Νάζια με το φαγητό


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Ε ανησυχώ για το μόνο λόγο οτι είναι κουτάβι,και για κανέναν αλλον!!Είναι πάνω στην ανάπτυξη γι αυτό.Στον ενήλικα σκύλο μου δεν είχα τέτοια προβλήματα,τον υιοθέτησα όταν ήταν 3 χρονών,μου έκανε κατι κόλπα τις πρώτες μέρες αλλά μετά κόπηκαν :) ότι δεν τράβηξα από αυτόν θα τα τραβήξω απο την Ζιζέλ!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
2 μηνών όμως κάνει να μένει νηστικό? Σε αυτή την ηλικία τα ταϊζουμε 4 φορές τη μέρα :confused:
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Εγώ τι νομίζεις δεν του προσφέρω φαγητό;;Θα με παρεξηγήσουν κιόλας εδώ χαχαχα αυτό δεν την τρώει!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Εγώ τι νομίζεις δεν του προσφέρω φαγητό;;Θα με παρεξηγήσουν κιόλας εδώ χαχαχα αυτό δεν την τρώει!!
Δεν το λέω για να σε "κακολογήσω". Το λέω με την έννοια ότι μήπως πρέπει να φάει ό,τι του αρέσει απλώς και μόνο για να φάει... Μπορεί να λέω και βλακείες. Με προβληματίζει το ότι είναι τόσο μικρό.
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Ο κτηνίατρος που την πήγα μου είπε πως θα ξεκινήσει να τρώει και να μην με αγχώνει αυτό,πως είναι πολυ συνηθισμένο φαινόμενο κουτάβια να μην τρώνε την τροφή τους και να μας χορεύουν στο ταψί,ταιζοντάς τα ότι αυτά θέλουν :)
Δεν ξέρω όποια άλλη γνώμη μου πείτε φυσικά και να την ακούσω!!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Έχεις δίκιο βρε vrmode αλλά λόγου του ότι είναι μικρό μπορεί να μεγαλώσει με το σκεπτικό ότι "τρώει ότι μαρέσει".
Δεν μου έχει τύχει αυτό το θέμα οπότε δεν ξέρω τι θα έκανα. Όσο να'ναι όταν είναι μικρά τα λυπάσαι τα σκατουλάκια :D
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.712
3.888
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Κι εγώ πάντως δε νομίζω πως είναι ό,τι καλύτερο κουτάβι 2 μηνών να μένει νυστικό 4 μέρες. Το είχα πει και στο άλλο ποστ άλλωστε. Στη θέση σου θα δοκίμαζα κάποια άλλη ξηρά και αν πάλι δεν... θα της μαγείρευα. Εχει καιρό για νηστίες και όταν μεγαλώσει. Μεγαλύτερη σημασία έχει να αναπτηχθεί σωστά.
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Ναί σήμερα που έφαγε ήταν με άλλη τροφή,κάπως έτσι είχα σκεφτεί και εγώ Berna kai ειπα αντε θα σου αγοράσω αλλη μπας και σου αρέσει!!Θα δω και αυριο που θα τις βάλω να φαει τι κόλπα θα μου κάνει!!!Εφαγε σημερα επειδη πεινούσε ή επειδη της άρεσε η τροφή που της πήρα;Θα δείξει άυριο το πρωινό της! :)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
οοοοοοοοο μις ταρα ποσο δικαιο εχετε !!!!!!!!
εσυ βρε το κανεις αυτο ????:D
ναι βρε ,το κάνω! Έβαλα μυαλό επιτέλους με το κοπρόσκυλο!!!:D:D:D:D

και έχουμε και μια φορά την εβδομάδα νηστεία....(όχι εμείς- αλλά τα σκυλιά:p)
 


tinanef

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2009
246
0
Θεσσαλονίκη
Ναί σήμερα που έφαγε ήταν με άλλη τροφή,κάπως έτσι είχα σκεφτεί και εγώ Berna kai ειπα αντε θα σου αγοράσω αλλη μπας και σου αρέσει!!Θα δω και αυριο που θα τις βάλω να φαει τι κόλπα θα μου κάνει!!!Εφαγε σημερα επειδη πεινούσε ή επειδη της άρεσε η τροφή που της πήρα;Θα δείξει άυριο το πρωινό της! :)
o δικός μου ήταν τρομερα φαγανός ως κουταβι 3 και 4 μηνων.καναμε το σφαλμα να του δινουμε διαφορες λιχουδιες απο τις δικιες μας και το πληρωσαμε εν συνεχεια.το καλοκαιρι μου βγαλε το λαδι και ηταν πανω στην φουλ αναπτυξη.πηρε υψος ,μακρος χωρις να τρωει με αποτελεσμα το σεπτεμβρη να ειναι πολυ αδυνατος.αρχισα και εγω να του κανω γυμνασια αλλα χωρις να το κραταω οσο πρεπει.τον τελευταιο μηνα λοιπον κομμενα μαχαιρι ολα ακομα και το κονγκ που αφηνα καμια φορα οταν εφευγα και μια φορα την ημερα το φαγητο κατω.οταν πηγαινε και το μυριζε και εστριβε, το επαιρνα αμεσως.επισης για καμια δυο μερες ξεχναγα να κατεβασω φαι.ολα αυτα ηταν συμβουλες της εκτροφεας μου.εχει μια βδομαδα που τρωει καθε βραδι κανονικα.να πω επισης οτι του κατεβαζα την ξηρα κατω, αλλα χωρις να εχει ολη την ημερησια δοση.ηταν λιγοτερη μεσα στο μπολ.ποτε ετρωγε ποτε οχι.μεχρι τωρα που τρωει καθε βραδι.συνεχιζω βεβαια να μην δινω τπτ απο τα δικα μας.τωρα περιμενω σιγα σιγα να παχυνει λιγο...:D:D:D
(τον αυγουστο του αλλαξα και εγω τροφη και πηρα ακανα.τις 2 πρωτες μερες εφαγε μια χαρα.εφοσον ομως επαιρνε λιχουδιτσες αλλες την εφτυσε και αυτη)
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Εφαγε σημερα επειδη πεινούσε ή επειδη της άρεσε η τροφή που της πήρα;Θα δείξει άυριο το πρωινό της! :)
Πρίν λίγο έβαλα την τροφή της στο μπωλάκι της,δεν άφησε ούτε για δείγμα,έστω μία κροκέτα!!Και σα να μην έφτανε αυτό ζητούσε κι άλλη.. καταχάρηκα εννοείται!!! :) ελπίζω να συνεχίσει και τις άλλες μέρες έτσι τόσο δυναμικά :p
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Άντε μπράβο..
Συνέχισε έτσι, με τα εικοσάλεπτα και σε λίγες μέρες θα βλεπει ξηρά τροφή και θα κάνει πάρτυ :)
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Εύχομαι να μην περνούν καν τα 20 λεπτα ;) μπάς και πάρει και κιλά!!Να σας την ανεβάσω να την δείτε!!!
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
ναι βρε ,το κάνω! Έβαλα μυαλό επιτέλους με το κοπρόσκυλο!!!:D:D:D:D

και έχουμε και μια φορά την εβδομάδα νηστεία....(όχι εμείς- αλλά τα σκυλιά:p)
:love: επιτελους.

περα απ την πλακα νομιζω οτι ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος να ''φτιαξεις'' ενα ανορεξικο σκυλι.
δλδ σταθερο ωραριο φαγητο και ποσοτητα, να μπορεσεις δλδ να ξεκινησεις την λειτουργια της πεινας του σκυλου, να θελει να φαει το στομαχι καθε 12 ωρες.

αυτο που συνηθως γινεται ειναι οταν δεν φαει πολυ ή καθολου ενα γευμα και θελει να φαει στο επομενο του δινουμε περισοτερο αφου ''πειναει''. ετσι μετα απο 12 ωρες ειναι που ειναι ''δυσκολος'' στο φαι, εχει φαει και παραπανω παλι δεν τρωει την σωστη ποσοτητα............:(
και αλλο ενα λαθος ειναι το οτι επειδη δεν τρωει π.χ. την κροκετα δωστου μια κονσερβα ή οτι τελος παντων θελει.

εμενα η τακτικη μου ειναι πρωτα τα λαχανικα με το ρυζι και οποιος δεν τα φαει βλεπει τους αλλους που τρωνε τα πλαταρια:). μολις τα πλαταρια εξαφανιστουν ξαναβγαινει το ρυζι με τα λαχανικα τα οποια και εξαφανιζονται ως δια μαγειας;).
οτι δλδ κανει και η μαμα στο παιδι που του λεει οτι αν δεν φας το φαι σου δεν εχει σοκοφρετα...........
σε εμενα δουλευει το συστημα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95