Νέο μέλος frosita






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.744
Καλώς ήρθες κι από μένα :)
Nα είσαι καλά και να τα φροντίζεις όλα, το άλογο στην φωτο είναι υπέροχο , να σου ζήσει και η μικρή και υπομονή! :D
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Να τα χαιρεσαι εχεις 2 απο τις μεγαλες αγαπες μου...να περνατε παντα υπεροχα!!!
 


frosita

Well-Known Member
11 Μαρτίου 2009
60
6
Κιλκίς
Ευχαριστώ πολύ όλους!!!! Ότι πληροφορίες μπορείτε να μου δώσετε σε σχέση με την καθημερινή συμβίωση με pincher είναι φυσικά ευπρόσδεκτες. Έχω ένα γείτονα που με βοηθάει αρκετά, καθώς έχει ένα ενήλικο πινσεράκι, αλλά θα με πυροβολήσει αν ξανακούσει άλλη μια φορά "και ο Blacky έκανε έτσι;" ή "θα κάνει για πάντα αυτό;" :p
 


frosita

Well-Known Member
11 Μαρτίου 2009
60
6
Κιλκίς
Επίσης αν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος στα παρακάτω ερωτήματα θα ήμουν υπόχρεη:
1. Μπορώ με κάποιον τρόπο (σταδιακή έκθεση σε συγκεκριμένο περιβάλλον π.χ.) να την κάνω να συνηθίσει στις χαμηλές θερμοκρασίες, έστω με ένα "κουβερτάκι" π.χ χιονισμένο βουνό το χειμώνα ή είναι εκ φύσεως αδύνατο να ακολουθεί σε τέτοιες δραστηριότητες;
2. Δείχνει ακούραστη και για την ηλικία της και για το μέγεθός της αλλά θα μπορέσει να ανταποκριθεί σε ένα ρυθμό ζωής που θα περιλαμβάνει μπορεί και 12 ώρες εκτός σπιτιού ή θα πάθει υπερκόπωση κάποια στιγμή; Το τελευταίο μικρόσωμο σκυλάκι που είχα (μας άφησε το 2008) ήταν "σπιτόγατος", δεν απολάμβανε τις βόλτες και κουραζόταν πολύ εύκολα. (Εννοείται πως δεν κάνουμε 12 ώρες βόλτα, απλά τα σκυλιά μας έρχονται μαζί μας σε όλες τις δραστηριότητες μας.
3.Το τρίχωμά της έχει την τάση να αραιώνει προς τα κάτω (λαιμός, εσωτερικό μηρών, κοιλιακή χώρα) αλλά και στο σημείο έκφυσης των αφτιών. Ο κτηνίατρος είπε ότι "είναι φυσιολογικό, από τη γέννα, θα πυκνώσει το τρίχωμά της στα σημεία αυτά καθώς μεγαλώνει, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα". Δεν βρήκα κάποια σχετική αναφορά σε ασθένειες των pincher στο διαδίκτυο όταν αποφάσισα να το ψάξω λίγο παραπάνω. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν εμπιστεύομαι τις γνώσεις των γιατρών, κάθε άλλο, απλά αν είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία, θα βοηθούσε να άκουγα από κάποιον ακόμα "ναι ισχύει περνάει" ή "πάρε και δεύτερη γνώμη γιατρού"
Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Καλησπερα και απο μενα. Τι αυταρες σαν ρανταρ ειναι αυτες που βλεπουμε;
Και τι παραδεισιακες συνθηκες στο χωρο; Νερακια, ποταμακια, βραχακια, χορταρακια, σκυλακια...:cool:

Τωρα οσον αφορα τις ερωτησεις σου, θα περιμενω και εγω να δω τις απαντησεις...:D

Και παλι να χαιρεσαι τα ζωα σου, και να περνατε καλα!
 
Last edited:


frosita

Well-Known Member
11 Μαρτίου 2009
60
6
Κιλκίς
Το παραδεισένιο περιβάλλον είναι το Πάρκο του Φωκά στη Θεσσαλονίκη όπου έκανε την 1η μεγάλη βόλτα της (μέχρι τη λήξη του 1ο κύκλου εμβολίων έβγαινε μόνο στον κήπο). Το άλλο σκυλάκι είναι ο Μόρτης, 2 ετών και πλέον, δικός μας και αυτός :)
 




frosita

Well-Known Member
11 Μαρτίου 2009
60
6
Κιλκίς
Καλησπερα και απο μενα. Τι αυταρες σαν ρανταρ ειναι αυτες που βλεπουμε;
Και τι παραδεισιακες συνθηκες στο χωρο; Νερακια, ποταμακια, βραχακια, χορταρακια, σκυλακια...:cool:

Τωρα οσον αφορα τις ερωτησεις σου, θα περιμενω και εγω να δω τις απαντησεις...:D

Και παλι να χαιρεσαι τα ζωα σου, και να περνατε καλα!
Λοιπόν μετά από τόσο καιρό έχω 2 στις 3 απαντήσεις (μήπως πρέπει να ανοίξω νέο θέμα???)
1. Είναι ένα πολύ "κρυουλιάρικο" σκυλάκι. Κρυώνει ακόμα και μέσα στο δωμάτιο που έχω το Α/C ανοιχτό για τον Μόρτη. Σίγουρα δεν θα έρθει ποτέ μαζί μας στο χιονοδρομικό η μικρή! Θα ανοίξω ένα νέο θέμα μόλις βρω την αντίστοιχη συζήτηση για το "κουβερτάκι" που επιλέξαμε για το χειμώνα. Νομίζω έχει πάρει το μάτι μου ένα θέμα για τα ρουχαλάκια σκύλων.
3. Το τρίχωμα της έστρωσε. Πύκνωσε και μεγάλωσε σε εκείνα τα σημεία σταδιακά οπότε μάλλον δεν υπήρξε στ' αλήθεια λόγος να ανησυχώ.
Για το ερώτημα 2 επιφυλάσσομαι ακόμα!

@mareco Ποτέ δεν σας έχασα!!! Μπορεί να μην γράφω τακτικά, αλλά είμαι φανατική αναγνώστρια. Απλά είναι τόσο κατατοπιστικές οι απαντήσεις και οι χρήστες εδώ βοηθούν τόσο πολύ, που αφενός η άποψή μου καλύπτεται συνήθως από τα υπόλοιπα ποστς και αφετέρου μπορώ να βρω σχεδόν πάντα ένα προηγούμενο θέμα που να καλύπτει τις απορίες μου!

Και με την ευκαιρία να σας ευχαριστήσω και πάλι όλους για τα καλά σας λόγια αλλά κυρίως για τις συμβουλές και την υπομονή σας.
Το Forum μας είναι αναντικατάστατο!
 


tasoulap

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2011
189
1
Ano Liosia, Athens, Attikis
Μα πόσο όμορφα ζεις και τι ωραία που περνάς με τα ζωάκια σου! Πόσο σε ζηλεύω δεν λέγεται!!! :D:D:D
Να χαίρεσαι τα ζωάκια σου και σου εύχομαι να περνάς πάντα τόσο όμορφα μαζί τους. Ζεις ένα όνειρο που έχουν πολλοί από εμάς και που, δυστυχώς, οι συνθήκες δεν επιτρέπουν να το υλοποιήσουμε.

Να είστε όλοι σας καλά! :)

Υ.Γ. Κουκλάκι το πινσεράκι σου αλλά ο Μόρτης είναι όλα τα λεφτά!!! :D:D
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.744
Καλώς ήρθες !!! Υπέροχα ολα σου τα ζώα, να χαίρεσαι τον κουτάβι σου και να κανείς και καμία βόλτα παραπάνω για εμάς τους εγκλωβισμένους στις πόλεις! Τι όμορφη που είναι η σχέση που αναπτυσεται ανάμεσα σε έναν σκύλο και ένα άλογο!!!
 


frosita

Well-Known Member
11 Μαρτίου 2009
60
6
Κιλκίς
2011-2023! Χαίρομαι που ξαναβρίσκω το forum μετά από τόσα χρόνια!!! Έχει φτάσει σε άλλο επίπεδο! Ειμαι σιγουρη πως τα μέλη συνεχίζουν να συμβάλουν στην ενημέρωση όλων των σκυλό-φιλων. Καλώς σας ξαναβρήκα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3