Νέο κουτάβι στο σπίτι με ενήλικο σκύλο


myrtwmor

Member
30 Ιουλίου 2022
11
0
34
Καλημέρα σας!
Θα ήθελα την συμβουλή όσων έχουν παρόμοια εμπειρία ή σκύλο εμπειρία γενικά !!
Υιοθετήσαμε πριν δυο μέρες ένα θηλυκό κουτάβι το όποιο είναι 52 ημερών. Παράλληλα έχουμε ήδη στο σπίτι τον βιολογικό αδερφό της ο οποιος είναι 2μιση χρόνων και στειρωμένος.
Ο μεγάλος είναι μικρόσωμος και πολύ καλός χαρακτήρας, υπάκουος αλλά δυστυχώς φέρουμε μεγάλη ευθύνη που δεν τον κοινωνικοποίησαμε ποτέ όπως έπρεπε.. ήταν από μωρό πολύ φοβισμένο και εμεις ήμασταν πάντα υπερπροστατευτικοί και κατά πάνω του!!
Το αποτέλεσμα τώρα είναι να είναι πολύ στεναχωρημένος και να φοβάται… το κουτάβι!! Δεν θέλει επαφή μαζί της και συνεχώς απομακρύνεται…
Αν η μικρή πάει προς το μέρος του να παίξει παρατάει και το παιχνίδι του και τρέχει προς το μέρος μας για προστασία..

Πως θα μπορούσα να το διορθώσω αυτό και να τον βοηθήσω να εξοικειωθεί με το νέο κουτάβι;

σας ευχαριστώ
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Καλωσήρθατε.
Όταν φέρνουμε 2ο σκυλί στο σπίτι πρέπει να ακολουθούμε κάποια πρωτόκολλα ώστε ο παλιός σκύλος να μην αισθάνεται "ριγμένος". Π.χ. Ταίζουμε (πάντα ξεχωριστά) πρώτα τον παλιό και μετά τον νέο. Χαιδεύουμε πρώτα τον παλιό και μετά τον νέο. Ακόμη, αγνοούμε τον νέο σε κάποιες περιπτώσεις δείχνοντας στον παλιό ότι δεν κινδυνεύει η θέση του και ότι πρέπει να εξακολουθεί να νιώθσει ασφάλεια.

Το κουτάβι καλό θα ήταν να μείνει άλλη μια βδομάδα με την μάνα του, να κλείσει εκεί τις 60 ημέρες, δεν μπορούσε να το κρατήσει άλλο αυτός που είχε τα κουτάβια; Τι σκυλί είναι παρεμπιπτόντως;

Όταν λέτε ότι είναι βιολογικά αδέρφια, εννοούμε από την ίδια μάνα και πατέρα; Είναι από εκτροφείο, το αγοράσατε ή αδέσποτο κλπ.?
 
  • Like
Reactions: myrtwmor


myrtwmor

Member
30 Ιουλίου 2022
11
0
34
Καλώς σας βρήκα !
ναι σε αυτά τα πλαίσια κινούμαστε που περιγράφετε.. προσπαθούμε να βρούμε κ εμείς νεες ισορροπίες ώστε να μοιραστεί σταδιακά ο χρόνος ανάμεσα στα δυο με τον καιρό.. όποτε στα πλαίσια αυτά θα εξοικειωθεί με τον καιρό και ο μεγάλος και δεν θα τη φοβάται ή τουλάχιστον να την ενέχεται..;
Είναι ημιαιμακι μικρόσωμο. Μοιάζει με γκριφον. Τον πατέρα δεν τον ξέρουμε, σε κανένα από τα δυο. Η μαμά μένει σε αυλή σε χωριό της επαρχίας και την έχουν αστειρωτη δυστυχώς ( κάναμε μια νύξη για αυτό το θέμα να το σκεφτούν να την στειρώσουν)

είχα ρωτησει εκπαιδευτή και μου είχε πει μεταξύ 50-60 ημερών μπορούμε να την πάρουμε. Δεν γνώριζα ότι καλό είναι μετά τις 60μερες
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
365
246
dog-place.blogspot.com
αν υπαρχει, βαλτε το κουταβι σε crate και ριξτε λιχουδιες τριγυρω για να φαει ο μεγαλος, για να συσχετισει το κουταβι με φαγητο, αλλα και για να το συνηθισει και να ξεθαρρεψει.
 
  • Like
Reactions: myrtwmor


myrtwmor

Member
30 Ιουλίου 2022
11
0
34
αν υπαρχει, βαλτε το κουταβι σε crate και ριξτε λιχουδιες τριγυρω για να φαει ο μεγαλος, για να συσχετισει το κουταβι με φαγητο, αλλα και για να το συνηθισει και να ξεθαρρεψει.
Ναι έχουμε δυο crate. Για να το συνδεσει με κάτι θετικό δηλαδή..γιατί για την ώρα τη φοβάται πολύ και δεν την θέλει.. θα το δοκιμάσω.. αν και λίγο δύσκολο γιατί τρώει μόνο barf λόγω τροφικής αλλεργίας


ευχαριστώ πολυ
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
365
246
dog-place.blogspot.com
μπορειτε να φτιαξετε δικες σας λιχουδιες, 250 γρ νιφαδες βρωμης, 500γρ συκωτι κοτοπουλο, 1 κουταλια της σουπας ελαιολαδο, στο μπλεντερ να γινουν παχυρευστη μαζα, σε ταψι αναμεσα σε 2 λαδοκολλες, απλωστε με τον πλαστη στο επιθυμητο παχος, ψηστε για 30 λεπτα, αφηστε να κρυωσει, κοψτε με το χερι σε μικροτερα κομματια, φυλαξτε στην καταψυξη και βγαλτε οποτε θελετε, ξεπαγωνουν πολυ γρηγορα.
 
  • Love
Reactions: myrtwmor


myrtwmor

Member
30 Ιουλίου 2022
11
0
34
μπορειτε να φτιαξετε δικες σας λιχουδιες, 250 γρ νιφαδες βρωμης, 500γρ συκωτι κοτοπουλο, 1 κουταλια της σουπας ελαιολαδο, στο μπλεντερ να γινουν παχυρευστη μαζα, σε ταψι αναμεσα σε 2 λαδοκολλες, απλωστε με τον πλαστη στο επιθυμητο παχος, ψηστε για 30 λεπτα, αφηστε να κρυωσει, κοψτε με το χερι σε μικροτερα κομματια, φυλαξτε στην καταψυξη και βγαλτε οποτε θελετε, ξεπαγωνουν πολυ γρηγορα.
:oops:o_Oευχαριστώ παρά πολύ για την ιδέα !!!!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Η μαμά μένει σε αυλή σε χωριό της επαρχίας και την έχουν αστειρωτη δυστυχώς ( κάναμε μια νύξη για αυτό το θέμα να το σκεφτούν να την στειρώσουν)
Γειά σου και από δω!
Με αφορμή το άλλο σου πρόβλημα, είπα να μπω να δω, αν έχεις κάνει παρουσίαση της μπέμπας!
Και βλέπω μετά λύπης μου, ότι εξακολουθείς όμως κι εσύ, να επιβραβεύεις την ιδιοκτήτρια της σκυλίτσας, που την αφήνει προφανώς συνεχώς, να γεννοβολάει και μάλιστα προβληματικά σκυλάκια. Οσο βρίσκει "πελατάκια" σαν κι εσένα, να την ανακουφίζουν από τα προβληματάκια της, γιατί να σταματήσει να το κάνει; Τι "δυστυχώς" και "νύξη" και να' χαμε να λέγαμε;
 
  • Like
Reactions: Orjo


myrtwmor

Member
30 Ιουλίου 2022
11
0
34
Γειά σου και από δω!
Με αφορμή το άλλο σου πρόβλημα, είπα να μπω να δω, αν έχεις κάνει παρουσίαση της μπέμπας!
Και βλέπω μετά λύπης μου, ότι εξακολουθείς όμως κι εσύ, να επιβραβεύεις την ιδιοκτήτρια της σκυλίτσας, που την αφήνει προφανώς συνεχώς, να γεννοβολάει και μάλιστα προβληματικά σκυλάκια. Οσο βρίσκει "πελατάκια" σαν κι εσένα, να την ανακουφίζουν από τα προβληματάκια της, γιατί να σταματήσει να το κάνει; Τι "δυστυχώς" και "νύξη" και να' χαμε να λέγαμε;
Ορίστε ; Ποιον ακριβώς επιβράβευσα ;;;; Κι από που προκύπτει ότι είμαι πελατάκι ;;; Και από που προκύπτουν τα προβληματικά σκυλιά ;;;;;
το επιθετικό ύφος πίσω από το πληκτρολόγιο άλλου. άμα ψάχνεις να βγάλεις τα σπασμένα σου σε ψυχολόγο όχι σε αγνώστους.
Προσπαθώ μα βρω άκρη για την εκπαίδευση του σκύλου μου και ψάχνομαι για το καλύτερο δυνατό. Μα σε φόρουμ μα σε εκπαιδευτές οποία πηγή έχω.
το ότι παντού υπάρχει ένας κ μια να κράζει στο πουθενά αναμενόμενο.
Αν έχεις να μου πεις λοιπόν τίποτα σοβαρό για αυτό που ρωτάω εδώ είμαι να το ακούσω αλλά με ευγένεια κ σεβασμό την επόμενη φορα.
Όσον αφορά τη παρουσίαση των δυο μου σκυλιών πολύ ευχαρίστως να το κάνω δεν το γνώριζα καν ότι γίνεται ούτε πως γίνεται ούτε ότι υπάρχει τέτοιος κανονισμός στο φόρουμ.
Αφού είχες τη «καλοσύνη» να επιτεθεις πρώτου αναλογιστείς αν ο άλλος είναι νέο μέλος καλό θα ήταν πρώτα να εξηγήσεις προτού παρεξηγήσεις…. Φιλικά το λέω γιατί τα νεύρα γερνάνε.. ψυχή κ μυαλό
 


myrtwmor

Member
30 Ιουλίου 2022
11
0
34
Και κάτι τελευταίο στα παλιά μου τα παπούτσια όλο το επιθετικό σου στυλακι αυτό που είναι εξοργιστικό αλλά δείχνει το τι κουβαλάς είναι να μιλάς για ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ (;;;; ) σκυλιά!!!!! Λες και είναι αντικείμενα λες κ πήρες ανταλλακτικά αυτοκινήτου μαϊμού κ σου βγήκαν προβληματικά !!!!!!!! Οι ψυχές αυτές κ για την ακρίβεια οι δικές μου ψυχές