Νεο κουτάβι


Lu Mi Mi

Member
5 Ιουνίου 2023
15
5
26
Καλημέρα ,

Εχω δυο σκυλακια και εφερα ενα τριτο κουταβι ο μεσαιος πλεον που ηδη ηταν υπερβολικα ενεργητικος και ζημιαρης εχει φαει κολλημα με την μικρη τρελο οοοοοολη μερα την κυνηγαει και κανει κατι σαν παιχνιδι μαλλον αλλα την ζορισει παρα πολυ και η μικρη εχει αρχισει και γινεται "αγρια" καθως ο αλλος δεν σταματαει με τιποτα ειτε αρχισει και κλαιει ειτε του αγριεψει. Με τα πρωτα δυο δεν ειχα τετοιο θεμα γιατι ο μεγαλος ειναι απλως ενας αγγελος επι γης ο μικρος παλι τον ζοριζε. Ειχε κανεις παρομοια εμπειρια; πως το αντιμετωπισε; Σας ευχαριστω πολυ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Χρειαζόμαστε απαραιτήτως φωτό της τριάδας, και δυό λογάκια για το καθένα τους, να ξέρεις.

Στο μεταξύ όμως, βάλε όρια στον μεσαίο και προστάτευσε το κουτάβι.
Κοινή λογική! :)
 


Lu Mi Mi

Member
5 Ιουνίου 2023
15
5
26
Hello,

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον δεν θελω να απομονωσω τον μεσαιο γιατι φοβαμαι οτι θα αντιληφθει οτι λογω της μικρης τιμωρειται και θα προκαλεσει περισσοτερα προβληματα στην σχεση τους. Θα του δημιουργησει την εντυπωση οτι την "προσεχουμε" και τον τιμωρουμε. Θα ανεβασω μια φωτο που ειναι και οι 3 αγαπημενοι και κοιμισμενοι :p

Ο μεγαλος ειναι ενα εξτριμ φοβικο σκυλι που παλεψαμε πολυ μαζι του για να ειναι καλα και να μαθουμε να τον χειριζομαστε σωστα αλλα νομιζω πλεον το εχουμε βρει και ειναι το πιο ηρεμο σκυλι που θα γνωρισει ποτε κανεις ενας σωστος κυριος. Ειναι το πιο εξυπνο πλασμα που εχω δει αλλα δεν ειναι εξαρτημενος απο εμας ειναι πολυ ανεξαρτητος και αυτο πχ στην εκπαιδευση ειναι πιο δυσκολο καθως δεν εχει αναγκη την προσοχη μας. (15 μηνων)

ο μεσαιος ειναι ο σατανας ο ιδιος τρελα με κορδελα υπερκινητικος δεν φοβαται τιποτα δεν παιζει να εχει σκεφτει ποτε κατι πριν το κανει ειναι τρελα αγαπησιαρης με ανθρωπους δεν αντεχει να κατσει σε ενα σημειο πανω απο 2 λεπτα. Ειναι φουλ κολλημενος μαζι μας και φανταστικα υπακουος οταν κανουμε εκπαιδευση επιζητα την προσοχη μας και την επιβραβευση. (10 μηνων)

η μικρη ειναι πολυ καινουρια προσθηκη και ειναι ακραια απαιτητικη ως τωρα ελπιζουμε να ηρεμισει σε αυτο μολις μας εμπιστευθει οτι δεν προκειται να την αφησουμε νηστικη η μονη της. ειναι κουταβι εντελως δαγκωνει οτι βρει κοιμαται συνεχεια ειναι αρκετα εξυπνη και τα πιανει γρηγορα ολα απο οτι φαινεται αλλα υπαρχει ακομα πολυς δρομος. (3μηνων)

All in all για τα αγορια που τα εχουμε καιρο ειναι πολυ καλα σκυλια φιλικα με ολους ανθρωπους σκυλια τα παντα. (ο μεσαιος μονο εχει κολλημα με τις γατες καθολου δεν τις θελει) Στην μεταξυ τους σχεση με εξαιρεση οτι ο μικρος πρηζει τον μεγαλο τα πανε πολυ καλα χωρις να ειναι ιδιαιτερα προσκολλημενα το ενα στο αλλο. Με την μικρη τωρα ο μεσαιος μια βδομαδα που την εχουμε δεν εχει υπαρξει λεπτο της ημερας που να μην ασχολειται μαζι της και να την ενοχλει. Το θεμα ειναι οτι επειδη η μικρη δυσκολευεται να τον αντιμετωπισει αρχιζει και βγαζει μια αγριαδα που σιγα σιγα απο κει που την εκανε μονο στον σκυλο την επεκτεινει.
 

Attachments



Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Τι ομορφη φωτογραφια! Στο κρειτ ειναι μαθημενα τα σκυλια? Να μαθεις το κουταβι και να το εχεις εκει για να εχει χωρο δικο της να μπορει να μπει και να νιωθει ασφαλης χωρις ενοχλησεις. Αν δεν ειναι ο μεσσαιος μαθημενος σε κρειτ βαζε τον σε αλλο δωματιο με το λουρι για λιγα λεπτα οταν ενοχλει πολυ εντονα το κουταβι και βγαζε τον μετα. 1 2 3 20 θα το μαθει οτι αν την πειραζει φευγει. Μην το αμελησεις ειναι πολυ σημαντικη ηλικια για το κουταβι μην του κανετε τραυματα
 
  • Like
Reactions: mareco


Lu Mi Mi

Member
5 Ιουνίου 2023
15
5
26
ευχαριστω πολυ για την απαντηση! ευτυχως και τα δυο σκυλια ειναι μαθημενα σε crate και παρκα θα το δοκιμασω να σου πω την αληθεια σε crate στον ιδιο χωρο να μην νιωθει απομονωση απλως η φοβια μου ειναι αυτη που ειπα μηπως το δει οτι το προβλημα ειναι η μικρη και για να την προσεξουμε μπαινει αυτος τιμωρια. Η μικρη δεν μπορει να μπει γιατι την ακολουθει παντου και εφοσον χωραει και εκεινος στο crate θα μπει μαζι της.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
ευχαριστω πολυ για την απαντηση! ευτυχως και τα δυο σκυλια ειναι μαθημενα σε crate και παρκα θα το δοκιμασω να σου πω την αληθεια σε crate στον ιδιο χωρο να μην νιωθει απομονωση απλως η φοβια μου ειναι αυτη που ειπα μηπως το δει οτι το προβλημα ειναι η μικρη και για να την προσεξουμε μπαινει αυτος τιμωρια. Η μικρη δεν μπορει να μπει γιατι την ακολουθει παντου και εφοσον χωραει και εκεινος στο crate θα μπει μαζι της.
Αμα κλεισεις την πορτα πως θα μπει κανει διαρηξεις?
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
ευχαριστω πολυ για την απαντηση! ευτυχως και τα δυο σκυλια ειναι μαθημενα σε crate και παρκα θα το δοκιμασω να σου πω την αληθεια σε crate στον ιδιο χωρο να μην νιωθει απομονωση απλως η φοβια μου ειναι αυτη που ειπα μηπως το δει οτι το προβλημα ειναι η μικρη και για να την προσεξουμε μπαινει αυτος τιμωρια. Η μικρη δεν μπορει να μπει γιατι την ακολουθει παντου και εφοσον χωραει και εκεινος στο crate θα μπει μαζι της.
μην φοβασαι τοσο πολυ αυτο οσο το να δημιουργησεις προβληματα στο κουταβι που οταν μεγαλωσει θα εξελιχθουν και πως θα συνηπαρξουν μετα. Οταν τον βγαζεις απο το δωματιο πταν συμπεριφερεται ετσι δεν θα σκεφτει να κατηγορησει το κουταβι δεν ειναι ανθρωπος. Θα σκεφτει αυτη η συμπεριφορα με βγαζει εξω δεν θα την κανω
 


Lu Mi Mi

Member
5 Ιουνίου 2023
15
5
26
Σε ευχαριστω παρα πολυ ειχα στο μυαλο μου να της δημουργησουμε εναν χωρο που θα εχει να παει οταν θελει να ξεφυγει και ειχα σκεφτει το crate αλλα με ανοιχτη πορτα οποτε απαντησα με αυτη την σκεψη στο μυαλο :p θα το δοκιμασω ομως στον μεσαιο να δω πως θα παει
 


deku

Active Member
30 Μαϊου 2023
36
47
Καλημέρα! Εγώ θα πρότεινα να συμβουλευτείτε έναν εκπαιδευτή (κατά προτίμηση με θετική προσέγγιση). Δημιουργήσατε μια δύσκολη συνθήκη με δυο κουτάβια στο σπίτι, και έναν έφηβο. Δυστυχώς πολλά κουτάβια μπαίνουν έτσι σε ένα σπίτι, υπάρχουν θέματα με τα άλλα σκυλιά του σπιτιού και μετά καταλήγουν (με προβλήματα) στις φιλοζωικές.

Εγώ όπως έχω γράψει και σε ένα άλλο thread, δεν θα πρότεινα ποτέ σε κανέναν να τιμωρήσει τον σκύλο του. Πιθανόν να χαλάσει η σχέση σας, ή μπορεί να φτάσετε και σε δάγκωμα. Σκεφτείτε το αν αξίζει το ρίσκο.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Καλημέρα! Εγώ θα πρότεινα να συμβουλευτείτε έναν εκπαιδευτή (κατά προτίμηση με θετική προσέγγιση). Δημιουργήσατε μια δύσκολη συνθήκη με δυο κουτάβια στο σπίτι, και έναν έφηβο. Δυστυχώς πολλά κουτάβια μπαίνουν έτσι σε ένα σπίτι, υπάρχουν θέματα με τα άλλα σκυλιά του σπιτιού και μετά καταλήγουν (με προβλήματα) στις φιλοζωικές.

Εγώ όπως έχω γράψει και σε ένα άλλο thread, δεν θα πρότεινα ποτέ σε κανέναν να τιμωρήσει τον σκύλο του. Πιθανόν να χαλάσει η σχέση σας, ή μπορεί να φτάσετε και σε δάγκωμα. Σκεφτείτε το αν αξίζει το ρίσκο.
Δεν ειπε κανεις να τιμωρησει κανεναν σκυλο εννοειται δεν βοηθαει αυτο
 


deku

Active Member
30 Μαϊου 2023
36
47
Μα το να το βάλεις σε άλλο δωμάτιο με λουρί ή σε crate μέσα επειδή έκανε μια ανεπιθύμητη συμπεριφορά τιμωρία δεν είναι ;
 


Lu Mi Mi

Member
5 Ιουνίου 2023
15
5
26
Αρχικως κανενα κουταβι δεν θα κατεληγε απο αυτο το σπιτι σε φιλοζωικη εμεις τα μαζευουμε και δεν μπορουμε να πουμε οχι και καταληξαμε με 3 οχι το αντιθετο. Ειμαι υπερμαχος της θετικης εκπαιδευσης για αυτο και μπαινω σε αυτη την διαδικασια συζητησης και δεν εχω σκεφτει καν να τον "τιμωρησω" ο εκπαιδευτης δυστυχως ειναι ακριβως και το ξερω γιατι το καναμε με τον πρωτο και εκανε θαυματα δεν το συζητω αλλα δεν μπορουμε να το υποστηριξουμε εκ νεου και ψαχνουμε αλλες λυσεις. Περισσοτερο αναζητω παρομοιες εμπειρες και πως το διαχειριστηκαν να δουμε αν μπορει κατι απο αυτα να βοηθησει και εμας και σκεψου εινια μονο 1 εβδομαδα εδω και ηδη ειδαμε και ψαχνουμε λυσεις πριν εδραιωθει η δημιουργηθουν "μονιμα προβληματα" .
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Μα το να το βάλεις σε άλλο δωμάτιο με λουρί ή σε crate μέσα επειδή έκανε μια ανεπιθύμητη συμπεριφορά τιμωρία δεν είναι ;
Δεν ειπα αυτο ειπα να το εχει με το λουρι για λιγα λεπτα στο αλλο δωματιο μαζι της εννοω αυτη να το κραταει δηλαδη. Και κρειτ ποτε για τιμωρια απλα να εχει το κουταβι εναν ασφαλη χωρο και το ιδιο και ο μεσααιος οταν χρειαζεται να παιζουν με το κουταβι αν ενοχλει
 


Lu Mi Mi

Member
5 Ιουνίου 2023
15
5
26
Μα το να το βάλεις σε άλλο δωμάτιο με λουρί ή σε crate μέσα επειδή έκανε μια ανεπιθύμητη συμπεριφορά τιμωρία δεν είναι ;
Το crate σε εμας μον τιμωρια δεν ειναι πανε και καθονται μεσα οποτε θελουν λιχουδια η να ηρεμισουν και κοιμουνται παντα ανοιχτες οι πορτες ακομα και η απομονωση γινεται σε μεγαλους χωρους ειτε με παρκο και crate συνδυαστικα η σε δωματιο που εινια δικο τους
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Αρχικως κανενα κουταβι δεν θα κατεληγε απο αυτο το σπιτι σε φιλοζωικη εμεις τα μαζευουμε και δεν μπορουμε να πουμε οχι και καταληξαμε με 3 οχι το αντιθετο. Ειμαι υπερμαχος της θετικης εκπαιδευσης για αυτο και μπαινω σε αυτη την διαδικασια συζητησης και δεν εχω σκεφτει καν να τον "τιμωρησω" ο εκπαιδευτης δυστυχως ειναι ακριβως και το ξερω γιατι το καναμε με τον πρωτο και εκανε θαυματα δεν το συζητω αλλα δεν μπορουμε να το υποστηριξουμε εκ νεου και ψαχνουμε αλλες λυσεις. Περισσοτερο αναζητω παρομοιες εμπειρες και πως το διαχειριστηκαν να δουμε αν μπορει κατι απο αυτα να βοηθησει και εμας και σκεψου εινια μονο 1 εβδομαδα εδω και ηδη ειδαμε και ψαχνουμε λυσεις πριν εδραιωθει η δημιουργηθουν "μονιμα προβληματα" .
Μπραβο σας που σωσατε 3 σκυλακια βασικα δεν ξερω και πως το κανατε τοσο συντομα το ρνα με το αλλο. Αυτη η μεθοδος που σας ειπα με το λουρι εφαρμοζεται πολυ απο εκπαιδευτες και την εχω κανει και εγω για πολλα θεματα με αριστα αποτελεσματα
 


Lu Mi Mi

Member
5 Ιουνίου 2023
15
5
26
το γνωριζω αυτο με το λουρι εν μερη το εχουμε εφαρμοσει με το γαυγισμα στο μπαλκονι καθε φορα που γαυγιζε τον παιρναμε μεσα μολις ηρεμουσε εξω μολισ ξαναγαυγιζε μεσα και με τον καιρο εμαθε οτι αν γαυγιζει θα χανει το "προνομιο" του εξω και του ειχαμε σε ολη την διαδικασια ενα λουρι για να τον φερνουμε μεσα. και αντιστοιχα εκπαιδευτικη βολτα στο σπιτι και διαφορες ασκησεις ηρεμιας τις καναμε με λουρι στο σπιτι
 
  • Like
Reactions: Ans


deku

Active Member
30 Μαϊου 2023
36
47
Συγγνώμη να ρωτήσω κάτι γιατί ίσως εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι καλά. Ούτως ή άλλως και εγώ μαθαίνω από το forum. Στην περίπτωση που το μεσαίο σκυλί ενοχλεί την μικρή, ποιος μπαίνει σε crate και πως;

Για το λουρί ζητώ συγγνώμη αλλά εγώ δεν το κατάλαβα καλά πριν.

Για το ότι καταλήγουν σε φιλοζωική δεν εννοούσα ότι θα το κάνετε εσείς, αλλά είναι γεγονός ότι πολλά σκυλιά καταλήγουν έτσι. Δεν μπορώ να επιμείνω σε κάποιον να δώσει χρήματα σε εκπαιδευτή, απλά το πρότεινα (έστω για 1-2 μαθήματα) γιατί είναι δύσκολη συνθήκη και εκεί που πήγατε να σώσετε μια ψυχή, μην καταστρέψετε δυο. Γιατί είμαι σίγουρος ότι είναι το τελευταίο πράγμα που θα θέλατε να γίνει. Καλή δύναμη!
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Συγγνώμη να ρωτήσω κάτι γιατί ίσως εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι καλά. Ούτως ή άλλως και εγώ μαθαίνω από το forum. Στην περίπτωση που το μεσαίο σκυλί ενοχλεί την μικρή, ποιος μπαίνει σε crate και πως;

Για το λουρί ζητώ συγγνώμη αλλά εγώ δεν το κατάλαβα καλά πριν.

Για το ότι καταλήγουν σε φιλοζωική δεν εννοούσα ότι θα το κάνετε εσείς, αλλά είναι γεγονός ότι πολλά σκυλιά καταλήγουν έτσι. Δεν μπορώ να επιμείνω σε κάποιον να δώσει χρήματα σε εκπαιδευτή, απλά το πρότεινα (έστω για 1-2 μαθήματα) γιατί είναι δύσκολη συνθήκη και εκεί που πήγατε να σώσετε μια ψυχή, μην καταστρέψετε δυο. Γιατί είμαι σίγουρος ότι είναι το τελευταίο πράγμα που θα θέλατε να γίνει. Καλή δύναμη!
Εφοσον το κουταβι νιωθρι ασφαλες στο κρειτ μπορει να μπει και καποιος να κλεοσει την πορτα. Ο μεσσαιος οχι να μπει το κρειτ με το που κανει κατι κακο αλλα να πηγαινει στο λουρι. Το κρειτ για τον μεσααιο το ειπα απλα σαν τροπο να ειναι χωρια οταν χρειαζεται να ασχοληθουν με το μωρο χωρις ενοχλησεις.
 
  • Like
Reactions: deku


Lu Mi Mi

Member
5 Ιουνίου 2023
15
5
26
Συγγνώμη να ρωτήσω κάτι γιατί ίσως εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι καλά. Ούτως ή άλλως και εγώ μαθαίνω από το forum. Στην περίπτωση που το μεσαίο σκυλί ενοχλεί την μικρή, ποιος μπαίνει σε crate και πως;

Για το λουρί ζητώ συγγνώμη αλλά εγώ δεν το κατάλαβα καλά πριν.

Για το ότι καταλήγουν σε φιλοζωική δεν εννοούσα ότι θα το κάνετε εσείς, αλλά είναι γεγονός ότι πολλά σκυλιά καταλήγουν έτσι. Δεν μπορώ να επιμείνω σε κάποιον να δώσει χρήματα σε εκπαιδευτή, απλά το πρότεινα (έστω για 1-2 μαθήματα) γιατί είναι δύσκολη συνθήκη και εκεί που πήγατε να σώσετε μια ψυχή, μην καταστρέψετε δυο. Γιατί είμαι σίγουρος ότι είναι το τελευταίο πράγμα που θα θέλατε να γίνει. Καλή δύναμη!
ηταν προταση που δοθηκε το crate προς το παρον δεν εχω λαβει καποιο μετρο αντιμετωπισης του θεματος. Αλλα μεσα απο την συζητηση ηρθαν μια δυο ιδεες οποτε θα δοκιμασω να δω πως θα λειτουργησουν