Νεο Χασκυ...!!!!


ChrisHSK

Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
12
0
26
ας σου ξεκαθαρίσω κάτι
δεν ξύπνησα σήμερα ορεξάτη και είπα τι να κάνω?ας αποτρέψω ακόμη έναν από το να αποκτήσει husky
έτσι θα μείνω η μοναδική στην Ελλάδα.....:p:p:p

απλώς βλέπω πως κάποια πράγματα δεν τα έχεις υπολογίσει σωστά και το διάβασμα έστω και 3 μηνών δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα
η πραγματικότητα με ένα σκύλο είναι δύσκολη
καθάρισμα ΠΟΛΥ στην κουταβοπερίοδο, βόλτες, εμβόλια,γιατροί, κοινωνικοποίηση και ο κατάλογος δεν έχει τέλος
με κάποιες ράτσες ε....είναι πιο δύσκολο
κάποια είναι πιο κυριαρχικά, κάποια θέλουν ιδιαίτερο χειρισμό

τα χάσκι είναι επίσης ιδιαίτερη κατάσταση
στο λέει μαμά με 2 πιτσιρίκια και 30 με 40 φοιτητές σε κάθε τμήμα στη δουλειά της
λες να έχω πρόβλημα να επιβάλλομαι?να απαιτώ να με ακούν?
και όμως με τον κοπρίτη μου με βγήκε ο πάτος....ποια υπακοή?ποια κυριαρχία?τα γράφει όλα και παλεύεις να πετύχεις ένα κάποιο επίπεδο καλής συμβίωσης
επίσης με το φαγητό...είναι αρκετά δύσκολα και η τροφή τους μπορεί να σου στοιχίζει ακόμη και 80 € το μήνα
αμπούλες χάπια μηνιαίως κανα 20ευρω επίσης

είσαι τόσο σίγουρος πως θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις?

και μεταξύ μας...τα "σκυλιά" από το GofT ναι είναι υπέροχα αλλά καταλαβαίνεις πως μια σειρά καμία σχέση δεν έχει με το τι θα ζήσεις σε real life....:whistle:
συνήθως οι επιλογές σκύλου που βασίζονται σε σειρές ταινίες κτλ....καταλήγουν με έναν έξαλλο ιδιοκτήτη και ένα σκύλο να παίρνει δρόμο
Επειδη πολλοι το εχουν πει αυτο θα ξεκαθαρισω κατι.. Το σκυλι δεν το θελω μονο επειδη μοιαζουν με αυτα του GoT. Το GoT και ενας φυλος μου με συστησε στην φυλη αυτη. Απο προσωπική ερευνα και προβολη υπερβολικα πολλων βιντεο αποφασισα οτι θελω να αγορασω ενα. (https://www.youtube.com/gttsd αυτο το καναλι κυριως) Το καταλαβαινω οτι δεν θελατε να με "αποτρεψετε" απο το να παρω αλλα δεν ξερετε τι θεληση εχω... Ξερω ποσα ειναι τα αρνητικά αλλα θα τα υπομεινω για την ομορφια και την τρελα αυτης της φυλης που λεγεται χασκυ. Παντα ηθελα ενα σκυλο και τωρα που επιτελους πιστευω πως μπορω να ανταπεξελθω δεν αλλαζω ευκολα γνωμη. Τροφες και τετοια μπορει να ισχυει για καθε σκυλι και αμα χρειαστω βοηθεια σε καποιο θεμα για λογο εμπειρίας ρωταω εδω αλλα δεν θελω να εχω σιγουρια γενικα γιατι μπορει να παει οποιαδηποτε στιγμη κατι στραβα (το οποιο ευχομαι να μην γινει).
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Επειδη πολλοι το εχουν πει αυτο θα ξεκαθαρισω κατι.. Το σκυλι δεν το θελω μονο επειδη μοιαζουν με αυτα του GoT. Το GoT και ενας φυλος μου με συστησε στην φυλη αυτη. Απο προσωπική ερευνα και προβολη υπερβολικα πολλων βιντεο αποφασισα οτι θελω να αγορασω ενα. (https://www.youtube.com/gttsd αυτο το καναλι κυριως) Το καταλαβαινω οτι δεν θελατε να με "αποτρεψετε" απο το να παρω αλλα δεν ξερετε τι θεληση εχω... Ξερω ποσα ειναι τα αρνητικά αλλα θα τα υπομεινω για την ομορφια και την τρελα αυτης της φυλης που λεγεται χασκυ. Παντα ηθελα ενα σκυλο και τωρα που επιτελους πιστευω πως μπορω να ανταπεξελθω δεν αλλαζω ευκολα γνωμη. Τροφες και τετοια μπορει να ισχυει για καθε σκυλι και αμα χρειαστω βοηθεια σε καποιο θεμα για λογο εμπειρίας ρωταω εδω αλλα δεν θελω να εχω σιγουρια γενικα γιατι μπορει να παει οποιαδηποτε στιγμη κατι στραβα (το οποιο ευχομαι να μην γινει).
Γιατί πιστεύεις ότι τώρα μπορείς να ανταπεξέλθεις ενώ πριν όχι; Ειλικρινής απορία. Είναι πολύ πιο εύκολο να έχεις ένα σκύλο στο σπίτι των γονιών σου, από ότι πρώτη φορά σε δικό σου σπίτι, και είναι μάλλον πολύ λιγότερο απαιτητική η ζωή ενός π.χ. μαθητή Α Λυκείου από ενός φοιτητή, πόσο μάλλον αν ο φοιτητής θα κάνει και καμιά δουλίτσα να βγάλει χρήματα να συντηρήσει το σκύλο και για πρώτη φορά θα χρειαστεί να φροντίσει στοιχειωδώς ένα σπίτι και τον εαυτό του.
 


κωστασ123

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
105
66
33
@genie χωρις καμια παρεξηγηση.Αλλα αν ηταν να βλέπουμε ο καθενας τα ΑΝ και ΑΝ και τις δυσκολιες που 'θεωρητικα' και μονο θα αντιμετωπίσουμε στο μελλον τοτε κανενας δεν θα επερνε σκυλο . Καποια πραγματα τα οποια είναι ακρως απαραίτητα φανταζομαι τα εχει ηδη σκεφτει.Θελω να πιστευω ότι για να μπηκε στη διαδικασια αποκτησης σκυλου και συγγεκριμενα χασκι ,σκεφτηκε καποια πραγματα και δεν είναι μονο από ομορφια που θελει ένα τετοιο σκυλο.Αν εισαι αποφασισμένος @ChrisHSK oτι θελεις ένα τετοιο σκυλι και μπορεις να αντεπεξελθεις στις απαιτησεις του τοτε και μονο να κανεις την κινηση!Δυσκολιες ,λιγες ,πολλες,ολοι θα βρουμε και βρίσκουμε μπροστα μας!Αν εισαι σιγουρος ότι μπορει να του προσφερεις τα απαραίτητα ,απλα προχωρα,αν όχι ,απλα περιμενε να τελειώσεις το πανεπιστημιο σου.Ειμαι και εγω μαθητης και ξερω τις δυσκολιες για αυτό σου λεω.Υπαρχουν δυσκολιες όταν εισαι φοιτητης ή μαθητης ναι!Εχεις καποιο ο οποιος θα μπορει να σε βοηθησει σε περιπτωση που κατι παει στραβα?Μην σκεφτεσε τι μπορει να παει στραβα αλλα αν θα μπορεις να αντεπεξελθεις αν ΟΤΙ διποτε παει στραβα.Αυτο πιστευω εγω.Αν δεν εχεις και καποιο να σε βοηθα και λιγο με τις βολτες κλπ αφου εισαι και φοιτητης θα σε συμβουλευα να περιμενεις να τελειώσεις τη σχολή σου!
 


Nefeli2016

Member
20 Αυγούστου 2016
20
9
34
Αν και δεν ειμαι ο καταλληλοτερος ιδιοκτητης σκυλου γιατι με τον δικο μου δεν τα εχω καταφερει και τελεια θελω να σου πω μονο ενα πραγμα που το εζησα προσωπικα. Εχω μεγαλωσει σε σπιτι με σκυλια και υποτιθεται ηξερα τι υποχρεωσεις εχουν. Παρολα αυτα σαν φοιτητρια και εγω λυσαξα να παρω σκυλι. Και το εκανα!! Βρηκα ενα κουταβι στο δρομο και ηταν τοσο γλυκουλι και το λυπηθηκα. Το πηρα σπιτι μου εννοειται! Σε ενα μηνα το φορτωσα στον πατερα μου. Ηθελα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σκυλο. Η ετσι νομιζα. Σαν φοιτητης θα εχεις πολλα πραγματα να κανεις. Ενα βραδυ να θες να κοιμηθεις αλλου τι θα κανει το σκυλακι? Ποιος θα το βγαλει βολτα? Οταν θα εχεις μαθημα 6 ωρες συνεχομενα το σκυλι ποιος θα το βγαλει βολτα? Ειδικα σαν κουταβι που θελει αρκετα συχνα για να μαθει να μην λερωνει. Για μενα τελειωσε με το καλο και τοτε παρε σκυλακι. Μην δεσμευτεις εσυ σαν φοιτητης γιατι μετα θα ψαχνεις να το δωσεις και θα ειναι κριμα. Βεβαια εχω γνωρισει και αλλους που τα καταφεραν. Ισως εγω να μην ειχα διαθεση τοτε!
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
@genie χωρις καμια παρεξηγηση.Αλλα αν ηταν να βλέπουμε ο καθενας τα ΑΝ και ΑΝ και τις δυσκολιες που 'θεωρητικα' και μονο θα αντιμετωπίσουμε στο μελλον τοτε κανενας δεν θα επερνε σκυλο . Καποια πραγματα τα οποια είναι ακρως απαραίτητα φανταζομαι τα εχει ηδη σκεφτει.Θελω να πιστευω ότι για να μπηκε στη διαδικασια αποκτησης σκυλου και συγγεκριμενα χασκι ,σκεφτηκε καποια πραγματα και δεν είναι μονο από ομορφια που θελει ένα τετοιο σκυλο.Αν εισαι αποφασισμένος @ChrisHSK oτι θελεις ένα τετοιο σκυλι και μπορεις να αντεπεξελθεις στις απαιτησεις του τοτε και μονο να κανεις την κινηση!Δυσκολιες ,λιγες ,πολλες,ολοι θα βρουμε και βρίσκουμε μπροστα μας!Αν εισαι σιγουρος ότι μπορει να του προσφερεις τα απαραίτητα ,απλα προχωρα,αν όχι ,απλα περιμενε να τελειώσεις το πανεπιστημιο σου.Ειμαι και εγω μαθητης και ξερω τις δυσκολιες για αυτό σου λεω.Υπαρχουν δυσκολιες όταν εισαι φοιτητης ή μαθητης ναι!Εχεις καποιο ο οποιος θα μπορει να σε βοηθησει σε περιπτωση που κατι παει στραβα?Μην σκεφτεσε τι μπορει να παει στραβα αλλα αν θα μπορεις να αντεπεξελθεις αν ΟΤΙ διποτε παει στραβα.Αυτο πιστευω εγω.Αν δεν εχεις και καποιο να σε βοηθα και λιγο με τις βολτες κλπ αφου εισαι και φοιτητης θα σε συμβουλευα να περιμενεις να τελειώσεις τη σχολή σου!
Το σκυλί είναι μία μεγάλη δεσμευση, και οικονομική και δεσμευση χρόνου και αλλαγή τρόπου ζωής. Σε κανέναν άνθρωπο δε θα συνιστούσα πριν αλλάξει τελείως τον τρόπο ζωής του να υιοθετήσει κατοικίδιο. Κανεις μα κανείς (τουλάχιστον σήμερα, δεν ξέρω 500 χρόνια πριν) δεν είναι 100% προετοιμασμένος για να ζήσει για πρώτη φορά μόνος μακριά από το σπίτι του. Προσωπικά, πριν περάσει ο πρώτος καιρός μιας τόσο μεγάλης αλλαγής, δε θα υιοθετούσα ούτε χρυσόψαρο. Αν όλα πάνε καλά, μπορεί π.χ. ένας νέος φοιτητής που εχει το πρόγραμμα του και τις υποχρεώσεις του, απλά να περιμένει 6 μήνες και να βάλει τότε ένα νέο μέλος στο σπιτικό του. Η να καταλήξει ότι πρέπει να περιμένει κι άλλο. Γιατί αν βρεθεί να μετανιώνει μία κίνηση ενθουσιασμού, πάντα την πληρώνει το ζώο και όχι ο ιδιοκτήτης.
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Όλα μέσα στη ζωή είναι :)
Αν το καλοψάξεις ιδανική φάση στη ζωή μας δεν υπάρχει για σκύλο...πάντοτε υπήρχαν, υπάρχουν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν προβλήματα στην καθημερινότητα μας γιατί έτσι είναι η ζωή...
Και θα μεθύσει και σε πάρτυ θα πάει και θα μελετήσει και όλα θα τα προλάβει...
Τα μεταξωτά βρακιά βέβαια θα μου πεις, είναι για επιδέξιους κώλους...τα Χάσκυ είναι ζόρικα και σίγουρα δεν κάνουν για ανθρώπους που δεν μπορούν να δείξουν κυριαρχία απέναντι τους. Ο νεαρός όμως δείχνει ωριμότητα, καλή διάθεση και υπευθυνότητα.
@ChrisHSK θα τα πας μια χαρά. Κάνε φόκους στα μαθήματα σου για όσο χρειαστεί και μόλις με το καλό ξελασκάρεις λίγο, αρχίζεις σχολαστική αναζήτηση επί της φυλής. Από μικρός στα βάσανα...θα μάθεις από τα 18-19 σου τι θα πει ευθύνη ;)
 


F3ar0ff

New Member
23 Οκτωβρίου 2018
2
0
47
Καλησπερα! Επειδη ο τιτλος ταιριαζει κανω εδω τις ερωτησεις μου κι ελπιζω σε απαντησεις κι οχι επιθεσεις. Οφειλω να ομολογισω πως δεν ηξερα τιποτα για την «βιομηχανια» ζωων και τους εμπορους της. Λαθος μου ναι αλλα.. μετα απο 14 χρονια πηρα την αποφαση να ξαναπαρω σκυλο. Οποτε η παρορμηση υπερτερουσε της ερυνας αυτης. Πηρα ενα χασκι ... απο ιδιωτη/εμπορο δεν μπορω να ξερω ακριβως γιατι μου τον συστησανε.γιατι ειναι κακο να παρεις ετσι ενα ζωο για καποιους απο εσας; Να ενημερωσω πως ανακαλυψα το φορουμ μετα απο ερευνα για τυφο και τα σχετικα καθως ο μικρος ειναι ηδη 7 μερες στον γιατρο με ορους.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.876
Γιατί δεν είναι δυνατόν, σε μια χώρα με χιλιάδες αδέσποτα, που πεθαίνουν βασανιστικά καθημερινά στους δρόμους, ο καθένας που έχει έναν σκύλο, να τον βάζει να αναπαράγεται, δημιουργώντας και άλλα εν δυνάμει μελλοντικά αδέσποτα.

Καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Εύχομαι το σκυλάκι να ξεπεράσει τον κίνδυνο!
Διάβασε ότι έχουμε γράψει σχετικά με τον τύφο, γιατί είναι πάρα πολύ σοβαρά και οφείλω να σου πω, ότι κάκιστα, επικράτησε η παρόρμηση της έρευνας. Δεν βάζεις παρορμητικά, μια ψυχή στην ζωή σου.

Περαστικά του!
 


F3ar0ff

New Member
23 Οκτωβρίου 2018
2
0
47
μολις γυρισα απο τον γιατρο. εδωσε το οκ μετα απο 9 μερες στον ορο να τον παρω στο σπιτι.
αυριο μεσημερι θα γυρισουμε και θα αρχισουμε διατροφη και παρακολουθηση για τις επομενες 15 μερες