εκπαιδευτης να σε βοηθησει και στην επιλογη ενος πιο βατου χαρακτήρα.
 
  • Like
Reactions: theodss1


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
821
668
Αφου εισαι προθυμος να κανεις εκπαιδευση εγω θα σου ελεγα να υιοθετησεις και να γλυτωσεις χιλιαρικο και ψαξιμο.Και τα κουταβια και τα ενηλικα εχει το καθενα τις απαιτησεις του και τα θετικα του. Διαλλεγεις ποιες σου ταιριαζουν πιο πολυ και παιρνεις.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
821
668
να μη μπλεξεις με κουτάβι και να παρεις ενα ωραιοτατο δωρεαν ημίαιμο νεαρό ενηλικο απο τα χιλιάδες εξω.
Αφου διατιθεσαι κιολας να προχωρησεις στην εκπαιδευση κτλ μπορει ο εκπαιδευτης να σε βοηθησει και στην επιλογη ενος πιο βατου χαρακτήρα.
Ναι τα κουταβια να ξερεις οτι και για εμας που εχουμε μια εμπειρια σου αλλαζουν τα φωτα. Ενα νεαρο ενηλικο με εκπαιδευση νομιζω ειναι το ιδανικο. Ετσι θα ξες και σιγουρα μεγεθος
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.750
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π