Νεος στην παρεα με λιγη ψωρα.....


mjdancerman

New Member
17 Ιουλίου 2009
4
0
Γεια σας...θα ηθελα πολυ να σας εξηγησω την ιστορια μου αλλα ειναι λιγο μεγαλη κ μπορει να φανει κουραστικη.. θα ειμαι οσο ποιο συντομος μπορω...

λοιπον σχολαω απο την δουλεια (4-6-09) παω στο αμαξι και ακουω κλαματα...κοιταζω και βλεπω 7 μικρα ζωντανα να κλαψουριζουν πολυ δυνατα..τα ματια δεν ηταν ανοιχτα..ο ηλιθιος που τα πεταξε τα ειχε μεσα σε ενα κουτι το ποιο ειχαν βγει απο μεσα τα μικρα μπουσουλοντας... περνω το κουτι μαζι με δυο μικρα,παω φαρμακειο αγοραζω μπιμπερο,παω σπιτι ζεσταινω φρεσκο γαλα αγγελαδινο (λαθος μου εμεθα) τους ταιζω, ηρεμισαν...μετα απο τρεισ μερες να σου τα ματακια ανοιγουν αλλα δεν βλεπουν ακομα... τα κακα τους κιτρινα σφιχτα...ενιμερωθηκα ομως οτι επειδη ειναι νεωγνα πρεπει να τρωνε μια σινταγι οπου ελεγε

200 γαλα εβαπορε (ή κατσικισιο)
80 νερο
200 γιαυρτι
1 κουταλια μαγιονεζα(προερατικα)
1κροκο αυγου

τα σκυλακια οσο μεγαλωνα αρχισαν και εκανα ποιο μαλακα κακακια και απο κιτρινο λιγο σκουρεναν και ηταν σαν μιξα σε μερικα σημεια..παρατηρουσα στο καφε (μαικλ) να εχει λιγο πιτυριδα αλλα δεν μου κινησεπολυ την περιεργια (εχω πει οτι ειμαι νεος και δεν γνωριζω)...μετα ειχε και ο μαυροσ (κοναν)...αυτην την εβδωμαδα τρωγοντουσαν παρα πολυ καιτα πηγα σε μια γιατρο να ταδει και μου λεει ειναι ψωρα μαζι με μηκυτεσ και πολλα αλλα μαζι...πατησε στο καθε ενα απο μια ενεση (δεν θημαμαι ονομα καλα ιντερκαδιν καπωσ ετσι μου το ειπε)..μου εδωσε ενα σαμπουαν φαρμακευτικο και ενα μπεταντι αφρολουτρο.μου λεει πρωτα θα το πλενεις με το μπεταντιν και μετα θα το πλενεις με το φαρμακευτικο οπου πριν το ξεβγαλεις θα το αφησεις 20 λεπτα πανω του ανα 4 μερεσ 5 φορεσ περιπου.ααα και κατι αλλο θα του δινεις και αμοξιλ 250 σε υγρι μορφη ενα κουταλακι το καθε ενα 2,5μλ απο το στομα...

επισης μου ειπε οτι πρεπει να κανουμε και θεραπεια παρασιτων που εχουν δημιουργιθει απο το γαλα και μου εδωσε ενα κουτακι ΤΕΛΜΙΝ ΚΗ οπου θα περνει ενα το πρωι ενα το βραδι για δυο μερες...Την αμοξιλ να την δινω και αυτη πρωι βραδυ...

χθεσ λοιπον οταν εφηγα απο το ιατριο το πρωι σκεφτηκα απο μεσα μου δεν ειναι πολλα φαρμακα ολα μαζι?εξαλου το ενα ειναι καφε 2,5κλ και το αλλο μαυρο 3κλ...επισης δεν θα κρυωσουν βρεγμενα 20 λεπτα με το φαρμακευτικο σαμπουαν?

ερχομαι σπιτι λοιπον τα κανω μπανιο, μολισ τα αφεινω μετο φαρμακευτικο σαμπουαν, τρεμαν, φοναζαν σαν να νομιζαν οτι κατι καναν και τουσ εβαλα τημωρια..δεν αντεξα και σε ενα τεταρτο τα ζεστανα με νερακι και τα εβγαλα.τα ταισα τουσ εδωσα το φαρμακο και την αντιβιωση...μετα απο 2 ωρεσ ο μαικλ(το καφε 2,5κλ) κανει εμετο παραξενεβομαι..δεν του δινω τιποτα μετα..το βραδι τα ταιζω δινω φαρμακο αντιβιωση πεφτω να κοιμηθω και το πρωι βλεπω στο σεντονι που κοιμουντε λεκεδεσ σαν εμετο...τρωνε το πρωι τουσ δινω τα φαρμακα ο μικρος μετα απο 2 ωρεσ εμετο...ειχε πολυ ζεστη και σημερα...αρχιζεινα μην θελει να φαει, του ερχονται κατι αναγουλεσ περιπου 8 παρατηρησα αλλα δεν εβγαλε τιποτα, κατι σαλακια μονο αφου δεν ειχε τιποτα μεσα του...ξαπλωνει και ανασενει βαρια..οχι κοφτεσ ανασεσ αλλα βαριεσ και μακριεσ...ανοιγω τα ματια του βλεπω μονο ασπρο πουθενα κορα...λεω μαμα αυτο πεθενει..περνω τηλ τον κτινιατρο τα λεω και μου λεει τι χρωμα εινα τα σκατα του σαν σοκολατα λεω μερικεσ φορεσ...μου λεει εχει τυφο, τοτε δεν νομιζω να τα καταφερει ο μικροσ...μου λεεινα κλεισουμε ραντεβου να παω να του κανουμε ενεσεισ για τιν αντιβιωση..καλα λεω και το κλεινω..ο μαικλ ακουνητοσ μονο ανασες..ερχετε το απογευμα δροσιζει λιγο ερχεται και η κοπελα μου ξηπναει ο μαικλ και τρεχει πανω της και δειχνει σαν να μην εχει τιποτα, ορεξατοσ πεινουσε και πολυ...εφτιαξα κοτοπουλο με ρυζι σουπα για να κοψω την δοιαρεια..

Τωρα τα σκυλακια ειναι ξαπλωμενα εξω...ο κοναν (3κλ μαυροσ) δεν εχει κανει εμετο και ειναι κομπλε αλλα ξινετε το ιδιο με πριν...ο μαικλ κσινετε και δακγωνετε το ιδιο με πρην.. τι να κανω να τα σωσω τα καμημενα απο την ταλεπωρια?να τουσ δωσω τταφαρμακα και την αντιβιωση?επισησ εχω παρατηρηση οτι ο μαικλ εχει χασει κιλα

Πητε μου οτι νομιζετε μια και πηρα την αποφασει να τα παρω απο εκει που τα πεταξε ο ηλιθιοσ μπας και καταφερω και τα σωσω..πρεπει να ειναι νομιζω 7 εβδομαδων αλλα καλυτερα να με κατατοπησετε εσεισ



Υ.Γ μα ειναι δυνατον να παω στο ιατρειο και να μην ρωτησει ο ιατρος απο αρχησ
τι τρωει,τι χρωμα εχουν τα κακα,ειναι δραστιριο,
δεν του πηρε την θερμοκρασια...μολισ τα ειδε ψωρα ειναι παμε γεια ενεση παρε αυτα για σας..επισης την ρωτησα ειναι κολητικο και σε εμας και μου λεει μην φοβασαι αν ηταν θα ειχεσ κολλησει οποτε δεν ειναι κολλητικη...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Καλως ήρθες! Ελπίζω όλα να πάνε καλά! Αλλά το θέμα είναι καθαρά ιατρικό, οπότε μόνο ο κτηνίατρος μπορεί να σε κατατοπίσει..... αν δεν εμπιστευεσαι τον πρώτο, πήγαινε και σε δευτερο.

Απ'οσο ξέρω, χαρακτηριστικό του τύφου είναι οι πολύ αραιές διάρροιες με πολύ ασχημη μυρωδιά. Οι πιθανόητητες αν είανι τυφος να κολλήσει και το άλλο, είναι πολύ μεγάλες. Αλλά απο την περιγραφή σου, δε φαίνεται κάτι τέτοιο. Ξανατσέκαρε με τον κτηνίατρο.
 


mjdancerman

New Member
17 Ιουλίου 2009
4
0
ευχαριστω για την απαντηση...σημερα το πρωι παντου υπηρχαν κανονικα σχεδον σκληρα κακα οχι ομωσ σαν νερο...τηλεφωνισα σε ενα ιατρο κ μου εδωσε την απαντηση οτι:

Η ιβερμεκτίνη είναι ισχυρό φάρμακο.
Ίσως θα ήταν καλύτερο να πολεμήσεις την ψώρα με αμπούλες stronghold σε αυτή τη φάση, σε συνδυασμό με χαπάκια milbemax..

η γνωμη σας?
 


mjdancerman

New Member
17 Ιουλίου 2009
4
0
σηκωθηκα χαραματα γιατι ακουσα τα μικρα να κανουν αναγουλεσ, πρωτη φορα ειδα τον κοναν (μαυρο 3κλ) να κανει και αυτοσ εμετο,4 ωρεσ μετα το φαγητο και το μονο που βγαζαν ηταν σαλια με τριχεσ...
τωρα που εχουν αναγουλες μπορει να οφειλετε στην ενεσιμη ιβερμεκτινη που τουσ εκαναν η στο φαρμακο για την αποπαρασιτωση ή στην αμοξιλ (σημερα το βραδυ δεν εδωσα στον μαικλ (καφε 2,5κλ) αντιβιωση)?τωρα και οι δυο εχουν σκληρα κακα σκουρα λιγο και αναγουλεσ ... ενδεχετε να εχουν τυφο?ποια ειναι η καλυτερη επομενη μου κινηση?

ευχαριστω για τον πολιτιμο χρονο σας.....
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Δεν ειμαι γνωστης!!!!!!!!!!
αλλα..
1ο Ιβεκταρινη <εχει και αποπαρρασιτικες δρασεις>
2ο Χαπακι για αποπαρασιτοση
3ο αμοξιλ

Σαν πολλα μου φαινονται...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
ποια ειναι η καλυτερη επομενη μου κινηση?
Tηλέφωνο και επίσκεψη και σε άλλο κτηνίατρο ή στον ίδιο αν τον εμπιστεύσαι. Γράψε τις ερωτήσεις σου σ'ενα χαρτί και να επιμείνεις να σου δώσει συγκεκριμένες απαντήσεις για όλα. Μη διστάσεις.
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Καλως ήρθες!:)
Η δική μου ερώτηση μπορεί να είναι λίγο άσχετη αλλά θα την κάνω.
Τα άλλα 5 κουτάβια τι απέγιναν?
Περαστικά σε αυτά που κράτησες.
 


mjdancerman

New Member
17 Ιουλίου 2009
4
0
σημερα πηγα σε εναν αλλο κτηνιατρο και αυτοσ με ρωτησε για τι προκειται και του εξηγησα ολη την ιστορια... μου λεει επειδη τα σκυλια εχουν ταλαιπωρηθει θα σου δωσω ενα φαρμακο sebacil ,1,5μλ θα το διαλιεις σε 3λτ νερο και θα το μουσκεψεισ το καθε ενα μονο του 20 λεπτα με μασαζ χωρησ να αγγιξεις τα ματια και γεννητικα οργανα...

το εκανα και ο μαικλ ειδικα που ειχε το προβλημα περισσοτερο, το δερμα του εχει μαλακωσει παρα πολυ κ τα λεπια ξεκωλησαν σχεδον ολα...βεβαια ξυνονται ακομα μιασ και το προβλημα εχει προχωρησει καιεσωτερικα...αλλα η πληγεσ καιολα εξαφανιστηκαν..μου ειπε 2 φορεσ την εβδομαδα να τα κανω μπανιο για τεσσερης φορεσ συνολικα...

την αντιβιωση να την συνεχισω? και αν ναι για ποσο καιρο? εφυγα βιαστικα γιανα τα κανω μπανιο και καταλαβαινετε..ο κτινιατροσ δεν μου αναφερθηκε στην αντιβιοση και αυτο γιατι μου ειπε οτι η ιβερκτεμινη δρα απο μεσα προς τα εξω και το φαρμακο απο εξω προς τα μεσα (οποτε θα γινει και γρηγορη δουλεια)
(ο κτινιατροσ ειναι αποφοιτος απο τηνθεσαλλονικη και ηταν πολυ σηνεργασιμος...)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf