Να σας συστήσω το Σπόρο....


Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
87
179
47
Αυτός λοιπόν είναι ο Σπόρος, το Σποράκι.... 4 μηνών, αρσενικό. Αν και μεγαλώνοντας είχαμε σκυλια, ζούσαν σε εξωτερικό χώρο αυτός είναι ο πρώτος που θα ζήσει μαζί μου σε διαμέρισμα και έχω πολλά να μάθω. Για την ώρα γνωριζόμαστε, παίζουμε, με την τουαλέτα παιδευόμαστε αλλά θα τα βρούμε σιγά σιγά και με μεγάλη ευκολία κάναμε σπίτι μας το crate!!! Μεγάλη εφεύρεση..... όπως φαίνεται και τη φωτογραφία το έχει λατρέψει.
 

Attachments













Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
87
179
47
Λοιπόν....θα χρειαστώ τη γνώμη και τη βοήθειά σας. Σήμερα το απόγευμα έλειψα 2 ώρες και άφησα το Σπόρο μόνο του μέσα στο crate με ένα παιχνιδάκι με λιχουδιές. Όταν γύρισα τον άκουσα από το διάδρομο να κλαίει και διαπίστωσα πως είχε ουρησει μέσα στο κλουβί του αν και τον είχα βγάλει βόλτα μιση ώρα προτού φύγω. Γενικά όταν είμαστε σπίτι πλέον κρατιέται και τον βγάζω βόλτα ανά τετράωρο περίπου. Επιπλέον τη νύχτα μένει 8ωρο μέσα χωρίς να έχει κάποιο ατύχημα μέχρι τώρα. Αύριο πρωί πρέπει να πάω για δουλειά και θα μείνει μόνος του 4 -5 ώρες και με προβληματίζει το πώς θα αντιδράσει. Θα ήθελα να ακούσω τις σκέψεις σας.
 






Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
87
179
47
Πώς του το έδωσα και πώς καταφέρα με πολύ κόπο να το παρω πίσω μετά από μισή ώρα! Ένα πλαστικό κομμάτι που είχε στην κοιλιά το αφαίρεσα εγώ, να μην τον αδικώ.... Κι αναρωτιέμαι.... υπάρχουν στ' αλήθεια σκύλοι που παίζουν όμορφα με λουτρινα και κοιμούνται κιόλας μαζί τους ή είναι αστικός μυθος;;;; Εσείς ξέρετε κανενα;
 

Attachments

  • Haha
  • Like
Reactions: Castro48 and mareco


Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
Κι αναρωτιέμαι.... υπάρχουν στ' αλήθεια σκύλοι που παίζουν όμορφα με λουτρινα και κοιμούνται κιόλας μαζί τους ή είναι αστικός μυθος;;;; Εσείς ξέρετε κανενα;
Ναι, τον σκύλο των γονιών μου. Μικρός προτιμούσε να καταστρέφει τα χέρια μας και τα ρούχα μας, οπότε όλα τα παιχνίδια του ήταν απείραχτα. Πλέον αν δει άλλο σκυλι να ξεσκίζει λούτρινα μπροστά του, πηγαίνει και του το παίρνει, το πιάνει απαλά απαλά χωρίς να βάζει δόντια, κοιμάται μαζί του και μετά απο ένα διάστημα το θάβει σε στρατηγικά σημεία.

Τώρα που το σκέφτομαι, το (ζωντανό και αρκετά ηλικιωμένο) κουνέλι που ήταν για αρκετά χρόνια κολλητοί και κοιμόντουσαν πολύ συχνά μαζί, κάποια ανύποπτη στιγμή το έσκασε απο το κλουβί του κι εξαφανίστηκε. Έχει γούστο να το έθαψε κι αυτό κάπου :eek:
 


foten21

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2021
62
281
40
Πώς του το έδωσα και πώς καταφέρα με πολύ κόπο να το παρω πίσω μετά από μισή ώρα! Ένα πλαστικό κομμάτι που είχε στην κοιλιά το αφαίρεσα εγώ, να μην τον αδικώ.... Κι αναρωτιέμαι.... υπάρχουν στ' αλήθεια σκύλοι που παίζουν όμορφα με λουτρινα και κοιμούνται κιόλας μαζί τους ή είναι αστικός μυθος;;;; Εσείς ξέρετε κανενα;
και ο δικος μας ετσι εκανε κανα 2 φορες που προσπαθησαμε να του δωσουμε καποιο λουτρινο
ηλπιζα κ γω οτι θα το εχει για παρεα κτλ
αλλα δεν
 
  • Like
Reactions: Άννα34




Σπόρος

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2018
89
124
48
Α, καμία σχέση με τον συνονόματο, ο εδώ Σπόρος δεν βρέχει ούτε πατούσα, και βρεγμένο πεζοδρόμιο να συναντήσουμε στη βόλτα σταματάει και με κοιτάει με απελπισία.
 


Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
87
179
47
Λοιπόν τελευταία έχω παρατηρήσει πως ο Σπόρος αντιδρά έντονα αρνητικά στο να βγει βραδινή βόλτα για την ανάγκη του. Με τραβάει πίσω, πηδαει πάνω μου για να με σταματήσει και δείχνει με κάθε τρόπο πως δεν θέλει να συνεχίσει. Εννοείται πως είναι τόσο τσιτωμενος, ώστε καμία από τις "ανάγκες " του δεν.... Δεν μπορώ να προσδιορισω χρονικά ποτέ ξεκίνησε αυτό, αλλά έχω την αίσθηση πως χειροτερεύει. Επίσης, ακόμα και μέσα στο σπίτι όταν αρχίζει και νυχτώνει πιάνει γωνία και απομονώνεται. Ούτε στο κλουβί του δεν μπαίνει, παρά μόνο αργά τη νύχτα αφού έχουμε κοιμηθεί όλοι, παει μόνος του. Είναι δυνατόν να τον φοβίζει το σκοτάδι; Δεν ξέρω τι να σκεφτώ... Αν έχετε αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο ή αν έχετε κάποια ιδέα, ευχαρίστως να την ακούσω!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Αγνόησέ τον για λίγο καιρό.
Μην του δίνεις έξτρα ιδιαίτερη σημασία. Και μην προσπαθείς να εξηγήσεις τα ανεξήγητα :LOL:
Συνέχισε κανονικά την ρουτίνα σας.
 
  • Like
Reactions: Άννα34


deku

Active Member
30 Μαϊου 2023
36
47
Να ρωτήσω κάτι. Τι εννοείτε ότι πιάνει γωνία και απομονώνεται ; Είναι ανήσυχος όλη την ώρα ;
 


Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
87
179
47
20230728_135136.jpg
Όχι, δεν είναι καθόλου ανήσυχος. Είναι χαρούμενος, τρώει κανονικά, παίζει. Όταν θέλει να κοιμηθεί θα πιάσει περίεργες ( γιατί δεν το έκανε μέχρι τώρα) πλευρές. Στη φωτογραφία είναι τώρα.... ανάμεσα στη ντουλάπα και το κρεβάτι. Το κλουβι του είναι παραδίπλα και εμεις σε άλλο δωμάτιο.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλημέρα.
Ωραίος τυπάς ο Σποράκος! :cool:
Να είναι γερός και να περνάτε καλά μαζί :)

Αυτό που γράφεις σχετικά με τις αντιδράσεις του το βράδι και στις βόλτες του, μπορεί να οφείλεται σε ένα σωρό πράγματα που μόνο εσύ μπορείς να συνδέσεις μεταξύ τους.
Για παράδειγμα μπορεί να έχει συνδυάσει τη βραδινή βόλτα με μια δυσάρεστη εμπειρία που είχε κάποια στιγμή. Πάει κάπου το μυαλό σου;
Αυτό το κάνει μόνο με σένα;
Μονοι σας μένετε ή ασχολούνται κι άλλοι με τον μικρό;

Το κουλό και αυτό που έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, είναι οι αντιδράσεις του όταν αρχίζει να νυχτώνει.
Πρωινές ώρες εχει τις ίδιες αντιδράσεις στο σπίτι ή/και στη βόλτα;

Είχα μια αντίστοιχη εμπειρία με τη βραδινή βόλτα με μια λατρεμένη σκυλίτσα που είχα στο παρελθόν, αλλά είχε αρχίσει να μην βλέπει καλά (λόγω ηλικίας) και το είχαμε αποδώσει σε αυτό.
Μέσα στο σπίτι όμως, δεν είχαμε παρατηρήσει κάποια αλλαγή.

Ο Σπόρος είναι πιτσιρικάς - αν μετράω σωστά πρέπει να είναι κοντά στα 2.
Απίθανο μου φαίνεται να εχει θέμα με τα μάτια του.

Γενικά πάντως σε τέτοιες φάσεις, προσπαθούμε να συνδέσουμε τις τελίτσες.
Κάτι, κάπου, κάπως έγινε και τον επηρέασε.

Edit
Μήπως δεν έχει να κάνει με τη νύχτα, αλλά με κάτι που γίνεται στο σπίτι σου συνήθως εκείνη την ώρα. Εχει πχ παραπάνω φασαρία στο σπίτι, περισσότερο κόσμο, κάτι άλλο...
 
Last edited:


Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
87
179
47
Δεν έχει κανένα θέμα το πρωί ή το μεσημέρι ή και το απόγευμα να πάει βόλτα ή να βγει στην αυλή του σπιτιού. Τρέχει, παίζει με τα άλλα σκυλιά, γαβγίζει τους γείτονες :ROFLMAO:
Από κάποια ώρα και μετά δεν θέλει ούτε να περάσει την πόρτα του σπιτιού προς την αυλή. Συνήθως αυτή η ώρα είναι αργά το απόγευμα προς το βράδυ. Το έχω σκεφτεί κι εγώ αυτό με τα μάτια αλλά όντως είναι 2 χρόνων και δεν έχω παρατηρήσει να έχει κάποια τέτοια δυσκολία. Πιο πολύ νομίζω αντιδρά σε ήχους σε συνδυασμό με το σκοτάδι και την ησυχία της νύχτας, οπότε και ακούγονται όλα πιο έντονα..
Η αλλαγή που βλέπω μέσα στο σπίτι έχει να κάνει πάλι με το βράδυ. Ξαφνικά, άρχισε να κρύβεται κατω από κρεβάτια, πίσω από καναπέδες, στην αποθήκη δίπλα στο πλυντήριο (οχι μέσα, ακόμα :eek:).
Θα τον παρατηρήσω μήπως βγάλω κάποιο συμπέρασμα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.605
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3