Να πάρω λαμπραντόρ;


mariagk

Member
25 Μαρτίου 2011
5
0
Ειμαι νεα εδω και θα ηθελα να με βοηθησετε οσοι και οσες ξερετε απο λαμπραντορ. Για καποια χρονια, λογω δουλειας θα χρειαστει να αλλαζω σπιτι καθε χρονο και δεν ξερω αν θα υπαρχει κοντα καποιος χωρος για την αθληση του καθημερινα, παρα μονο τα σαββατοκυριακα.
Χριεαζονται περισσοτερη εκτονωση και τρεξιμο απο 2μερες τη βδομαδα?
Αφηνουν τριχες και σαλια μεσα στο σπιτι?
Κανουν για διαμερισμα χωρις αυλη?
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Καλώς ήρθες.

Όλα τα σκυλιά ανεξαρτήτου φυλής χρειάζονται βόλτα καθημερινά τουλάχιστον 2 φορές.
Τα λαμπραντόρ ακόμα περισσότερο,μιας και χρειάζονται πολύ εκτόνωση και τρέξιμο καθημερινά.
Τρίχες αφήνουν σχεδόν όλα τα σκυλιά, σάλια κυρίως οι βραχυκέφαλες φυλές,
εγώ ας πούμε που έχω 2 μικροσωμάκια δεν βγάζουν ποτε σάλια.

Όλα τα σκυλιά μπορούν να ζήσουν άνετα σε διαμέρισμα,
απλά χρειάζονται εκτόνωση και επαφή με τον "έξω" κόσμο καθημερινά.

Επειδή από τα λίγα που είπες φαντάζομαι πως δουλεύεις,
σου εφιστώ την προσοχή στο ότι όλα μα όλα τα κουτάβια,
απαιτούν πάρα πολύ χρόνο από μέρους μας για την φροντίδα τους,
τον οποίο εάν δεν διαθέτεις και εσύ θα έχεις πρόβλημα μα πάνω απ'όλα το σκυλάκι.

Αν πραγματικά θέλεις πολύ ένα πιστό σύντροφο,
αλλά δεν έχεις χρόνο,
θα σου πρότεινα ένα ενήλικο και μιας φυλής με μικρές ανάγκες για εκτόνωση
:)

Θες να μας πεις πως περίπου θα είναι το πρόγραμμα σου ούτως ώστε να σε βοηθήσουμε ένα θέλεις,
προτείνοντας σου φυλές που σου ταιριάζουν;

Εγώ ας πούμε γνωρίζω πως σε αυτή την περίοδο της ζωής μου,
δεν μπορώ να έχω την φυλή σκύλου που θέλω για πολλούς λόγους,
έτσι κατέληξα σε μικρόσωμο σκυλάκι που ταιριάζει στην καθημερινότητα μου, στο πρόγραμμα μου, και καλύπτω τις ανάγκες του και με το παραπάνω.

Σε αυτό πρέπει να βασίζουμε την επιλογή σκύλου,
για να μην τα βρούμε...σκούρα.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.653
19.887
"Να πάρω λαπμραντορ;"

Ας το δούμε αλλιώς...
Γιατί να πάρεις λαμπραντόρ; Τι έχεις μάθει γι' αυτά, που σε κάνουν να τα βρίσκεις το λιγότερο, γοητευτικά; :rolleyes:
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Ειμαι νεα εδω και θα ηθελα να με βοηθησετε οσοι και οσες ξερετε απο λαμπραντορ. Για καποια χρονια, λογω δουλειας θα χρειαστει να αλλαζω σπιτι καθε χρονο και δεν ξερω αν θα υπαρχει κοντα καποιος χωρος για την αθληση του καθημερινα, παρα μονο τα σαββατοκυριακα.
Χριεαζονται περισσοτερη εκτονωση και τρεξιμο απο 2μερες τη βδομαδα?
Αφηνουν τριχες και σαλια μεσα στο σπιτι?
Κανουν για διαμερισμα χωρις αυλη?
πόσο αλλιώς να το δούμε......
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Δε θα έχεις χρόνο για τον σκύλο όπως πρέπει και τα πρώτα χρόνια ειναι πολυ βασικά, όπως και στα παιδιά.
Τριχες αφήνουν όλα τα σκυλιά, άλλα πολλές άλλα λίγες. Αν σιχαίνεσαι την τρίχα, τα σάλια, τα τσισα και τα λοιπά, μην πάρεις σκύλο, γιατι δεν θα καλοπερασει κανεις σας.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Τα λαμπραντόρ μαδάνε αρκετά και ενώ έχουν την φήμη πάρα πολύ επικοινωνιακού και έξυπνου σκύλου, και είναι, είναι πολύ ανθρωποκεντρικά και η μεγαλύτερη ευτυχία τους είναι να είναι πολλές ώρες κοντά στον άνθρωπό τους. Επιπλέον θέλουν μεγάλη εκτόνωση, οπότε αν εννοείς ότι θα μπορείς να το πας βόλτα μόνο σκ, τότε ούτε να το σκέφτεσαι για λαμπραντόρ. Αλλά και γενικά για να είμαι ειλικρηνής κανένας σκύλος δεν είναι πλήρης και κατά συνέπεια και καλός σύντροφος εάν βγαίνει μόνο το σκ.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Οι απαντήσεις στις ερωτήσεις σου:
1. Ναι, θέλουν άσκηση (βόλτα + τρέξιμο) καθημερινά.
2. Ναι, μαδανε όλο το χρόνο, άνοιξη και φθινόπωρο αφήνουν παααρα μα παααρα πολύ τρίχα.
3. Ναι, κάνουν για διαμέρισμα χωρίς αυλή αρκεί να ασκούνται καθημερινά.

Αν δεν μπορείς να ανταπεξελθεις στις ανάγκες ενός λαμπραντορ καλύτερα να μην πάρεις ένα τέτοιο σκυλί γιατί θα είστε δυστυχισμενοι και οι δυο.
 


mariagk

Member
25 Μαρτίου 2011
5
0
Δεν ειπα οτι θα το πηγαινω βολτες καθε σαβ/κο αλλα οτι ειχα σκοπο καθε σαβ/κο να το πηγαινω σε καποιον ανοιχτο χωρο για να εκτονωνεται και να τρεχει χωρις λουρι. Δεν ειμαι και τελειως ασχετη με τα σκυλια. Εννοειται οτι χρειαζονται καθημερινες βολτες και οποια ρατσα και να παρω θα εχει βολτες 2-3 φορες τη μερα για την αναγκη της (δεν εννοω το τρεξιμο και την εκτονωση).
Απο την αλλη, λογω μεγαθους, θα επελεγα το μαλτεζ. Αλλα ειμαι αναμεσα σε αυτες τις ρατσες.
Αν επελεγα με βαση το χαρακτηρα, θα διαλεγα λαπμ. και με βαση το μεγεθος και το ποσο βολικο θα μου ειναι στις μεταφορες, τοτε το μαλτεζ. Ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις και ελπιζω με αυτο το μηνυμα να απαντησα σε ολες τις παρατηρησεις.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Κάποια σκυλιά έχουν μεγαλύτερη ανάγκη εκτόνωσης απο κάποια άλλα. Σημασία έχει ο χρόνος που μπορείς να αφιερώσεις. Τρίχα θα έχεις ...απλά το συνηθίζεις. Επειδή θα αλλάζεις σπίτια συχνά φρόντισε αν πάρεις σκύλο να είσαι βέβαιη οτι θα μπορεί να σε ακολουθεί παντού.
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Έτσι όπως μας παρουσιάζεις τα δεδομένα της ζωής σου προτιμότερη επιλογή είναι το Μαλτέζ.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αν έχεις βέβαια τον χρόνο για καθημερινή περιποίηση τριχώματος
 






mariagk

Member
25 Μαρτίου 2011
5
0
Ξερετε καποιο καλο εκτροφειο μαλτεζ εδω στην Ελλαδα? Σκεφτηκα εκεινο στη Θασο.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Γεια σου!
Κάνε ένα τηλέφωνο στον ΚΟΕ για εκτροφεία!
Στη Θάσο εννοείς το green island? δε νομιζω πως είναι καλη επιλογη απο αυτά που εχω ακουσει....εχει συζυτηθει και εδω πέρα η αξιοπιστια του http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?9172-greenisland&highlight=green+island
Εγώ προσωπικά δεν θα αγοραζα σκυλί απο εκει.

Ρίξε μια ματια και σε αυτο:
Πώς διαλέγω εκτροφέα;
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki