Νάρκωση - Παρενέργειες


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Εδώ και καιρό σκεφτόμουν να πηγαίναμε τον Δία για καθαρισμό δοντιών.
Κλείσαμε ένα ραντεβού σε μια τοπική «κλινική» (κτηνιατρείο το οποίο σιγά σιγά μεγαλώνει και εξοπλίζεται. Πλέον απασχολεί 2 κτηνίατρους) για το οποίο είχα και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Είχα μιλήσει τηλεφωνικά με τον κτηνίατρο και με είχε ενημερώσει ότι θα γίνει αναισθησία στον σκύλο, παρενέργειες ΚΑΜΙΑ μου είχε πει.
Μπορούσα να αφήσω τον σκύλο και να τον «παραλάβω» εφόσον είχε συνέλθει από την νάρκωση, το οποίο ευγενικά αρνήθηκα.
Το Σάββατο φτάσαμε 9 και μισή, μέσα ήταν ένα golden retriever το οποίο μόλις βγήκε από το κεντρικό ιατρείο μπήκαμε εμείς.
Ζυγίσαμε τον Δία για να υπολογιστεί η νάρκωση (32 κιλά), του έγινε μια ηρεμιστική ένεση στο μπούτι, περιμέναμε περί τα 5 λεπτά να ζαβλακωθεί και τον ανεβάσαμε στο τραπέζι. Του ξύρισαν ένα μικρό σημείο στο πόδι και του έβαλαν τον ορό με την νάρκωση. Εκεί εμείς περάσαμε έξω για να γίνει ο καθαρισμός.
Μετά από περίπου μισή ώρα μας φώναξαν, είχαν τελειώσει και σιγά σιγά θα επανερχόταν γιατί του είχαν κάνει την ένεση για να ξυπνήσει.
Μόλις πάμε να τον κατεβάσουμε από το τραπέζι ο σκύλος ξεκίνησε να ουρλιάζει, να κλαίει και να έχει σπασμούς. Τον αφήνουμε κάτω. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται, ούτε ο Τάσος. Βλέπω την βοηθό να τρέχει να σβήνει τα φώτα. Ο κτηνίατρος (νεαρός σε ηλικία 25-30 το πολύ) κόκαλο να μας κοιτάει. Ο σκύλος να προσπαθεί να σηκωθεί, να ουρλιάζει, να προσπαθεί να συρθεί, να κουνάει το κεφάλι του αριστερά δεξιά γρήγορα και να μην εστιάζει πουθενά. Εμείς να προσπαθούμε να τον συγκρατήσουμε να μην χτυπήσει πουθενά. Η βοηθός μας ενημερώνει ότι ο σκύλος αντιδρά άσχημα στην αναισθησία και έχει παραισθήσεις τώρα που ξυπνάει. Ο κτηνίατρος από μακριά και η άλλη βοηθός έφυγε. Ο Δίας κατουριέται και του φεύγουν και κακά ενώ βγάζει κάτι ήχους που σου σπάραζαν την καρδιά. Εμείς να μην ξέρουμε τι να κάνουμε να τον βοηθήσουμε και να μην μας λέει κανείς τίποτα. Τον κρατάμε κοντά μας απαλά γιατί η βοηθός μας ενημέρωσε ότι δεν καταλαβαίνει και μπορεί να μας δαγκώσει. Η ίδια βοηθός έρχεται καθαρίζει ενώ ταυτόχρονα μας βοηθούσε να τον κρατήσουμε. ¨Έτσι πέρασαν περί τα 5 λεπτά. Σιγά σιγά σταμάτησε να ουρλιάζει και ξανα κατουριέται, την βοηθό την φώναξαν και έφυγε. Μείναμε εγώ, ο Τάσος, ο κτηνίατρος και η άλλη βοηθός που είχε επιστρέψει. Σηκώνομαι παίρνω χαρτί για να καθαρίσω ότι μπορώ (ο Δίας μούσκεμα στο κάτουρο μιας και στην προσπάθεια του να συρθεί λερωνόταν, και εμείς το ίδιο μιας και τον κρατούσαμε) και με ρωτάει η κοπέλα βοηθός νο2 (ντυμένη στην πέννα ομολογώ) εάν θέλω να πλύνω τα χέρια μου. Ρωτάω τον κτηνίατρο που επιτέλους έχουμε οπτική επαφή ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ, με ρωτάει αν ο Δίας είναι νευρικό σκυλί.. (Τι θα πεί αν είναι νευρικό σκυλί? Αν είναι επιθετικό?, Αν είναι δραστήριο? Αν είναι νευρικό σε σχέση με ένα κανίς?) Του απαντάω ότι νευρικό αν εννοεί επιθετικό ή να μην «μπορεί να σταθεί» ήσυχος δεν είναι. Με ρωτάει αν είναι η 1η φορά που του κάνουμε αναισθησία και του λέω ναι. Μου λέει την επόμενη φορά να ειδοποιήσετε τον κτηνίατρο ότι ξυπνάει άσχημα.
Τον ξαναρωτάω τι συμβαίνει στον σκύλο διότι απάντηση από τον ίδιο δεν πήρα. Μου λέει λόγω ιδιοσυγκρασίας έχει παραισθήσεις. Τον ρωτάω αν θα γίνει καλά. Επισημαίνω εδώ ότι τον Δία εγώ και ο Τάσος τον κρατούσαμε αφού έφυγε η βοηθός. Μου λέει «θα σας έλεγα να φύγετε και να έρθετε όταν θα συνέλθει». Έρχεται η βοηθός ξανά (να ναι καλά ) μας λέει περάστε δίπλα στο άλλο ιατρείο, μέχρι να συνέλθει ο σκύλος και μην ανησυχείς δεν καταλαβαίνει και πολλά μέχρι να ξυπνήσει.Περνάμε δίπλα, ο Δίας σε κάθε «βαρύ» άγγιγμα τιναζόταν και ούρλιαζε. Καθόμαστε κάτω και κάνουμε ένα φράγμα με τα πόδια μας. Στην μέση ο Δίας ακόμα στην ίδια κατάσταση. Τον χαϊδεύαμε, του μιλάμε και κάποια στιγμή πάει και κουρνιάζει ανάμεσα από τα πόδια του Τάσου. Ο Τάσος έτοιμος να βάλει τα κλάματα αλλά να προσπαθεί να μείνει ψύχραιμος διότι ο Δίας για δευτερόλεπτα σταματούσε το αριστερά δεξιά του κεφαλιού και τον έγλειφε στο χέρι. Σε μισή ώρα έχει ηρεμήσει να κουνάει το κεφάλι του τουλάχιστον. Ήρθε ο κτηνίατρος, του λέμε ηρεμεί όσο περνά η ώρα, μας λέει αν θέλετε φεύγετε. Τον ρώτησα αν ΌΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ για να φύγουμε, μου λέει ναι.
Μπαίνουμε στο αυτοκίνητο, ο Τάσος πίσω αγκαλιά με τον σκύλο και πάμε σπίτι. Μέχρι να φτάσουμε είχε αρχίσει και συνερχόταν, λίγο ο καθαρός αέρας, λίγο το ότι πέρασαν άλλα 15 λεπτά. Σπίτι μπήκε στην αγκαλιά του Τάσου.
Βαρούσαμε σκοπιά δίπλα από τον σκύλο που προσπαθούσε που και που να σηκωθεί, για να κάνει ο άλλος μπάνιο. Μετά από καμιά ώρα τον πήρε ο ύπνος. Ξύπνησε κατά τις 3 το μεσημέρι. Ζαλισμένος φανερά ακόμα, αλλά σηκώθηκε, περπάτησε και ήρθε κοντά μας. Στις 6 το απόγευμα του έδωσα νερό και τον έκανα μπάνιο, ήταν απίστευτα ήσυχος. Καθώς τον στέγνωνα με την πετσέτα, προσπάθησα να του βγάλω το λευκοπλάστ από τον ορό αλλά τραβούσε το πόδι του. Τον αφήνω, κάνει τα τινάγματα του και πάω να απλώσω την πετσέτα. Κάθομαι στο μπαλκόνι και έρχεται να τον χαϊδέψω, βλέπω ότι έχει ψευτοτραβήξει το λευκοπλαστ μόνος του. Του πιάνω το πόδι, πάει να το τραβήξει, του λέω «άσε με». Με γλύφει στο χέρι ενώ του τραβάω το λευκοπλάστ παρόλο που καταλαβαίνω ότι τον πονάω γιατί του βγάζω και τρίχες. Έ κάπου εκεί ξεσπάω σε λυγμούς. Συνήλθε εντελώς την επόμενη ημέρα.
Συμπερασματικά, αν γνώριζα ότι υπήρχε 1/100 περίπτωση να αντιδράσει έτσι ουδέποτε θα σκεφτόμουν την νάρκωση ή γενικότερα τον καθαρισμό, θα το πάλευα με βουρτσίσματα, κόκαλα και ότι άλλο υπάρχει. Γνώμη για τον κτηνίατρο και την κλινική δεν έχω σχηματίσει ακόμα. Θα ήθελα παραπάνω ενημέρωση, θα ήθελα παραπάνω βοήθεια και να μην σιχαίνονται ίσως τόσο (δεν ξέρω γιατί μόνο η βοηθός ήρθε κοντά μας) όταν προσπαθούσαμε να κρατήσουμε τον σκύλο. Ίσως ήταν άπειρος δεν γνωρίζω.
Μετάνοιωσα που τον πήγα, τα δόντια του έγιναν λευκά αλλά η ταλαιπωρία για τον σκύλο ήταν απίστευτη.
 
  • Like
Reactions: MariaZou


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Αυτο δεν το εχω ξανακουσει. Οτι επειδη το σκυλι ειναι νευρικο εχει παραισθησεις και κανει να συνελθει τοσο πολυ απο την ναρκωση... Ποσο χρονων ειναι ο Διας? Τοσο χαλια ηταν τα δοντια του?

Και εγω σκεφτομαι για καθαρισμο δοντιων του Φωντα αλλα ολο το αναβαλω..
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Περίπου είναι 3.5 ετών. Χάλια -χάλια δεν ήταν, έχει 2 τρυγίες όπως μας ενημέρωσε ο κτηνίατρος.
Σκέφτηκα τον καθαρισμό διότι δεν ήθελα να χαλάσουν τα δόντια του, εν μέρη προληπτικά διότι είχε αρχίσει και μύριζε το στόμα του και τα ούλα του που και που μάτωναν.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δυστυχώς κάθε φαρμακευτική ουσία περα από την επιθυμητη της ενέργεια έχει κι αρκετές ανεπιθύμητες!
Κάποιες από αυτες που χρησιμοποιούνται στην αναισθησία, τουλάχιστον στους ανθρώπους, έχουν παραισθήσεις ως μια από αυτές...στα σκυλιά δεν γνωρίζω αν ισχύει κάτι αντίστοιχο!
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Κοκαλα του δινεις να μασουλαει?? Ωμα?? Μικρος ηταν γιακ αθαρισμο αλλα αν ειχε προβλημα ειναι μονοδρομος η κατασταση.

Δεν το εχω ψαξει αλλα λενε οτι η αναισθησια με αεριο ειναι καλυτερη απο την ενεσιμη.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Κι εγώ φαντάζομαι ότι όπως εμείς αντιδρούμε διαφορετικά ο καθένας σε μια νάρκωση, έτσι ίσως και τα σκυλιά.
Βέβαια του Δία, του παραέπεσε βαριά. Η ίσως οι γιατροί να τον παραφόρτωσαν. Ποιός ξέρει... Δεν είναι απαραίτητο ότι σε επόμενη περίπτωση, θα αντιδράσει το ίδιο. Τα τσίσα και τα κακά ήταν φυσιολογική αντίδραση. Δεν ένοιωθε να κρατηθεί και του έφευγαν. Δεν είναι κακό. Και συνήθως ένα μισαωράκι, άντε και λίγο παραπάνω, είναι απαραίτητο για να συνέλθουν τελείως.
Ομως, βρε παιδιά απ' ότι θυμάμαι, ο Δίας δεν είναι και μεγάλος σε ηλικία. Σε τόσο κακό χάλι ήταν τα δόντια του που έπρεπε να σκεφτείτε τον καθαρισμό;
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εγω όταν κάνω νάρκωση και συνέρχομαι ,κλαίω ασταμάτητα με λυγμούς και χωρίς λόγο και τουρτουρίζω από το κρύο Η αδελφή μου ξερνάει σαν τρελή και μία άλλη μου φίλη ξυπνάει μέσα σε μία ώρα και είναι έτοιμη για πάρτυ
Φαντάζομαι ότι και στα σκυλιά θα συμβάινει το ίδιο πράγμα Και το μαθάινουμε αυτό όταν τους κάνουμε νάρκωση τη πρώτη φορά
Αν χρειαστεί για κάποιο λόγο να του ξανακάνεις να΄ρκωση θα πρέπει να ενημερώσεις τον κτηνίατρό σου για τις αντιδράσεις του τη πρώτη φορά ώστε να ξέρει
Εδω από να΄ρκωση σε απλές αμυγδαλές έχουν πεθάνει άνθρωποι Η νάρκωση δεν είναι απλή υπόθεση ,είτε είναι ζώο είτε άνθρωπος ,απλά σε ένα νοσοκομείο ανθρώπινο τα μηχανήματα που υπάρχουν για να παρακολουθούν τον οργανισμό την ώρα που είναι ναρκωμένος δεν έχουν καμία σχέση με αυτά για τα σκυλιά η τις γάτες
Ευτυχώς που ο σκύλος συνήλθε και είναι καλά:):):):)
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν χρειαστεί να γίνει ξανά νάρκωση, συνηστώ να κάνετε εξετάσεις αίματος πρώτα.
Το "καμία παρενέργεια" ήταν ψέμα μεγάλο. Ενα μικρό ποσοστό των σκύλων (υπαρκτό όμως) δεν ξυπνάει ποτέ

Ο δικός μου δεν είχε σοβαρές παρενέργειες όσο ξυπνούσε αλλά τις επόμενες δύο μέρες κουνούσε το κεφάλι του πέρα-δώθε όταν τον έπιανε ο ύπνος.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Τα συμπτώματα αυτά δεν τα έχω ξανακούσει.

Σχετικά όμως με τον κτηνίατρο.

Ο κτηνίατρος αυτός χρειάζεται φυλακή. Μερικές μέρες κράτηση χρειάζεται και η βοηθός που σιχαινόταν να καθαρίσει, αν και το καθάρισμα στην προκειμένη περίπτωση ήταν το τελευταίο πράγμα που θα με απασχολούσε. Εγώ όπως θα μάζευα τα σκατά, θα τα πετούσα και πάνω της για να δικαιολογήσω και το μισθό της. Επειδή όμως οι διαδικασίες απόδοσης δικαιοσύνης στη χώρα μας είναι χρονοβόρες εγώ θα σκεφτόμουν πιο δραστικά μέτρα όπως να πάω να του ζητήσω καταρχήν τα ρέστα. Εάν αρχίσει τις μαλακίες και κάνει τον ψόφιο κοριό, θα έκανα σκηνή σε ώρες αιχμής στο ιατρείο για να δυσφημιστεί ο μαλάκας και να μην σταυρώσει πελάτη.

Διότι:

- Καθόταν άπραγος ενώ ο σκύλος ετοιμαζόταν για άλλα μέρη... Απαράδεκτο.
- "Πάρτε τον και φύγετε όταν συνέλθει". Δηλαδή, πάρτε τον εσείς να ξεψυχήσει στα χέρια σας για να αποποιηθώ εγώ κάθε ευθύνη κα εν πάση περιπτώσει να μην μπλέξω - χέστηκα για το σκυλί.
- "Η νάρκωση δεν έχει παρενέργειες": Μύθος -(πως λέμε "η σκύλα πρέπει να ζευγαρώσει μία φορά για να μην πάθει πυομήτρα"...?). Άραγε στο Γερμανία είναι μαλάκες που σε βάζουν να υπογράψεις χαρτί ότι συμφωνείς να γίνει νάρκωση?

Απαράδεκτος, ελεεινός, εγκληματίας, άχρηστος. Μην ξαναπάς παρά μόνο για να ζητήσεις εξηγήσεις γαι τη συμπεριφορά του, τις οποίες οφείλει να σου δώσει.

Σχετικά με τη νάρκωση. Η νάρκωση είναι ρίσκο και δεν την κάνουμε για ψύλλου πήδημα. Εάν μπορούμε να εξαντλήσουμε άλλες μεθόδους εναλλακτικές, το κάνουμε, ή τις εξετάζουμε πριν φτάσουμε στη νάρκωση. Δυστυχώς μερικοί κτηνίατροι χέστηκαν για το ρίσκο, οπότε την προτείνουν για ψύλλου πήδημα.

Την τελευταία φορά που με διαβεβαίω
σε κτηνίατρος ότι δεν τρέχει τίποτα με το να κάνουμε μέθη και μετά προνάρκωση - και παρότι τους είπα "βρε παιδιά είστε σίγουροι?" μυριζόμενη ότι κάτι δεν πολυπήγαινε καλά ή από προαίσθημα?" - έθαψα το σκύλο μου μερικές ώρες αργότερα. Για να βγάλουν ένα άγανο από το αυτί. Ο σκύλος μου πήγε 4,5 χρόνων από άγανο σε μία κυριλέ κτηνιατρική κλινική όπου μου χαμογελούσαν με συγκατάβαση όταν τους ρωτούσα επίμονα μήπως ήταν too much να φάει και την προνάρκωση. Μου πήρε δύο χρόνια να ξεφορτωθώ τις τύψεις που δεν επέμεινα τότε...

Όταν πήρα την Κάρλα, μετά από μερικές μέρες είχε ενόχληση στο αυτί - τελικά αποδείχτηκε ωτίτιδα. Πήρα λοιπόν τηλέφωνο σε κτηνιατρείο τρανό κι ονομαστό (ήθελα να τσεκάρω και να έχω και ένα δεύτερο καλό κτηνίατρο καβάντζα) για να κλείσω ραντεβού και να δουν το αυτί. Στο τηλέφωνο μου είπαν να μη φάει το σκυλί γιατί θα κάνουν νάρκωση (δεν θυμάμαι τι είδους νάρκωση είπαν). Τους ρώτησα πως προεξοφλούν ότι πρέπει να γίνει ντε και καλά να γίνει νάρκωση της όποιας μορφής, χωρίς να έχουν δει το σκύλο, μου είπαν ότι έτσι γίνεται και τους είπα "φχαριστώ πολύ - θα φάω γλάρο".

Ευτυχώς όμως υπάρχουν κτηνίατροι με αρχ...δια. Πήγα λοιπόν σε έναν τέτοιο (τον στάνταρ κτηνίατρό μου) ο οποίος εξέτασε το αυτί χωρίς νάρκωση - ο μάγος Χουντίνι ήταν? Ο ίδιος κτηνίατρος έχει εγχειρήσει την Κάρλα στο πόδι βγάζοντας ένα "κόμπο" με μέθη και τοπική νάρκωση στο πόδι. Την ίδια εγχείρηση έκανε άλλος κτηνίατρος πριν λίγες μέρες σε άλλο γαλλικό μπουλντόγκ 10 ετών (!) με πρόβλημα καρδιάς (δεν μπήκε ποτέ στη διαδικασία να ενημερώσει τον πελάτη για υπέρηχο καρδιάς) με ολική νάρκωση και μάλιστα όχι εισπνευστική! Ήξερε ότι η εισπνευστική ήταν περισσότερο ενδεδειγμένη για την περίπτωση αλλά επειδή δεν είχε ο ίδιος τον εξοπλισμό δεν ήθελε να στείλει τον πελάτη αλλού για να μην τον χάσει!

Λαμόγια!
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δεν το συζητώ,και μένα οι δικοί μου γιατροί δεν κάνουν νάρκωση εκτός αν είναι πιά πολύ σοβαρά ο σκύλος
Ο kEAGAN έκανε μία φορά νάρκωση , αλλά ελαφριά , ήταν ψιλοξύπνιος για να του ράψουν 47 δαγκωνιές και ο Τσούφι δεν ε΄χει κάνει ποτέ Και άγανο έχουμε βγάλει και ράψιμο στο πόδι ,χωρίς νάρκωση
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ναι, αλλά ο καθαρισμός δοντιών δε γίνεται χωρίς νάρκωση.

Κι εγώ υπέργραψα όταν ήταν να γίνει ολική νάρκωση στον Κούκη. Και με είχαν ρωτήσει αν έχει επιληψία, κάποια αρρώστια, αλλεργίες σε φάρμακα, και πολλά άλλα...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εμείς ευτυχώς δεν έχει χρειαστει να κάνουμε δόντια Τα δόντια τους είναι κάτασπρα ,ακόμα και του Τσούφι που είναι γέρος!!!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ναι, αλλά ο καθαρισμός δοντιών δε γίνεται χωρίς νάρκωση.

Κι εγώ υπέργραψα όταν ήταν να γίνει ολική νάρκωση στον Κούκη. Και με είχαν ρωτήσει αν έχει επιληψία, κάποια αρρώστια, αλλεργίες σε φάρμακα, και πολλά άλλα...
Δεν έχει χρειαστεί να κάνουμε. Ωστόσο πριςν 2 εβδομάδες η φιλενάδα μας γιαγιά-γκόλντεν έκανε καθαρισμό σε Καλαματιανό κτηνίατρο χωρίς νάρκωση (μαζί με grooming, καθαρισμό αυτιών κλπ. - κομπλέ σέρβις δηλαδή). Βέβαια πρόκειται και για σκύλο υπόδειγμα εν γένει... Σημασία έχει όμως ότι ο κτηνίατρος μπήκε στη διαδικασία να δοκιμάσει το σκυλί άνευ νάρκωσης.
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
ωραία πράγματα βλέπω..και θέλω να κάνω και στείρωση στον μικρό..

τουλάχιστον είναι εντάξει τώρα ο σκυλάκος ή του έχει μείνει κανένα κουσούρι?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν έχει χρειαστεί να κάνουμε. Ωστόσο πριςν 2 εβδομάδες η φιλενάδα μας γιαγιά-γκόλντεν έκανε καθαρισμό σε Καλαματιανό κτηνίατρο χωρίς νάρκωση (μαζί με grooming, καθαρισμό αυτιών κλπ. - κομπλέ σέρβις δηλαδή). Βέβαια πρόκειται και για σκύλο υπόδειγμα εν γένει... Σημασία έχει όμως ότι ο κτηνίατρος μπήκε στη διαδικασία να δοκιμάσει το σκυλί άνευ νάρκωσης.
Εξαρτάται βέβαια το σκύλο, οι περισσότεροι δεν κάθονται ήσυχοι.
Εμείς δεν κάναμε καθαρισμό, για την εγχείριση έγινε η νάρκωση (ολική).
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Εξαρτάται βέβαια το σκύλο, οι περισσότεροι δεν κάθονται ήσυχοι.
Εμείς δεν κάναμε καθαρισμό, για την εγχείριση έγινε η νάρκωση (ολική).
Συμφωνώ. Αλλά το θέμα είναι "ασχολείται ο κτηνίατρος με το αν χρειάζεται τη νάρκωση?" ή τη ρίχνει μία κι έξω, αφενός για να τη χρεώσει και αφετέρου για να μην ζοριστεί στη δουλειά του?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Συμφωνώ. Αλλά το θέμα είναι "ασχολείται ο κτηνίατρος με το αν χρειάζεται τη νάρκωση?" ή τη ρίχνει μία κι έξω, αφενός για να τη χρεώσει και αφετέρου για να μην ζοριστεί στη δουλειά του?
Συνήθως φαίνεται αν το σκυλί είναι αγχωμένο και αν γίνεται να κάτσει ήσυχο. Δεν ξέρω βέβαια πώς είναι ο Δίας. Αλλά όφειλε να ενημερώσει τους ανθρώπους πως η νάρκωση έχει παρενέργειες, ειδικά η ολική.
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Δεν είχα ίντερνετ το ΣΚ.

Ο Δίας είναι καλά ευτυχώς.

Ο καθαρισμός ήταν καλό να γίνει, δεν ήταν θέμα ζωής και θανάτου.
Κόκαλα του έδινα ελάχιστα, πλέον έχω ξεκινήσει BARF αργά αργά και ένας λόγος είναι τα δόντια.
Ο Δίας καθότι πρώην αδέσποτο είχε εξαρχής σε άσχημη κατάσταση τα δόντια του, ειδικά τα πίσω, σαν να μασούλαγε σίδερα, είναι ελαφρώς "φαγωμένα". 2 χρόνια ξηρά δεν ευνόησαν την κατάσταση. Συγκεκριμένα έχει 2 τρυγίες που πρέπει να παρακολουθούμε.

Πρόκειται για ένα πολύ ήσυχο σκυλί. Στον τακτικό κτηνίατρο που πάμε ουδέποτε χρειάστηκε νάρκωση έστω και τοπική ή φίμωτρο, ούτε καν βοήθεια δεν έχει ζητήσει ο γιατρός να τον κρατήσει ακίνητο και είναι 32 κιλά. Ακόμα και όταν του πήραν αίμα στις αρχές, και στις 2 ωτίτιδες που του καθαρίζαμε τα αυτιά, και στην μόλυνση στο μάτι, εμβόλια, χάπια, είναι ήρεμος.

Έχω τύψεις διότι κατάπια αμάσητα τα καλά λόγια πολλών ανθρώπων για το συγκεκριμένο ιατρείο και δεν μπήκα στην διαδικασία να κρίνω και μόνη μου, να τους απασχολήσω με πιο πολλές ερωτήσεις όπως κάνω συνήθως. Εγώ που γκρινιάζω να μην παίρνει κανείς ούτε depon αν γίνεται, πίστεψα ότι η νάρκωση δεν θα έχει καμία παρενέργεια.
Νοιώθω τύψεις διότι όσο περιμέναμε να πιάσει τον δία η ένεση μέθης, συζητούσαμε με τον κτηνίατρο ο οποιός είπε 2 "μαργαριτάρια" και πάλι δεν έδωσα βάση. Τυφλώθηκα από τους 2 βοηθούς με κατάλευκες ρόμπες, το πεντακάθαρο ιατρείο, την μεγάλη αίθουσα αναμονής και τα ακριβά μηχανήματα και δεν έδωσα βάση στο κυριότερο, τον κτηνίατρο.

Δεν με ρώτησαν αν έχει κάποια ασθένεια ή αν παίρνει φάρμακα, φυσικά αν υπήρχε κάποιο θέμα θα τους το έλεγα μόνη μου.

Berna, αυτό έκανε, κούνουσε το κεφάλι πέρα δώθε γρήγορα.

Αν ξέρει κανείς έχω μια απορία, εγώ έκανα μια μικρή επέμβαση το καλοκαίρι με μέθη, όχι νάρκωση, στους σκύλους γιατί δεν γίνεται κάτι τέτοιο?


ΥΓ: παλιά κορόιδεψα την μάνα μου που όταν είχε χρειαστεί ο Ρούντης εγχείριση για αφαίρεση κοκκιώματος είχε φάει τον κόσμο να βρει κτηνίατρο που θα την έκανε με ηρεμιστική ένεση και τοπική αναισθησία, και όντως τον βρήκε.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν ξέρει κανείς έχω μια απορία, εγώ έκανα μια μικρή επέμβαση το καλοκαίρι με μέθη, όχι νάρκωση, στους σκύλους γιατί δεν γίνεται κάτι τέτοιο?
Για να γίνει σωστά ο καθαρισμός πρέπει να είναι ανοιχτό το στόμα του σκύλου και ο σκύλος πρακτικά να μην κουνιέται. Δεν ξέρω πώς θα γινόταν αυτό χωρίς νάρκωση. Μια φορά στο ιατρείο είδα ένα πολύ ήσυχο σκυλάκι, έβγαλε ακτινογραφίες χωρίς να το ναρκώσουν (και γι'αυτές συνήθως χρειάζεται νάρκωση), αλλά όταν έπρεπε να του βγάλουν ένα δόντι και να γίνει καθαρισμός έγινε υπό ολική αναισθησία.

Δες και εδώ

http://vetmedicine.about.com/od/caninehealthdogs/f/FAQ_dentalanes.htm
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf