Μόκα, ο γλυκός μας άγγελος!


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Μια βολτα στη Πεντελη για να δουμε και λιγο στρωμενο χιονι την ημερα που χιονισε στην Αθηνα μας αλλαξε ολη μας τη ζωη! Ανεβαινοντας το βουνο και λιγο πιο πανω απο την Μονη Πεντελης βλεπω στην ακρη του δρομου ενα σκυλι..κατευθειαν σταματαμε να του βαλουμε φαι μιας και κουβαλαμε παντα κοσνερβες μαζι μας για τα αδεσποτα.. Βαζω τη πρωτη κονσερβα και το σκυλι με δυσκολια σηκωθηκε να τη φαει..κουτσαινε..εδω να πω οτι καθοταν πανω στο χιονι και μεχρι τη μεση ηταν θαμενη..την τρωει ολη και ανοιγω τη πορτα να παρω και δευτερη! κατευθειαν τρεχει(οπως μπορουσε) και κανει κινηση να μπει μεσα στο αυτοκινητο..τη σταματαω και απο την απελπισια μου χαμηλωνω στο υψος της και βαζω τα κλαματα..η μικρη τρεμοντας απο το κρυο μια να μου γλυφει το προσωπο μια να μου δινει το χερι της! Αυτο ηταν..την βαλαμε πισω, οπου καθησε κυρια και ξεκινησαμε για το νοσοκομειο ζωων..κι ετσι μπηκε η Μοκα στη ζωη μας..
Ειμαστε ενα ζευγαρι το οποιο δεν εχει ιδεα απο σκυλια και ουτε ηθελε να μαθει και ειδικα το αγορι μου δεν τα μπορουσε καθολου.. Εχουμε σωσει παρα πολλες αδεσποτες γατες και κυριως τις εχουμε μεγαλωσει με μπιμπερο και τους εχουμε βρει ενα καλο σπιτακι, αλλα σκυλια απλα ταιζαμε!

Η Μοκα ειναι 1-1.5 ετους, rottweiler και φαινεται να εχει κανει και μια γεννα.. Εχει ερλιχια, καλαζαρ και το ποδαρακι της το οποιο ειναι ειτε απο το καλαζαρ, ειτε ρηξη χιαστου(ευχομαστε το πρωτο)! Δεν λερωνει μεσα στο σπιτι και ειναι εκπαιδευμενη στα βασικα, πραγμα που μας διευκολυνει παρα πολυ μιας και ειμαστε εντελως απειροι!

Δεν ειναι σιγουρο οτι θα τη κρατησουμε ακομα, αλλα αποφασισαμε οτι θα τη κρατησουμε μεχρι να τελειωσει η θεραπεια της, οποτε αποφασισα να σας την συστησω!

 




νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Μπράβο σας, εύχομαι να πάει καλά η υγεία της και εύχομαι να μπορέσετε να την κρατήσετε μαζί σας. Θα είναι σε όλη της τη ζωή ο φύλακας αγγελος σας.

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Τελικά μένει? Να σας ζήσει!!!!!!!!!

(Αν μου έλεγες την προωθούμε αλλα δεν ενδιαφερθηκε κανεις, δεν θα ευχόμουν)
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Μόκα και βραχυκέφαλο; Τι σύμπτωσις!

Να σας ζήσει το κορίτσι και μπράβο που τη σώσατε.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Προφανώς την ελέγξατε για τσιπάκι στην κλινική που την πήγατε;
Τι γίνεται με τις εγκαταλείψεις ζώων ρε παιδιά , έχει πάρει τραγικές διαστάσεις..
Καλότυχη είναι η Μόκα σας και νομίζω ότι βρήκε το σπίτι της πια ;)
Καλή ανάρρωση να έχει!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Σας ευχαριστω ολους για το καλωσορισμα!! Η Μοκα ειναι πραγματικα ενας αγγελος, αλλιως δεν θα σκεφτομασταν να τη κρατησουμε..Ειναι παρα πολυ ησυχη, ζουμε σε ενα σπιτακι 30 τ.μ και ειναι κυρια, τα παει καλα με αλλα σκυλια και γατες(παλι καλα γιατι θα ειχαμε προβλημα) και εχει αρχισει σιγα σιγα να ζωντανευει λιγο γιατι τις πρωτες μερες ολη την ωρα κοιμοταν!
Μακαρι να πανε ολα καλα γιατι της αξιζει! Καναμε και βιοχημικες και ευτυχως δεν εχουν πειραχτει νεφρα, συκωτι! Το μονο που με στενοχωρει ειναι οτι πλεον θελει να τρεξει και να παιξει και δεν κανει να την αφησουμε λογω ποδιου και μενει με τη χαρα, αλλα τουλαχιστον ειναι για το καλο της!!

l.Kyveli ηταν το πρωτο πραγμα που κοιταξαμε αλλα δεν εχει καν τσιπακι(λογικα γεννα ιδιωτη)

Ναυσικα ειπαμε ακομα δεν ειναι σιγουρο αλλα ειμαστε σε καλο δρομο!! :p
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Συγχαρητήρια, είναι βέβαιο ότι αν δεν είσασταν εσείς η Μοκα τώρα πιθανόν και να μην ζούσε. Σας εύχομαι γρηγορη ανάρρωση στο κορίτσι σας και φαντάζομαι ότι είστε στην αρχή μιας υπεροχής φιλίας χωρίς ανταλλάγματα.
 




arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Πολλά μπράβο κι από μένα για την πράξη σας!!! Σώσατε μια ψυχή από σίγουρο θάνατο και αυτό σας τιμά.......

Δώσατε στη Μόκα μια ευκαιρία για ένα καλύτερο μέλλον.

Μακάρι να την κρατήσετε, γιατί φαίνεται ότι την αγαπάτε! Αν πάλι δεν μπορέσετε να την κρατήσετε να της βρείτε ένα καλό σπίτι που θα την αγαπήσουν όσο εσείς!
 




Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
ευχαριστουμε πολυ ολους!!

ειναι καταπληκτικη και οντως τη λατρευουμε..μακαρι να πανε ολα καλα γιατι οι τιμες εναι αρκετα τσιμπημενες και μια ανησυχια την εχουμε..

ελπιζω κι εγω να μεινει μαζι μας γιατι δεν εξαρταται απο μενα :p
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
ευχαριστουμε πολυ ολους!!

ειναι καταπληκτικη και οντως τη λατρευουμε..μακαρι να πανε ολα καλα γιατι οι τιμες εναι αρκετα τσιμπημενες και μια ανησυχια την εχουμε..

ελπιζω κι εγω να μεινει μαζι μας γιατι δεν εξαρταται απο μενα :p
Αλλα απο ποιον? Γυναικα που θελει κατι και δεν περναει με τροπο το δικο της δεν υπαρχει. Και μπορω να σκεφτω ενα καρο τροπους που εχουν "δουλεψει" με εμενα. :p
 




Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Αλλα απο ποιον? Γυναικα που θελει κατι και δεν περναει με τροπο το δικο της δεν υπαρχει. Και μπορω να σκεφτω ενα καρο τροπους που εχουν "δουλεψει" με εμενα. :p
Απο τον αντρα του σπιτιου :p..κι επειδη ειναι πολυ μεγαλη ευθυνη θελω να γινει επειδη το θελει και εκεινος και οχι μονο εγω!

Σημερα πηγαμε τη Μοκα σε ενα απιστευτο παρκο στη Φιλοθεη και μετα απο τη προτροπη και αλλων σκυλογονιων και με μεγαλη επιφυλακτικότητα την αφησαμε ελευθερη!! Η Μοκα ηταν κυρια, επαιξε με ολα τα σκυλια χωρις τσαμπουκαδες, πηγαινε σε ολους για χαδια και μολις τη φωναζα γυρναγε κατευθειαν πισω!! Aκομα και οταν επαιζε γυρναγε συνεχεια πισω να δει που ειμαστε..ολοι ξετρελαθηκαν με τον απιστευτο χαρακτηρα της :D
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Σε ποιό πάρκο πήγατε;
Αυτό το απέραντο [μη περιφραγμένο] που έχει μέσα και όργανα γυμναστικής;
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
μπράβο σας ,άνθρωποι σαν εσάς με κάνουν χαρούμενο !

αν μπορέσεις ανέβασε και άλλες φωτογραφίες να την δούμε καλύτερα και περαστικά της.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Σε ποιό πάρκο πήγατε;
Αυτό το απέραντο [μη περιφραγμένο] που έχει μέσα και όργανα γυμναστικής;
δεν ξερω αν εχει μεσα οργανα γυμναστικης δεν προσεξα..ειναι ενα παρκο το οποιο εχει και σημεια με σακουλακια και καδους ειδικα για τα περιττωματα..
παντως ναι δεν ειναι περιφραγμενο και ειναι τεραστιο..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf