Μπούφος




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Τη φωλια την εχεις δει;
Διπλα στο σπιτι στο χωριο υπηρχε Γκιωνης και προσπαθουσα καθε μερα να τον δω αλλα τιποτα. :(

Ισως ειναι αυτη εδω; μικρη κουκουβαγια.

Είναι δειλά πουλιά και δεν ξέρουν να φυλάγονται. Έχουν τη χαμηλότερη νοημοσύνη από όλα τα αρπακτικά.
Τρολαραν τις κουκουβαγιες οι αρχαιοι;; :D
 
  • Like
Reactions: ntoulis


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Χθες επικοινώνησα με την ΑΝΙΜΑ. Μου έδωσαν οδηγίες. Έπρεπε να βάλω την κουκουβάγια σε χαρτόκουτο με εφημερίδες κομμένες σε λωρίδες στον πάτο και να έχει μια τρύπα σαν λίγο μεγαλύτερη από γροθιά. Του έδινα νερό τακτικά σύμφωνα με τις οδηγίες τους με μια σύριγγα.
Το βράδυ το πήγα στο μπαλκόνι ψηλά για να υπάρχει οπτική επαφή με τη φωλιά, σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες. Σήμερα το απόγευμα θα συναντούσα άνθρωπο από την ΑΝΙΜΑ για να το πάρει ανάλόγως πως θα ήταν.
Δεν το πήραν αμέσως μήπως και το έβλεπε από απέναντι και το τάιζε η μάνα του. Το πρωί είχε βγεί από την κούτα και στεκόταν ακίνητο χωρίς να έχει καμία αντίδραση. Μίλησα πάλι μαζί τους το πρωί και μου είπαν να του δώσω λίγο ζωμό, όπως και έγινε.

Δυστυχώς όμως παρόλη την φροντίδα η μικρή κουκουβάγια δεν άντεξε. Πριν λίγο με πήρε η σύζυγος για να μου πει πως το μικρό πέθανε.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Τη φωλια την εχεις δει;
Διπλα στο σπιτι στο χωριο υπηρχε Γκιωνης και προσπαθουσα καθε μερα να τον δω αλλα τιποτα. :(

Ισως ειναι αυτη εδω; μικρη κουκουβαγια.



Τρολαραν τις κουκουβαγιες οι αρχαιοι;; :D
Η φωλιά είναι στο δίπλα σπίτι εδώ και χρόνια. Έχουν κάνει φωλιά σε καμινάδα και τα βλέπουμε που ξεπροβάλουν.
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Οχι ρε γαμώτο. Τι κρίμα!
Ναι, είναι πολύ κρίμα γιατί μέχρι χθές έμοιαζε πως θα τα καταφέρει. Είχα στην άκρη του μυαλού βέβαια το χειρότερο αλλά από το να το αφήσω στη μοίρα του προτίμησα να κάνω μια προσπάθεια.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αν κάναμε προπόσεις τωρα θα έκανα μία πρόποση στις προσπάθειες που προάγουν τη ζωή, άσχετα αν πετυχαίνουν τελικά ή όχι έχουν μεγάλη αξία!!!
 




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.970
Πειραιάς
Ναι, είναι πολύ κρίμα γιατί μέχρι χθές έμοιαζε πως θα τα καταφέρει. Είχα στην άκρη του μυαλού βέβαια το χειρότερο αλλά από το να το αφήσω στη μοίρα του προτίμησα να κάνω μια προσπάθεια.
μπραβο σου.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
πριν ένα χρόνο είχε πέσει απο τα λούκια μια μικρή(μωρό) κουκουβάγια από σχετικά μικρό ύψος και ήταν ακίνητη (σχεδόν όλη την ημέρα), φυσικά δεν υπήρχε τρόπος να την ανεβάσουν οι γονείς της.. την πήρα, και με μία σκάλα, μόλις την άφησα στο λούκι.. έτρεξε σαν δαιμονισμένη προς το βάθος.. (μία περίεργη αγάπη για το σκοτάδι).. κάνουμε ότι μπορούμε και από εκεί και ύστερα, δεν το εξουσιάζουμε, είναι θέμα Φύσης..
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
τι πουλι ειναι δεν ξερω κι εγω το ψαχνω κατι χρονια τωρα....
( για κουκουβαγια πιστευα κι εγω αλλα θεωρουσα οτι κι αυτες ειναι μεγαλυτερες, επισης δεν φαινονται να ειναι καθαρα νυκτοβια οπως πιστευα οτι ειναι οι κουκουβαγιες)
εχουμε την ιδια κατασταση απεναντι απο το σπιτι μου οπου ερχονται καθε χρονο τετοια εποχη να μεγαλωσουν τα μικρα τους.... ( εχουν φωλια στο απεναντι σπιτι στα κεραμυδια)
βγαζουν ενα συριστικο ηχο σσσσσσσσσσσσσσσσσ ( τα μικρα ακουγονται απο τη φωλια) σαν να ζητας να κανεις ησυχια αυτο μπορει να γινεται καθολη τη διαρκεια της νυχτας αλλα και μεγαλο διαστημα κατα την ημερα.....
φαινονται τα μεγαλα να μην ενοχλουνται απο την παρουσια μας και πολλες φορες στεκονται στα συρματα απεναντι μας στα 4-5 μετρα......
ειναι καλοι κυνηγοι και βλεπουμε να κουβαλανε στη φωλια μικρα τρωκτικα....
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Τελικά μείον 2 ακομα μπουφάκια.... Βρέθηκαν στη σκάλα του σπιτιού μας, στο χωριό.... αρχικά το ένα. Η μητερα μου δεν ήξερε τι είναι (και επειδη έχει φοβία με τα ποντίκια), όπως το εβλεπε κουρνιασμένη μπαλίτσα δεν πλησιαζε. Έκανε κανα 2 δουλειες έξω και μόλις γύρισε, βρήκε και δεύτερη μπαλίτσα. Εντέλει με γείτονα, πλησιασαν και ήταν 2 νεκρά (!) μπουφάκια. Δεν είχαν χτύπημα, δεν έδειχναν καποια πληγή.... άγνωστο τι το προκάλεσε... να έφαγαν από καπου δηλητηριο?
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
πολύ πιθανό...ακομα και μωρα να ειναι μπορει να τα ταισαν οι γονεις τους κατι δηλητηριασμενο.:(
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ναι γμτ, στενοχωρήθηκα όμως....
Ακόμα και όταν ήμουν μικρη (προ αμνημονεύτων), θυμάμαι να βρίσκουμε μες το σπιτι μπουφους, αλλά ποτέ δεν είχα βρει πεθαμένα
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ναι όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά ειναι, αν και στο χωριο δεν έχουν "νιώσει" ζεστη ακομα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981