Μπουλ Μάστιφ, παλαιές φωτογραφίες και εικονογραφήσεις






















Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Κάποια από αυτά μου φέρνουν στα σημερινά, κάποια άλλα, πάλι, λες κι είναι άλλη φυλή (στο πρώτο ποστ νομίζω είδα και τον Κασπερ. Κι ακριβώς από κάτω του ένα σκυλί λες και είναι ροτβάιλερ του παρελθόντος από το παραδιπλα νήμα)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κάποια από αυτά μου φέρνουν στα σημερινά, κάποια άλλα, πάλι, λες κι είναι άλλη φυλή (στο πρώτο ποστ νομίζω είδα και τον Κασπερ. Κι ακριβώς από κάτω του ένα σκυλί λες και είναι ροτβάιλερ του παρελθόντος από το παραδιπλα νήμα)
Σας θυμίζουν κάτι οι δύο φωτογραφίες?

Εδώ:
Bullmastiff - Casper.jpg

Και εδώ:
Casper.jpg

Υ.Γ. Και ακριβώς κάτω από το "Rottweiler"... υπάρχει ένα σκυλί που λες: "Ναι, είναι ο σκύλος του θηροφύλακα"... δεν θα έμπαινα ποτέ να προκαλέσω εκείνο το σκυλί...:cool:

Υ.Γ.2. Θα μαυ πείτε: "Mα, αφού το 50% του αίματος ΕΙΝΑΙ Bullmastiff"...
Ναι, αλλά ΠΟΙΟ Bullmastiff? Εκείνο που έφεραν για τη φύλαξη των αδαμαντορυχείων De Beers... σας διαβεβαιώνω ότι δεν είχαν φέρει "τη Μόκα και τ' αδέΡφια της, για τη συγκεκριμένη φύλαξη"...;)

Υ.Γ.3. Ναι, φίλε @canis , έχω πολλές να σκανάρω (ίσως όχι τόσες όσες η @Aslan :p), αλλά έχω φάει τα νιάτα μου (και, κυρίως, τα λεφτά μου - που λέγαμε) για βιβλία "παλιά" και "νέα" πάνω στην αγαπημένη φυλή...:whistle:
Υπόσχομαι να ξεπεράσω την τεμπελιά μου και να σκανάρω αρκετές, με επώνυμα σκυλιά του "τότε"...
 
Last edited:




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Βρίσκω πολύ ενδιαφέρον το άρθρο του περιοδικού Rustica (ποστ #5), οπότε ορίστε μια σύνοψη: "το μπουλμαστίφ είναι το μαστίφ του μέλλοντος. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την καταστολή λαθροθηρών και λαθρεμπόρων, ενώ [από τη δεκαετία του '30] όλα τα αστυνομικά τμήματα στην Αγγλία είχαν ένα ή περισσότερα μπουλμαστίφ στην υπηρεσία τους, καθώς είναι ένας εξαιρετικός σκύλος επίθεσης, άμυνας και ιχνηλασίας. Το μπουλμαστίφ συγκαταλέγεται στις καλύτερες φυλές προστασίας και άμυνας. Ο ιδιοκτήτης του κοιμάται ήσυχος αφού μπορεί να του εμπιστευτεί τη φύλαξη της περιουσίας του όποια κι αν είναι αυτή".