Μόλις κάνει εμετό πνιγεται


isha

Active Member
9 Μαϊου 2018
28
20
42
Το μαλτεζακι μου όταν χαίρεται έντονα κάνει αυτό που κάνουν πολλά μικρά σαν να δυσκολεύεται λίγο στην ανάσα αλλά περνάει γρήγορα. Τελευταία όμως το παθαίνει πιο έντονα. Και όταν έχει ώρα να πιει νερό μόλις γυρνάμε σπίτι πέφτει με τα μούτρα και μετά το κάνει εμετό καμία φορά και μετά παθαίνει αυτό που δν μπορεί να πάρει ανάσα και τελευταία το παθαίνει πολύ πιο άσχημα από παλιά. Κάνει σαν να προσπαθεί να κάνει εμετό και ακούγεται από τον λαιμο ένα σφύριγμα σαν ένα ρρρρρρρρ και τρομάζω τόσο πολύ νομίζω πως θα μείνει από οξυγόνο. Το έχω ακούσει και από άλλους στα μικρά σκυλιά να είναι συχνό αλλά εμένα το έχει πάθει αρκετά βαριά τελευταία και έχω τρομάξει. Ξέρω από εξετάσεις που της ειχα κάνει μικρότερη ότι έχει πολύ λεπτό οισοφάγο και γι αυτό το παθανει. Έτσι μου είχαν πει τότε αλλά τώρα είναι χειρότερα. Πρέπει να ανυσηχω; Πρέπει να πάω κτηνίατρο να το αναφέρω;
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Aν δεν είναι θέμα πολύ στενής τραχείας, πιθανό να κάνει ανάποδο πταρμό (φέρνισμα) που προκαλείται μερικές φορές και μετά από εμετό και σίγουρα αν μετά από έντονο παιχνίδι ή βόλτα πιει νερό.
Το ανάποδο φτέρνισμα δεν είναι κάτι ανησυχητικό αρχικά αλλά αν το κάνει πολύ συχνά, να πάτε κτηνίατρο.
Μπορείς να ξεχωρίσεις αυτό από τον βήχα;
Επίσης αυτό που λες με τον οισοφάγο....δλδ κι αν φάει απότομα υπάρχει περίπτωση να τα βγάλει σχεδόν αμέσως;
Σε κάθε περίπτωση, προσπάθησε να μην του δίνεις πολύ νερό όταν δεν είναι σε κατάσταση ηρεμίας. Προτιμησε να ηρεμήσει πρώτα.
Εφόσον λες πως είναι χειρότερα, καλύτερα να τη δει γιατρός.
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


isha

Active Member
9 Μαϊου 2018
28
20
42
Aν δεν είναι θέμα πολύ στενής τραχείας, πιθανό να κάνει ανάποδο πταρμό (φέρνισμα) που προκαλείται μερικές φορές και μετά από εμετό και σίγουρα αν μετά από έντονο παιχνίδι ή βόλτα πιει νερό.
Το ανάποδο φτέρνισμα δεν είναι κάτι ανησυχητικό αρχικά αλλά αν το κάνει πολύ συχνά, να πάτε κτηνίατρο.
Μπορείς να ξεχωρίσεις αυτό από τον βήχα;
Επίσης αυτό που λες με τον οισοφάγο....δλδ κι αν φάει απότομα υπάρχει περίπτωση να τα βγάλει σχεδόν αμέσως;
Σε κάθε περίπτωση, προσπάθησε να μην του δίνεις πολύ νερό όταν δεν είναι σε κατάσταση ηρεμίας. Προτιμησε να ηρεμήσει πρώτα.
Εφόσον λες πως είναι χειρότερα, καλύτερα να τη δει γιατρός.
Συγνώμη έχεις δίκιο. Στενή τραχεία νομίζω μου είχαν πει. Και είχα και ένα άλλο μικρό σκυλάκι που το πάθαινε κ απλά δν έδωσα σημασία και ήταν οκ. Αλλά αυτή τώρα τις τελευταίες φορές το έχει κάνει πολύ έντονα σε σημείο να νομίζω πρι θα σκάσει και ότι θα την χασω. Μέχρι να επανέλθει μου κόβονται τα ποδια
Όχι με το φαγητό δν το παθαίνει ποτέ. Μόνο με το απότομο νερό κ μετά από εμετό
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Oταν είναι πιο συχνό, συνήθως κάνουμε μια επίσκεψη γιατρό μήπως και συντρέχουν κι άλλοι λόγοι.
Αλλιώς, μετά από νερό και εμετό μπορεί να το κάνει κι ο δικός μου. Για την ακρίβεια το έχει κάνει κ σε μπανιάρισμα. Η συχνότητα που το κάνει όμως δε με ανησυχεί.
 


isha

Active Member
9 Μαϊου 2018
28
20
42
Oταν είναι πιο συχνό, συνήθως κάνουμε μια επίσκεψη γιατρό μήπως και συντρέχουν κι άλλοι λόγοι.
Αλλιώς, μετά από νερό και εμετό μπορεί να το κάνει κι ο δικός μου. Για την ακρίβεια το έχει κάνει κ σε μπανιάρισμα. Η συχνότητα που το κάνει όμως δε με ανησυχεί.
Και το κάνει και σε εσένα τόσο έντονα; Να ακούς ένα ρρρρρ μέσα στον λαιμο της σαν να πνιγεται;
 


isha

Active Member
9 Μαϊου 2018
28
20
42
Πραγματικά ακούω τον αέρα μέσα της να δυσκολεύεται να βγει κ να μπει κ με τρομάζει. Και μπορεί να κρατήσει ένα λεπτό που εγώ πεθαίνω
 


isha

Active Member
9 Μαϊου 2018
28
20
42
Και τώρα διαβάζω στο Ίντερνετ για κατάρρευση τραχείας και έχω χεστει πάνω μου
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Μην προεξοφλείς τίποτα, υπάρχουν και εποχές που το κάνουν εντονότερα γιατί...έτσι....(δεν ξέρω βασικά γιατί). Ρίξτε μια ματιά με γιατρό για να είστε καλυμμένοι εφόσον έχει επισημανθεί η λεπτή τραχεία, κάτι που έτσι κι αλλιώς έχουν όλα τα μικρόσωμα.
Υποψιάζομαι πως είναι απλά ανάποδος πταρμός και ναι φαντάζει τρομακτικός σε εμάς, σα να ασφυκτιά το ζώο
 
  • Like
Reactions: GRDANE


isha

Active Member
9 Μαϊου 2018
28
20
42
Έκλεισα ήδη αύριο κτηνίατρο. Σε Ευχαριστω παρά πολύ για τις απαντήσεις σου
 
  • Like
Reactions: zerom0






isha

Active Member
9 Μαϊου 2018
28
20
42
Εχει παραθέσει κι άλλο μέλος εδώ τον ακόλουθο σύνδεσμο. Πάτα στην εικόνα και δες το βίντεο.

Ετσι κάνει κ η δικιά σου;
Δν παίζει το βίντεο δν ξέρω γιατί. Την πήγα όμως κτηνίατρο σήμερα κ μου είπε ότι είναι αυτό το ανάποδο φτέρνισμα και να μην ανθσηχω το έχουν πολλά μικρά
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3