Νέο μέλος!


annie_

Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
8
0
35
Sykies@Salonika
Hello σε όλους!Είμαι νέα κι εγώ στο φόρουμ,το οποίο βρηκα τυχαία,αλλά μ'άρεσε το περιεχόμενο του κι έτσι γραφτηκα!:)
Δυστυχώς εγώ δεν έχω δικό μου σκύλο,αν και ανέκαθεν είχα μια τρέλα με τα σκυλιά(και όχι μόνο γενικά με ότι είδους ζωάκι υπάρχει)!
Βέβαια τους τελευταίους μήνες υπάρχει ένα σκυλάκι στη ζωή μου,ένα δαλματίας το οποίο είναι του φίλου μου.Η Ρόζυ είναι ένα καθαρόαιμο Δαλματίας από μητέρα "Ελληνίδα" και πατέρα "Ρουμάνο"!Είναι τώρα 6 μηνών και κάτι ημερών και την χάρισαν στην οικογένεια του φίλου μου όταν ήταν μόλις 40 ημερών!Από την πρώτη στιγμή που την πήραν ήμουν κι εγω μαζί της και με βλέπει σαν μέλος της οικογένειας της!!Γιατί απ'την πρώτη στιγμή ήμουν ένα από τα άτομα που την τάιζε,την καθάριζε,έπαιζε μαζί της,κλπ..Και για 1,5 μήνα περίπου σύνολο την κρατήσαμε στο εξόχικο,εγώ μόνο με τον φίλο μου και την είχαμε όλη μέρα μαζί μας..Βλέπετε ήταν μωράκι ακόμα!:p
Από μικρό ήταν λίγο ανυπάκουο,αλλά πανέξυπνο.Μαθαίνει αρκετα πράγματα πολύ γρήγορα,αλλά τα κάνει μόνο όταν την συμφέρει(λιχουδιες,φαγητό κλπ).Και γενικά δεν είναι σκυλί που της αρέσουν τα χάδια και είναι πάρα πολύ ατίθαση και άτακτη.Αυτά προς το παρόν για την Ρόζυ!(ελπίζω να μην σας κούρασα:oops:)
Να και μερικές φωτογραφίες της:
Την πρώτη μέρα 200804051507_098.jpg DSC03090 (2).jpg
Στο κρεββατάκι της DSC00140.jpg
Μικρή ακόμα DSC00580.jpg
Ξεκίνησε να μεγαλώνει! DSC01363.jpg
 
Last edited:










ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Κούκλα είναι αλλά πρώτη φορά βλέπω Δαλματίας με μάτια διαφορετικού χρώματος. Οι γονείς της σκύλας σου τι προέλευσης είναι?
 






annie_

Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
8
0
35
Sykies@Salonika
Σας ευχαριστώ πολύ!:)

Κούκλα είναι αλλά πρώτη φορά βλέπω Δαλματίας με μάτια διαφορετικού χρώματος. Οι γονείς της σκύλας σου τι προέλευσης είναι?
Και οι δυο οι γονείς είναι καθαρόαιμα Δαλματίας.Η μητέρα είχε δυο γαλάζια μάτια και ο πατέρας δυο καστανά.Ο γιατρός της είπε ότι είναι φυσιολογικό.Κι εκείνος είχε Δαλματίας με ετεροφθαλμία.

να την χαίρεσαι κούκλα είναι....
σκουραίνει όσο μεγαλώνει ή μου φάνηκε...?
φτου!!! φτου.!!!!!
Ναι σκούρυνε αρκετά σε σχέση με το πως ήταν μικρή..Βέβαια ο γιατρός είπε δεν θα μεγαλώσει άλλο,άντε να βάλει κανα 2-3 κιλά ακόμα(22-23 είναι τώρα) οπότε δεν θα σκουρύνει άλλο!

Καλώς ήρθες!
Κούκλα είναι, αλλά πολύ μικρούλι το πήρατε το καημένο.
Ναι όντως..Ήταν πολύ μωρό..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η σκυλίτσα σου είναι πανέμορφη αλλά για να οριστεί ένας σκύλος «καθαρόαιμος» θα πρέπει να έχει πιστοποιητικό καθαροαιμιας (το λεγόμενο pedigree) στο οποίο αναφέρεται η ταυτότητα του κουταβιού και των γεννητόρων του με την υπογραφή του εκτροφέα του και τη σφραγίδα του κυνολογικού ομίλου της χώρας που γεννήθηκε. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι η σκυλίτσα σου δεν είναι όμορφη!

Ούτε το δικό μου σκυλί έχει pedigree και πίστεψε με, αυτός δεν είναι λόγος για να τον αγαπάω λιγότερο, ακόμα και αν έχει πολλά ελαττώματα βάση του προτυπου του.

Τα γαλάζια και τα διαφορετικού χρώματος μάτια είναι ελάττωμα στα Δαλματίας.
Ρίξε, αν θες, μια ματιά στο πρότυπο: DALMATIAN

:)
 


annie_

Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
8
0
35
Sykies@Salonika
Ξέχασα να πω ότι είναι πάρα πολύ κοινωνική με άλλα σκυλιά,έχουμε συναντήσει διάφορες ράτσες στο πάρκο που την πάμε βόλτα μαζί με τους ιδιοκτήτες τους.3 Ροντβάϊλερ(1 θυληκο,2 αρσενικά),Γερμανικούς ποιμενικούς,Γαλλικό μπουλντόγκ,Κοκερ,Γκριφόν,Μπιγκλ και πολλά άλλα αδέσποτα.Με όλα τα πάει πάρα πολύ καλά,την αφήνουμε και τρέχει και παίζει μαζί τους..Μόνο με τα μικρόσωμα υπάρχει πρόβλημα τα οποία την γαυβγίζουν,ενώ εκείνη θέλει να παίξει..Αλλά η καλύτερη της φίλη είναι ένα Ροντβάϊλερ 1 χρονών.Τέλειο σκυλί!Η συμπεριφορά της με τους ανθρώπους είναι έτσι κ έτσι.Δηλαδή πολλοί πάνε να την χαϊδεψουν(όπως είπα κ πριν δεν της πολυαρέσουν τα χάδια) και κοιτάει περίεργα και τραβιέται..Μόνο με εμάς κάνει πολλές χαρές όταν μας βλέπει,μας φέρνει τα παιχνίδια της να παίξουμε μαζί της,και ότι μασάει πρέπει να το μασάει πάνω μας!Πχ τα παιχνίδια της τα αφήνει στην αγκαλιά μας και τα μασάει!Αλλά με άλλους δν τα κάνει αυτά..
 
Last edited:


annie_

Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
8
0
35
Sykies@Salonika
Η σκυλίτσα σου είναι πανέμορφη αλλά για να οριστεί ένας σκύλος «καθαρόαιμος» θα πρέπει να έχει πιστοποιητικό καθαροαιμιας (το λεγόμενο pedigree) στο οποίο αναφέρεται η ταυτότητα του κουταβιού και των γεννητόρων του με την υπογραφή του εκτροφέα του και τη σφραγίδα του κυνολογικού ομίλου της χώρας που γεννήθηκε. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι η σκυλίτσα σου δεν είναι όμορφη!

Ούτε το δικό μου σκυλί έχει pedigree και πίστεψε με, αυτός δεν είναι λόγος για να τον αγαπάω λιγότερο, ακόμα και αν έχει πολλά ελαττώματα βάση του προτυπου του.

Τα γαλάζια και τα διαφορετικού χρώματος μάτια είναι ελάττωμα στα Δαλματίας.
Ρίξε, αν θες, μια ματιά στο πρότυπο: DALMATIAN

:)
Ναι το ξέρω για το pedigree.Αλλά να σου πω την αλήθεια δεν το έψαξε κανείς μας.Γιατί δεν μας ενδιέφερε αν είναι καθαρόαιμη ή όχι.Απλώς λέω ότι είναι καθαρόαιμοι οι γονείς της,γιατί η οικογένεια που είχε την μητέρα της πήγε στην Ρουμανία για να την ζευγαρώσει(δν ξερω γιατι) και είπαν ότι ο πατέρας είχε pedigree κλπ..Και αυτοί είπαν σε μας ότι και δικιά τους(η μητέρα της Ρόζυ ) είναι καθαρόαιμη..Αλλά δν ρωτήσαμε τίποτα παραπάνω!
Όπως ακριβώς το είπες "αυτός δεν είναι λόγος για να τον αγαπάω λιγότερο". Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα ημιαίμα.Ισα ίσα έπεισα την θεία μου παλιότερα και πήρε ένα αδέσποτο που είχε παρατήσει κάποιος όταν εκείνο ήταν περίπου 4χρονών.Τώρα έχει γίνει 10χρονων και είναι απ'τα καλύτερα σκυλιά που έχω συναντησει.Είναι ημίαιμο τέκελ.

Πάντως γι'αυτό που λες διάβασα στο ίντερνετ ότι πολλά δαλματίας με γαλάζια μάτια έχουν πρόβλημα με την όραση και μεγάλο ποσοστό απ'αυτά γεννιούνται τυφλά..