Νέα ξηρά τροφή


apostolosx

Member
11 Δεκεμβρίου 2020
21
7
36
Χρόνια πολλά με υγεία !

Το κουταβάκι μου πλέον είναι 7 μηνών, περίπου 10kg, και θέλω να του αλλάξω την τροφή κυρίως λόγω τιμής αλλά και μηδαμινής διαθεσιμότητας σε καταστήματα.

Η τροφή που τρώει τώρα είναι η Primordial Dog Puppy Chicken & Sea Fish που μας έχει βολέψει αρκετά καλά θα έλεγα.

Υπάρχει κάποια άλλη που να είναι εξίσου ποιοτική αλλά φθηνότερη; Κοιτούσα για τη Viozois αλλά παρόλο που διαβάζω καλά σχόλια , είμαι λίγο δύσπιστος γιατί θεωρώ ότι είναι πολύ οικονομική για την ποσότητα που δίνει (~25€ -> 15kg).

Αξίζει τελικά να αλλάξω τροφή ή να παραμείνω με την ίδια μέχρι να ενηλικιωθεί;
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Χρόνια πολλά και σ εσένα
Εγώ στη θέση σου δεν θα άλλαζα. Αν ειδικά δεν έχει πρόβλημα το σκυλί, γιατί ν' αλλάξεις; Μπορείς να παραγγέλνεις την τροφή απ το internet αν δυσκολεύεσαι να τη βρεις. Αν είναι θέμα τιμής, εκεί δεν μπορώ να πω κάτι, το πορτοφόλι του καθενός είναι δικό του θέμα. Η τροφή η δεύτερη όμως εμένα δεν μου άρεσε..καθόλου τολμώ να πω...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.778
Χρόνια πολλά με υγεία !

Το κουταβάκι μου πλέον είναι 7 μηνών, περίπου 10kg, και θέλω να του αλλάξω την τροφή κυρίως λόγω τιμής αλλά και μηδαμινής διαθεσιμότητας σε καταστήματα.

Η τροφή που τρώει τώρα είναι η Primordial Dog Puppy Chicken & Sea Fish που μας έχει βολέψει αρκετά καλά θα έλεγα.

Υπάρχει κάποια άλλη που να είναι εξίσου ποιοτική αλλά φθηνότερη; Κοιτούσα για τη Viozois αλλά παρόλο που διαβάζω καλά σχόλια , είμαι λίγο δύσπιστος γιατί θεωρώ ότι είναι πολύ οικονομική για την ποσότητα που δίνει (~25€ -> 15kg).

Αξίζει τελικά να αλλάξω τροφή ή να παραμείνω με την ίδια μέχρι να ενηλικιωθεί;
Φαντάζομαι ενα δεκακιλο σκυλάκι κανει να φαει 2 μήνες το 12κιλο? Δηλαδη βγαινει κανα 30 το μηνα . Οι φτηνοτερες τροφες θελουν και μεγαλυτερες ποσοτητες δε θα γλιτωσεις και πολλα. Μη πας σε κατι τοσο φτηνο και χαμηλα ποιοτικα μετα απο την καλη τροφη. Ασε που εχοντας συνηθισει grain free λογικα δε θα του κατσει και τοσο καλα μια εντελως φτηνη

Απο το ιδιο κατάστημα σε ελαφρως φτηνότερη και χωρις σιτηρα (Low grain) εχω δοκιμάσει την vivere (καπου στα 50-55 το 12κιλο) ειναι συμπαθητικη. Απο διαθεσιμοτητα παλι μονο εκει την βρίσκεις,
Αλλιως κοιτα σε Brit (εχει διαφορες σειρες με διαφορα κοστη) την βρίσκεις σχετικα πιο ευκολα και ειναι πιο οικονομική απο Primordial και αξιοπρεπης.
 
  • Like
Reactions: ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Λίγο δύσπιστος ; Ρίξε μια ματιά στο site της Viozois. Αν θυμάμαι σωστά παράγουν και λιπάσματα από απόβλητα.

Στην τελική πάρε farmina team breader ή δες ποια δικά σου έξοδα μπορείς να περιορίσεις ώστε να έχεις την δυνατότητα να προσφέρεις κάτι καλύτερο στο σκυλί.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf