Νέα ''μαμά'' μαλτέζ στον ορίζοντα!


mariunas13

Active Member
6 Ιανουαρίου 2021
37
35
34
Καλησπέρα σε όλες και όλους! Ελπίζω να είστε καλά εσείς και τα μωρά σας. Μέσα στο 2021 θα γίνω ΄΄μαμά΄΄ ενός μαλτέζ και ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα.
Αρχικά θέλω να μου πείτε από τις εμπειρίες σας αν διαλέγω εγώ το φύλο του μωρού ή ο εκτροφέας(ερωτήθηκα από τους εκτροφείς που μίλησα τι προτιμώ), αλλά ειλικρινά δεν ξέρω οπότε είπα να το αφήσω για τον εκτροφέα, έκανα καλά;
Δεύτερον θέλω να σας ρωτήσω εάν τα κόκκινα δάκρυα στο μαλτέζ είναι θέμα καθαριότητας, διατροφής και γενικά τρόπου ζωής ή θέμα γονιδίων, διότι μου είπαν ότι αν πάρω από εκτροφείο δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. (κτηνίατρος μου το είπε, όχι εκτροφέας).
Τέλος περιμένω κάθε συμβουλή και γνώμη σας για όλα!!
Σας πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
Υ.Γ.(1): Ζητώ συγγνώμη εάν έχω βάλει το θέμα σε λάθος κατηγορία, αλλά είμαι νέα χρήστης εδώ και είναι το πρώτο θέμα που ανοίγω.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Με το καλό να υποδεχθείτε το σκυλάκι σας. Το φύλλο δεν έχει να κάνει με τον εκτροφέα αλλά με το τι θέλετε εσείς. Όταν λέτε εκτροφέα φαντάζομαι πως αναφέρεστε σε κάποιον ο οποίος έχει εμπειρία με την φυλή, σοβαρή γνώση αυτής, σκυλιά στο πρότυπο και φυσικά παρέχει τις απαραίτητες εξετάσεις υγείας των προγόνων.

Για κόκκινα δάκρυα μπορούν να σας απαντήσουν οι κατέχοντες μαλτεζ, εγώ δεν κατέω πράμα. Το σίγουρο είναι πως ο Κυνοτρόφος ( αν είναι τοιούτος ) ξέρει να απαντήσει.

* Τα σκυλιά δεν είναι μωρά ή παιδιά.
 


mariunas13

Active Member
6 Ιανουαρίου 2021
37
35
34
Με το καλό να υποδεχθείτε το σκυλάκι σας. Το φύλλο δεν έχει να κάνει με τον εκτροφέα αλλά με το τι θέλετε εσείς. Όταν λέτε εκτροφέα φαντάζομαι πως αναφέρεστε σε κάποιον ο οποίος έχει εμπειρία με την φυλή, σοβαρή γνώση αυτής, σκυλιά στο πρότυπο και φυσικά παρέχει τις απαραίτητες εξετάσεις υγείας των προγόνων.

Για κόκκινα δάκρυα μπορούν να σας απαντήσουν οι κατέχοντες μαλτεζ, εγώ δεν κατέω πράμα. Το σίγουρο είναι πως ο Κυνοτρόφος ( αν είναι τοιούτος ) ξέρει να απαντήσει.

* Τα σκυλιά δεν είναι μωρά ή παιδιά.
Καλημέρα σας!! Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας και για το χρόνο σας. Ναι-ναι εκτροφέας εννοώ, τον σωστό. Έψαξα να βρω όλους στην Ελλάδα, μίλησα με όσους περισσότερους μπορούσα και κατέληξα στο πιο ηθικό και σωστό εκτροφείο με βάση την κρίση μου και όσα έχω διαβάσει το forum ειλικρινά με βοήθησε σε αυτό, από όλα όσα είχα διαβάσει να μπορώ να επιλέξω σωστά. Περιμένω την άρση των μέτρων να τους επισκεφθώ. Όσο για το φύλο, στην οικογένειά μου είχαμε σκυλάκια, αλλά ήταν τα περισσότερα αρσενικά με αποτέλεσμα να μην έχω πείρα στα θηλυκά. Έχετε δίκαιο για τα δάκρυα.
Προς θεού μην νομίζετε ότι θεωρώ τα σκυλιά μωρά ή παιδιά πέρα από την έννοια ότι πρέπει να είμαστε εξίσου υπεύθυνοι απέναντί τους.
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι. Καλή σας συνέχεια.
 
  • Like
Reactions: ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Με το καλό να πάτε στον εκτροφέα. Χαίρομαι που οι οποίες συμβουλές του φόρουμ βάζουν τους υποψηφίους σε προβληματισμό.

Μην διστάσεις να ρωτήσεις τον εκτροφέα για ο,τι σε απασχολεί. Δεν τον επιλέγουμε για τα όμορφα μάτια του ούτε για τα όμορφα σκυλιά του. Επάνω κατά επάνω να είσαι.
 
  • Love
Reactions: mariunas13


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα,
με το καλό να σου έρθει ο καινούριος φίλος σου. Το θέμα των δακρύων είναι πολύ σύνθετο.
Μπορεί να είναι οφθαλμολογικό και να χρειάζεται κάποια διόρθωση ή θεραπεία, μπορεί να έχει να κάνει με την αλλαγή δοντιών και να σταματήσει μετά, μπορεί να έχει σχέση με κάποια αλλεργία ή μπορεί να κάνει με βακτήρια ή μύκητες. Πρέπει πρώτα να αφαιρεθεί η αιτία και μετά χρειάζεται σωστή καθημερινή περιποίηση για να μη φαίνεται ο αντιαισθητικός χρωματισμός της περιοχής κάτω από τα μάτια.
Πιστεύω ότι εφόσον βρήκες τον σωστό εκτροφέα, θα σου τα εξηγήσει όλα αυτός.
 
  • Love
Reactions: mariunas13


mariunas13

Active Member
6 Ιανουαρίου 2021
37
35
34
Με το καλό να πάτε στον εκτροφέα. Χαίρομαι που οι οποίες συμβουλές του φόρουμ βάζουν τους υποψηφίους σε προβληματισμό.

Μην διστάσεις να ρωτήσεις τον εκτροφέα για ο,τι σε απασχολεί. Δεν τον επιλέγουμε για τα όμορφα μάτια του ούτε για τα όμορφα σκυλιά του. Επάνω κατά επάνω να είσαι.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και για την σπουδαία συμβουλή, διότι ήμουν στο τώρα διστακτική και σκεφτόμουν να μην ρωτάω πολλά και κουράσω πέρα από τις πρώτες φορές που μιλήσαμε για να συζητήσουμε επειδή είχα ρωτήσει αρκετά ήδη σκέφτηκα να μην κουράσω πολύ. Βέβαια εδώ να πω ότι δεν υπήρχε θέμα από την εκτροφέα και είχε όντως διάθεση να μου εξηγήσει τα πάντα.
Ειλικρινά ευχαριστώ για το χρόνο και τη διάθεση για βοήθεια.
 


mariunas13

Active Member
6 Ιανουαρίου 2021
37
35
34
Καλησπέρα,
με το καλό να σου έρθει ο καινούριος φίλος σου. Το θέμα των δακρύων είναι πολύ σύνθετο.
Μπορεί να είναι οφθαλμολογικό και να χρειάζεται κάποια διόρθωση ή θεραπεία, μπορεί να έχει να κάνει με την αλλαγή δοντιών και να σταματήσει μετά, μπορεί να έχει σχέση με κάποια αλλεργία ή μπορεί να κάνει με βακτήρια ή μύκητες. Πρέπει πρώτα να αφαιρεθεί η αιτία και μετά χρειάζεται σωστή καθημερινή περιποίηση για να μη φαίνεται ο αντιαισθητικός χρωματισμός της περιοχής κάτω από τα μάτια.
Πιστεύω ότι εφόσον βρήκες τον σωστό εκτροφέα, θα σου τα εξηγήσει όλα αυτός.
Καλησπέρα!! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας για να μου απαντήσετε. Δυστυχώς μετά από τις συζητήσεις που είχα με την εκτροφέα και επειδή δεν ήθελα να ενοχλώ συνέχεια δεν τη ρώτησα, αλλά θα το κάνω για να γνωρίζω και για αυτό πριν πάρω το σκυλάκι. Θα ήθελα να ρωτήσω και τη δική σας άποψη για το φύλο του κουταβιού. Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι, καλή σας συνέχεια.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλή ημέρα.. επειδή στο χώρο της συγκεκριμένης φυλής υπάρχουν εκτροφείς κι εκτροφείς...
ανυπομονώ να μάθω το επίσημο όνομα του κουταβιού σου... κοινώς την επωνυμία του εκτροφείου...
αλλιώς το ονοματεπώνυμο της εκτροφέας σου...
ίσως θα σε βοηθούσαμε περισσότερο στο τι πρέπει να προσέξεις και τι να ρωτήσεις.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα!! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας για να μου απαντήσετε. Δυστυχώς μετά από τις συζητήσεις που είχα με την εκτροφέα και επειδή δεν ήθελα να ενοχλώ συνέχεια δεν τη ρώτησα, αλλά θα το κάνω για να γνωρίζω και για αυτό πριν πάρω το σκυλάκι. Θα ήθελα να ρωτήσω και τη δική σας άποψη για το φύλο του κουταβιού. Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι, καλή σας συνέχεια.
Αν με ρωτάς ποιο φύλο θα διάλεγα εγώ, τώρα χωρίς δεύτερη σκέψη θα έλεγα αρσενικό. Αλλά αυτό αφορά μόνο τη δική μου φυλή και αν είχα μόνο ένα σκυλί. Με τα μαλτεζάκια δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία αλλά μόνο και μόνο για αισθητικούς λόγους θα διάλεγα κοριτσάκι (τα κίτρινα σημάδια από τα ούρα δεν φεύγουν εύκολα από το λευκό μαλλί).
 


mariunas13

Active Member
6 Ιανουαρίου 2021
37
35
34
καλή ημέρα.. επειδή στο χώρο της συγκεκριμένης φυλής υπάρχουν εκτροφείς κι εκτροφείς...
ανυπομονώ να μάθω το επίσημο όνομα του κουταβιού σου... κοινώς την επωνυμία του εκτροφείου...
αλλιώς το ονοματεπώνυμο της εκτροφέας σου...
ίσως θα σε βοηθούσαμε περισσότερο στο τι πρέπει να προσέξεις και τι να ρωτήσεις.
Καλησπέρα και καλή εβδομάδα, εύχομαι! Το κουτάβι θα το πάρω περίπου προς το τέλος της χρονιάς, απλά ήθελα όσο πιο νωρίς να μιλήσω με τα εκτροφεία για να δω τι γίνεται και αν υπάρχουν λίστες αναμονής, το χρόνο αναμονής και όλα αυτά. Με βάση όσα έψαξα και άκουσα κατέληξα στη Phoeliada Maltese (ελπίζω να μην πειράζει που το γράφω εδώ). Περιμένω με χαρά τις συμβουλές σας!!! Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


mariunas13

Active Member
6 Ιανουαρίου 2021
37
35
34
Αν με ρωτάς ποιο φύλο θα διάλεγα εγώ, τώρα χωρίς δεύτερη σκέψη θα έλεγα αρσενικό. Αλλά αυτό αφορά μόνο τη δική μου φυλή και αν είχα μόνο ένα σκυλί. Με τα μαλτεζάκια δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία αλλά μόνο και μόνο για αισθητικούς λόγους θα διάλεγα κοριτσάκι (τα κίτρινα σημάδια από τα ούρα δεν φεύγουν εύκολα από το λευκό μαλλί).
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ τόσο για την κατάθεση της δικής σας επιλογής όσο και για τη συμβουλή για την λευκή τρίχα και τα σημάδια. Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να καθίσω να το σκεφτώ πολύ αυτό το θέμα και να το συζητήσω με την εκτροφέα. Ειλικρινά ευχαριστώ πολύ από καρδιάς.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf