Ναρκες.. Ναρκες παντου!!!!!!!


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
Καλημερα!...
Εχω τη μικρη σε ενα δωματιο (εξολοκληρου δικο της μιας και.."περισευει" εφοσον μενω μονος) και της εχω στη μια ακρη το σπιτακι της διπλα τις τροφες της κι στην αλλη ακρη την πανα οπου ριχνω και ενα "ειδικο" δηθεν λαδακι για να το μυριζει και να πηγαινει εκει.. Την ημερα λοιπον κουτσα στραβα τα καταφερνουμε.. Ποτε πηγαινει απο μονη της και ποτε οταν την παιρνω χαμπαρι την τρεχω εγω... Μολις μαλιστα τα κανει της λεω μπραβο (και κανει σα χαζο απο τη χαρα του :p ) τη χαιδευω και της δινω κροκετουλα.
Το βραδυ ομως...
Μολις ειναι μονη της στο δωματιο "πυροβολαει" οπου ναναι..!
Το πρωι που ξυπναω εχει γινει το πατωμα πουα! Πειτε μου.. με τον καιρο θα αλλαξει αυτο? Η εφοσον εμαθε ετσι θα συνεχισει και ετσι?? Δε γινεται να τη μαλωσω διοτι δε θα καταλαβει το λογο που το κανω μιας και τα εχει κανει ηδη απο πιο πριν.. Αυτο προφανως ωφειλετε και στο οτι ειναι μικρουλα και δνε κρατιεται οπως εαν ηταν ενηλικη.. ε?
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
κοιτα ειναι ακομα κουταβακι και μαλιστα μικρο. δε νομιζω οτι δεν εχει περιθωρεια βελτιωσης :wink:
Οταν θα τα κανει εκτος πανας, θα της λες "μη", θα την πηγαινεις στην πανα και θα λες "εδω". Οταν θα πηγαινει απο μονη της, θα λες "μπραβο". Θελει υπομονη κ επιμονη
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
για αρχή βγάζει τις ΄τροφές ΄της.

το κουτάβι ΔΕΝ θα έχει πάντα διαθέσιμο φαγητό.

τρώει τώρα που είναι μικρό την ημερήσια ποσότητα τροφής που τις α΄ναλογεί μοιρασμένο σε 3 γεύματα.

πρωί - μεσημέρι - βράδυ.

βάζεις το φαγητό και ύστερα από 5-10 λέπτα το παίρνεις .

την επόμενη φορά πάλι.

έτσι μαθαίνει να τρώει το φαγητό όταν το βάζεις.

με αυτό τον τρόπο καταφέρνεις να μην γίνει το σκυλί μίζερο ΚΑΙ να λερώνει μόνο 3 φορές.

περίπου 20-30 λεπτά μετά το φαγητό.

έτσι μπορείς να ελενξεις (περίπου) το πότε και στην περίπτωση σου ΤΟ ΠΟΥ θα τα κάνει
 


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
marga said:
κοιτα ειναι ακομα κουταβακι και μαλιστα μικρο. δε νομιζω οτι δεν εχει περιθωρεια βελτιωσης :wink:
Οταν θα τα κανει εκτος πανας, θα της λες "μη", θα την πηγαινεις στην πανα και θα λες "εδω". Οταν θα πηγαινει απο μονη της, θα λες "μπραβο". Θελει υπομονη κ επιμονη
Αυτο κανω ηδη... Κοιτα εγω δεν εχω προβλημα να καθαριζω αυτο το ηξερα πριν παρω σκυλακι. Απλα ηθελα να ξερω αν αυτο θα αλλαξει με τον καιρο. Της λεω "μη" οταν παει να τ ακανει καπου αλλου αλλα την βλεπω.. ομως το βραδυ... αυτο ειναι αδυνατο.. Γιαυτο και δε μπορω να την μαλωσω την επομενη μερα γιατι το καημενο ουτε που θα καταλαβει γιατι το κανω Οχι οτι τη μαλωνω και ποτε... Μολις κανει κατι που με νευριαζει (το πως της αρεσει ν ατα κανει ακριβως κατω απο το κρεβατι μου δε λεγεται...) με κοιταει με το αθωο της βλεμμα και με στελνει.... :p
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
ειναι αυτο που σου ειπε ο Μακης. Εξαλλου και ενηλικα οταν ειναι τα βγαζεις βολτα μετα το φαι οποτε αν δεν εχει φαει, τι θα κανει???!! :wink:
 


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
ΜΑΚΗΣ said:
για αρχή βγάζει τις ΄τροφές ΄της.

το κουτάβι ΔΕΝ θα έχει πάντα διαθέσιμο φαγητό.

τρώει τώρα που είναι μικρό την ημερήσια ποσότητα τροφής που τις α΄ναλογεί μοιρασμένο σε 3 γεύματα.

πρωί - μεσημέρι - βράδυ.

βάζεις το φαγητό και ύστερα από 5-10 λέπτα το παίρνεις .

την επόμενη φορά πάλι.

έτσι μαθαίνει να τρώει το φαγητό όταν το βάζεις.

με αυτό τον τρόπο καταφέρνεις να μην γίνει το σκυλί μίζερο ΚΑΙ να λερώνει μόνο 3 φορές.

περίπου 20-30 λεπτά μετά το φαγητό.

έτσι μπορείς να ελενξεις (περίπου) το πότε και στην περίπτωση σου ΤΟ ΠΟΥ θα τα κάνει
Ωπα.. εντοπισα την βλακεια no1... Της εχω παντα διαθεσιμο φαγητο... Σε ευχαριστω ........... :)
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Εξαλλου και ενηλικα οταν ειναι τα βγαζεις βολτα μετα το φαι οποτε αν δεν εχει φαει, τι θα κανει???!!
Marga, τα ενήλικα σκυλιά δεν είναι καλό να τα βγάζουμε βόλτα μετά το φαγητό, τουλάχιστον πρέπει να περάσουν 2-3 ώρες από τελευταίο γεύμα τους – γιατί κινδυνεύουν από συστροφή στομάχου. http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=58
Εγώ την δικιά μου σκύλα ταΐζω λίγο μετά την πρωινή και βραδινή βόλτα, και μια χαρά κάνει την ανάγκη της όταν βγαίνει έξω.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
ΜΑΚΗΣ said:
το κουτάβι ΔΕΝ θα έχει πάντα διαθέσιμο φαγητό.
Λοιπον αυτο το λαθος το κανω κι εγω το ομολογω :roll:
Απλα δεν μου λερωνει δεξια κι αριστερα.Προσπαθησα παρα πολυ να την ταιζω με ωραριο και δεν ετρωγε με τιποτα,θελει να τρωει μονη της καποια στιγμη ανυποπτη και εχω παρατηρησει οτι τρωει μια φορα τη μερα κατα τις 1 το μεσημερι.Ειμαι ενοχη :?
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
LUNA07 said:
ΜΑΚΗΣ said:
το κουτάβι ΔΕΝ θα έχει πάντα διαθέσιμο φαγητό.
Λοιπον αυτο το λαθος το κανω κι εγω το ομολογω :roll:
Απλα δεν μου λερωνει δεξια κι αριστερα.Προσπαθησα παρα πολυ να την ταιζω με ωραριο και δεν ετρωγε με τιποτα,θελει να τρωει μονη της καποια στιγμη ανυποπτη και εχω παρατηρησει οτι τρωει μια φορα τη μερα κατα τις 1 το μεσημερι.Ειμαι ενοχη :?
και εγω το κανω αυτο.. αλλα δε δημιουργει προβλημα... εξαλλου ο Κουκι τρωει οταν χαιρεται!!!!! :lol: :lol:
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Για να μην έχεις τα προβλήματα της LUNA07 και της marga θα σε συμβούλευα να ακολουθήσεις αυτό που λέει ο ΜΑΚΗΣ.

Επίσης να θυμάσαι ότι το σκυλί θέλει να λερώσει όταν ξυπνάει, μετά το έντονο παιχνίδι και φυσικά μετά το φαγητό. Μπορείς όταν ξυπνάει να της φοράς το λουράκι, να την πηγαίνεις στην πάνα και να περιμένεις εκεί μέχρι να λερώσει το ίδιο και όταν φάει ή μετά το παιχνίδι με αυτό τον τρόπο το σκυλί θα καταλάβει πιο εύκολα τι θέλεις αλλά θα σε βοηθήσει και όταν θα αρχίσεις να την βγάζεις βόλτα έξω.

Όλα τα σκυλιά μαθαίνουν που πρέπει αν λερώνουν απλά χρειάζεται υπομονή. Θα σε βοηθούσε πολύ να την εκπαιδεύσεις να μένει στο κλουβί, έτσι το βράδυ θα την βάζεις εκεί, θα ξυπνάς στην μέση της νύχτας για να την βγάλεις και θα γλυτώσεις το καθάρισμα το πρωί. Οδηγίες για το πως θα μάθει να μένει στο κλουβί θα βρεις εδώ http://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=1017&start=15.

Καλή επιτυχία.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
lone wolf said:
Για να μην έχεις τα προβλήματα της LUNA07 και της marga θα σε συμβούλευα να ακολουθήσεις αυτό που λέει ο ΜΑΚΗΣ.
Tι προβλημτα εχω εγω καλε??? :D
 


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
Βασικα της εχω παρει το κλασσικο box μεταφορας το οποιο χρησιμοποιει και σαν σπιτακι γιατι διαβασα οτι ειναι καλυτερα ετσι.. να της κλεινω το πορτακι δλδ τι νυχτα? το λυπαμαι.. αλλα αν ετσι πρεπει να γινει αυτο και θα κανω.. επισης οταν τη δω και παει να κατουρισει αλλου (με το number 2 δεν εχουμε προβλημα :p ) της κοβεται η.. εμπνευση οταν την παω στη πανα.... ελαχιστες φορες εχει κατουρισει οταν την εβαλα εγω πανω.... :(
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η δημοσίευση μεταφέρθηκε σε σχετικό θέμα.
Θα παρακαλούσα ΠΡΙΝ ανοίξουμε καινούργιο νήμα να «ξεφυλλίζουμε» λίγο το forum και να διαβάζουμε τις παλαιότερες συζητήσεις. Σε περίπτωση που δεν καλυφθούμε και εξακολουθούμε να έχουμε απορίες τις διατυπώνουνε στα υπάρχοντα θέματα.
Ευχαριστώ.

MEG said:
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ. ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΑΝΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ UPLOAD ΑΠ΄ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ.
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
tasosrules said:
Βασικα της εχω παρει το κλασσικο box μεταφορας το οποιο χρησιμοποιει και σαν σπιτακι γιατι διαβασα οτι ειναι καλυτερα ετσι.. να της κλεινω το πορτακι δλδ τι νυχτα? το λυπαμαι.. αλλα αν ετσι πρεπει να γινει αυτο και θα κανω.. επισης οταν τη δω και παει να κατουρισει αλλου (με το number 2 δεν εχουμε προβλημα :p ) της κοβεται η.. εμπνευση οταν την παω στη πανα.... ελαχιστες φορες εχει κατουρισει οταν την εβαλα εγω πανω.... :(
θα πιαστει το ζωακι εκει μεσα!!! οχι προς Θεου!

Δε ξερω αν τα παιδια εννοουν αυτο, αλλα αν θες να περιορισεις τις ζημιες, μπορεις να παρεις ενα παρκο!

Ενα σιδερενιο παρκο που το προμηθευεσαι απο πετ σοπς και υπαρχουν σε διαφορα μεγεθη. Ειναι ουσιαστικα σαν ενας φρακτης απο σιδερο που μπορεις να το βαλεις οπου θελεις στο σπιτι. Ετσι θα την περιορισεις :wink:


Υπαρχουν βεβαια καικλουβια(μαλλον αυτο εννοουν), σιδερενια σε διαφορα μεγεθη κι αυτα. Η διαφορα απο το παρκο ειναι οτι ειναι κλειστα και απο πανω...

Αληθεια, τι προβληματα εχω εγω?!?!?!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
LUNA07 και marga το πρόβλημά σας είναι ότι ταϊζετε ελεύθερα τον σκύλο, δεν είναι και για θάνατο απλά το ανέφερα... :lol: :lol:
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.808
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf