Νεογέννητα σκυλάκια


28 Μαρτίου 2021
20
12
26
Καλησπέρα, μια σκυλίτσα στη γειτονιά μου είχε γεννήσει πριν 5-6μερες σήμερα κάποιος τη χτύπησε με το αμαξι και τη σκότωσε. Πήρα τη πρωτοβουλία και πήρα τα μωράκια σπίτι μου παρακαλώ πείτε μου τι να κάνω είναι 5 και δεν είναι ούτε μιας βδομάδας. Προσπάθησα να τα ταΐσω με σύριγγα αλλά τρώνε πολύ δύσκολα και ειδικά το ένα δεν θέλει καθόλου.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Πάρε έναν κτηνίατρο να σε βοηθήσει με το τι πρέπει να τρώνε, πότε κ πώς.

Δες αυτό το θέμα:

Είναι μεγάλο αλλά τα λέει όλα.

@GRDANE είσαι ο μόνος αρκετά ενεργός με εμπειρία που μπορώ να θυμηθώ αυτή τη στιγμή.

Πολλά μπράβο που τα ανέλαβες. Υπομονή. Να μας λες πώς πάει.
 




28 Μαρτίου 2021
20
12
26
Μίλησα με το κτηνίατρο από τη στιγμή που τα πήρα σπίτι μου έδωσε συμβουλές για το τάισμα και το πως θα τα κάνω να κάνουν την ανάγκη τους. Προσπαθώ όσο μπορώ να τα βάλω να φάνε ανα 3ωρες όπως και μου είπε είναι ανάλογα με τις ώρες τους άλλο θα φάει Καλα άλλο καθόλου άλλο θα μου πιπίλαει το χέρι φαίνεται ότι θέλουν τη μαμά τους . Το Καλό είναι ότι είναι όλα μαζί κ νιώθουν ασφάλεια το ένα με το άλλο γιατί όταν τα βάζω στη Φωλίτσα που τους έφτιαξα και το ένα ακουμπάει το άλλο ηρεμούν. Ελπίζω να πάει Καλα όλο αυτό γιατί η αλήθεια είναι ότι μου έχει ξανατύχει να βρω νεογέννητα αλλά δε κατάφερα να τα κρατήσω στη ζωή και αυτό είναι που με αγχώνει περισσότερο.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπέρα! Χριστός Ανέστη!
ίσως παραμένω ενεργός.. αλλά χωρίς εμπειρία ανάλογη... μια και τα κουτάβια μου είχαν την μητέρα τους σε αυτή την ηλικία...
το μόνο που είχα ν αφροντίζω εγώ ήταν η μητέρα να κατέβαζε πολύ γάλα.
ένα κόλπο που έχω δει από εκτροφείς που είχαν δυσανάλογα πολλά κουτάβια σε γέννες... ήταν ότι μερικοι χρησινομοιούσαν γάντια μιας χρήσης από αυτά χωρίς ταλκ...
τα γεμίζαν με το γάλα... ανοιγαν τρύπες σε κάθε δάχτυλο... κι έβαζαν τα κουτάβια δίπλα δίπ[λα να τρώνε...
αισθάνονταν περισσότερο φυσιολογικά το ένα δίπλα στο άλλο.
η θερμοκρασία του γάλακτος περίπου 38 βαθμοί κελσίου.
πιστεύω συμφορουμίτες με φιλόζωη δράση έχουν περισσότερη εμπειρία σε ανάλογα θέματα από εμένα
εύχομαι τα καλύτερα φίλε...
καλώς ήλθες με την οικογένεια σου!!!
 


28 Μαρτίου 2021
20
12
26
καλημέρα! Αληθώς ο Κύριος! Μόλις τελείωσα με το τάισμα σήμερα ήταν λίγο πιο συνεργάσιμα κάποια έχουν συνηθίσει κάποια είναι αρκετά ζιζάνια αλλά είμαι αισιόδοξη!!! Όσον αφορά αυτό με το γάντι θα κάνω μια προσπάθεια να δω αν θα λειτουργήσει με τα δικά μου κουτάβια! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις με βοηθάτε όλοι ειλικρινά
 






Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Τώρα είδα το tag, δεν μπαίνω συχνά συγγνώμη!
Είναι άκρως απαραίτητο να είναι μονίμως ζεστά, να τρώνε καλά και να κάνουν την τουαλέτα τους.
Στις 15 ημέρες οπωσδήποτε αποπαρασίτωση με πάστα, ρώτα τον κτηνίατρο!
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
 


28 Μαρτίου 2021
20
12
26
Έχω να πω πως τα πάμε τέλεια τρώνε πολύ Καλα είναι στα ζεστά πάντα! Ακόμα έχουν κλειστά ματάκια αλλά όπου ναναι είναι η ώρα τους !!! Σε λίγες μέρες έχουμε αποπαρασίτωση !!!
 


28 Μαρτίου 2021
20
12
26
Καλησπέρα και πάλι επιστρέφω γιατί σήμερα μετά από τόσες μέρες μ πεθανε το ένα κουταβάκι ενώ τα πήγαιναν πολύ Καλα όλα. Έχουμε κάνει αποπαρασίτωση γενικά μ είχε πει ο γιατρος να δώσω δυο μέρες συνεχόμενα από 1ml και μετά από δυο βδομαδες πάλι. Έχω δώσει αυτές τις δυο δόσεις και τώρα την επόμενη βδομάδα είναι να δώσω την επόμενη μήπως να το επισκευσω και να δώσω σήμερα ξανά γιατί παρατήρησα στα κόπρανα τους κάτι περίεργα ξένα σώματα. Ξέχασα να πω πως μου είπε ο κτηνίατρος σήμερα αφού του είπα ότι πεθανε το ένα μωρό να δώσω και αντιβίωση σε όλα τα υπόλοιπα. Τι μου προτείνεται κυρίως για το σιρόπι για τα σκουλήκια αναφέρομαι.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3