Μυρωδιες....


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Λοιπον,την τελευταια εβδομαδα η luna απο εκει που ηταν μια χαρα με την ξηρα τροφη της,την τρωει κανονικοτατα,δεν εχουμε κανενα προβλημα, εχει αρχισει και κανει σαν τρελη οταν βαζουμε να φαμε τρεχει μια πανω στον φουρνο και κοπανιεται,μια πανω στον σκουπιδοτενεκε και μετα οταν τελειωσουμε το φα'ι' τρεχει πανω κατω μυριζοντας παντου με αποτελεσμα να μην βλεπει κανενα εμποδιο μπροστα της κουτουλαει παντου,σε επιπλα,τοιχους,τζαμια.Δεν σταματαει γενικως να μυριζει τα παντα σα να ψαχνει κατι.Τι μπορει να εχει παθει ετσι ξαφνικα?δεν ειχε ποτε τετοιες αντιδρασεις και μου φαινεται περιεργο γιατι κραταει ωρα αυτο το σκηνικο,θα παθει και καμια διασειση απο τα χτυπηματα :lol: :lol: :lol: πειτε καμια ιδεα :idea: :?:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Κάποιος την έχει ταΐσει με κανονικό φαγητό, και μάλιστα πριν καν φάτε ή κατά την διάρκεια που τρώγατε. Εαν δεν το έχεις κάνει εσύ, κάνε φάλαγκα στον άντρα σου και στα παιδιά σου, για να ομολογήσουν!!!
Εαν χρειαστείς βοήθεια, φώναξε την Ρόττυ, θα ομολογήσουν 1000%!!! 8)

Με αποτέλεσμα το σκυλί να διεκδικεί αυτό που του "δόθηκε" σαν δικαίωμα, να τρώει μαζί σας από το φαγητό σας...

Θέλει πειθαρχία και βασική υπακοή, για να καταλάβει ο σκύλος ότι εσείς είσαστε οι αρχηγοί της αγέλης, και όχι αυτό!!!

Ταΐζοντας από το φαγητό σας έναν σκύλο πριν φάτε ή κατά την διάρκεια που τρώτε, είναι σαν να του λέτε: "Εσύ είσαι ο αρχηγός μας"

Πρέπει να ξεμάθει, αλλιώς θα έχετε τον μπελά για όλη την υπόλοιπη ζωή σας...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
amangos said:
Εαν χρειαστείς βοήθεια, φώναξε την Ρόττυ, θα ομολογήσουν 1000%!!! 8)
Σοφάκι εάν δεν ομολογήσουν, πληροφόρησε τους πως βράζω ήδη τ’ αυγά για τις μασχάλες τους! :lol: :lol: :lol:

Η άλλη λύση είναι να την περιορίσεις σε κάποιο άλλο δωμάτιο την ώρα που τρωτέ για να βρείτε την ησυχία σας και εσείς και η Luna! :wink:
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
:lol: :lol: ΓΚΕΣΤΑΠΙΤΕΣ φιλοι μου ευχαριστω....μετα απο μαστιγιο με εννια ουρες,καρβουνα στα ποδια και αποτριχωση στις μασχαλες ο ενοχος ομολογησε την ταιζε τσουρεκι τα Χριστουγεννα κρυφα....
Ο αντρας μου :evil: :evil:
τον επιασα επ'αυτοφορω πριν λιγο με πατατα :shock: :shock:
τωρα αντε να την επαναφερω στην ταξη την γκομενιτσα θα μου βγαλει το λαδι.Την απομονωση σε δωματιο δεν θα την προτιμησω γιατι δεν θα μπορεσω να φαω εγω απο τις τυψεις :cry: δεν την εχω απομονωση ποτε και δεν την εχω βαλει τιμωρια οποτε δεν πιστευω οτι θα τα καταφερω :D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Κανε κατι να της σταματησει αυτη η συνηθεια γιατι ειναι απο τις πιο ασχημες..ειδικα αν ζητιανευει απο κατω απο το τραπεζι..οταν τρωτε..
ελπιζω να μην μπερδευτουν και τα παιδια και αρχισουν να δεινουν και αυτα και αρχισει η λουνα να σε βλεπει σαν μαγισσα που δεν την ταιζεις σωστα..!!

:shock: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
kango1 said:
Κανε κατι να της σταματησει αυτη η συνηθεια γιατι ειναι απο τις πιο ασχημες..ειδικα αν ζητιανευει απο κατω απο το τραπεζι..οταν τρωτε..
Έχετε δίκιο - καλό είναι να μην μάθει έτσι... αλλά εγώ ψοφάω στο γέλιο κάθε φορά που ο δικός μου δίνει ρεσιτάλ για ένα μεζέ "ότι-νά-ναι"! :lol:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Λούνα, να μην ξεχάσεις να τον αφήσεις μερικά βράδια στο μπαλκόνι, να συνετιστεί και να μην επαναλάβει τέτοια πράγματα... Για τον άντρα σου μιλάω φυσικά!!!

Ρε παιδιά, κανένας εκπαιδευτής ακούει?
Τι συνιστάτε σε τέτοιες περιπτώσεις σαν διορθωτικές κινήσεις για να σταματήσει η ζητιανιά? Το εύκολο είναι να προλάβεις τέτοια φαινόμενα, αλλά αν γίνει το "κακό", τι πρέπει να κάνουμε για να διορθώσουμε τέτοια συμπεριφορά?
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Amangos,ασε εχω δοκιμασει τα παντα,τελευταια εχει επαναστατησει,εχω δοκιμασει τα παντα και ultrex που τσουζει στα ματια και δεν γινεται τιποτα :lol: :lol: :lol: μου βγαζει την ψυχη και κανει τα παντα αντιθετα απ'οτι τα θελω και σιγουρα γι'αυτο το εκανε κι αυτο με την luna :lol: (για τον αντρα μου μιλαω φυσικα εχει πατησει ποδι σε ολα:evil: :evil: )
Αλλα δεν ανεφερα εγω οτι ζητειανευει κατω απο το τραπεζι μετα φαγητου την παθαινει την υστερια και χτυπιεται για αρκετη ωρα κανει τα απιστευτα λες και εχει ντοπαριστει :lol:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Είναι σημαντικό, στα καθημερινά, στα μικρά, στα φαινομενικά ασήμαντα, να κάνουμε σαφές ποιός κάνει κουμάντο, ποιός είναι ο αρχηγός, αλλιώς το χάνεις το παιχνίδι, οριστικά.
Μπορεί στην αρχή να φαίνεται χαριτωμένες κάποιες "επαναστατικές" τακτικές, αλλά όταν θα βρεθείς με ποδιά στην κουζίνα να φτιάχνεις καφέ στον αφέντη, θα είναι αργά πια για δάκρυα Στέλλα.
:lol:

Το αυτό ισχύει και για τον άντρα σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:lol:

Γι αυτό λένε, τον σκύλο σου και τον άντρα σου, όπως τους μάθεις...
:shock:
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
:D λοιπον σημερα το βραδυ που τρωγαμε πηγε στα ποδια του αντρα μου και κλαιγοτανε,ναι λοιπόν το κανε κι αυτο βαζω κι εγω μια φωνη οχι δυνατη αλλα σοβαρη λεω:luna στο κρεββατι σου τωρα!φυσικα εξαφανιστηκε και πηγε να κανει οτι κοιμαται;-)το σκατο.Ενω το αλλο σκατο βουβα δεν ειπε τιποτα χεχε του ειπα να μην το ξανακανει και πιστευω το καταλαβε:)αs ελπισουμε τωρα οτι και η μικρη θα το ξεχασει το νεο σπορ μερα με την μερα.
 




lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Ένας τρόπος υπάρχει για να μη ζητιανεύει ο σκύλος. ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΟΤΑΝ ΤΡΩΜΕ!!! Αν αυτό το τηρήσουμε αυστηρά για μερικές μέρες το σκυλί θα καταλάβει ότι όσο και να παρακαλάει, όσο και να ικετεύει δεν θα πάρει τίποτα! Αφού τελειώσουμε το φαγητό μας και μαζέψουμε τα πιάτα μπορούμε αν θέλουμε να του ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ του μια λιχουδιά από το φαγητό μας, έτσι θα μάθει ότι θα τρώει μόνο στο πιάτο του.

Σε ακραίες συμπεριφορές όπως αυτή της LUNA07, δηλαδή τρέχω και σκοτώνομαι πάνω σε έπιπλα και τοίχους, απλά κλείνουμε το σκυλί σε άλλο δωμάτιο όταν τρώμε! Το λυπάμαι δεν πιάνει!!! Γιατί εγώ περισσότερο το λυπάμαι που σκοτώνεται παρά να είναι στο διπλανό δωμάτιο μέσα στο κλουβάκι του και να κοιμάται... Αυτά κε. Amangos λένε οι εκπαιδευτές!!! :D
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Εμείς σπανίως μαγειρεύουμε σπίτι,τις γιορτές ε είπαμε να μαγειρέψουμε.....Όση ώρα ήταν το φαγητό στο φούρνο η Μάγια απ΄έξω να κλαίει και να γλείφει την πόρτα του φούρνου, να καίγεται, να τσαντίζεται,να γαβγίζει και άντε πάλι να κλαίει.ΕΦΙΑΛΤΗΣ :evil:Βρε καλή μου,βρε χρυσή μου,τίποτα,καραούλι έξω από τον φούρνο 2 ώρες.Είχε τρελαθεί απο τις μυρωδιές η καημένη :( μου σπάραζε την καρδιά,με μαύρη καρδιά το έφαγα το φαγητό.Είναι σε ειδική διαιτα και δεν μπορούμε να της δώσουμε κάτι άλλο :( Αλλά μου έκανε εντύπωση η επιμονή της :shock: Τόσο κλάμα ούτε η Μάρθα Βούρτση,γενικά είναι πολύ κλαψιάρα,αν δεν γίνεται το δικό της :evil: .......
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
H δικιά μου, εξτρά μεζέδες από περισσέματα, βρίσκει μόνο στο πιάτο της, στην κουζίνα. Όταν λοιπόν είναι στην αυλή και της ανοίγουμε να μπεί, "σκοτώνεται" να πάει στην κουζίνα, να ελέγξει αν στο πιάτο της υπάρχει κάτι να περιμένει... Έχει πολύ πλάκα, έρχεται βιαστικά να μας χαιρετήσει που μπήκε, να μας ξεπετάξει θα έλεγα καλύτερα, και μετά φεύγει σφαιρίδι για την κουζίνα...

Είτε βρει είτε δεν βρει κάτι, επιστρέφει για περαιτέρω χάδια και χαιρετούρες μετά την έφοδο της στην κουζίνα... Όταν πεσει φαγητό στο πάτωμα, δεν το πλησιάζει, εφ όσον δεν είναι στο μπωλ της, κι αν της κάνω νόημα να το παρει, το παίρνει σιγά σιγά, σαν να το κλέβει...
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
εγω δεν ηθελα να τον μαθω να ζητιανευει. αλλα απο τη στιγμη που στο σπιτι ειναι η μαμα μου, ηταν αδυνατο!
ειχα αρχισει να φαινομαι η κακια π δεν τον ταιζε. οποτε συμβιβαστηικα. αλλα δε μας δημιουργει προβλημα...
απλα οταν ειναι η ωρα του φαγητου, καποιες φορες, ερχεται κι αυτος στην κουζινα κ καθεται κ σε κοιταει μες τα ματια. ή σηκωνεται στα πισω ποδαρακια κ μας ακουμπαει με τα μπροστινα χερακια...
αν ηταν μεγαλοσωμος θια χαμε προβλημα, αλλα ετσι δεν πειραζει κανεναν! :wink:
εχει πολυ πλακα οταν ειναι κ η γατα μου παρουσα, και καθονται ο ενας αριστερα μου κι η αλλη δεξια και με κοιτανε συγχρονισμενα μες τα ματια!
φοβαμαι μη με ματιασουν! :lol: :lol:
 


Amelie

Guest
12 Δεκεμβρίου 2007
69
0
Thessaloniki
O δικός μου είναι το σκουπάκι black & decker. Δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει ψίχουλο στη κουζίνα και να μην το μαζεψει. όταν ήταν μικρός έκλαιγε όταν τρώγαμε οποτε μετα τον βάζαμε σε άλλο δωματιο για λίγο,Είχε τύχει να πάρει ακόμα και τσουρέκι μέσα από το πιάτο μιας φίλης που ήρθε για επίσκεψη, γυρισε το κεφάλι τησ και το τσουρέκι εξαφανίστηκε!
Τώρα έστρωσε λίγο...όταν τρώμε απλά έρχεται κάτω από το τραπέζι και μας κοιτάζει μέσα στο στόμα. Πρέπει να του πώ στο κρεβάτι σου για να την κάνει, απρόθυμα βεβαια..Παει αλλα μετά α΄πό λίγο αντε παλι. Το καλύτερο είναι ότι αν είναι να του δώσεις λιχουδια και την κρατάς στο χέρι σου κάνει στο λεπτό όσα κόλπα έχει μάθει μεχρι τώρα :lol: :lol: :lol:
Τα έχει μπερδέψει το χαιβανάκι και σου λέει ότι πιάσει....
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
lone wolf said:
Ένας τρόπος υπάρχει για να μη ζητιανεύει ο σκύλος. ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΟΤΑΝ ΤΡΩΜΕ!!! :D
Εγω δεν της εχω δωσει ποτε lone wolf γι'αυτο και μετα απο τοσον καιρο πρωτη φορα με ακουτε να παραπονιεμαι.Να φανταστεις οταν βλεπω ταινια και εκτελω το αγαπημενο μου σπορ στον καναπε(μασα μεχρι τελικης πτωσης),αυτη καθεται στα ποδια μου στην κουβερτα και χουχουλιαζει και δεν γυρναει καν να με δει που τρωω.Πριν λιγο κοψαμε πιτα στο μαγαζι και ενας πελατης την ταιζε κρυφα βασιλοπιτα ε,δηλαδη τι να πω :evil: εγω δεν ειχα το νου μου αλλα ακουσα εναν αλλο πελατη που του ειπε: μηηηηη :!: και αντε τωρα να πεις τι???
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Ο σκύλος σου δεν κακομαθαίνει από μια τυχαία ενέργεια ενός ξένου, από εσάς "χαλάει" ο σκύλος...

Μην αγχώνεσαι για τέτοια, αρκεί να μην γίνουν και αυτά κάποια ρουτίνα, οπότε με το που θα βλέπει ξένο, θα ζητιανεύει από αυτούς...
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π