Νταίζη!


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
282
246
KORYDALLOS
γεια σας ..καιρό είχαμε,θέλαμε το χρόνο μας :sneaky:.Βέβαια δεν σταμάτησα ποτέ να μπαινω forum να χαζεύω αλλά ένιωθα άσχημα,σα μαμά χωρίς παιδάκι ...δύσκολο πολύΠριν λιγους μήνες η επιθυμία μου για νέο σκυλάκι έγινε ανυποφορη ,άρχισα την αναζήτηση στις σχετικές σελίδες με αδεσποτάκια ...και πώς να επιλέξεις..από εμφάνιση? από τις περιγραφές των εθελοντών που δεν είναι και τόοοσο αξιόπιστες? και πώς να ξεπεράσεις τη σύγκριση με το προηγούμενο συντροφάκι που η απώλειά του είναι τόσο πρόσφατη? έπρεπε να φανώ αποφασιστική λοιπόν! πριν μια βδομάδα μας ήρθε από το Αγρίνιο η Νταίζη...ένα τρελλοκούταβο ούτε τεσσάρων μηνών...και τα μυαλά στα κάγκελα! δεν είχα ποτέ μου κουτάβι ,η Λινούλα μας ήταν ενός όταν την πήραμε άλλη φάση ,άλλη συμπεριφορά..εντάξει δεν ήθελα κλώνο της ούτε καν αλλά πήγαμε στο άλλο άκρο...:p είναι όμως αξιαγάπητο το κουκλί,μας έκανε τρομερό κλικ...αυτη η χημεία που σε κάνει να θες να τα δώσεις ΟΛΑ! μιλησα με δυο τρεις εθελόντριες και η μοίρα μας έφερε τη Νταίζη λίγες μέρες αργότερα απο το προγραμματισμενο λόγω γαστρίτιδας με αντιβιώσεις και ορούς πασχαλιάτικο...αυτό το γεγονός πρόσθεσε παραπάνω αγχος της απόκτησης του νέου μέλους αλλά μαυτα και με κεινα την περασμένη Τετάρτη μας έφτασε με taxi..αυτά για την ώρα...καλώς σας βρήκαμε! και να τα πρώτα κατορθώματά μας....ξεχνάμε παπούτσια και παντόφλες στα πλακάκια κι οτιδήποτε άλλο εκτός από λούτρινα και μπαλίτσες άντε γιατί πολύ ειχαμε καλομάθει:ROFLMAO:
 

Attachments













dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Πρέπει να είσαι το μοναδικό μέλος στα χρονικά του forum που στο 1ο post της παρουσίασης του σκύλου του αντί για τον σκύλο έβαλε φωτογραφία της παντόφλας του :LOL::p

Πολύ όμορφη, να σας ζήσει!!!!!
 




marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
282
246
KORYDALLOS
Πρέπει να είσαι το μοναδικό μέλος στα χρονικά του forum που στο 1ο post της παρουσίασης του σκύλου του αντί για τον σκύλο έβαλε φωτογραφία της παντόφλας του :LOL::p

Πολύ όμορφη, να σας ζήσει!!!!!
εγώ φταίω?....η κομμένη παντόφλα ήταν το μανιφέστο της νεοφερμένης...το "καλώς σας βρήκα θα καλοπεράσετε" :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO:
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
282
246
KORYDALLOS
Κουκλίτσα και...καλο/κακομαθημένη στα παπλώματα από νωρίς. Να έχετε μια υπέροχη ζωή μαζί!
σ'ευχαριστώ πολύ! η αλήθεια είναι ότι κοιμάται μόνο πολύ κοντά μου και σιγά σιγά πρέπει να το αλλάξουμε αυτό ..δεν ξέρω πώς να ξεκόψω την κουταβίσια ανασφάλειά της στον ύπνο η αλήθεια είναι...χτυπήθηκε και από αμάξι πριν ένα μήνα,αδέσποτη ζωή γαρ... λογικά δεν πρέπει να την κακομάθω..αλλά πρώτες μέρες μαζί το παίρνουμε χαλαρά
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
282
246
KORYDALLOS
Κουκλίτσα, με σπιρτοζικο διαολιάρικο βλέμμα, φαινεται οτι θα σας (ξε)τρελάνει.....:LOL:
Καλη συμβίωση!!!!
ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ...νομίζω έχεις διδακτορικό στα σπιρτόζικα ...βασικά έχεις τον προφέσορ διαολίνο σπιρτόζο οπότε νιώθεις...:cool:
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
282
246
KORYDALLOS
σ'ευχαριστώ πολύ! η αλήθεια είναι ότι κοιμάται μόνο πολύ κοντά μου και σιγά σιγά πρέπει να το αλλάξουμε αυτό ..δεν ξέρω πώς να ξεκόψω την κουταβίσια ανασφάλειά της στον ύπνο η αλήθεια είναι...χτυπήθηκε και από αμάξι πριν ένα μήνα,αδέσποτη ζωή γαρ... λογικά δεν πρέπει να την κακομάθω..αλλά πρώτες μέρες μαζί το παίρνουμε χαλαρά
.βέβαια μου βγάζει την ψυχή πριν να βυθιστεί στις αγκάλες του τετράποδου Μορφέα ...τα πρώτα βραδυα με το που πήγαινα στο κρεββατακι μου πτώμα στην κούραση ,το σκασμένο έκανε τραμπολίνο στο άβατο του πρώην μοσχομυριστού μαξιλαριού μου...χοροπηδηχτά ,δαγκώματα,σκανδαλιάρικα κουταβογαβγισματα σε διάφορους τόνους..το τρίτο έβαλα κλάμματα από τα νεύρα μου.....πάνω στην αναμπαμπούλα έπεσα πάνω σαυτο...ο θεός το έστειλε κυριολεκτικά!..https://www.dogforum.gr/community/threads/%CE%A5%CE%B9%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%B2%CE%B9%CE%BF%CF%8D-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CF%82.27961/.την τέταρη μέρα κατέφθασε και το άγιο crate κι άρχισα να ανασαίνω ξανά.. όταν κάνει ανεπιθύμητη συμπεριφορά ή χρειάζεται να λείψω δυο τρεις ώρες,μπαίνει εκεί με αγκαλίτσες και ποτέ με νεύρα..ούτε στα παιδιά μου πριν τριαντακάτι χρόνια έτσι:LOL:
 
  • Like
Reactions: Sammie and mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.876
Πρέπει να είσαι το μοναδικό μέλος στα χρονικά του forum που στο 1ο post της παρουσίασης του σκύλου του αντί για τον σκύλο έβαλε φωτογραφία της παντόφλας του :LOL::p
Ανοίγω κι εγώ με ενθουσιασμό να δω το κουτάβι, γιατί δεν το ξεχώριζα μέσα στο εμπριμέ της μικρής φωτό που έβλεπα και τι να δω...ένα πρώην δίχαλο. Πουθενά το κουτάβι. ...wtf... :LOL:

@marytherion να σου ζήσει η μικρούλα! Κούκλα είναι!
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
282
246
KORYDALLOS
Ανοίγω κι εγώ με ενθουσιασμό να δω το κουτάβι, γιατί δεν το ξεχώριζα μέσα στο εμπριμέ της μικρής φωτό που έβλεπα και τι να δω...ένα πρώην δίχαλο. Πουθενά το κουτάβι. ...wtf... :LOL:

@marytherion να σου ζήσει η μικρούλα! Κούκλα είναι!
εγώ πάλι η μαζόχα κουταβομάνα το έβαλα για γούρι χαχα όλη αυτή η ανακατωσούρα είναι και κάπως θεραπευτική μπορώ να πω..άλλο σκυλί,άλλο κλίμα..μια κατάσταση που με άγχωνε τρομερά αλλά πιστεύω να τα καταφέρω..έχουμε πολύ καλά σημάδια πχ τρώγαμε με τον άντρα μου καναμε ότι δεν τη βλέπουμε οπότε δεν μπήκε στη διαδικασία να ζητιανέψει , γύρισε το κεφάλι από την άλλη πλευρά κι αποκοιμήθηκε ,φοβήθηκα μην αρρωστησε ...τώρα οσον αφορά τα παπλωματα στην παραπάνω φωτογραφία ,το κρεββάτι ηταν στρωμενο αλλα της αρεσει να τραβαει τη μια ακρη τους και τα ρολαρει πανω της και να σκεπάζεται ΜΟΝΗ της...η να χωνεται απο τη μια πλευρα του παπλώματος και να παει στο κεντρο του κρεββατιού και να κοιμάται από κατω...ειναι πανέξυπνη φανταστείτε οτι συμφωνα με το βιβλιάριό της δεν εχει κλείσει καν τεσσερις μήνες ζωής.. :love:
 
  • Like
Reactions: mareco


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
282
246
KORYDALLOS
εγώ πάλι η μαζόχα κουταβομάνα το έβαλα για γούρι χαχα όλη αυτή η ανακατωσούρα είναι και κάπως θεραπευτική μπορώ να πω..άλλο σκυλί,άλλο κλίμα..μια κατάσταση που με άγχωνε τρομερά μόνο ως σκέψη αλλά πιστεύω να τα καταφέρω..έχουμε πολύ καλά σημάδια πχ τρώγαμε με τον άντρα μου καναμε ότι δεν τη βλέπουμε οπότε δεν μπήκε στη διαδικασία να ζητιανέψει , γύρισε το κεφάλι από την άλλη πλευρά κι αποκοιμήθηκε ,φοβήθηκα μην αρρωστησε ...τώρα οσον αφορά τα παπλωματα στην παραπάνω φωτογραφία ,το κρεββάτι ηταν στρωμενο αλλα της αρεσει να τραβαει τη μια ακρη τους και τα ρολαρει πανω της και να σκεπάζεται ΜΟΝΗ της...η να χωνεται απο τη μια πλευρα του παπλώματος και να παει στο κεντρο του κρεββατιού και να κοιμάται από κατω...ειναι πανέξυπνη φανταστείτε οτι συμφωνα με το βιβλιάριό της δεν εχει κλείσει καν τεσσερις μήνες ζωής.. :love:
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
εγώ πάλι η μαζόχα κουταβομάνα το έβαλα για γούρι χαχα όλη αυτή η ανακατωσούρα είναι και κάπως θεραπευτική μπορώ να πω..άλλο σκυλί,άλλο κλίμα..μια κατάσταση που με άγχωνε τρομερά αλλά πιστεύω να τα καταφέρω..έχουμε πολύ καλά σημάδια πχ τρώγαμε με τον άντρα μου καναμε ότι δεν τη βλέπουμε οπότε δεν μπήκε στη διαδικασία να ζητιανέψει , γύρισε το κεφάλι από την άλλη πλευρά κι αποκοιμήθηκε ,φοβήθηκα μην αρρωστησε ...τώρα οσον αφορά τα παπλωματα στην παραπάνω φωτογραφία ,το κρεββάτι ηταν στρωμενο αλλα της αρεσει να τραβαει τη μια ακρη τους και τα ρολαρει πανω της και να σκεπάζεται ΜΟΝΗ της...η να χωνεται απο τη μια πλευρα του παπλώματος και να παει στο κεντρο του κρεββατιού και να κοιμάται από κατω...ειναι πανέξυπνη φανταστείτε οτι συμφωνα με το βιβλιάριό της δεν εχει κλείσει καν τεσσερις μήνες ζωής.. :love:
Θα μπορούσατε να δοκιμάσετε να βάλετε το κρεβατάκι της δίπλα στο δικό σας και να τη σκεπάζετε με μια κουβέρτα..εμάς τελευταία το απαιτεί αυτό (μάλλον επειδή την σκέπαζαν τα κορίτσια, της καλάρεσε). Νομίζω τους δίνει μια αίσθηση ασφάλειας . Χώνει και το μουσουδάκι της μέσα και είναι ήρεμη. Πολλά σκυλάκια (ειδικά στην αρχή) θέλουν να κοιμούνται κοντά στους ανθρώπους τους..οπότε αν σας ενοχλεί να είναι στο κρεβάτι σας (είχα κάποιους φίλους που στην αρχή τους άρεσε και μετά δεινοπαθησαν γιατί έγινε και 25 κιλά μοσχάρα η δικιά τους και δε χώραγαν) μπορείτε να δοκιμάσετε να την έχετε ακριβώς δίπλα
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
282
246
KORYDALLOS
@Aliki V.
ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες!ειμαστε σε κατάσταση προσαρμογής απ'ότι βλεπετε,ένα νέο κουταβάκι και δη αδέσποτο που δεν ξέρουμε καν πότε έφυγε απο τη μαμά του είναι μια τρέλλα τις πρώτες μέρες! παρόλα αυτά όλη νύχτα κοιμάται χωρίς να βγάζει κιχ γιατί ήταν δίπλα μου,όταν σηκωνόμουν για το μπάνιο της άναβα φως και πήγαινε σε μια από τις δυο πάνες στο σπίτι για τον ίδιο σκοπό..:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: έλιωσα λέμε...και ξανά μετά νάνι ως το πρωί! άπαιχτο!!!.:cool:.Σταδιακά αρχισε να νιώθει ασφαλής να παίρνει έναν υπνάκο σε διάφορα άλλα σημεία του σπιτιού ,προχθές κοιμήθηκε στο crate γιατί τη μάλωσα που τράβηξε δυνατα την ακρη του παπλώματος πάνω στο παιχνίδι...δεν εκλαψε καθολου ως τις έξι μετά γκρίνιαξε λιγο,την εβγαλα και συνεχισε τον υπνο στα ποδια μου αυτη τη φορα..κρεββατάκι δεν της πήρα ακομη ειναι η επομενη αγορά γιατι την πρώτη εβδομάδα πεσαν όλα μαζεμενα..κτηνιατρος αντιβιωσεις οροι, ,το pet taxi,κουριερ για το βιβλιαριο,τροφες ,νέο λουρακι σαμαράκι,κολλάρο για οταν ξεκινησουν οι βόλτες..
σε άλλα νέα χθες είχαμε Παντελή,τον δικό μας κτηνίατρο ...μας έλυσε ένα σωρό απορίες ,μας εδωσε σηματικες οδηγίες για την υγεία,την εκπαιδευση και την ασφάλειά της...πήγε πολύ καλά αλλά το μόνο που την ένοιαζε τη δόλια ήταν να επιστρέψουμε πάλι στις γνώριμες μυρωδιές του σπιτιού που πλέον θεωρεί και ΕΙΝΑΙ δικο της! μας είπε ανάμεσα σε άλλα οτι δεν εχει σημασία να είναι ακριβή η puppy τροφή φτάνει να την αφομοιωνει καλά τουτέστιν όχι ποσοτικές κενώσεις...και επισης ουαί τα νερά στα πιατάκια με τις γλάστρες...το νερό που στραγγιζει αν το πιει ενα σκυλάκι είναι ο,τι χειρώτερο...θανατηφορο για το συκώτι ,ειναι δηλητηριώδες[/QUOTE]
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Orjo


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Είναι νωρίς ακόμα. Θέλει προσαρμογή. Ίσως δεν κατάλαβα εγώ καλά: είπατε τη βάλατε στο crate επειδή τράβηξε δυνατά το πάπλωμα.το crate δεν είναι ΕΠΟΥΔΕΝΙ μέρος μιας "τιμωρίας". Το crate είναι το σπίτι του, το καταφύγιό του καθ μπορει να χρησιμοποιηθεί για εκμάθηση της τουαλέτας και για να ηρεμει γενικά. Θα σας είναι χρήσιμο όταν θα χρειαστεί να μείνει μόνο του, για να είναι ασφαλές. Το κρεβατάκι και το νερό του μέσα στο crate θα του δημιουργήσουν μια φωλιά που τη χρειαζονται τα μικρά. Θα βρείτε πάρα πολλά άρθρα και στο φόρουμ για όλα αυτά. Να χαρείτε όσο μπορείτε την κουταβίλα!!!
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
282
246
KORYDALLOS
ε ναι έτσι όπως τό έγραψα συνοπτικά σηκώνει παρερμηνεία νομιζω...δεν τράβηξε απλα το παπλωμα..προηγείται ενα ντελιριακο πενταλεπτο κι αρχιζει μετα το παιχνίδι με το τραβηγμα μονο που εκανε τρυπιτσες στο παπλωμα κι αποτυπώματα αιμα απο τα ούλα που την πονανε...την παίρνω αγκαλια αποφασιστικα αλλα τρυφερα πιστεψτε με και την οδηγω στο crate με ηρεμη φωνη για να μην το μισήσει...η παραμονη της εκει ειναι συντομη συνηθως εκτος αν βγω απο το σπιτι για μια δυο ωρες...οσο δεν επιτρεπεται να βγαινουμε για περπάτημα δεν εχει τοση ευκαιρια για εκτονωση αλλα οταν μπορω να την επιβλεπω παιζει με τα δικα της παιχνιδια,ανεβοκατεβαινει καναπεδες μπαινοβγαινει ολο και περισσοτερο στον κηπο,που κι αυτος επρεπε να αναδιοργανωθει γιατι πηγαινοερχοντουσαν γάτες ημιαδεσποτες και φοβαμαι για αρρωστιες(κοιμοντουσαν σε μια μπαμπου καρεκλα)
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
282
246
KORYDALLOS
καιρό είχαμε να σας πούμε τα νέα μας ε τί να πούμε δηλαδή τίποτα εκτός του αναμενόμενου...κουταβοζωή με όλα τα γνωστά ,σκανταλιές φουλ και νάτη η δεσποινίδα μας αδιαθετησε μεσημέρι Σαββάτου για πρώτη της φορά! της φόρεσα το ιδιο βρακάκι που φόρεσε πρώτη κ τελευταία φορά η Λίνα μου πριν τη στειρώσουμε και το ίδιο θα κάνουμε και τωρα προς αρχές Σεπτέμβρη! βέβαια το βρακάκι διατηρήθηκε στη θεση του μέχρι να βγει η φωτό άλλο αυτό...:ROFLMAO:
 

Attachments