Νεογέννητο κουτάβι δεν κλαίει


31 Ιανουαρίου 2021
11
2
23
Το σκυλί μου μου γέννησε 4 κουτάβια είναι 3 ημερών και όταν όταν τα παίρνεις από τη μάνα τους κλαίνε έκτος από ένα. Γενικά στη υγεία του είναι καλά και είναι το μεγαλύτερο από τα αδέρφια του. Θα ήθελα να μάθω αν κάποιος ξέρει αν είναι κάτι ανησυχητικό.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
ρωτα τον κτηνιατρο σου.
και κλεισε ραντεβου για στειρωση της σκυλας σου με το που δωσει ο κτηνιατρος το οκ.
ελπιζω να βρουν καλα σπιτια τα κουταβια.
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


31 Ιανουαρίου 2021
11
2
23
Ευχαριστώ και ναι θα φροντίσω τα μικρά να πάνε σε υπεύθυνους ιδιοκτήτες. Οσο για τη στείρωση θα ήθελα να αναφέρω ότι το σκυλί είναι σχεδόν 8 χρόνων και δεν ξέρω αν χρειάζεται να τη στειρωσω ή απλά να περίφραξω τον χώρο καλυτερα αν και σκέφτομαι τη στειρωση. Η εγκυμοσύνη ήταν ατύχημα παρόλα αυτά θα κρατήσουμε τα μικρά μέχρι 2 μηνών που θα μπορούν να πάνε στα σπίτια τους.

Ζευγαρωσαν στην αυλή μας άγνωστο πως μπήκε το αρσενικό μέσα, η εξώπορτα είναι 1,5 μ. περίπου και τα σκυλιά είναι ρατσασ κοκονι (το αρσενικό δεν είναι αδέσποτο αλλά εδώ που μένω έχουν τη τάση οι ιδιοκτήτες αρσενικών σκύλων να παρατάνε έξω τα σκυλιά τους μέχρι το βραδυ)
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
Ευχαριστώ και ναι θα φροντίσω τα μικρά να πάνε σε υπεύθυνους ιδιοκτήτες. Οσο για τη στείρωση θα ήθελα να αναφέρω ότι το σκυλί είναι σχεδόν 8 χρόνων και δεν ξέρω αν χρειάζεται να τη στειρωσω ή απλά να περίφραξω τον χώρο καλυτερα αν και σκέφτομαι τη στειρωση. Η εγκυμοσύνη ήταν ατύχημα παρόλα αυτά θα κρατήσουμε τα μικρά μέχρι 2 μηνών που θα μπορούν να πάνε στα σπίτια τους.

Ζευγαρωσαν στην αυλή μας άγνωστο πως μπήκε το αρσενικό μέσα, η εξώπορτα είναι 1,5 μ. περίπου και τα σκυλιά είναι ρατσασ κοκονι (το αρσενικό δεν είναι αδέσποτο αλλά εδώ που μένω έχουν τη τάση οι ιδιοκτήτες αρσενικών σκύλων να παρατάνε έξω τα σκυλιά τους μέχρι το βραδυ)
8 χρονων σκυλι θα μπορουσε να εχει παθει χειροτερα πραγματα απο την γεννα παρα απο την στειρωση. ζει μονιμα στον κηπο? αν ναι τοτε σαφως πρεπει να ζει μεσα απο εδω και περα, ειδικα οταν υπαρχει τετοιο προβλημα στην γειτονια και το γνωριζεις ηδη. σορρυ για τον αποτομο τονο, αλλα πραγματικα το θεμα με τα ανευθυνα ζευγαρωματα ειναι μαστιγα στην ελλαδα. δεν φταινε μονο οι ιδιοκτητες των αρσενικων, φταινε και οι ιδιοκτητες των αστειρωτων θηλυκων που τα αφηνουν με τις ωρες στον κηπο χωρις επιβλεψη, ειδικα οταν εχουν περιοδο. δεν μου περναει απτον νου να ζευγαρωσει σκυλος με την σκυλα μου, να μεινουν κολλημενα μετα και να μην παρω πρεφα.
 




31 Ιανουαρίου 2021
11
2
23
Δεν είναι καθαρόαιμο κοκονι αλλά έχει τα χαρακτηριστικα
Όταν ζευγαρωσε η λιζα δεν το αντιλήφθηκαμε καθώς όλοι λειπαμε(δεν προσπαθώ να δικαιωλογηθω επίσης με πιστεύεται η όχι είμαι ανήλικη απλά δεν ήξερα αν γινόταν να εγγραφεί ένα ανήλικο μέλος στο φόρουμ κ έβαλα άλλη χρονιά γέννησης) περίπου 3-4 εβδομάδες πριν γεννήσει είχα αναφέρει στους γονεις μου ότι μπορεί να είναι έγκυος επειδή παχυνε 2 εβδομάδες μετα φαινόταν καθαρά ότι είναι έγκυος
Στη αρχή μου φάνηκε ωραίο στη σκέψη να γεννήσει αλλά ο ενθουσιασμός μου κόπηκε όταν τη είδα να δυσκολευεται

Οι γονείς μου δεν σκέφτονται τη στείρωση αλλά εγώ ναι γιατί ξέρω ότι είναι καλό και για το σκύλο αλλά και για σένα από τη άποψη ότι δεν θα χρειάζεται να περιορίζεις το ζώο όταν αδιαθετει κτλ
 


31 Ιανουαρίου 2021
11
2
23
8 χρονων σκυλι θα μπορουσε να εχει παθει χειροτερα πραγματα απο την γεννα παρα απο την στειρωση. ζει μονιμα στον κηπο? αν ναι τοτε σαφως πρεπει να ζει μεσα απο εδω και περα, ειδικα οταν υπαρχει τετοιο προβλημα στην γειτονια και το γνωριζεις ηδη. σορρυ για τον αποτομο τονο, αλλα πραγματικα το θεμα με τα ανευθυνα ζευγαρωματα ειναι μαστιγα στην ελλαδα. δεν φταινε μονο οι ιδιοκτητες των αρσενικων, φταινε και οι ιδιοκτητες των αστειρωτων θηλυκων που τα αφηνουν με τις ωρες στον κηπο χωρις επιβλεψη, ειδικα οταν εχουν περιοδο. δεν μου περναει απτον νου να ζευγαρωσει σκυλος με την σκυλα μου, να μεινουν κολλημενα μετα και να μην παρω πρεφα.
Μέσα να τη βάλουμε λίγο δύσκολο εκτός και αν μένει στο υπόγειο και βγαίνει στη αυλή με επίβλεψη.
Ο τόνος σου είναι μια χαρά ξέρω ότι είμαι λάθος και προσπαθώ να το διωρθωσω

για το θέμα της στηρωσης οι γονείς μου θα πειστούν αν τους πιέσω. Μόλις δώσουμε τα κουτάβια θα αρχίσω να το συζητώ. για τα κουτάβια δεν ανησυχώ εύκολο είναι σχετικά να βρω να τα δώσω επειδή έχει ο μπαμπάς μου γνωστούς που ενδιαφέρονται αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να ξαναγεννησει

Μπορώ να πω ότι είμαι η μόνη που ασχολείται τόσο πολύ με τα σκυλιά το φόρουμ με βοήθησε αρκετά και έχω ήδη αλλάξει πολλές κακές συνήθειες κ θεωρώ χρήσιμες τις συμβουλές ολων σας κράξτε δεν έχω θέμα αλλά προσπαθώ να αλλάξω τα λάθη μου...
 
  • Like
Reactions: toniakaz and mareco


31 Ιανουαρίου 2021
11
2
23
Συγγνώμη για τη ανορθογραφία και τις μεγάλες προτάσεις την επόμενη φορά θα γράψω πιο κατανοητα
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
αφροδιτη, πες αμα θελεις στους γονεις σου να γραψουν και αυτοι στο φορουμ, η τουλαχιστον να διαβασουν τι γραφουμε. το να μενει ενα σκυλι μονο του στον κηπο, ειτε μονιμα ειτε τις περισσοτερες ωρες της μερας, ποσο μαλλον οταν δεν ειναι κανεις εκει για να το επιβλεψει, δεν ειναι καθολου καλο. οχι μονο ρισκαρεις να γινει αυτο που εγινε με την δικια σου, αλλα ρισκαρεις ΠΟΛΛΑ αλλα. επιθεση απο αλλα σκυλια, γατια, ανθρωπους.... φολες, τσιμπηματα απο εντομα (τσιμπουρια, κουνουπια, σκνιπες). ο σκυλος που περναει τις περισσοτερες ωρες της μερας μεσα στο σπιτι, και εχει ενα δυωρο την ημερα στον κηπο, ΔΕΝ ειναι "περιορισμενος". ειναι ενα πολυ χαρουμενο σκυλι. εννοειται βεβαια οτι περα απο αυτες τις 2 ωρες παιχνιδιου στην αυλη, θελει και 2 με 3 βολτες την ημερα, απο ενα τεταρτο με μιση ωρα η καθε μια. αυτος θα ηταν ενας υπεροχα ισορροπημενος και χαρουμενος σκυλος. τα σκυλια θελουν τους ανθρωπους τους. δε θελουν να ειναι πεταμενα σε εναν κηπο ολη μερα.

εχουμε ΤΕΡΑΣΤΙΟ προβλημα με τα αδεσποτα στην ελλαδα. πιστευεις οτι θα βρεις ευκολα 4 ανθρωπους να παρουν τα κουταβια, σε μια εποχη που ο κοσμος χανει τις δουλειες τους λογω πανδημιας και δεν εχει να φαει? και πες οτι βρισκεις. θα ειναι ολοι τους νορμαλ ανθρωποι? θα ξερουν πεντε πραγματα για τα σκυλια? η θα τα παρουνε δωρακι στα παιδια τους και μετα θα το δεις να κυκλοφορει στο δρομο οταν το βαρεθει η οικογενεια?
 


31 Ιανουαρίου 2021
11
2
23
αφροδιτη, πες αμα θελεις στους γονεις σου να γραψουν και αυτοι στο φορουμ, η τουλαχιστον να διαβασουν τι γραφουμε. το να μενει ενα σκυλι μονο του στον κηπο, ειτε μονιμα ειτε τις περισσοτερες ωρες της μερας, ποσο μαλλον οταν δεν ειναι κανεις εκει για να το επιβλεψει, δεν ειναι καθολου καλο. οχι μονο ρισκαρεις να γινει αυτο που εγινε με την δικια σου, αλλα ρισκαρεις ΠΟΛΛΑ αλλα. επιθεση απο αλλα σκυλια, γατια, ανθρωπους.... φολες, τσιμπηματα απο εντομα (τσιμπουρια, κουνουπια, σκνιπες). ο σκυλος που περναει τις περισσοτερες ωρες της μερας μεσα στο σπιτι, και εχει ενα δυωρο την ημερα στον κηπο, ΔΕΝ ειναι "περιορισμενος". ειναι ενα πολυ χαρουμενο σκυλι. εννοειται βεβαια οτι περα απο αυτες τις 2 ωρες παιχνιδιου στην αυλη, θελει και 2 με 3 βολτες την ημερα, απο ενα τεταρτο με μιση ωρα η καθε μια. αυτος θα ηταν ενας υπεροχα ισορροπημενος και χαρουμενος σκυλος. τα σκυλια θελουν τους ανθρωπους τους. δε θελουν να ειναι πεταμενα σε εναν κηπο ολη μερα.

εχουμε ΤΕΡΑΣΤΙΟ προβλημα με τα αδεσποτα στην ελλαδα. πιστευεις οτι θα βρεις ευκολα 4 ανθρωπους να παρουν τα κουταβια, σε μια εποχη που ο κοσμος χανει τις δουλειες τους λογω πανδημιας και δεν εχει να φαει? και πες οτι βρισκεις. θα ειναι ολοι τους νορμαλ ανθρωποι? θα ξερουν πεντε πραγματα για τα σκυλια? η θα τα παρουνε δωρακι στα παιδια τους και μετα θα το δεις να κυκλοφορει στο δρομο οταν το βαρεθει η οικογενεια?
Έχω βρει ήδη κάποιους που ενδιαφέρονται οι περισσότεροι με εμπειρία

τα σκυλια(έχω 2) είναι περιορισμένα λίγο πιο πίσω από τη κάγκελοπόρτα και γύρω γύρω έχει περίφραξη δεν πίστευε κανένας ότι ήταν εφικτό να μπει σκύλος και μακάρι να μη γινοταν
Στο σπίτι αποκλείεται να συμφωνήσουν οι γονείς μου καθώς μαδανε και είναι μαθημενα έξω. Για να τα έχω μέσα θα έπρεπε να τα μάθω από μικρά και τώρα είναι δύσκολο γιατί δεν θα είναι κανένας μαζί τους μέχρι το μεσημερι
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
Έχω βρει ήδη κάποιους που ενδιαφέρονται οι περισσότεροι με εμπειρία

τα σκυλια(έχω 2) είναι περιορισμένα λίγο πιο πίσω από τη κάγκελοπόρτα και γύρω γύρω έχει περίφραξη δεν πίστευε κανένας ότι ήταν εφικτό να μπει σκύλος και μακάρι να μη γινοταν
Στο σπίτι αποκλείεται να συμφωνήσουν οι γονείς μου καθώς μαδανε και είναι μαθημενα έξω. Για να τα έχω μέσα θα έπρεπε να τα μάθω από μικρά και τώρα είναι δύσκολο γιατί δεν θα είναι κανένας μαζί τους μέχρι το μεσημερι

ολοι οι ανθρωποι δηλαδη που εχουμε παρει σκυλους απο το δρομο κιολας, που ηταν ηδη ενηλικες, και τους αφηνουμε μονους απτο πρωι μεχρι το μεσημερι για να παμε δουλεια, πως το κανουμε? δεν ισχυει αυτο που λες, οτι εχουν μαθει εξω. θα ηταν 100% πιο χαρουμενα μεσα, με τους ανθρωπους τους. τα σκυλια ειναι πολυ κοινωνικα ζωα. και τους αρεσει η ισορροπια και το προγραμμα. 2 ωρες παιχνιδι στον κηπο, 3 15λεπτες βολτες την μερα, και πολλες αγκαλιες μεσα στο σπιτι, και θα πετανε απο χαρα. οσο για το μαδημα.... αναρωτιεμαι γιατι ο κοσμος παιρνει σκυλια, η γενικα κατοικιδια με τριχωμα, ενω σιχενεται.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Βρε @TheBestBoi είναι παιδάκι, μένει με τους γονείς της..
Οι γονείς έχουν κανονικά την ευθύνη, άσε που εγώ την κόβω πολύ υπεύθυνη για την ηλικία της..

Λεγε τα βασικά να μαθαίνουμε κι ολας, καλά κάνεις, αλλά και το κορίτσι πιστεύω ότι μπορεί κάνει..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
@Αφροδίτη δείχνεις λογικό και open mind παιδάκι και μπράβο σου.
Ετσι για αλλαγή δηλαδή! :rolleyes:
Θεωρώ ότι εμπέδωσες το νόημα, του πόσο κακό είναι, να αφήνουμε τα σκυλιά μας να ζευγαρώνουν και εύχομαι στο εξής αλλά και μεγαλώνοντας, να κρατήσεις αυτή την σωστή στάση.

Μπορείς να βάλεις φωτό της σκύλας σας και του αρσενικού;
 
  • Like
Reactions: toniakaz and GRDANE


31 Ιανουαρίου 2021
11
2
23
@Αφροδίτη δείχνεις λογικό και open mind παιδάκι και μπράβο σου.
Ετσι για αλλαγή δηλαδή! :rolleyes:
Θεωρώ ότι εμπέδωσες το νόημα, του πόσο κακό είναι, να αφήνουμε τα σκυλιά μας να ζευγαρώνουν και εύχομαι στο εξής αλλά και μεγαλώνοντας, να κρατήσεις αυτή την σωστή στάση.

Μπορείς να βάλεις φωτό της σκύλας σας και του αρσενικού;
Για το αρσενικό όχι γιατί από τη στιγμή που ζευγαρωσαν εξαφανίστηκε. Το θηλυκό αν προλάβω θα το βγάλω σημερα

Τα κουτάβια είναι μια χαρά αλλά το ένα μας άφησε οπότε μας μένουν 3. Η μαμά τους είναι μια χαρά το ίδιο και τα μικρά.
Το ένα κουτάβι τρώει περισσότερο από όσο πρέπει και έχει διαρροιες οπότε σιγά σιγά το περιορίζω λίγο ώστε να τρώει τη σωστή ποσότητα.
Τη Τετάρτη θα γίνουν 2 εβδομάδων ακόμα δεν έχουν ανοίξει τα μάτια θα περιμένω λίγο και βλέπουμε.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
@Αφροδίτη συγχαρητήρια γιατί φαίνεσαι πολύ πιο ώριμη απ ότι θα έπρεπε να ήταν οι ενήλικες γονείς σου. Κτηνίατρος τα έχει δει τα σκυλάκια και τη μαμά?


Στο σπίτι αποκλείεται να συμφωνήσουν οι γονείς μου καθώς μαδανε και είναι μαθημενα έξω. Για να τα έχω μέσα θα έπρεπε να τα μάθω από μικρά και τώρα είναι δύσκολο γιατί δεν θα είναι κανένας μαζί τους μέχρι το μεσημερι
[/QUOTE]
εγώ λοιπόν δεν ήθελα με τίποτα σκυλί μέσα για μυρωδιες, τρίχες, βρωμιά κλπ..οι καλοί άνθρωποι αυτού του forum λοιπόν με έπεισαν με τα επιχειρήματά τους και θα τους ευχαριστώ μια ζωή γι αυτό. Όχι μόνο γι αυτά που πήρε το σκυλάκι μας. Αλλά κυρίως γι'αυτά που παίρνουμε εμείς καθημερινά από εκείνη. Κουράζομαι περισσότερο, καθαρίζω συνέχεια, πλένω κουβέρτες συνέχεια, χτενίζω...αλλά είμαι τόσο χαρούμενη που δεν το αλλάζω με τίποτα. Ίσως αν πεις στους γονείς σου ότι θα την αναλάβεις εσύ (δεν ξέρω βέβαια και τι ηλικία έχεις) να πειστούν ευκολότερα...Επίσης, τα σκυλάκια μαθαίνουν μια χαρά να μένουν μόνα τους... αν μάθουν τη ρουτίνα, (πρωι βόλτα για τσίσα και κακα, πρωινο, φεύγουν όλοι απ το σπίτι, μένω μόνο μου με παιχνιδάκια, γυρνάνε σιγά σιγά τους κάνω χαρούλες, ξανα βολτίτσα για τσίσα, κάνω παρέα σε οποιον είναι σπίτι απ το μεσημέρι και μετά, διαβάζω μαζί τους, μαγειρεύω μαζί τους, ερχονται και οι υπόλοιποι, ξανακάνω χαρούλες, βολτα το βραδάκι,...) Πίστεψέ με: ΑΞΙΑ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ!! Ελπίζω όλα αν πάνε καλά..να μας ενημερώνεις!
 
  • Like
Reactions: toniakaz


toniakaz

Member
19 Ιανουαρίου 2021
5
10
υπάρχουν στο Fb οι ομάδες Κοκωνια για υιοθεσία και Κοκώνι πάρεστιος σκύλος. Ακόμα και τα ημίαιμα κοκώνια γίνονται ανάρπαστα. Καλό θα είναι, Αφροδίτη, που φαίνεσαι εκπληκτικά υπεύθυνο κορίτσι, τα μικρά σου σκυλάκια να δοθούν σε ανθρώπους που τα αγαπάνε και θα τα φροντίζουν. Τα κοκώνια είναι εξαιρετικά έξυπνα σκυλάκια.
 


31 Ιανουαρίου 2021
11
2
23
υπάρχουν στο Fb οι ομάδες Κοκωνια για υιοθεσία και Κοκώνι πάρεστιος σκύλος. Ακόμα και τα ημίαιμα κοκώνια γίνονται ανάρπαστα. Καλό θα είναι, Αφροδίτη, που φαίνεσαι εκπληκτικά υπεύθυνο κορίτσι, τα μικρά σου σκυλάκια να δοθούν σε ανθρώπους που τα αγαπάνε και θα τα φροντίζουν. Τα κοκώνια είναι εξαιρετικά έξυπνα σκυλάκια.
Ευχαριστώ μπορείς να μου δώσεις παραπάνω πληροφορίες; δηλαδή πως ακριβώς βάζω αγγελία στοfb;
 


31 Ιανουαρίου 2021
11
2
23
υπάρχουν στο Fb οι ομάδες Κοκωνια για υιοθεσία και Κοκώνι πάρεστιος σκύλος. Ακόμα και τα ημίαιμα κοκώνια γίνονται ανάρπαστα. Καλό θα είναι, Αφροδίτη, που φαίνεσαι εκπληκτικά υπεύθυνο κορίτσι, τα μικρά σου σκυλάκια να δοθούν σε ανθρώπους που τα αγαπάνε και θα τα φροντίζουν. Τα κοκώνια είναι εξαιρετικά έξυπνα σκυλάκια.
Δεν ξέρω αν θα πετύχω κάτι αλλά θα το συζητησω δεν έχω πρόβλημα να καθαρίζω εγώ γτ έτσι κ αλλιώς εγώ καθαρίζω κ τώρα στο υπόγειο, πλένω κουβερτακια, βγάζω βόλτα κτλ
Τώρα τη μαμά κ τα μικρά τα έχουμε στο υπόγειο κάνει ζέστη και είναι μια χαρά. Σήμερα έκλεισαν 3 εβδομάδες άρχισαν να περπατάνε, να παίζουν και να "τρώνε" . Εννοώ ότι πηγαίνουν στο μπολ της μαμάς τους κ γλυφουν το φαγητό της. Επίσης έχουν αρχίσει να κάνουν την ανάγκη τους έξω από τη φωλιά.
Ναι έχουν πάει σε κτηνίατρο και είναι όλα μια χαρα

Έχω προσέξει ότι τα αυτάκια τους είναι σηκωμένα, θα μείνουν έτσι ή είναι έτσι λόγω Ηλικίας; δεν έχω βρει κάποιο σχετικό άρθρο και ρώτησα μήπως κάποιος γνωρίζει...