Νευρική διαταραχή


spanielboy

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2007
79
0
Μακεδονία
suspektir.blogspot.com
Παιδιά, η Ινώ μου, όπως μου είπε και ο γιατρός παρουσίασε νευρική διαταραχή στη σπονδυλική στύλη. Πιθανότατα από κάποιο βίαιο/απότομο χτύπημα. Αποκλείω να την χτύπησαν κάπου έξω, γιατί όταν έβρισκε την πόρτα ανοιχτή και έβγαινε την παρακολουθούσα, 2 βήματα έκανε και γυρνούσε. Μια μέρα, έχει καιρό, την είδα να πηδάει από ένα πεζούλι που έχουμε στο σπίτι, σχεδόν 1 μέτρο. Πάντα φοβόταν να πηδήξει από εκεί, μια μέρα όμως το έκανε, δεν ξέρω γιατί. Το είπα στο γιατρό και λέει πως πολύ πιθανόν το πρόβλημα να προήλθε από αυτό το συμβάν. Πήρε χάπια για 10 μέρες, τώρα θα την ξαναπάω στο γιατρό. Ο ίδιος είπε πως θα υπάρξει σταδιακή βελτίωση αν το προσέξουμε. Η αδυναμία της υπήρχε, αλλά τώρα περιορίστηκε, στα πίσω πόδια. Κάνει δύο-τρία βήματα και κάθεται.

Επίσης από τότε που άρχισαν οι ζέστες έχει χάσει την ενέργειά της και τη όρεξή της. Τώρα άρχισε να καλυτερεύει πάλι πάνω σ'αυτό το θέμα, αλλά δεν είναι το σκυλί που πήρα τότε, τον Απρίλη. Δεν τρελαίνεται όταν με βλέπει, δεν με παίρνει από πίσω, δεν δεν δεν....


Αυτά. Ήθελα απλά να σας το πω, να το πω σε άτομα με ευαισθησίες.


Πιστεύω και η μέση της να γίνει καλά και να αρχίσει και η διάθεσή της να καλυτερεύει.


( ΥΓ: Πείτε κανέναν καλό λόγο, να με ανεβάσετε :( )
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
ευθανασια!!!

μην φοβασαι βρε συ ,ολα θα πανε καλα,εχε την το νου σου ,προσπαθησε να μην κουραζεται.η ζεστη σιγουρα επηρεαζει τα σκυλια ,οσο για το..

Δεν τρελαίνεται όταν με βλέπει, δεν με παίρνει από πίσω, δεν δεν δεν....
θα πρεπει να γινεις λιγο πιο αναλυτικος οσων αφορα την συμβιωση του μαζι σου
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
spanielboy, λυπάμαι πολύ για την σκυλίτσα σου.
Πιθανολογώ πως λόγω του άλματος, προκλήθηκε κάποιου είδους κάκωση στον νωτιαίο μυελό. Σε αυτό κατά πάσα πιθανότητα, οφείλεται η διαταραχή στη βάδιση.
Ο γιατρός τι φαρμακευτική αγωγή συνέστησε? Αντιφλεγμονώδη?

Φρόντισε το ζωάκι σου όσο μπορείς. Τώρα σε έχει ανάγκη, περισσότερο από ποτέ.
Μην απογοητεύεσαι από την αλλαγή στην συμπεριφορά της σκυλίτσας σου.
Μην ξεχνάς ότι το ζώο πονάει και υποφέρει λόγω της χωλότητας που προκάλεσε το τραύμα.

Η ζέστη ταλαιπωρεί και εξαντλεί ζώα κα ανθρώπους. Μην έχεις υπερβολικές απαιτήσεις από την Ινώ. Δώστ’ της όση αγάπη μπορείς, ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού και να είσαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά.
Υπομονή και κουράγιο φίλε μου.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ti εξετάσεις έκανε? Πώς το διαπιστώσατε αυτό?
Πονάει? Γιατί κάθεται? Πώς κάθεται?
Εχεις κάνει πρόσφατα άλλες αιματολογικές εξετάσεις?
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Χμμμ...

Αυτά τα οποία σου γράφει ο φίλος "denis", νομίζω ότι είναι καλό, να τα λάβεις υπόψη σου... και αν χρειασθεί να το πάξεις και περισσότερο...

Όμως, αυτή η πιθανότητα είναι απλά για να είμαστε πιο σίγουροι...

Αυτή τη στιγμή βέβαια, συνεχίζεις τη θεραπεία που ξεκινήσατε και ανάλογα με την εξέληξη μέσα στις επόμενες μέρες, θα δεις αν πρέπει να κάνεις και κάτι παραπάνω...

Πιστεύω πάντως, ότι αφού την είδες να πηδάει από εκεί πάνω..., αυτό είναι και με λίγη υπομονή... και λίγη προσοχή..., όλα θα πάνε κατ΄ ευχήν...

Επίσης πιστεύω, ότι αυτή η υπερβολική ζέστη αυτών των ημερών..., κόβει την ενεργητικότητα από τα ζώα μας, όπως και επίσης και από εμάς, αλλά για τα ζώα ακόμα περισσότερο, επειδή ιδίως τα σκυλιά, ζεσταίνονται πολύ... και υποφέρουν...

Δεν πρέπει να ξεχνάς, ότι η Ινώ σου, είναι και αρκετές ώρες έξω και κατ΄ επέκταση, δεν μπορεί να πηδάει και να τρέχει μέσα στον καύσωνα..., γιατί ακόμα και χωρίς πρόβλημα στη μέση της..., θα ήταν δύσκολο να αντέξει αυτήν την υπερβολική ζέστη και να μην υπάρξει καμμιά διαφορά στη συμπεριφορά της...

Εδώ εγώ τον έχω συνεχώς μέσα και με το air-condition αναμμένο συνεχώς επί 24 ώρες το εικοσιτετράωρο και πάλι πολλές φορές, τον βλέπω ότι είναι βαρύς..., αναλογικά με το πως ήταν όταν ο καιρός ήταν φυσιολογικός...

Σου εύχομαι περαστικά της και κουράγιο και στους δυο σας...

.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
θα συμφωνήσω με τον Denis πρέπει να κάνεις και άλλες εξετάσεις να αποκλείσεις διάφορα πράγματα. Η ζέστη τα ταλαιπωρεί πολύ όπως και εμάς οπότε δώσε της λίγο χρόνο. Τα σκυλιά καταφέρνουν και ξεπερνούν πολλά πράγματα (βλ. Iggy) αν έχουν την κατάλληλη φροντίδα.
Εύχομαι να είναι όλα περαστικά! :)
 


spanielboy

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2007
79
0
Μακεδονία
suspektir.blogspot.com
Πρώτα, θα ήθελα να σας ευχαρισστήσω όλους που με ανεβάσατε λίγο, αφού όλοι συμφωνήσατε ότι θα γίνει καλύτερα, αν η ασθένεια προήλθε από αυτό το άλμα. Θέλω απλά να πω (επειδή κάποιο μέλος το ανέφερε) πως δεν έχω απαιτήσεις από το σκυλί μου ώστε να μην το αφήνω να ζήσει φυσιολογικά. Μπορώ ίσως να πω πως δεν έχω καμιά απαίτηση. Θέλω απλά να τη βλέπω να περνάει αυτή καλά και να είναι καλά όπως συνεπάγεται στην υγεία της.




denis said:
Ti εξετάσεις έκανε? Πώς το διαπιστώσατε αυτό?
Πονάει? Γιατί κάθεται? Πώς κάθεται?
Εχεις κάνει πρόσφατα άλλες αιματολογικές εξετάσεις?

Έκανε πλήρεις εξετάσεις. Και αιματολογικές, όπου δεν εμφανίστηκε τίποτα. Αν εννοείς πως διαπίστωσα αυτό που της συνέβη, απλά δεν ήταν καλά και δεν μπορούσε να στερεώσει καλά τα πίσω της άκρα. Παραπατούσε και έπεφτε. Τώρα νομίζω δεν πονάει, αλλά πονούσε αρκετά όπως μου είπε ο γιατρός. Κάθεται με λυγισμένη την μέση αντί να κάθεται στα πίσω άκρα, όταν για παράδειγμα είναι στα πόδια μου. Αλλιώς είναι ξαπλωμένη κανονικά.

Αυτά. Μπορείς να ρωτήσεις ό,τι άλλο θες (και οι υπόλοιποι) και πιστεύω να σε κάλυψα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Πρέπει να εξετάσεις Ερλιχίωση (αν δεν το'χεις κάνει), Διροφιλάρια και γενικά καρδιά, και Καλααζάρ (το'χεις κάνει - δεν έχει - είναι έτσι κι αλλιώς άσχετο) Αυτά για την μη αντοχή στην ζέστη. Αν τα αίματα είναι φυσιολογικά, αποκλείονται βαριές φλεγμονές σχετιζόμενες και με τραυματισμούς των οστών, οστεομυελίτιδες κ.ά., οπότε έχεις όντως τέτοιον τραυματισμό, τον οποίο διαπιστώνεις και με ακτινογραφία ή μαγνητική, ο οποίος όμως πονάει τον σκύλο, αν είναι εντάξει από τα υπόλοιπα (γι'αυτό σου είπα κάνε κι άλλες εξετάσεις), αφού δεν έχει κέφι και δεν φταίει η ζέστη...το σκυλι θα ζήσει φυσιολογικά, αφού λες ότι βελτιώνεται κιόλας, ρώτα τον γιατρό σου αν συνηστά εφ'όρου ζωής χορήγηση ενισχυτικών σκευασμάτων για αρθρώσεις, που εμποδίζουν την δημιουργία οστεοαρθρίτιδας (πχ Cynoquin), γιατί τέτοιοι τραυματισμοί ρίχνουν τα σκυλιά πολύ μετά τα 6-7 χρόνια της ζωής τους.
 


spanielboy

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2007
79
0
Μακεδονία
suspektir.blogspot.com
denis said:
Πρέπει να εξετάσεις Ερλιχίωση (αν δεν το'χεις κάνει), Διροφιλάρια και γενικά καρδιά, και Καλααζάρ (το'χεις κάνει - δεν έχει - είναι έτσι κι αλλιώς άσχετο) Αυτά για την μη αντοχή στην ζέστη. Αν τα αίματα είναι φυσιολογικά, αποκλείονται βαριές φλεγμονές σχετιζόμενες και με τραυματισμούς των οστών, οστεομυελίτιδες κ.ά., οπότε έχεις όντως τέτοιον τραυματισμό, τον οποίο διαπιστώνεις και με ακτινογραφία ή μαγνητική, ο οποίος όμως πονάει τον σκύλο, αν είναι εντάξει από τα υπόλοιπα (γι'αυτό σου είπα κάνε κι άλλες εξετάσεις), αφού δεν έχει κέφι και δεν φταίει η ζέστη...το σκυλι θα ζήσει φυσιολογικά, αφού λες ότι βελτιώνεται κιόλας, ρώτα τον γιατρό σου αν συνηστά εφ'όρου ζωής χορήγηση ενισχυτικών σκευασμάτων για αρθρώσεις, που εμποδίζουν την δημιουργία οστεοαρθρίτιδας (πχ Cynoquin), γιατί τέτοιοι τραυματισμοί ρίχνουν τα σκυλιά πολύ μετά τα 6-7 χρόνια της ζωής τους.

Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες.
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Δεν το είχα προσέξει αυτό το θέμα. Είναι καλύτερα τώρα η Ινώ spanielboy? Ο δικός μου είχε χτυπήσει πέρυσι παίζοντας με μια πιτμπουλίτσα και είχε παρόμοια συμπτώματα. Σταμάταγε και καθόταν ξαφνικά και δεν ανεχόταν παιχνίδια πάλης με άλλα σκυλιά. Μετά από μερικούς μήνες όμως έγινε τελείως καλά.
 


perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Καλημέρα,
έχω και εγώ ένα θηλυκό westie 9 μηνών και εδώ και ένα μήνα είναι νωχελική, κάθεται συχνά στα πίσω πόδια και καμπουριάζει και δείχνει πως πονάει.Της έκανα δύο ακτινογραφίες που δεν έδειξαν κάκωση στη σπονδυλική στήλη αλλά και οι δύο κτηνίατροι στους οποίους πήγα δεν μου είπαν κάτι συγκεκριμένο.Υποθέτουν οτι είναι κάποια βλάβη στο μεσοσπονδύλιο που δεν φαίνεται με ακτινογραφία. Ο ένας την ψηλάφισε στη σπονδυλική στήλη και πόνεσε και ο άλλος της τράβηξε πίσω τα πόδια και πάλι πόνεσε.Ο ένας της έκανε κορτιζόνη και ο άλλος όντας αντίθετος στην κορτιζόνη της έκανε παυσίπονη ένεση και μου είπε να της δίνω βιταμίνη B. Σήμερα θα πάμε και στον τρίτο που μου σύστησαν κάπου στο Χαλάνδρι.Εσείς τι λέτε ?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Υποψιάζεσαι τι μπορεί να της προκάλεσε την κάκωση?
Ο δεύτερος κτηνίατρος σου πρότεινε Νeurobion (Vitamin B1, B6, B12)?
Γράψε μας τα νεώτερα!
Εύχομαι περαστικά στο σκυλάκι σου και γρήγορη ανάρρωση!
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
μπραβο σου που παιρνεις πολλες γνωμες.
καλο ειναι να μη χασετε χρονο με καποιον κτηνιατρο που λειτουργει "στα τυφλα" ή στην τυχη τελοσπαντων.

ελπιζω να γινει η σωστη διαγνωση ωστε να γινει και η σωστη θεραπεια.

καλη επιτυχια!!!

(σου στελνω και σε pm εναν ορθοπεδικο που φαινεται να ξερει το αντικειμενο του, παρα τα μειονεκτηματα του στην επικοινωνια με πελατες.. :lol: :? )

α! επισης θα σου ελεγα να δινεις + βιταμινη C συμπληρωμα αυτη την περιοδο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf