Να τον δωσω η οχι;


KostasThess

Member
12 Οκτωβρίου 2017
18
12
Πριν αρχισετε τις εκφρασεις:το παιδι σου θα το δινες ή δεν το αγαπας,να σας πω δυο λογια.Ειναι 2 ετων,μεγαλωμενος σε διαμερισμα με αγαπη και πολλη φροντιδα.Ομως μενω μονος και τελευταιους μηνες εχει αλλαξει εντελως το προγραμμα μου.Πρεπει να λειπω 12-14 ωρες τουλχστον.Ο σκυλος δεν ειναι συνηθισμενος να τα κανει σε πανα.Και τωρα τελευταια αρχισε να κανει το λυκο οταν φευγω(λογικο αφου λειπω συχνα).Καποιοι οικογενειακοι φιλοι θα ηθελαν να τον υιοθετησουν.Και επειδη τους ξερω,πως τα αγαπουν(εχουν μια θηλυκια)και πως ειναι πολλα ατομα,αρα ο σκυλος δεν θα μενει μονος του το σκεφτομαι σοβαρα μηνες τωρα αλλα δεν μπορω να τον δωσω.Γι'αυτο ρωταω,μηπως θα ηταν καλυτερο γι'αυτον;
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Για ποσο καιρό θα ισχυουν τα 12-14ωρα?
Εαν τραβηξει,
κ εαν πραγματι αυτους τους ανθρωπους τους ξερεις καλά,κ θα μπορεις να βλέπεις κ να ελεγχεις,
κ να εχει κ αυτο το ερμο παρέα απτο ναναι ολη μέρα μονο του να παριστανει τον λυκο,
Τοτε δωστο.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Εσυ ξερεις τι ειναι καλυτερο για το σκυλο σου.

Μια φιλη αποκτησε καινουργιο σκυλο επειδη αλλαξαν σε τετοιο βαθμο οι συνθηκες ζωης της οικογενειας που ζουσε με αποτελεσμα να ηταν ξεχασμενος καπου. Τωρα κανει ζωάρα.
 
  • Like
Reactions: mareco




KostasThess

Member
12 Οκτωβρίου 2017
18
12
Ξεχασμενος δεν ειναι.Ουτε ισχυουν οι 12-14 καθημερινα.Ισχυουν για 2-3 μερες τη βδομαδα που πιεζομαι.Αυτο που θελω να πω οτι ο σκυλος μου,περνουσε τελεια μεχρι τωρα.Ημουν αρκετες ωρες σπιτι και τωρα για 2 με 3 φορες τη βδομαδα θα πρεπει να λειπω ενα 12ωρο.
Το θεμα ειναι οτι ΔΕΝ θελω να τον δωσω,γι'αυτο ρωταω.Αν αξιζει να το προσπαθησω κ αλλο να τον κρατησω.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δε μπορεις να κανονισεις πχ εκεινες τις μέρες που δουλευεις πολλες ωρες να περναει καποιος εμπιστος απτο σπιτι σου?
λιγο να κανουν παρεα,να τον βγαλει Ισως λιγο εξω για τις αναγκες του...
Καποιος φιλος,συγγενής?
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Αφου μιλαμε για 2-3 μερες ειναι κοντα - βολευει να τον πηγαινεις απλα στην οικογενεια που λες; Τυπου dog sitting πολυ συχνο στο εξωτερικο..:D
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Ξεχασμενος δεν ειναι.Ουτε ισχυουν οι 12-14 καθημερινα.Ισχυουν για 2-3 μερες τη βδομαδα που πιεζομαι.Αυτο που θελω να πω οτι ο σκυλος μου,περνουσε τελεια μεχρι τωρα.Ημουν αρκετες ωρες σπιτι και τωρα για 2 με 3 φορες τη βδομαδα θα πρεπει να λειπω ενα 12ωρο.
Το θεμα ειναι οτι ΔΕΝ θελω να τον δωσω,γι'αυτο ρωταω.Αν αξιζει να το προσπαθησω κ αλλο να τον κρατησω.
Πάντως για 2-3 φορές την εβδομάδα εγώ δεν θα τον έδινα ! Δεν θα πέσει κ σε κατάθλιψη αν στα υπόλοιπα είσαι σωστός ! Ανέβασε κ τις μέρες που μπορείς λίγο παραπάνω την βόλτα ! Τις μέρες που λείπεις τόσες ώρες ,μπορείς πριν φύγεις επίσης να τον πας μια μεγάλη βόλτα (αν την παλευεις ) ούτως ώστε να κοιμηθεί τις περισσότερες ώρες που θα λείπεις .
Το ιδανικό θα ήταν να είχες κ κάποιον δικο σου να πάει να του κάνει λίγη παρέα ενδιάμεσα ή να τον πάει μια βόλτα !
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Κ εγω 2-3 μερες την εβδομαδα χρειαζεται να λειπω απο το σπιτι μου κοντα στις 11-12 ωρες
Γνωριζω οτι δεν ειναι το ιδανικοτερο για το σκυλο να μενει μονος αλλα τι να κανουμε,απο το καταφυγιο που τον πηρα ειναι σιγουρα καλυτερα (αυτο σκεφτομαι κ παρηγορουμαι)
Βεβαια φροντιζω τις υπολοιπες μερες να ασχολουμε οσο το δυνατον περισσοτερο γινεται.
Πιστευω οτι αν τον ελευθερο χρονο σου ασχολεισαι πραγματικα με τον σκυλο μην το δωσεις.
Ειναι κριμα να ερημωσει το σπιτι σου απο το φιλαρακι σου κ το ιδιο να χασει εσενα.
 


KostasThess

Member
12 Οκτωβρίου 2017
18
12
Κ εγω 2-3 μερες την εβδομαδα χρειαζεται να λειπω απο το σπιτι μου κοντα στις 11-12 ωρες
Γνωριζω οτι δεν ειναι το ιδανικοτερο για το σκυλο να μενει μονος αλλα τι να κανουμε,απο το καταφυγιο που τον πηρα ειναι σιγουρα καλυτερα (αυτο σκεφτομαι κ παρηγορουμαι)
Βεβαια φροντιζω τις υπολοιπες μερες να ασχολουμε οσο το δυνατον περισσοτερο γινεται.
Πιστευω οτι αν τον ελευθερο χρονο σου ασχολεισαι πραγματικα με τον σκυλο μην το δωσεις.
Ειναι κριμα να ερημωσει το σπιτι σου απο το φιλαρακι σου κ το ιδιο να χασει εσενα.
Αυτες τις μερες οταν δεν εχεις τη δυνατοτητα να φερεις καποιον σπιτι τι κανεις?Του βαζεις πανα?Ειναι πολλες ωρες.Το κακο με τον δικο μου οτι ειχε αγχος αποχωρισμου,το ξεπερασαμε σχετικα και τωρα δειχνει να επανερχεται,τις μερες τουλαχιστον που λειπω παρα πολλες ωρες.Εγω αφηνω σπιτι αυτες τις μερες την κοπελα μου,αλλα φοβαται να τον παει βολτα γιατι ειναι μεγαλοσωμος και φοβαται μην της φυγει.Γι'αυτο ενας απο τους λογους που κανει το λυκο πιστευω οτι ειναι και η τουαλετα.
Παντως δεν θελω να τον δωσω και μαλλον δεν θα το κανω.Απλα θελω και το καλο του και ηθελα και μια αλλη γνωμη,γιατι ας πουμε εγω μπορει να το βλεπω εγωιστικα αλλα ο σκυλος να υποφερει,καθως εχει συνηθισει τη συνεχη παρουσια μου.
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Κάτσε , άρα τις ώρες που λείπεις είναι εκεί η κοπέλα σου . Άρα δεν μενει μόνος του . Απλά δεν είσαι εσυ εκεί .
Τα κάνει γενικά στην πάνα ; Ή μόνο έξω ; Γιατί αν τα κάνει μόνο έξω δύσκολα θα τον κανεις να πάει στην πάνα !!
Ποσο χρόνων είναι;
 


KostasThess

Member
12 Οκτωβρίου 2017
18
12
Κάτσε , άρα τις ώρες που λείπεις είναι εκεί η κοπέλα σου . Άρα δεν μενει μόνος του . Απλά δεν είσαι εσυ εκεί .
Τα κάνει γενικά στην πάνα ; Ή μόνο έξω ; Γιατί αν τα κάνει μόνο έξω δύσκολα θα τον κανεις να πάει στην πάνα !!
Ποσο χρόνων είναι;
Δεν μενει καθε φορα.Αυτο ειναι το προβλημα.Και που καθεται δεν πολυασχολειται μαζι του,αλλα δεν με πολυπειραζει.Ειναι σχεδον 2 χρονων.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αν βλεπεις οτι τα φερνεις βολτα κουτσα στραβα, κρατησε τον. Θα συνηθισει. Ολα ειναι θεμα συνηθιας και εκπαιδευσης. Το μονο που ισως σου δημιουργησει προβλημα ειναι το κλαμα του που μπορει να ενοχλησει τους γειτονες και αυτοι με τη σειρα τους να σου κανουν ιστοριες (και με το δικαιο τους) ειδικα αν κανει το λυκο σε ωρες κοινης ησυχιας.

Παντως μην θεωρεις πως ειναι εγωιστικο να τον κρατησεις επειδη θα μενει καποιες ωρες μονος, ουτε παρατημενος ειναι ουτε εκτεθειμενος στο κρυο και πεινασμενος, μην τρελαθουμε. Αν ηταν ετσι και που τα παιρνουμε απο τη μανα τους εγωιστικο ειναι.

Θα τη βρεις την ακρη, κρατα το σκυλι αν ο μονος λογος ειναι οι δυο, τρεις φορες τη βδομαδα που θα λειπεις. Ετσι κι αλλιως η ζωη ειναι ολο ανατροπες, μπορει μετα απο λιγο που τον εχεις δωσει να αλλαξει παλι κατι και να εχεις απλετο χρονο . Τι θα κανεις τοτε, θα τον παρεις πισω;

Κρατα τον και θα μπειτε σε ενα νεο προγραμμα απλα. Τα σκυλια ειναι τερατα προσαρμοστικοτητας μη στενοχωριεσαι. Τι νομιζεις πως ολοι που εχουν σκυλο εχουν διθεσιμο ολο το 24ωρο για αυτον; Σημασια εχει περισσοτερο ο ποιοτικος χρονος παρα ο ποσοτικος που περνας με το σκυλο σου.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εσύ ξέρεις. Δες τις προοπτικές σου. Θα μείνουν τα 12ωρα 2-3 ημέρες την εβδομάδα ή στο τέλος θα καταλήξεις να λείπεις τόσο κάθε μέρα; Αν υπάρχει τέτοια προοπτική δύσκολο να μένει μόνος του τόσες ώρες και να περνάει καλά. Σκέψου καλά δεν είναι κάτι που μπορούν να στο υποδείξουν άλλοι.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Παντως και εμεις λειπουμε καθημερινα αρκετες ωρες απο το σπιτι, εκτος σαββατοκυριακου, ποτε κατω απο 10. Δεν θα ελεγα πως κακοπερνανε τα καμαρια μου. Βεβαια παντα επαιζαν παραπανω απο ενα ζωα και οσο να ναι, οσο αστειο και αν φαινεται κανουν παρεα το ενα με το αλλο. Ακομα και τωρα που εχουμε μονο την Ισιδουλα και τη Μασκα που ανηκει σε αλλο ειδος (γατα :D), μια χαρα περνανε. Δεν δειχνουν να ενοχλουνται ιδιαιτερα που δεν μας εχουν μεσα στα ποδια τους και ειναι μονες να αλωνιζουν σε ολο το σπιτι και να ειναι αφεντρες κανονικες.
Ολα συνηθεια ειναι.
 


KostasThess

Member
12 Οκτωβρίου 2017
18
12
Παντως και εμεις λειπουμε καθημερινα αρκετες ωρες απο το σπιτι, εκτος σαββατοκυριακου, ποτε κατω απο 10. Δεν θα ελεγα πως κακοπερνανε τα καμαρια μου. Βεβαια παντα επαιζαν παραπανω απο ενα ζωα και οσο να ναι, οσο αστειο και αν φαινεται κανουν παρεα το ενα με το αλλο. Ακομα και τωρα που εχουμε μονο την Ισιδουλα και τη Μασκα που ανηκει σε αλλο ειδος (γατα :D), μια χαρα περνανε. Δεν δειχνουν να ενοχλουνται ιδιαιτερα που δεν μας εχουν μεσα στα ποδια τους και ειναι μονες να αλωνιζουν σε ολο το σπιτι και να ειναι αφεντρες κανονικες.
Ολα συνηθεια ειναι.
Ωραια.Σας ευχαριστω για τις απατνησεις σας.Η αληθεια ειναι οτι δεν θα τον δωσω απλα με ειχαν πρηξει απο το κοντινο μου περιβαλλον φιλοι και η κοπελα μου,για το ποσο χρονο μου τρωει και οτι ασχολουμαι με αυτον και οτι χαλαω τη ζωη μου και κατι τετοια.Και ηθελα απλα να γραψω καπου.Θα τα βολεψω και θα συνεχισουμε μαζι.Τωρα μια ερωτηση για να μην ανοιγω νεο θεμα.Με το αγχος αποχωρισμου.Εκπαιδευτης μου ειχε πει να τον κλεινω σε ενα δωματιο,γιατι ετσι νιωθει πιο ασφαλης.Εγω ομως βλεπω οτι οταν τον αφηνω ελευθερο σε ολο το σπιτι ειναι πιο χαλαρος.Το προβλημα ειναι οτι ακουγεται πιο πολυ αλλα νομιζω οτι ειναι πιο καλα ο ιδιος.Και επισης μου ειπε αν ειναι να λειψω να λειπω συνεχομενα.Γιατι εγω καποιες φορες στις 10 ωρες μπορω να πεταγομαι στα κενα μου για καποια μισαωρα.θα του εκανε καλο?
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Χαλας την ζωη σου επειδη εισαι υπευθυνος κ σωστος ανθρωπος απεναντι σε ενα πλασμα που ειναι υπευθυνη σου?
Μμμμαααλλλιισσσττττααααααα...

Στην θεση σου θα αφηνα το ελευθερο να κυκλοφορει στο σπιτι ναι,θα αφηνα καμια τηλεοραση ανοιχτη,κ αμα μπορούσα να πετάγομαι να τον βλεπω εστω κ δεκα λεπτα θα το εκανα.
Σιγα σιγα θα συνηθισει,θα μαθει οτι απλα ετσι ειναι η ρουτίνα σου,άλλοτε φευγεις άλλοτε ερχεσαι,αλλοτε τον παιρνεις μαζι κ αλλοτε τον αφηνεις σπιτι...θεμα συνηθειας ειναι...εε εντωμεταξυ θα φωναξει κ λιγο,ας κανουν λιγο υπομονη οι γειτονες,οπως κάνουμε ολοι,οταν υπαρχει καποιο νεογεννητο,οταν γινεται καποιο πάρτυ ή γιορτή...καλη γειτνίαση λεγεται.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Θα αναγκαστει να συνηθισει.. εγω τον εχω μεσα στο σπιτι περιορισμενο σε ενα κομματι με πορτακια ασφαλειας και τβ ανοιχτη, πλεον ειναι κυριος. Εσυ αισθανεσαι πως ειναι καλυτερα ο σκυλος σου οποτε εχε εμπιστοσυνη σε αυτο. Δεν νομιζω οτι κανει κακο που περνας.. ωστοσο προσπαθησε να τον εχεις ηρεμο μη παιξετε εξτασιαστει κ πανω εκει εσυ ξαφνικα ξαναφευγεις. Ηρεμα του τυπου ερχομαι κ φευγω και ολα νορμαλ δεν αλλαξε κ κατι..
 
  • Like
Reactions: Allendog


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf